Programul teatrelor bucurestene in perioada 7 – 13 ianuarie 2013
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-7-13-ianuarie-2013/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013: Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică: miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – […]

Un articol de Andrada Văsii|7 Ianuarie 2013

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013:

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mică:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
  • joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Doi x Doi” (“Tigrul” de Murray Schisgal & “Amantul” de Harold Pinter), regia Vlad Stănescu;

Sala Media:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Năpasta” de Ion Luca Caragiale, regia Radu Afrim;

Sala Mare:

  • vineri, 11 ianaurie, ora 19:30 – “Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită” de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu;
  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Un Tango Mas” de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 11:00 – “Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:30 – “Grădinile Groazei” de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:30 – “Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – concert de muzică tradiţională europeană “Pontice de iarnă”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Mă întorc de departe” de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Mic:

  • joi, 10 ianaurie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară” după William Shakespeare, versiunea scenică de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, traducerea Marica Beligan, regia Gelu Colceag;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Băieţii de aur” de Neil Simon, traducerea Andrei Bantaş;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Locuri calde” de Alex Vlad, Raluca Ghervan, Răzvan Marinescu, regia Răzvan Marinescu;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “O viaţă de teatru” de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia şi scenografia Vlad Stănescu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

  • marţi, 8 ianuarie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 18:30 – “Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – “Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 18:30 – “Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy.

Sala “Toma Caragiu”:

  • marţi, 8 ianuarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 18:30 – “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade;
  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;
  • sâmbătă 12, ianuarie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia şi ilustraţia muzicală Mircea Cornişteanu;

Sala Studio:

  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – “Fata de mătase artificială” de Irmgard Keun, regia Vlad Massaci;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Stăpânii rulotei” de Gerald Murphy, regia Dan Tudor.

Teatrul Masca:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Slugă la doi stăpâni”;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Ţara unde îngerii vin degeaba”;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 12:30 – “Fior D’amor în Bucuresci” (la metrou);
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Comedia Erorilor”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 12:30 – “Teatrul de 2 minute” (metrou);
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Gemenii”.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Uzina de plăceri S.A.”;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Roman teatral”;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Zeul măcelului”.

Teatrul Ţăndărică:

  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol. 

     

    Sursa: Mediafax

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

17
/08
/17

Zilnic, până în data de 2 septembrie, organizatorii Galei HOP 2017 vă invită să-i cunoaşteţi pe concurenții din acest an, urmărindu-le clipurile de prezentare, fişa profesională şi galeria foto realizată de Adi Bulboacă.

17
/08
/17

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, împreună cu Academia de Teatru şi Film „Athanor” din Passau – Germania prezintă proiectul pilot „Întâlniri Teatrale la Sulina”, care se va desfășura în perioada 31 august – 4 septembrie 2017.

16
/08
/17

Actrița Cristina Flutur joacă personajul Alice în lungmetrajul „Grain”, o coproducție Turcia-Germania-Franța-Suedia, selectat în competiția oficială la Festivalul de Film de la Sarajevo, cel mai important eveniment de gen din Europa de Sud-Est. Filmul „Grain” este regizat de regizorul turc Semih Kaplanoglu, câștigătorul Ursului de Aur la a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

Page 1 of 64212345...102030...Last »