Programul teatrelor bucurestene, 20 – 26 ianuarie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-20-26-ianuarie/

“Doi pe o bancă”, “Năpasta”, “39 de trepte”, “Când Isadora dansa”, “Romeo şi Julieta”, “Flecărelile femeilor”, “Mic şi-al dracu’” şi “American Buffalo” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi vedea în această săptămână. Programul teatrelor bucurestene, în perioada 20 – 26 ianuarie:

Un articol de Petre Ivan|20 Ianuarie 2014

“Doi pe o bancă”, “Năpasta”, “39 de trepte”, “Când Isadora dansa”, “Romeo şi Julieta”, “Flecărelile femeilor”, “Mic şi-al dracu’” și “American Buffalo” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteți vedea în această săptămână. Programul teatrelor bucurestene, în perioada 20 – 26 ianuarie:

Teatrul Metropolis:

luni, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa; marţi, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa; miercuri, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; joi, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, ora 16:00 – “Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, regia Victor Ioan Frunză; ora 19:00 – “Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, regia Victor Ioan Frunză; duminică, ora 11:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; ora 15:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio: miercuri, ora 20:00 – “Năpasta” de I.L. Caragiale; joi, ora 20:00 – “Năpasta” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon; duminică, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G. M. Zamfirescu.

Sala Pictura: joi, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu; vineri, ora 10:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu.

Sala Atelier: joi, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; duminică, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard.

Sala Mică: joi, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar; sâmbătă, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy; duminică, ora 19:30 – “Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter.

Sala Media: duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”: luni, ora 19:30 – “Vrei să mor în locul tău?”, regia Vitalie Bichir; vineri, ora 19:00 – “39 de trepte” de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic” de W. Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, ora 19:00 – “Un pic prea intim” de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu.

programul teatrelor bucuresteneprogramul teatrelor bucurestene

Sala “George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – “Recitindu-l pe Eminescu”; joi, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, ora 19:30 – “Aniversarea”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, ora 19:30 – “Variaţiuni enigmatice” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:30 – “Panică – Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic: joi, ora 19:00 – “Când Isadora dansa”; vineri, ora 19:30 – “Şefele”; sâmbătă, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 11:00 – “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Enescu”; ora 19:00 – “Titanic Vals”.

Sala Studio: vineri, ora 19:30 – “Contra democraţiei”; duminică, ora 19:30 – “Contra democraţiei”.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”: miercuri, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, ora 19:00 – “La Grande Magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; vineri, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; sâmbătă, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop.

Sala “Toma Caragiu”: miercuri, ora 19:00 – “Pescăruşul” de A.P. Cehov, regia Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Comedie:

luni, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta” de W. Shakespeare; miercuri, ora 19:00 – “Pescăruşul” de A.P. Cehov; joi, ora 19:00 – “Revizorul” de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; vineri, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous; duminică, ora 19:00 – “Pescăruşul”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19:00 – “Militarul fanfaron”; duminică, ora 19:00 – “Una Historia de Tango”.

Teatrul Evreiesc:

miercuri, ora 21:00 – “Mic şi-al dracu’”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten; vineri, ora 19:00 – “Mazl-Tov …and Justice For All!”, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, ora 19:00 – “Stele rătăcitoare”, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 19:00 – “Janka” de Oscar Speace, regia Toma Enache.

Teatrul ACT:

luni, ora 19:00 – “American Buffalo”; marţi, ora 19:00 – “American Buffalo”; miercuri, ora 19:00 – “Iluzii”; joi, ora 19:00 – “Iluzii”; vineri, ora 19:00 – “Orfani”.

programul teatrelor bucurestene

Teatrul În Culise:

luni, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”; marţi, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”; miercuri, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”; joi, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor Panda”.

Teatrul Apropo

joi, 23 ianuarie, ora 20.00: „Martorii lui Charlie“; vineri, 24 ianuarie, ora 20.00: „Wanna Be A Small Mecena Party 2.0 – ”The Auction” – Eveniment de fund-rising pentru viitoarele proiecte ale Teatrului; sâmbătă, 25 ianuarie, ora 19.00: ”S-a furat mireasa” de Radu Popescu; duminică, 26 ianuarie, ora 19.00: „Câini” de Alex Tocilescu.

Teatrul Godot Cafe:

luni, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, ora 21:00 – Liga Improvizatorilor; joi ora 18:45 – “Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; joi, ora 21:00 – “Nişte fete” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19:00 – “Bella şi cavalerul fără nume” de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton.

Teatrul Green Hours:

marţi, ora 20:00 – “Povestiri din Miserupia” de Lorena Lupu.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari: luni, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; miercuri, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; joi , ora 10:00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu, ora 12:00 -“Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

luni, ora 10:00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; marţi, ora 10:00 – “Cocoşelul neascultător”; miercuri, ora 10:00 – “Măria-sa… măgarul!”; vineri, ora 11:00 – “Hainele cele noi ale prinţului”; duminică, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”.

Teatrul Mic:

luni, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”; marţi, ora 19:00 – “Volpone”; miercuri, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”; joi, ora 19:00 – “Băieţii de aur”; vineri, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”; sâmbătă, ora 19:00 – “Spionul balcanic”; duminică, ora 19:00 – “Sex on the bici”.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – “Interpretul”; vineri, ora 19:00 – “Născut iarna”; sâmbătă, ora 19:00 – “Super-fericiţii”; duminică, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”.

