Programul teatrelor bucureştene, 3 – 9 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-3-9-noiembrie/

N(aum), Dineu cu proşti, Scrisoarea, Ivanov, Maitrey, Pyramus & Thisbe 4 You, Comedii cu Gorobete, Monoloagele vaginului şi multe alte spectacole, în săptămâna 3 – 9 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|3 Noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 noiembrie

Teatrul Metropolis:

Luni, 03 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ, de William Shakespeare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; Joi, 06 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Vineri, 07 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Sâmbătă, 08 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA; Duminică, 09 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – “Dinu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;

Sala Pictura:

marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Atelier:

joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian; regia Anca Bradu; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Media:

joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Mică:

duminică, 9 noiembrie, ora 11.00 – “Autoportret”, conferinţă susţinută de Alexandru Andrieş.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu –

marţi, 4 noiembrie, ora 18.30 – “Ivanov”, de AP Cehov, regia Andrei Şerban; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei

Ivanov, Teatrul Bulandra

Ivanov, Teatrul Bulandra

Şerban; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – miercuri, 5 noiembrie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 “Când Isadora dansa”.

Sala Studio:

miercuri, 5 noiembrie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – “Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, ora 18.00 “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Bach”, regia: Monica Ciuta.

Teatrul Nottara,

sala “George Constantin”:

vineri, ora 19.30 “Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, regia; sâmbătă, ora 19.30 “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, regia Anca Maria Colţeanu, duminică, ora 19.30 “Poker Face”, de Petr Kolečko, regia Adela Biţică.

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, ora 19.00 “Maria Callas – La Divina”; duminică, ora 19.00 “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

miercuri, ora 19.00 “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, ora 19.00 “Rencontres”, regia Dragoş Huluba; vineri, ora 19.00 “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, ora 19.00 “Tartuffe”, regia László Bocsárdi; duminică, ora 19.00 “Tartuffe”, regia László Bocsárdi.

Teatrelli

6 noiembrie ora 20.00 – „Secunda doi” (Intrarea liberă în limita locurilor disponibile); 7 noiembrie ora 20.00 – „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; 8 noiembrie ora 20.00 – Comedii cu Gorobete, de Radu Gabriel; 9 noiembrie ora 20.00 – “Înscenarea”, de Alina Suărășan.

Comedii cu Gorobete, Teatrelli

Comedii cu Gorobete, Teatrelli

ARCUB:

marţi, ora 19.00 “Noapte bună, mamă!”, de Marsha Norman, regia Mircea Cornisteanu; duminică, ora 19.00 “Cină cu prieteni”, de Donald Margulies, regia Claudiu Goga.

Teatrul Mic:

joi, ora 19.00 “Băieţii de aur”, de Neil Simon; vineri, ora “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.00 “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, ora 19.00 “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, ora 19.00 “Super-Fericiţii”; sâmbătă, ora 19.00 “Clasa noastră”, regia Simona Măicănescu; duminică, ora 19.00 “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Act:

sâmbătă, ora 19.00 “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute; duminică, ora 19.00 “Cockoşii”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Teatrul Evreiesc:

sâmbătă, ora 19.00 “În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn; duminică, ora 19.00 “În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul În Culise:    

Marţi, 04 Noiembrie, Ora 20:00 – MONOLOAGELE VAGINULUI – monodramă, dupa: Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; Miercuri, 05 Noiembrie, Ora 20:00 – Show de improvizație – iELE vs. Obligo, Intrare liberă; Joi, 06 Noiembrie, Ora 19:00 – IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, după texte de Matei Vişniec, regia: Cristian Bajora; Vineri, 07 Noiembrie, Ora 19:00 – AȘA SE ÎNTÂMPLĂ CU TOȚI OAMENII OBIȘNUIȚI – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; Sâmbătă, 08 Noiembrie, Ora 19:00 – PROȘTII SUB CLAR DE LUNĂ – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Teodor Mazilu, regia: Cristian Bajora; Duminică, 09 Noiembrie, Ora 19:00 – SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, după Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora

Godot Cafe Teatru:

luni, ora 19.00 “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, regia Gelu Colceag; ora 21.30 “Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; marţi, ora 19.00 “Cântecul lebedei”, după A.P.Cehov, regia Emil Gaju; miercuri, ora 19.00 “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 21.30 “Intuiţia masculină”, – Trilogia americană (partea a III-a), regia Doina Antohi; joi, ora 19.00 “La lilieci”, după Marin Sorescu, regia Marian Râlea.

