Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-3-9-martie/

Lecţia de violoncel, Două loturi, Scaunele, Titanic vals, Doamna noastră din Pascagoula, Zelda, Bani din cer şi Confesiunile unui câine sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi vedea în această săptămână, în Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 martie:

Un articol de Petre Ivan|3 Martie 2014

Lecţia de violoncel, Două loturi, Scaunele, Titanic vals, Doamna noastră din Pascagoula, Zelda, Bani din cer și Confesiunile unui câine sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteți vedea în această săptămână, în Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 martie:

Teatrul Metropolis:

miercuri, 5 martie, ora 19:00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; joi, 6 martie, ora 19:00 – “Opposites attract”, regia Dorina Chiriac şi Florin Piersic Jr.; sâmbătă, 8 martie, ora 11:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 8 martie, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 9 martie, ora 11:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 9 martie, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio: marţi, 4 martie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 5 martie, ora 19:00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; joi, 6 martie, ora 20:00 – “Don Quijote” după Miguel de Cervantes, regia Dan Puric; vineri, 7 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 8 martie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 9 martie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: joi, 6 martie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 7 martie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 8 martie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 9 martie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor;

Sala Atelier: vineri, 7 martie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 9 martie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică: sâmbătă, 8 martie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 9 martie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media: duminică, 9 martie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”: marţi, 4 martie, ora 19:00 – “Scaunele” de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa; miercuri, 5 martie, ora 19:00 – “Scaunele” de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa; sâmbătă, 8 martie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă” de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; duminică, 9 martie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă” de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky;

Programul teatrelor

Sala “Liviu Ciulei”: marţi, 4 martie, ora 20:00: “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; miercuri, 5 martie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; joi, 6 martie, ora 20:00 – “Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Acum ori niciodată” de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Acum ori niciodată” de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”: luni, 3 martie, ora 19:30 – “D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Enache Toma; joi, 6 martie, ora 19:00 – “Titanic vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Scandal la operă!”, comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa” de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”: sâmbătă, 8 martie, ora 19:30 – “Vizitatorul” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 9 martie, ora 19:30 – “Rapsodie în roz” de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan.

Teatrelli:

4 şi 5 martie, ora 20.00 – Quartet, regia Dan Tudor, cu Florina Cercel, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Adela Mărculescu; 8 martie – Classic Beat Orchestra

Clubul Ţăranului: Marți, 4 martie, ora 20.00. Green Hours I T I N E R A N T prezintă la Clubul Țăranului: LSD Theatre Show, de Christopher Durang, cu: Isabela Neamțu, Matei Chioariu, regia: Horia Suru

Teatrul Odeon:

Sala Majestic: miercuri, 5 martie, ora 19:00 – “Natura moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 6 martie, ora 19:00 – “Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: marţi, 4 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; miercuri, 5 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; joi, 6 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 7 martie, ora 19:30 – “Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 8 martie, ora 19:30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 9 martie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion” de Tom Dicillo.

Teatrul Mic:

joi, 6 martie, ora 19:00 – “Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Sex on the bici” de John Tobias, regia Nona Ciobanu; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Doamna noastră din Pascagoula” de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Clasa noastră” de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”: miercuri, 5 martie, ora 19:00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 6 martie, ora 19:00 – “Mă mut la mama” de Andreas Petrescu şi Gabriela Fătu; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul de Revistă “C. Tănase”:

vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Viva revista!”; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Piei, drace!”, texte de Mihai Maximilian, Octavian, Sava, Nae Lăzărescu şi Dan Mihăescu; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Veselia nu-i în criză”, spectacol muzical-umoristic de Octavian Sava, Mihai Maximilian, Adrian Lustig, Nae Lăzărescu, Vasiel Muraru.

Teatrul Masca:

vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Nouă a Teatrului de Comedie: vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Mazl-Tov… and Justice for all!” de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Parchează maşina la Harvard!” de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Miss Daisy şi şoferul ei” de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga.

