Programul teatrelor bucureştene în perioada 12 – 18 ianuarie 2015
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-12-18-ianuarie-2015/

Spitalul comunal, Tartuffe sau Impostorul, Două loturi, Plicul, Pyramus & Thisbe 4 You, Teibale şi demonul ei, Omul cel bun din Seciuan, Vestul singuratic, Cum iubeşte cealaltă jumătate, Audiţia şi multe alte spectacole pe scenele bucureştene, în săptămâna 12 – 18 ianuarie 2015

Un articol de Petre Ivan|11 ianuarie 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 12 – 18 ianuarie 2015

Teatrul Metropolis:

luni, 12 ianuarie, ora 19.00 – “Spitalul comunal”, de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 11.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 16.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, regia Gelu Colceag; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Media –

luni, 12 ianuarie, ora 19.30 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; duminică, 18 ianuarie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii

Sala Pictura:

marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 – “Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Micul Infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Studio:

miercuri, 14 ianuarie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 – “D-ale noastre”, de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Atelier:

miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 15 ianuarie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarla; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; The Painting Ha… : joi, 15 ianuarie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

Sala Mică:

vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 – “Dragoste, în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 18 ianaurie, ora 11.00 – “Fluturi şi oameni”, regia Silviu Oltean; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra:

Sala Liviu Ciulei –

marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 – “Teibale şi demonul ei”, de Isaac Bashevis Sinver şi Eve Friedman, regia Szabo K Istvan; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “La Grande Magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka;

Sala Toma Caragiu:

marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian.

Teatrul Nottara:

Sala George Constantin –

miercuri, 14 ianuarie, ora 19.30 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu; joi, 15 ianuarie, ora 19.30 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 – “Metoda (Metoda Gronholm)”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, un

La Grande Magia, Teatrul Bulandra

La Grande Magia, Teatrul Bulandra

spectacol de Anca Maria Colţeanu;

Sala Horia Lovinescu:

vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Soţul păcălit”, de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Mic:

joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, în româneşte de Victor Scoradeţ, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 – “39 de trepte”, adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “39 de trepte”, adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Super fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “O vizită în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Revizorul”, de NV Gogol, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Recontres”, regia Dragoş Huluba; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;

Sala Nouă:

vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul de Artă) –

vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Janka”, de Oscar Speace, regia Toma Enache; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten.

Godot Cafe – Teatru:

luni, 12 ianuarie, ora 20.00 – “Hell”, de Lolita Pille, regia Chris Simion; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Dragoste şi căpşuni”, regia Marius Gîlea; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; vineri, 16 ianuarie, ora 22.00 – “Aici nu se simte”, & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 15.00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 18 ianuarie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

La Scena:

miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 – “Nu, mulţumesc!”, regia Victor Scoradeţ; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Comedy.Show”, improv-comedy-show.

Unteatru:

joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Trei femei înalte”, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.

În Culise:

luni, 12 ianuarie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 – “Common lives”, sau “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, 15 ianuarie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora; vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Diamante & Narcotice”, în cadrul evenimentului “12 days of sins”; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 21.30 – “Iele – o improvizaţie, două”, în cadrul evenimentului “12 days of sins”; duminică, 18 ianuarie, ora 15.00 – “Audiţia”, în cadrul evenimentului “12 days of sins”; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Clinica sinucigaşilor”, în cadrul evenimentului “12 days of sins”.

Teatrul Luni:

luni, 12 ianuarie, ora 20.00 – “Noaptea ursului”, după Ignacio del Moral, regia Magda Catone; marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 – “Demon Amour”, one man show Teodor Ghiţă.

Teatrul de Artă:

joi, 15 ianuarie, ora 20.15 – “Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.15 – “Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei.

Monoloagele vaginului, Teatrul În Culise

Monoloagele vaginului, Teatrul În Culise

Teatrul de pe Lipscani:

vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Triunghiul femeilor”, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, adaptare după Sean O’Casey, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Mignon:

joi, 15 ianuarie, ora 19.30 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Amalia Olaru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 – “Elevator”, de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 – “Pelicanul”, de August Strindberg, regia Amalia Olaru.

Teatrul Elisabeta:

joi, 15 ianuarie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Dana Rotaru; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 – “Oscar şi tanti Roz”, după Eric Emmanuel Schmitt, regia Ştefan Ruxandra.

Teatrul Ţăndărică:

Lahovari – luni, 12 ianuarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; marţi, 13 ianuarie, ora 10.00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 14 ianuarie, ora 10.00 – “Lampa lui Aladin”, regia Cristian Pepino; miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 – “Play Shakespeare”, regia Cristian Pepino; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 16 ianuarie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 18 ianuarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; duminică, 18 ianuarie, ora 12.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer.

Teatrul Ion Creangă:

(se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 13 ianuarie, ora 10.00 – “Crăiasa Zăpezii”, de Rosamunde Hutt după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 13 ianuarie, ora 17.00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel; marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, regia Peter Kerek; vineri, 16 ianuarie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, regia Peter Kerek; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 11.00 – “Crăiasa Zăpezii”, de Rosamunde Hutt după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; duminică, 18 ianuarie, ora 11.00 – “Când jucăriile spun pa!”, regia Attila Vizauer; duminică, 18 ianuarie, ora 17.00 – “Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 14 ianuarie, ora 10.00 – “Vărjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 – “Clasa”, regia Mihai Răzuş.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 12 ianuarie, ora 11.00 – “O noapte furtunoasă”, de IL Caragiale, regia Mircea Diaconu; marţi, 13 ianuarie, ora 11.00 – “O noapte furtunoasă”, de IL Caragiale, regia Mircea Diaconu.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook