VIDEO Astăzi începe retrospectiva ANONIMUL
http://www.ziarulmetropolis.ro/video-astazi-incepe-retrospectiva-anonimul/

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Un articol de Andrada Văsii|30 August 2013

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Programul este următorul:

CINEMA STUDIO

Vineri, 30 august

13.30- 15.00              

Competiție Lungmetraj: CÂINELE MEU, KILLER/ MY DOG KILLER- R: Mira Fornay (Slovacia- Cehia), 90’

16.00- 17.45

Competiție Lungmetraj: O FATĂ SUPUSĂ GREȘELII/ A FALLIBLE GIRL- R: Conrad Clark (Marea Britanie- China), 104’

18.30-20.05               

Actori în spatele Camerei: QUARTET- R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

20.30- 21.30

OMNIBUS ANONIMUL 10: KAZIMIR- R: Dorian Boguță, 22’; UN DUET/ A DUET- R: Andi Vasluianu, 7’;  RETUR/ QUARE ONE- R: Emanuel Pârvu, 16’

În prezenţa regizorilor şi a echipelor

 

Sâmbătă, 31 august

11.00- 12.30              

Actori în spatele Camerei: R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

13.00-13.45                 OMNIBUS ANONIMUL 10 (R)

16.00-17.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES

R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

18.30- 20.00

Competiție Lungmetraj: WAJMA-  O POVESTE DE DRAGOSTE AFGANĂ/ WAJMA  AN AFGHAN LOVE STORY

R: Barmak Akram (Afganistan- Franța), 85’

20.30- 21.15               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

În prezenţa regizorului

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW- R: Gheorghe Preda (România), 20’

În prezenţa regizorului

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

În prezenţa regizorului

 

Duminică, 1 septembrie

11.00- 11.45               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj (R)     

13.00- 14.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES (R)-R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

15.30- 17.00              

Scurtmetraj Românesc: O UMBRĂ DE NOR/ SHADOW OF A CLOUD- R: Radu Jude, 30’; ÎN ACVARIU- R: Tudor Cristian Jurgiu, 20’; 2- R: Emanuel Pârvu, 22’

În prezenţa regizorilor

17.30-19.25

Competiţie Lungmetraj: LECŢII DE ARMONIE/ HARMONY LESSONS-R: Emir Baigazin (Kazahstan- Germania- Franţa), 115’

20.00-21.40               

TROFEUL ANONIMUL 2013: MAIORUL/ THE MAJOR-R: Yuri Bykov (Rusia), 99’

CHEZ ELVIRE

Vineri, 30 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune:  CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH-R: Andrei Tănase (Germania- România), 16’; ZIMMER 606/ ROOM 606-R: Peter Volkart (Elveţia), 15’; PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP-R: Ionuţ Rusu (România), 3’; MARCELLO-R: Francesca Coticoni (Italia), 16’; ȘANȚUL/ THE DITCH-R: Adrian Silișteanu (România), 18’;

21.50- 22.45

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DEER VALYA-R: Djalil Rizvanov (Rusia), 7’; BEAR ME-R: Kasia Wilk (Germania- Polonia), 6’; ED.-R: Gabriel Garcia (Brazilia), 14’; ORIGAMI-R: David Pavon (Spania), 6’; MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE-R: Amelie Harrault (Franţa), 15’; UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE- R: Paul Mureşan (România), 7’;

23.00-00.15               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW-R: Tom Van Avermaet (Belgia- Franţa), 20’; DREAMING APECAR-R: Dario Samuele Leone (Italia), 16’; LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE- R: Margaux Bonhomme (Franţa), 17’; THE ONLY BAR IN TOWN-R: Adam Budd (Canada), 10’; EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM- R: Peris Romano (Spania), 9’;

 

Sâmbătă, 31 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: WASTE-R: Anton Groves (România), 9’; DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER-R: Daniel Butterworth (Germania), 20’; POOL- R: Juan Del Rio (Spania), 2’; REHEARSAL- R: Agnès Guilbault (Spania), 3’; SHAME AND GLASSES- R: Alessandro Riconda (Italia), 7’; STEW& PUNCH-R: Simon Ellis (Marea Britanie), 17’; BAD PENNY- R: Andrei Creţulescu (România), 12’;