În Culise:

luni, 3 martie, ora 20:00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; marţi, 4 martie, ora 20:00 – “Feromonii”, un text de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; joi, 6 martie, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 3 martie, ora 20:00 – “Nişte fete” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; marţi, 4 martie, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Talk to the bomb” de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky; vineri, 7 martie, Comedie neagră, ora 22.00, sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Big Baby” de Frank Moher, regia Andrei Şerban; duminică, 9 martie, ora 20:00 – “Feisbuc” de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Luni:

luni, 3 martie, ora 20:00 – “Confesiunile unui câine” după “Viaţă de câine” de Peter Mayle; vineri, 7 martie, ora 19:30 – “Noi 4” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 8 martie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar.

Programul teatrelor

Teatrul Act:

luni, 3 martie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?” de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Unteatru:

vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Cel mai frumos roman din lume” de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; sâmbătă, 8 martie, ora 19:00 – “Poezia visului” de Emil Botta, regia Miriam Răducanu; duminică, 9 martie, ora 19:00 – “RETOX” de Eugen Jebeleanu.

Teatrul de Artă Bucureşti:

marţi, 4 martie, ora 20:00 – “Doi pe-un balansoar” de William Gibson, regia Cristi Toma (se joacă la Teatrul de pe Lipscani); joi, 6 martie, ora 20:15 – “Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Proof” de David Auburn, regia Ionuţ Kivu (se joacă la Godot Cafe-Teatru);

Teatrul Mignon:

joi, 6 martie, ora 19:00 – “Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec, regia Alexandru Bogdan (se joacă la Clubul Ţăranului).

ARCUB:

joi, 6 martie, ora 19:00 – “Marfă vie” după A.P. Cehov, o dramatizare de Nicolae Urs; vineri, 7 martie, ora 19:00 – “Două poveşti de amor”, un spectacol coupe format din două piese scurte, scrise de A.P. Cehov: “Ursul” şi “Cerere în căsătorie”, regia Mircea Cornişteanu.

Opera Comică:

luni, 3 martie, ora 11:00 – “Soacra cu trei nurori”, regia Stela Popescu; luni, 3 martie, ora 13:00 – “Soacra cu trei nurori”, regia Stela Popescu; marţi, 4 martie, ora 11:00 – “Soacra cu trei nurori”, regia Stela Popescu; marţi, 4 martie, ora 13:00 – “Soacra cu trei nurori”, regia Stela Popescu; vineri, 7 martie, ora 17:00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska.

Teatrul Ţăndărică:

Sala Lahovari: miercuri, 5 martie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 6 martie, ora 10:00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 8 martie, ora 10:00 – “Tom Degeţel”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 8 martie, ora 12:00 – “Tom Degeţel”, regia Daniel Stanciu; duminică, 9 martie, ora 10:00 – “Scufiţa Roşie”, regia Gabriel Apostol; duminică, 9 martie, ora 12:00 – “Scufiţa Roşie”, regia Gabriel Apostol.

Teatrul Excelsior:

duminică, 9 martie, ora 10:00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran, după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 9 martie, ora 10:00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran, după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia: marţi, 4 martie, ora 10:00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 5 martie, ora 10:00 – “Sămânţa vrăjită”, regia Mihai Manolescu; joi, 6 martie,ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; vineri, 7 martie, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; sâmbătă, 8 martie, ora 11:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta, duminică, 9 martie, ora 11:00 – “Cartea Junglei”, regia Octavian Jighirgiu.

Sala Ludoteca: luni, 3 martie, ora 17:00 – “Seminţe-Semi”, regia Valeria Frabetti; vineri, 7 martie, ora 17:00 – “Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Foto cu Programul teatrelor bucureștene, Lecția de violoncel  – Teatrul Metropolis, Teatrul Bulandra, Teatrul Luni

19
/09
/17

CRONICA DE FILM „Un pas în urma serafimilor”, debutul extrem de aşteptat al lui Daniel Sandu, ficţionalizează, într-un stil apropiat de un anume cinema mainstream nu foarte ofertant, experienţa nefericită a regizorului ca elev într-un seminar teologic ortodox.