Teatrul “Ion Creangă”:

marţi, ora 10:00 – “Renart Vulpoiul”; miercuri, ora 10:00 – “Războiul bucatelor”; ora 17:00 – “Miraj într-un OU”; joi, ora 10:00 – “Noddy”; vineri, ora 10:00 – “Sămânţa vrăjită”; ora 17:00 – “Miraj într-un OU”; sâmbătă, ora 11:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”; duminică, ora 11:00 – “Carolina şi poneiul”.

Teatrul de Artă:

joi, ora 20:15 – “Unora le place swingul” de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; sâmbătă, ora 20:15 – “Ruleta rusească” după Vladimir Mayakovsky, regia Ovidiu Niculescu; duminică, ora 20:15 – “Insomniacii” de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru.

Teatrul Teatrelli – theatre, music & more

miercuri, 22 ianuarie, ora 20.00 – balet “BAROCK” Razvan Mazilu & friends; joi, 23 ianuarie, ora 20.00 – piesa de teatru, “Trasi la Xerox”; vineri, 24 ianuarie, ora 20.00 – Concert, Classic Beat Orchestra, “Light Up the Classics”

Sala ARCUB:

vineri, ora 19:00 – “Prizonierul din Manhattan”; duminică, ora 19:00 – “Însemnările unui nebun”.

Foto cu programul teatrelor bucurestene: Doi pe o banca,  39 de trepte, American Buffalo – Teatrul Metropolis, Teatrul Nottara, Teatrulc Act

 

 

24
/01
/17

“TONI ERDMANN”, în regia lui Maren Ade, coprodus de Ada Solomon, intră în cursa pentru trofeul OSCAR la categoria cel mai bun lungmetraj străin la cea de-a 89-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film. Evenimentul va avea loc pe 26 februarie 2017 la Teatrul Dolby din Hollywood, Los Angeles.

24
/01
/17

Editura Nemira publică o selecție deosebită, dedicată iubitorilor de scrisori redescoperite în sertare și arhive, ca mărturii intime, scoase la lumină în epoca e-mailului și a SMS-ului: 50 cele mai frumoase scrisori de dragoste din toate timpurile, în selecția lui David H. Lowenherz. Lansarea are loc miercuri, 1 februarie, de la ora 19.00, la Librăria Humanitas Cișmigiu.

24
/01
/17

Homo Americanus este un spectacol one-man-show de teatru non-verbal, un perform(D)ance conceput de Paul Cimpoieru cu trei reprezentaţii în ianuarie la Teatrul LUNI de la Green Hours (11, 18 si 25 ianuarie, dar și pe 1 februarie, de la ora 19.30).

24
/01
/17

Anul acesta, pe baza listei premierelor din 2016, pusă la dispoziție de Centrul Național al Cinematografiei, 21 de lungmetraje sunt eligibile pentru a fi jurizate şi nominalizate la Premiile Gopo 2017, cel mai important eveniment dedicat industriei cinematografice din România. Evenimentul va avea loc la sfârșitul lunii martie, în București.

24
/01
/17

Într-o zi de 24 ianuarie se năștea Grigore Vasiliu Birlic, unul dintre cei mai mari actori români. Numele său de naștere era Grigore Vasiliu, Birlic fiind porecla pe care artistul a primit-o ca urmare rolului de succes din piesa Birlic, jucată la începutul carierei.

24
/01
/17

Astăzi este ziua în care cinefilii din întreaga lume vor afla nominalizările la Premiile Oscar 2017. Printre marile favorite, la cele mai importante categorii de premii, se numără peliculele „La la Land”, „Moonlight” şi „Manchester by the sea”. Nominalizările vor putea fi urmărite în direct la Digi24, de la ora 15.15.

23
/01
/17

Într-o zi de 23 ianuarie (1899) se năștea Humphrey Bogart, câștigător al premiului Oscar. Actorul a fost numit de către Institutul American de Fim cel mai mare actor din istoria filmului american. Tot într-o zi de 23 ianuarie (1989) înceta din viaţă celebrul pictor spaniol Salvador Dali, reprezentant de seamă al curentului suprarealist în artă.

22
/01
/17

Teatrul Mic deschide seria celor șase premiere din stagiunea 2016-2017 cu spectacolul „Deșteptarea Primăverii” de Frank Wedekind, în regia și scenografia lui Vlad Cristache. Primele reprezentații vor avea loc în zilele de 28 și 29 ianuarie, de la orele 19.00. Acesta este primul spectacol pus în scenă la Teatrul Mic de când conducerea acestuia a fost preluată de către regizorul și profesorul universitar Gelu Colceag.

21
/01
/17

The Deep Sound of Maramures, un proiect care integrează, în structuri artistice contemporane, cercetări antropologice din aria acustică tradițională, va fi prezentat publicului larg, în cadrul unei transmisii online din Vișeul de Sus, un eveniment realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român, care se va bucura de recenzia specială a profesorului Ricardo de Ostos, arhitect experimentalist din Londra.

Page 1 of 58712345...102030...Last »