Programul teatrelor bucureştene, în perioada 13 – 19 ianuarie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-13-19-ianuarie/

Lecţia de violoncel, Sinucigaşul, Aventurile lui Habarnam, Oblomov, Avarul îndrăgostit, Egoistul, Tarelkin sau Hainele cele noi ale prinţului sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi savura zilele acestea. Dar iată programul teatrelor bucureştene în perioada 13 – 19 ianuarie.

Un articol de Petre Ivan|13 Ianuarie 2014

Lecţia de violoncel, Sinucigaşul, Aventurile lui Habarnam, Oblomov, Avarul îndrăgostit, Egoistul, Tarelkin sau Hainele cele noi ale prinţului sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteți savura zilele acestea. Dar iată programul teatrelor bucureştene în perioada 13 – 19 ianuarie.

Teatrul Metropolis: luni, 13 ianuarie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; marţi, 14 ianuarie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobîlin, regia Felu Colceag; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Pictura – miercuri, 15 ianuarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 16 ianuarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 19 ianuarie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu, informează Mediafax.

Sala Studio: joi, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; vineri, 17 ianuarie, ora 19:30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier: joi, 17 ianuarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică: joi, 17 ianuarie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media: duminică, 19 ianuarie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic: miercuri, 15 ianuarie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

duminică, 19 ianuarie, ora 11.00 – “Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc;

Sala Studio: duminică, 19 ianuarie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrul Bulandra: Sala Toma Caragiu – miercuri, 15 ianuarie, ora 18.30 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Doru Ana; duminică, 19 ianuarie, ora 18.30 – “Oblomov”, de I.A. Goncearov, regia Alexandru Tocilescu;

Programul teatrelor

Programul teatrelor bucureştene în perioada 13 – 19 ianuarie: Oblomov, la Teatrul Bulandra

Sala Liviu Ciulei: joi, 16 ianuarie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;

vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Obiceiuri necurate”, de Tom Smith, regia Mihai Constantin.

Teatrul Nottara: Sala Horia Lovinescu – luni, 13 ianuarie, ora 19.30 – “Vrei să mor în locul tău?”, după “Lips together teeth apart”, de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir;

vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Metoda”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor.

Sala George Constantin: joi, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, un spectacol de Ţino Geirun; vineri, 17 ianuarie, ora 19.30 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; duminică, 19 ianuarie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan – miercuri, 15 ianuarie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci;

vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci;

duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă: joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paul Vogel, regia Eugen Gyemant.

lectia de violoncel

Programul teatrelor bucureştene în perioada 13 – 19 ianuarie: Lecţia de violoncel, la Teatrul Metropolis

Teatrul Mic: marţi, 14 ianuarie, ora 19.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu şi un pic Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; miercuri, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Myckbourn, regia Sanda Manu;

joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Mitter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic: vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul Masca: vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă 18 Ianuarie, ora 19.00 – Bolnavul Inchipuit; duminică, 19 ianuarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat: joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Crre de aşi… cu valet!”, de I Valian, regia Harry Eliad; vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Exil în pământul uitării”, texte adaptate de Andreea Tănăsescu după scrieri de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 19 ianuarie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării”, texte adaptate de Andreea Tănăsescu după scrieri de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu.

Teatrul Apropo: sâmbătă, 18 ianuarie, ora 19.00 – ”Pinalti” – o adaptare de Radu Popescu după textul lui Stephen Smith. Regie: Radu Popescu

Teatrul de Artă: miercuri, 15 ianuarie, ora 20.15 – “Reqviem pentru un iepuraş”, de Mihai Ignat; joi, 16 ianaurie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu;

vineri, 17 ianuarie, ora 20.15 – “Voyeur”, de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 20.15 – “Monoloagele vecinului”, regia Laudrenţiu Bănescu; duminică, 19 ianuarie, ora 20:15 – “Dublu sau nimic”, de Puiu Jipa, regia Liviu Cheloiu.

În Culise: luni, 13 ianuarie, ora 20.00 – “Feromonii”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora;

miercuri, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Vânzătorii ambulanţi”, de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora;

Godot Cafe-Teatru: luni, 13 ianuarie, ora 21.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion.

