Programul teatrelor bucureştene, 3 – 9 noiembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-3-9-noiembrie/

N(aum), Dineu cu proşti, Scrisoarea, Ivanov, Maitrey, Pyramus & Thisbe 4 You, Comedii cu Gorobete, Monoloagele vaginului şi multe alte spectacole, în săptămâna 3 – 9 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|3 Noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 noiembrie

Teatrul Metropolis:

Luni, 03 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ, de William Shakespeare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; Joi, 06 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Vineri, 07 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Sâmbătă, 08 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA; Duminică, 09 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – “Dinu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;

Sala Pictura:

marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Atelier:

joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian; regia Anca Bradu; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Media:

joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Mică:

duminică, 9 noiembrie, ora 11.00 – “Autoportret”, conferinţă susţinută de Alexandru Andrieş.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu –

marţi, 4 noiembrie, ora 18.30 – “Ivanov”, de AP Cehov, regia Andrei Şerban; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei

Ivanov, Teatrul Bulandra

Ivanov, Teatrul Bulandra

Şerban; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – miercuri, 5 noiembrie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 “Când Isadora dansa”.

Sala Studio:

miercuri, 5 noiembrie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – “Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, ora 18.00 “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Bach”, regia: Monica Ciuta.

Teatrul Nottara,

sala “George Constantin”:

vineri, ora 19.30 “Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, regia; sâmbătă, ora 19.30 “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, regia Anca Maria Colţeanu, duminică, ora 19.30 “Poker Face”, de Petr Kolečko, regia Adela Biţică.

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, ora 19.00 “Maria Callas – La Divina”; duminică, ora 19.00 “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

miercuri, ora 19.00 “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, ora 19.00 “Rencontres”, regia Dragoş Huluba; vineri, ora 19.00 “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, ora 19.00 “Tartuffe”, regia László Bocsárdi; duminică, ora 19.00 “Tartuffe”, regia László Bocsárdi.

Teatrelli

6 noiembrie ora 20.00 – „Secunda doi” (Intrarea liberă în limita locurilor disponibile); 7 noiembrie ora 20.00 – „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; 8 noiembrie ora 20.00 – Comedii cu Gorobete, de Radu Gabriel; 9 noiembrie ora 20.00 – “Înscenarea”, de Alina Suărășan.

Comedii cu Gorobete, Teatrelli

Comedii cu Gorobete, Teatrelli

ARCUB:

marţi, ora 19.00 “Noapte bună, mamă!”, de Marsha Norman, regia Mircea Cornisteanu; duminică, ora 19.00 “Cină cu prieteni”, de Donald Margulies, regia Claudiu Goga.

Teatrul Mic:

joi, ora 19.00 “Băieţii de aur”, de Neil Simon; vineri, ora “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.00 “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, ora 19.00 “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, ora 19.00 “Super-Fericiţii”; sâmbătă, ora 19.00 “Clasa noastră”, regia Simona Măicănescu; duminică, ora 19.00 “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Act:

sâmbătă, ora 19.00 “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute; duminică, ora 19.00 “Cockoşii”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Teatrul Evreiesc:

sâmbătă, ora 19.00 “În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn; duminică, ora 19.00 “În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul În Culise:    

Marţi, 04 Noiembrie, Ora 20:00 – MONOLOAGELE VAGINULUI – monodramă, dupa: Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; Miercuri, 05 Noiembrie, Ora 20:00 – Show de improvizație – iELE vs. Obligo, Intrare liberă; Joi, 06 Noiembrie, Ora 19:00 – IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, după texte de Matei Vişniec, regia: Cristian Bajora; Vineri, 07 Noiembrie, Ora 19:00 – AȘA SE ÎNTÂMPLĂ CU TOȚI OAMENII OBIȘNUIȚI – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; Sâmbătă, 08 Noiembrie, Ora 19:00 – PROȘTII SUB CLAR DE LUNĂ – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Teodor Mazilu, regia: Cristian Bajora; Duminică, 09 Noiembrie, Ora 19:00 – SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, după Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora

Godot Cafe Teatru:

luni, ora 19.00 “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, regia Gelu Colceag; ora 21.30 “Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; marţi, ora 19.00 “Cântecul lebedei”, după A.P.Cehov, regia Emil Gaju; miercuri, ora 19.00 “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 21.30 “Intuiţia masculină”, – Trilogia americană (partea a III-a), regia Doina Antohi; joi, ora 19.00 “La lilieci”, după Marin Sorescu, regia Marian Râlea.

Teatrul Godot sub Scenă:

luni, ora 20.00 “Novecento”, de Alessandro Baricco, regia Daniel Lungu; marţi, ora 19.00 “Derapaje”, de Neil LaBute, regia Iris Spiridon; ora 20.30 “Bufonul – Un tip descurcăreţ”, regia Flaviu Suhastru; joi, ora 20.00 “Demon amour”, de Lory Piper, regia Teodor Ghiţă; sâmbătă, ora 19.00 “Copii răi”, de Mihaela Michailov, regia Alexandru Mihăescu; ora 21.00 “Sex, drugs, gods and rock n roll”, regie Tapasztó Ernő.

Green Hours, Teatrul Luni:

joi, ora 20.00 “Refuz să cresc. Dacă puteţi face o mică donaţie”; vineri, ora 20.00 “G.O.D.”.

Foto : Programul teatrelor – facebook

20
/08
/17

MEMORIA CULTURALĂ Ultimul interviu, ultimul rol în teatru și în film, ultimul Revelion, ultima amintire cu Toma Caragiu, actorul care s-a născut în 21 august 1925 și a murit în plină glorie la cutremurul din 4 martie 1977.

20
/08
/17

Mai sunt câteva zile până la deschiderea ediției aniversare a Festivalului Internațional de Teatru Independent UNDERCLOUD, eveniment în cadrul căruia vor fi prezentate publicului bucureștean peste 40 de spectacole românești, invitate sau în competiție, producții străine, spectacole–lectură și conferințe.

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

17
/08
/17

Zilnic, până în data de 2 septembrie, organizatorii Galei HOP 2017 vă invită să-i cunoaşteţi pe concurenții din acest an, urmărindu-le clipurile de prezentare, fişa profesională şi galeria foto realizată de Adi Bulboacă.

Page 1 of 64212345...102030...Last »