VIDEO Astăzi începe retrospectiva ANONIMUL
http://www.ziarulmetropolis.ro/video-astazi-incepe-retrospectiva-anonimul/

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Un articol de Andrada Văsii|30 August 2013

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Programul este următorul:

CINEMA STUDIO

Vineri, 30 august

13.30- 15.00              

Competiție Lungmetraj: CÂINELE MEU, KILLER/ MY DOG KILLER- R: Mira Fornay (Slovacia- Cehia), 90’

16.00- 17.45

Competiție Lungmetraj: O FATĂ SUPUSĂ GREȘELII/ A FALLIBLE GIRL- R: Conrad Clark (Marea Britanie- China), 104’

18.30-20.05               

Actori în spatele Camerei: QUARTET- R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

20.30- 21.30

OMNIBUS ANONIMUL 10: KAZIMIR- R: Dorian Boguță, 22’; UN DUET/ A DUET- R: Andi Vasluianu, 7’;  RETUR/ QUARE ONE- R: Emanuel Pârvu, 16’

În prezenţa regizorilor şi a echipelor

 

Sâmbătă, 31 august

11.00- 12.30              

Actori în spatele Camerei: R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

13.00-13.45                 OMNIBUS ANONIMUL 10 (R)

16.00-17.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES

R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

18.30- 20.00

Competiție Lungmetraj: WAJMA-  O POVESTE DE DRAGOSTE AFGANĂ/ WAJMA  AN AFGHAN LOVE STORY

R: Barmak Akram (Afganistan- Franța), 85’

20.30- 21.15               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

În prezenţa regizorului

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW- R: Gheorghe Preda (România), 20’

În prezenţa regizorului

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

În prezenţa regizorului

 

Duminică, 1 septembrie

11.00- 11.45               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj (R)     

13.00- 14.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES (R)-R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

15.30- 17.00              

Scurtmetraj Românesc: O UMBRĂ DE NOR/ SHADOW OF A CLOUD- R: Radu Jude, 30’; ÎN ACVARIU- R: Tudor Cristian Jurgiu, 20’; 2- R: Emanuel Pârvu, 22’

În prezenţa regizorilor

17.30-19.25

Competiţie Lungmetraj: LECŢII DE ARMONIE/ HARMONY LESSONS-R: Emir Baigazin (Kazahstan- Germania- Franţa), 115’

20.00-21.40               

TROFEUL ANONIMUL 2013: MAIORUL/ THE MAJOR-R: Yuri Bykov (Rusia), 99’

CHEZ ELVIRE

Vineri, 30 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune:  CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH-R: Andrei Tănase (Germania- România), 16’; ZIMMER 606/ ROOM 606-R: Peter Volkart (Elveţia), 15’; PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP-R: Ionuţ Rusu (România), 3’; MARCELLO-R: Francesca Coticoni (Italia), 16’; ȘANȚUL/ THE DITCH-R: Adrian Silișteanu (România), 18’;

21.50- 22.45

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DEER VALYA-R: Djalil Rizvanov (Rusia), 7’; BEAR ME-R: Kasia Wilk (Germania- Polonia), 6’; ED.-R: Gabriel Garcia (Brazilia), 14’; ORIGAMI-R: David Pavon (Spania), 6’; MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE-R: Amelie Harrault (Franţa), 15’; UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE- R: Paul Mureşan (România), 7’;

23.00-00.15               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW-R: Tom Van Avermaet (Belgia- Franţa), 20’; DREAMING APECAR-R: Dario Samuele Leone (Italia), 16’; LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE- R: Margaux Bonhomme (Franţa), 17’; THE ONLY BAR IN TOWN-R: Adam Budd (Canada), 10’; EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM- R: Peris Romano (Spania), 9’;

 

Sâmbătă, 31 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: WASTE-R: Anton Groves (România), 9’; DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER-R: Daniel Butterworth (Germania), 20’; POOL- R: Juan Del Rio (Spania), 2’; REHEARSAL- R: Agnès Guilbault (Spania), 3’; SHAME AND GLASSES- R: Alessandro Riconda (Italia), 7’; STEW& PUNCH-R: Simon Ellis (Marea Britanie), 17’; BAD PENNY- R: Andrei Creţulescu (România), 12’;

21.50- 22.50               

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DJI. DEATH FAILS-R: Dmitri Voloshin (Moldova), 4’; ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA-R: Juanma Suárez (Spania), 15’; ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY-R: Fabian Giessler (Germania), 9’; EMILIE-R: Olivier Pesch (Luxemburg), 16’; 2 (DOI)/ 2 (TWO)-R: Ilinca Šeda (România), 15’