21.50- 22.50               

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DJI. DEATH FAILS-R: Dmitri Voloshin (Moldova), 4’; ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA-R: Juanma Suárez (Spania), 15’; ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY-R: Fabian Giessler (Germania), 9’; EMILIE-R: Olivier Pesch (Luxemburg), 16’; 2 (DOI)/ 2 (TWO)-R: Ilinca Šeda (România), 15’

23.00-00.10               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG-R: Maryna Artemenko (Ucraina), 12’; LE COQUELICOT/ THE POPPY-R: Fabien Giurgiu (Franţa), 19’; EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT- R: Santi Veiga (Spania), 14’; THE BEST JOB-R: AnastaSia Titova (Ucraina- Rusia), 4’; SEIN KAMPF-R: Jakob Zapf (Germania), 17’;

 

Duminică, 1 septembrie

20.30- 21.25              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: LA MULŢI ANI!/ HAPPY BIRTHDAY!-R: Armine Vosganian (România), 12’;  ROBOKROLIK/ ROBORABBIT-R: Sergey Tsyss (Rusia), 9’; UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING-R: Slony Sow (Franța), 17’; TATTOO-R: Aldo Iuliano (Italia), 8’; PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS-R: Cecilia Felmeri (România), 12’.                           

21.30- 22.10

Competiție Scurtmetraj Animaţie: STRINGS-R: Tal Arbiv& Lior Golan (Israel), 12’; MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES-R: Marija Jacimovic& Benoit Detalle (Serbia), 2’; CREAMEN-R: Esther Casas (Spania- SUA), 11’; UN EVENIMENT NEAŞTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT-R: Monica Vinogradov (România), 15’

22.20- 23.05               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW-R: Gheorghe Preda (România), 20’

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune:TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

Foto credit: ANONIMUL IFF

 

28
/02
/17

Între 1-5 martie 2017 la Cinemateca Union din Bucureşti va avea loc o retrospectivă In Memoriam, a filmelor regizate de Radu Gabrea, unde spectatorii vor putea vedea o selecţie de 10 filme regizate de regretatul cineast român. Filmele vor fi precedate de documentarul Interviuri cu Radu Gabrea. Intrarea va fi liberă.

28
/02
/17

Între 28 martie și 2 aprilie, în parteneriat cu Arsenal - Institute for Film and Video Art și cu sprijinul generos al Goethe-Institut, Festivalul Internațional de Film Experimental București BIEFF oferă publicului românesc rara oportunitate de a viziona câteva dintre cele mai provocatoare titluri din selecția prestigiosului Festival Internațional de Film de la Berlin, din secțiunea sa de avangardă: Berlinale Forum Expanded.

28
/02
/17

„Moonlight” / „În lumina lunii” a câștigat, ieri dimineață, premiul pentru Cel mai bun film la cea de-a 89-a ediție a galei Premiilor Oscar. Drama scrisă și regizată de Barry Jenkins a mai obținut statuetele pentru Cel mai bun actor în rol secundar (Mahershala Ali) și Cel mai bun scenariu adaptat (Barry Jenkins). Din 10 martie, Moonlight poate fi văzut în cinematografele din țară, distribuit de Transilvania Film.

28
/02
/17

CORESPONDENŢĂ DE LA BERLIN Despre filmul maghiar câştigător al Ursului de Aur, „A Teströl és Lélekröl”/„On Body and Soul”, regizat de Ildikó Enyedi. Şi despre „The Dinner”, în regia Oren Moverman şi cu Richard Gere şi Steve Coogan - o dramă americană desfășurată în jurul unei cine dintr-un restaurant simandicos.

27
/02
/17

Într-o zi de 27 februarie se năștea Elizabeth Taylor, ”actriţa cu ochi violet”, considerată cea mai frumoasă femeie din lume în anii ’50. Elizabeth Taylor, „ultimul star al Hollywoodului de altădată”, a fost distinsă cu Premiul Oscar de două ori, una dintre cele mai răsfăţate actriţe din toate timpurile, dar şi, cea mai “scumpă”, pentru rolul din “Cleopatra” primind în anul 1962, peste un milion de dolari...