Green Hours: luni, 13 ianuarie, ora 20.00 – “Dontcrybaby”, după “Scufiţa Roşie”, de Fraţii Grimm, un spectacol de Eugen Jebeleanu, un text de Cantica Drăgănescu & Eugen Jebeleanu;

marţi, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Poveste pentru oameni mari”, de Sabina Grădinaru; miercuri, 15 ianuarie, ora 20.00 – “Breaking up”, de Michael Cristofer, traducerea Alexandra Ioniţă.

Teatrul Ţăndărică: luni, 13 ianuarie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 14 ianuarie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu;

Programul teatrelor

Programul teatrelor bucureştene în perioada 13 – 19 ianuarie: Frumoasa din pădurea adormită, la Teatrul Ţăndărică

miercuri, 15 ianuarie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 16 ianuarie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; vineri, 17 ianuarie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 18 ianuarie, ora 12.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; duminică, 19 ianuarie, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 19 ianuarie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior: marţi, 14 ianuarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi; miercuri, 15 ianuarie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după H.C. Andersen, regia Olimpia Arghir;

joi, 16 ianuarie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Peter Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; vineri, 17 ianuarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi;

duminică, 19 ianuarie, ora 11.00 – “Măria-sa… Măgarul!”, comedie cu “cântece” pentru copii de toate vârstele de Ion Lucian; regia Ion Lucian, notează Mediafax.

Teatrul Ion Creangă: Sala Rapsodia – marţi, 14 ianuarie,ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 15 ianaurie,ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer;

miercuri, 15 ianuarie, ora 17.00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici; joi, 16 ianuarie, ora 10.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi; vineri, 17 ianuarie, ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer;

sâmbătă, 18 ianuarie, ora 11.00 – “Războiul bucatelor”, de Ioan Gârmacea, după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; duminică, 19 ianuarie, ora 11.00 – “D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”, dramatizae de Ioan Gârmacea, după Ion Luca Caragiale, regia Chris Simion.

Foto: Programul teatrelor – wikipedia, Teatrul Bulandra, Teatrul Metropois, Teatrul Țăndărică

27
/03
/17

Mare comedie, mare!, în capitala țării noastre. A avut loc la, Palatul Național al Copiilor, spectacolul “All Inclusive” (după o piesă de Alexandru Popa), în regia lui Vlad Zamfirescu.

27
/03
/17

Astăzi, 27 martie, cu ocazia Zilei Mondiale a Teatrului, Casa de Producţie TVR a programat pe TVR 2 la ora 20:10, „Unchiul Vanea”, de Cehov, în regia lui Yury Kordonsky. Spectacolul va fi difuzat ca parte a Campaniei „Artiști pentru artiști”, iar pe durata lui pe ecran vor apărea conturile în care pot fi făcute donațiile

27
/03
/17

Într-o zi de 27 martie era înfiinţat, la Moscova, ’’Balşoi Teatr’’, Societatea Academică Română devenea, prin decret regal, "Academia Română", se năștea regizorul american Quentin Tarantino și se stingea din viață George Pruteanu, cunoscut pentru emisiunea TV “Doar o vorbă să-ţi mai spun” şi pentru ”Legea Pruteanu” (folosirea limbii române în locuri, relaţii şi instituţii publice).

26
/03
/17

„S-a furat mireasa!”, după textul și în regia lui Radu Popescu, e o comedie despre o tânără corporatistă ruptă între logodna călduță cu Mihai, șeful ei, și iubirea cu aer de libertate a lui Andrei, fost iubit și alpinist.

26
/03
/17

Muzeul Național de Artă al României, în parteneriat cu Institutul Francez, vă invită marți, 28 martie 2017, orele 18.30, la conferința „Victor Brauner, pictopoet și iluminator”, susținută de Mihaela Petrov, critic și istoric de artă. Conferința face parte din seria de evenimente ce marchează luna martie ca lună a Francofoniei.

25
/03
/17

CRONICĂ DE FILM Despre „Fata necunoscută”, noul film - o dramă socială și morală - al fraților belgieni Jean-Pierre și Luc Dardenne. Și despre „(M)ucenicul” (al rusului Kirill Serebrennikov), cu un tânăr care, cu Biblia în mână, se tranformă într-un fanatic religios. Două filme de Cannes, acum în cinematografe.

25
/03
/17

Realizat de Radu Mocanu și Mihai Dragolea și disponibil acum pe platforma gratuită Cinepub, „Roboțelul de aur” a fost unul dintre cele mai de succes documentare românești din 2015. Povestea emoționantă a boxeriței Steluța Duță, crescută la orfelinat.

Page 1 of 60412345...102030...Last »