Teatrul Godot sub Scenă:

luni, ora 20.00 “Novecento”, de Alessandro Baricco, regia Daniel Lungu; marţi, ora 19.00 “Derapaje”, de Neil LaBute, regia Iris Spiridon; ora 20.30 “Bufonul – Un tip descurcăreţ”, regia Flaviu Suhastru; joi, ora 20.00 “Demon amour”, de Lory Piper, regia Teodor Ghiţă; sâmbătă, ora 19.00 “Copii răi”, de Mihaela Michailov, regia Alexandru Mihăescu; ora 21.00 “Sex, drugs, gods and rock n roll”, regie Tapasztó Ernő.

Green Hours, Teatrul Luni:

joi, ora 20.00 “Refuz să cresc. Dacă puteţi face o mică donaţie”; vineri, ora 20.00 “G.O.D.”.

Foto : Programul teatrelor – facebook

19
/10
/17

„The Square”, în regia lui Ruben Östlund, e un film ca un tur de rollercoaster pe pastile, iar la avanpremiera de la Les Films de Cannes à Bucarest s-a râs zgomotos și prelung într-o sală arhiplină.

19
/10
/17

Premiul pentru pseudoştiinţă din acest an i-a fost acordat anul acesta celebrei actrițe Gwyneth Paltrow, pentru site-ul său Goop, care promovează tratamentele homeopatice sub forma unor forme de tratament ştiinţifice. The Skeptic Magazine oferă anual premiul Rusty Razor Award / Lama Ruginită persoanelor care prezintă un tip de pseudoştiinţă exagerat.

19
/10
/17

Cea mai premiată comedie a momentului la Londra și New York – „Cum să distrugi o piesă” – va avea premiera la București pe 3 și 4 noiembrie la Grand Cinema & More. „Cum să distrugi o piesă” este comedia-revelație a acestui an în teatrul internațional.

19
/10
/17

Liminal, primul festival de artă, știință și tehnologie din București, va avea loc în perioada 31 octombrie - 5 noiembrie. Festivalul propune publicului o expoziție de artă trans-media, o serie de discuții teoretice și un hackathon în cadrul căruia participanții vor dezvolta sisteme și dispozitive de teraformare pentru a coloniza alte planete.

19
/10
/17

Actrița Olga Tudorache, angajată a Teatrului Mic până în anul 1978, a plecat dintre noi în în cursul nopții de marți spre miercuri (17 spre 18 octombrie), în Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Elias din București - anunță un comunicat al Teatrului Mic din București, care oferă și detaliile funeraliilor actriței Olga Tudorache:

18
/10
/17

Personalități din lumea culturală românească au transmis mesaje emoționante la moartea actriței Olga Tudorache,. "Doamna Olga, ... Vă iubesc. Mulțumesc. Dumnezeu să vă țină sufletul în palma Lui!", a scris Oana Pellea pe pagina sa de facebook. "În semn de omagiu, Sala Mare a Teatrului Metropolis se va numi Sala Olga Tudorache”, a anunțat, la rândul său, directorul acestei instituții, George Ivașcu.

18
/10
/17

Doamna teatrului românesc, Olga Tudorache, s-a stins din viață, noaptea trecută, la vârsta de 88 de ani. Marea actriţă fusese internată în spital în ultimele zile, iar starea sănătăţii sale s-a înrăutăţit considerabil săptămâna trecută.

17
/10
/17

Marele câștigător al Trofeului Transilvania cu „Stockholm”, Rodrigo Sorogoyen, revine cu un thriller pe muchie de cuțit despre doi polițiști ale căror acțiuni devin la fel de suspecte precum cele ale criminalului în serie pe care îl urmăresc. „Dumnezeu să ne ierte”, filmul care a închis ediția de anul acesta a Festivalului Internațional de Film Transilvania, va ajunge în cinematografele din România din 27 octombrie.

16
/10
/17

M-am întors de la Iași, de la cel mai mare festival de literatură și traducere din partea noastră de Europă, cu un voluminos bagaj de amintiri și cu un la fel de voluminos bagaj de cărți. O săptămână mai târziu, amintirile se împletesc în mintea mea cu fragmentele literare. Las aici un scurt colaj.

Page 1 of 65712345...102030...Last »