19
/09
/17

O dată la doi ani Festivalul Enescu aduce împreună, timp de trei săptămâni, în Bucureşti, iubitorii muzicii clasice. Începători ori melomani cu ştate vechi, tineri sau oameni în puterea vârstei ori bunici, specialişti şi amatori, copii visători, făuritori de frumos, exploratori sau pur şi simplu curioşi.

19
/09
/17

Filmările la "Moromeții 2", în regia lui Stere Gulea, cu Horațiu Mălăele în rolul principal, au debutat ieri (18 septembrie), în comuna Talpa, locație unde, în urmă cu mai bine de 30 de ani, s-a înregistrat prima parte a filmului. Filmările vor dura trei săptămâni și au loc în cinci imobile, una dintre case fiind aceeași în care s-a înregistrat prima peliculă.

19
/09
/17

În perioada septembrie-octombrie 2017, Asociația Culturală pentru Educație prin Artă organizează, în parteneriat cu Teatrul Odeon, o serie de zece reprezentații ale spectacolului Carina pe drumul spre casă, la Sala Studio a teatrului. Organizatorii își propun prin acest proiect, pe lângă formarea unui nou public în sfera teatrală, să ofere copiilor aflați în situații socio-economice dificile, cu vârsta între 6 și 11 ani, oportunitatea de a viziona un spectacol de teatru în cadrul unui teatru profesionist.

19
/09
/17

Astăzi, 19 septembrie (de la ora 21.00), mîine și poimîine, la CinemaPRO, American Independent Film Festival pregăteşte trei întâlniri cu actorul Ethan Hawke, invitat special al Festivalului. Astfel,, în această seară, celebrul actor va prezenta filmul "Born to Be Blue" - premieră în România. Ethan Hawke joacă rolul celebrului trompetist şi muzician Chet Baker, devenit o legendă a jazz-ului în anii ʼ50.

18
/09
/17

Biletele pentru toate spectacolele celei de-a 27-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru s-au pus în vânzare online pe mystage.ro/fnt și la casa de bilete centralizată a Teatrului Naţional „I.L. Caragiale“ din Bucureşti (unde contravaloarea biletelor se va putea plăti cash) începând de luni 18 septembrie.

18
/09
/17

În această seară, de la ora 21.10, iubitorii teatrului pot vedea, la TVR 2, spectacolul „Vinovatul” după Ion Băieşu în regia lui Ion Gostin, distins cu premiul UNITER în 2014 pentru cel mai bun spectacol TV.

18
/09
/17

Breaking News, în regia Iuliei Rugină, ajunge pe marile ecrane din România din 29 septembrie. Scenariul filmului a împlinit deja 10 ani, el ar fi trebuit să fie debutul regizoarei. Unul dintre puținele lucruri care s-au păstrat din varianta inițială a poveștii e faptul că personajul principal este jurnalist. Protagoniștii filmului sunt Andi Vasluianu și Voica Oltean, o actriță care, la doar 15 ani, a impresionat juriul Festivalului de la Karlovy Vary.

17
/09
/17

Duminică, 17 septembrie, laureata Premiului Nobel pentru Literatură în anul 2009, Herta Müller, va participa la o întâlnire cu cititorii din Londra, organizată la celebra British Library de Universitatea din Swansea, în parteneriat cu Institutul Goethe, Institutul Cultural Român din Londra şi Ambasada Germaniei la Londra.

17
/09
/17

Volumul „Ce este populismul?”, semnat de Jan-Werner Müller, a apărut în această săptămână în colecţia „Opus. Ştiinţe politice” a Editurii Polirom, în traducerea Irinei-Mariana Borţoi.

16
/09
/17

Duminică, pe 24 septembrie, de la ora 11.00, la Sala Atelier, în cadrul programului Conferințele Teatrului Național, Emil Brumaru prezintă conferința „Infernul feminin și îngerii lui Brumaru”.

16
/09
/17

Unul dintre cele mai aşteptate filme de acţiune, ,,Asasin American” marchează revenirea lui Michael Keaton pe marile ecrane şi dezvăluie, din 15 septembrie, originile unui luptător cu abilităţi unice şi motivat de răzbunare.

Page 1 of 64912345...102030...Last »