Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 7 – 13 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-7-13-decembrie/

Lecţia de violoncel, N(aum), “Distopie. Shakespeare. Remix”, “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”, Titanic Vals, Unchiul Vanea şi multe alte spectacole, pe scenele teatrelor buxureştene, în săptămâna 7 – 13 decembrie

Un articol de Petre Ivan|7 Decembrie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 7 – 13 decembrie:

Teatrul Metropolis:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “A douăsprezecea noapte”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mică:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Lazăr sau Vremea dintre valuri”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Mare:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Toţi fiii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Media:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 13 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Atelier:

marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 10 decembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 13 decembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Studio:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 10 noiembrie, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

joi, 10 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 10 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Casanova”, după memoriile lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

joi, 10 decembrie, ora 19.30 – “De vânzare/ For sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 13 decembrie, ora 18.30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Marmura”, de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; duminică, 12 noiembrie, ora 19.00 – “The Bach Files”, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Raţa sălbatică”, de Henrik Ibsen, regia Peter Kerek; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Obiceiuri necurate”, de Tom Smith, regia Mihai Constantin; duminică, 12 decembrie, ora 19.00 – “Unchiul Vanea”, de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Tartuffe”,de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu, după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 13 noiembrie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Rănescu, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă:

miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “De-a micul prinţ”; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Trei gemeni veneţieni”, de Antonio Collalt, regia Nona Ciobanu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 12 noiembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul de Artă) marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Mazl Tov… and Justice for all!”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Universitatea Populară “Ioan I. Dalles”) vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Cu cărţile deschise”.

ArCuB Gabroveni,

Sala Mare:

sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Suflet vagabond”, realizat de Simona Măicănescu şi Alex Simu.

Creart – Teatrelli:

Distopie. Shakespeare. Remix, TNB

Distopie. Shakespeare. Remix, TNB

marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, adaptare după Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Joc de pisici”, de Orkeny Istvan, un spectacol de Gelu Colceag; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Mon cabaret noir”, regia Răzvan Mazilu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Plăcintă cu mere”, regia Dan Tudor.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase:

vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Aer bun! De Herăstrău!”, regia Cezar Ghioca; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Gong … Şi de la Capăt”, regia Claudiu Peruşco, duminicã, 13 decembrie, ora 19.00 – “Aplauze, aplauze”, regia Bitu Fălticeanu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Ce caut eu aici?, regia Chris Simion; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; joi, 10 decembrie, ora 21.45 – “Testosteron”, de Andrzei Saromonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; vineri, 11 decembrie, ora 22.00 – “Secretul fericirii”, de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Mama mia”, după Theo Herghelegiu, regia Felix Crainicu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 22.00 – “Noi4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 13 decembrie, ora 21.45 – “30+”, de Laura Shaine Cunningham, direcţia de scenă Alexandru Bogdan;

Godot SubScenă:

vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky.

Teatrul Act:

marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Omul pernă”, de Martin McDonagh, regia Eugen Gyemant; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Vanilla Skype”, de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Vanilla Skype”, de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Apă de mină”, de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu;

În Culise:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Şcoala Ludică”, de Ioan Groşan, coordonator spectacol Cristian Bajora; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Cum se duce totul dracu”, după “Crize”, de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Orchestra Titanic”, de Hristo Boytchev, regia Florin Frăţilă; joi, 10 decembrie, ora 20.00 – “Scrisori către Rita – the show”, după romanul “Scrisori către Rita”, de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora; vineri, 11 decembrie, ora 21.00 – Stand up comedy, cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “LUV”, de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.30 – “Cum se duce totul dracu”, după “Crize” de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 – “Poveşti despre tine”, bazat pe volumul “92 de poveşti cu cărţi”, de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Un Teatru:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Sisif”, spectacol al Teatrului Labirint; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “The Sunset Limited”, de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Moscova-Petuski”, de Venedikt Erofeev, regia Theodora Herghelegiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul Luni:

luni, 7 decembrie, ora 19.30 – “Radikal”, regia Dora Bârzan; marţi, 9 decembrie, ora 19.30 – “Mălăieş în călcăieş”, regia colectivă, coregrafia Beatrice Volbea; vineri, 11 decembrie, ora 19.30 – “G.O.D.”, un one-man-show cu Toma Dănilă, un spectacol de Marcel Ţop.

Teatrul de Artă:

luni, 7 decembrie, ora 20.15 – “Testament”, regia Radu Popescu; joi, 10 decembrie, ora 20.15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru; vineri, 11 decembrie, ora 20.15 – “Omul care mânca lumea”, de Nis-Momme Stockmann, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.15 – “Hess”, de Alina Nelega, cu Nicu Mihoc;

Teatrul Elisabeta:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Las’ că ştim noi”, de Dereck

Feisbuc, Tetaru Godot SubScenă

Feisbuc, Tetaru Godot SubScenă

Benfield, regia Şerban Puiu.

Teatrul Ion Creangă

(se joacă la Teatrul Excelsior):

marţi, 8 decembrie, ora 10.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 8 decembrie, ora 18.00 – “Clowns”, regia Ştefan Ruxandra; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “De-a Micul Prinţ”, de Ioana Petre, regia Ioana Petre; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 10 decembrie, ora 10.00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Carles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Elisabeta) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 18.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş.

Teatrul Excelsior:

luni, 7 decembrie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Peter Bokor, regia Petre Bokor; miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “#Teenspirit”, un spectacol colectiv; joi, 10 decembrie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 13 decembrie, ora 10.30 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 – “The history boys, poveşti cu parfum de liceu”, de Alan Bennett, regia Vlad Cristache.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 7 decembrie, ora 10.00 – “Mica Sirenă”, regia Gabriel Apostol; marţi, 8 decembrie, ora 10.00 – “Eu, Oblio”, regia Nona Ciobanu; miercuri, 9 decembrie, ora 10.00 – “Eu, Oblio”, regia Nona Ciobanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; duminică, 13 decembrie, ora 11.00 – “Micul Prinţ”, regia Bogdan Drăgulescu.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 7 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; luni, 7 decembrie, ora 13.00 – “Hansel şi Gretel”; marţi, 8 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; miercuri, 9 decembrie, ora 12.00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, 10 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, 11 decembrie, ora 12.00 – “Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 13.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; duminică, 13 decembrie, ora 15.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; duminică, 13 decembrie, ora 17.00 – “Fetiţa cu chibrituri”.

Page 1 of 41234