27
/02
/17

CORESPONDENȚĂ DE LA BERLIN Despre cât de greu se obţin biletele la proiecţiile din cadrul Festivalului de Film de la Berlin. Despre filmul care a deschis ediţia din acest an - "Django", povestea celebrului chitarist de jazz Django Reihardt. Şi despre o dramă japoneză plină de sensibilitate şi candoare.

26
/02
/17

Filmul „Lion/Saroo: Drumul spre acasă” care se bucură de un succes răsunător în toate colţurile lumii, se bazează pe o poveste reală, emoţionantă şi plină de candoarea şi speranţa regăsirii familiei.

25
/02
/17

În perioada 14-17 septembrie 2017, va avea loc a doua ediție a DokStation Music Documentary Film Festival, singurul festival de documentare muzicale din București. Proiecțiile, concertele, evenimentele și atelierele pentru copii și tineri se vor desfășura în mai multe cartiere ale capitalei.

24
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Danny Boyle ţinteşte resursele de nostalgie după tinereţe ale spectatorilor, cu „T2 Trainspotting”, reîntâlnirea a patru personaje celebre după 20 de ani. În schimb, „Copacul cu poveşti”, de spaniolul J.A. Bayona, este o melodramă care evadează din când în când în fantastic, însă fără o mare îndrăzneală.

23
/02
/17

„Bacalaureat” (regia Cristian Mungiu)”, „Câini” (regia Bogdan Mirică), „Două lozuri” (regia Paul Negoescu), „Inimi cicatrizate” (regia Radu Jude) și „Sieranevada” (regia Cristi Puiu) intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2017 la categoria „Cel mai bun film”.

22
/02
/17

Cele mai bune filme de peste an vin în 2017 la Festivalul Internațional de Film Transilvania, a cărui ediție cu numărul 16 va avea loc între 2 și 11 iunie. Premiate în marile festivaluri sau incluse în topurile de sfârșit de an ale criticilor, primele titluri anunțate din programul festivalului prefigurează o selecție eclectică, din care nu vor lipsi filme ce abordează teme fierbinți ale momentului - politică, religie, societate - , dar și filme de gen cu cârlig la marele public.

20
/02
/17

Asociația pentru film documentar românesc Docuart organizează în perioada martie - iunie 2017 cea de-a 4-a ediție a Caravanei Docuart, în cadrul căreia sunt anunțate proiecții la Brașov, Cluj-Napoca, Timișoara, Satu Mare, Gherla, Târgu Jiu, Arad și Vălenii de Munte.

20
/02
/17

Ca o invitație la reflecție și empatie, BIEFF supune dezbaterii ideile preconcepute legate de corpul uman – de prezentarea, reprezentarea și auto-reprezentarea lui – atrăgând atenția asupra complexelor implicații socio-politice ale identității. Popularele programe tematice dedicate corpului și performance-ului revin și anul acesta la BIEFF între 28 martie și 2 aprilie.

20
/02
/17

„Întotdeauna mi-am dorit să fiu o persoană mai bună ziua următoare decât am fost cu o zi în urmă.” – Sidney Poitier . Actorul din „Guess Who's Coming to Dinner” / Ghici cine vine la cină (1967) este primul artist de culoare distins cu un premiu Oscar. S-a născut la 20 februarie 1927, în timpul unei călătorii pe mare, pe care o făceau părinții săi dinspre insula natală, Cat Island, Bahamas către Miami, Florida, unde mergeau să vândă produsele de la fermă.

19
/02
/17

Singurul film românesc aflat anul acesta în competiţia oficială a celei de-a 67-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, lungmetrajul ,,Ana, mon amour”, regizat de Călin Peter Netzer, a primit sâmbătă seara premiul ,,Ursul de Argint” pentru ,,Contribuţie Artistică Deosebită în Cinematografie”, distincţie acordată Danei Bunescu pentru montajul filmului.

Page 1 of 16512345...102030...Last »