23.00-00.10               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG-R: Maryna Artemenko (Ucraina), 12’; LE COQUELICOT/ THE POPPY-R: Fabien Giurgiu (Franţa), 19’; EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT- R: Santi Veiga (Spania), 14’; THE BEST JOB-R: AnastaSia Titova (Ucraina- Rusia), 4’; SEIN KAMPF-R: Jakob Zapf (Germania), 17’;

 

Duminică, 1 septembrie

20.30- 21.25              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: LA MULŢI ANI!/ HAPPY BIRTHDAY!-R: Armine Vosganian (România), 12’;  ROBOKROLIK/ ROBORABBIT-R: Sergey Tsyss (Rusia), 9’; UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING-R: Slony Sow (Franța), 17’; TATTOO-R: Aldo Iuliano (Italia), 8’; PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS-R: Cecilia Felmeri (România), 12’.                           

21.30- 22.10

Competiție Scurtmetraj Animaţie: STRINGS-R: Tal Arbiv& Lior Golan (Israel), 12’; MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES-R: Marija Jacimovic& Benoit Detalle (Serbia), 2’; CREAMEN-R: Esther Casas (Spania- SUA), 11’; UN EVENIMENT NEAŞTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT-R: Monica Vinogradov (România), 15’

22.20- 23.05               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW-R: Gheorghe Preda (România), 20’

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune:TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

Foto credit: ANONIMUL IFF

 

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

16
/08
/17

Actrița Cristina Flutur joacă personajul Alice în lungmetrajul „Grain”, o coproducție Turcia-Germania-Franța-Suedia, selectat în competiția oficială la Festivalul de Film de la Sarajevo, cel mai important eveniment de gen din Europa de Sud-Est. Filmul „Grain” este regizat de regizorul turc Semih Kaplanoglu, câștigătorul Ursului de Aur la a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

14
/08
/17

Mrs. Fang, un film documentar al regizorului chinez Wang Bing despre ultimele zile ale unei femei care suferă de Alzheimer, a câștigat Leopardul de Aur, la Festivalul Internațional de Film de la Locarno 2017. Franțuzoaica Isabelle Huppert a fost recompensată cu premiul pentru cea mai bună actriță, pentru rolul său din filmul Madame Hyde.

14
/08
/17

Jane Fonda şi Robert Redford se reîntâlnesc pe marele ecran într-o poveste de iubire, „Our Souls at Night”, la jumătate de secol distanţă de la apariţia lor în „Desculţ în parc”. Premiera filmului va avea loc la 1 septembrie, la Festivalul de la Veneția, acolo unde cei doi protagoniști vor fi premiaţi cu Leul de Aur pentru întreaga carieră. Robert Redford împlinește 81 de ani pe 18 august), în timp ce Jane Fonda va bifa “borna” 80 în decembrie.

13
/08
/17

Corespondenţă de la Sarajevo de Ionuţ Mareş: Primul titlu din competiţia de lungmetraje de ficţiune a Festivalului de la Sarajevo a fost "Grain", noul film al cunoscutului regizor turc Semih Kaplanoğlu. Mult mai ofertant este însă "Western", un excelent film al regizoarei germane Valeska Grisebach.

11
/08
/17

Ediția cu numărul șase a Festivalului de Film Horror și Fantastic Lună Plină a început joi, 10 august. Filmul de deschidere, norvegianul Casa, o poveste cu război și exorcizări, a rulat la grădina Melies. „Este cel mai puțin formal festival pe care îl organizăm și asta ne place cel mai tare. În fiecare an pare că o luăm de la capăt cu organizarea lui, iar această improvizație ne bucură: Lună Plină este cel mai liber festival posibil”, a spus directorul festivalului, Oana Giurgiu.

09
/08
/17

În acest final de săptămână, nimeni nu mai doarme în Biertan. De joi până duminică, între 10 și 13 august, cât ține ediția cu numărul șase a Festivalului de Film Horror & Fantastic Lună Plină, somnul este o activitate tangențială și pur facultativă.

09
/08
/17

Michel Franco a fost recompensat, luni, 7 august, cu Trofeul ANONIMUL pentru contribuția sa la frumusețea cinematografiei universale. ANONIMUL 14 se desfășoară în perioada 7—13 august la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării.

Page 1 of 18012345...102030...Last »