Câștigătorii Premiilor Oscar 2020
https://www.ziarulmetropolis.ro/castigatorii-premiilor-oscar-2020/

În această noapte, la Los Angeles, s-a desfăşurat cea de-a 92-a gală a premiilor Oscar. Marea surpriză a fost că filmul sud-coreean „Parasite” a câştigat atât la categoria cel mai bun film, cât şi la categoria cel mai bun film într-o limbă străină.

Un articol de Monica Andronescu|10 februarie 2020

De asemenea, pentru filmul „Parasite”, care scrie istorie, regizorul Bong Joon-ho a luat Oscar pentru regie, învingând nume mari din cinematografie.

Vă prezentăm în continuare lista completă a câștigătorilor premiilor Oscar 2020.

Cel mai bun film:

Câștigător: „Parasite” – Bong Joon-ho

Nominalizări

„Ford v Ferrari” – James Mangold

„The Irishman” – Martin Scorsese

„Jojo Rabbit” – Taika Waititi

„Joker” – Todd Phillips

„Little Women” – Greta Gerwig

„Once Upon a Time…in Hollywood” – Quentin Tarantino

„Marriage Story” – Noah Baumbach

„Parasite” – Bong Joon-ho

„1917” – Sam Mendes

Cel mai bun regizor:

Câștigător: Bong Joon-ho, „Parasite”

Nominalizări

Martin Scorsese, „The Irishman”

Quentin Tarantino, „Once Upon a Time… in Hollywood”

Bong Joon-ho, „Parasite”

Sam Mendes, „1917”

Todd Phillips, „Joker”

Cel mai bun film internațional:

Câștigător: „Parasite” – Bong Joon-ho (Coreea de Sud)

Nominalizări

„Parasite” – Bong Joon-ho (Coreea de Sud)

„Dolor y gloria” – Pedro Almodovar (Spania)

„Les Misérables” – Ladj Ly (Franța)

„Honeyland” – Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (Macedonia de Nord)

„Corpus Christi” – Jan Komasa (Polonia)

Actriță în rol secundar:

Câștigător: Laura Dern, „Marriage Story”

Nominalizări

Kathy Bates, „Richard Jewell”

Laura Dern, „Marriage Story”

Scarlett Johansson, „Jojo Rabbit”

Florence Pugh, „Little Women”

Margot Robbie, „Bombshell”

Actor în rol secundar:

Câștigător: Brad Pitt, „Once Upon a Time…in Hollywood”

Nominalizări

Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, „The Two Popes”

Al Pacino, „The Irishman”

Joe Pesci, „The Irishman”

Brad Pitt, „Once Upon a Time…in Hollywood”

Actriță în rol principal:

Câștigător: Renée Zellweger, „Judy”

Nominalizări

Cynthia Erivo, „Harriet”

Scarlett Johansson, „Marriage Story”

Saoirse Ronan, „Little Women”

Renée Zellweger, „Judy”

Charlize Theron, „Bombshell”

Actor în rol principal:

Câștigător: Joaquin Phoenix, „Joker”

Nominalizări

Antonio Banderas, „Dolor y gloria”

Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time…in Hollywood”

Adam Driver, „Marriage Story”

Joaquin Phoenix, „Joker”

Jonathan Pryce, „The Two Popes”

Scenariu adaptat:

Câștigător: Taika Waiti – „Jojo Rabbit”

Nominalizări

„The Irishman”

„Jojo Rabbit”

„Little Women”

„The Two Popes”

„Joker”

Scenariu original:

Câștigător: Bong Joon Ho, Han Jin Won „Parasite”

Nominalizări

„Marriage Story”

„Once Upon a Time… in Hollywood”

„Parasite”

„Knives Out”

„1917”

Imagine:

Câștigător: Roger Deakins, pentru “1917”

Nominalizări

„1917”

„Once Upon a Time… in Hollywood”

„The Irishman”

„Joker”

„The Lighthouse”

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: “Toy Story 4”, de Josh Cooley

Cel mai bun montaj: Michael McCusker şi Andrew Buckland, “Ford vs Ferrari”

Cea mai bună coloană sonoră: Hildur Guðnadóttir, pentru “Joker”

Cel mai bun cântec: Elton John şi Bernie Taupin – “(I’m Gonna) Love Me Again” din “Rocketman”

Cel mai bun montaj de sunet: Donald Sylvester, pentru “Ford vs. Ferrari”

Cel mai bun mixaj de sunet: Mark Taylor şi Stuart Wilson, pentru “1917”

Cele mai bune efecte speciale: Guillaume Rocheron, Greg Butler şi Dominic Tuohy, pentru “1917”

Cele mai bune costume: Jacqueline Durran – “Little women”

Cea mai bună scenografie: Barbara Ling, Nancy Haigh – “Once upon a time… in Hollywood”

Cel mai bun machiaj: Kazu Hiro, Anne Morgan şi Vivian Baker, pentru “Bombshell”

Cel mai bun scurtmetraj animat: “Hair Love”, de Matthew A. Cherry

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: “The Neighbours’ Window”, de Marshall Curry

Cel mai bun lungmetraj documentar: “American Factory”

Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”

23
/07
/21

Vineri, pe 23 iulie, de la ora 21:30, filmul care deschide cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania la Cluj-Napoca se va vedea și pe marele ecran din capitală. Bucureștiul se află pe lista celor 20 de localități din țară în care TIFF va proiecta simultan comedia spaniolă multi-premiată Dineu cu vecinii de sus (r. Cesc Gay, 2020). Filmul va rula în aer liber, la Roaba de Cultură din Parcul Herăstrău.

22
/07
/21

LAND, lungmetrajul de debut în regie al cunoscutei actrițe Robin Wright, care a fost prezentat în premieră internațională la Sundance Film Festival 2021, va deschide cea de-a 18-a ediție a ANONIMUL IIFF. QUO VADIS, AIDA?, o producție cu participare românească, regizată de Jasmila Zbanic (Bosnia – Herțegovina) și nominalizată la Oscar la categoria Cel mai bun film străin, va rula în afara competiției. Festivalul are loc între 9-15 august, la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării.

22
/07
/21

PREVIEW După o ediţie 2020 doar cu proiecţii în aer liber şi cu un număr mult mai mic de filme decât de obicei, TIFF revine în acest an (23 iulie - 1 august) aproape la turaţie maximă: peste 160 de titluri, numeroşi invitaţi, cine-concerte şi alte evenimente. Ziarul Metropolis vă propune câteva recomandări de filme, pentru o mai uşoară orientare prin program.

19
/07
/21

Autor de marcă al cinematografiei maghiare, regizorul István Szabó vine în România ca invitat special la cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (23 august – 1 iulie, Cluj-Napoca). Lui i se vor alătura zeci de invitați români și străini în cele zece zile de festival. Printre aceștia se numără celebrul scenarist Guillermo Arriaga, Christian Jeune, directorul Departamentului de Film al Festivalului de la Cannes, producătorul israelian Katriel Schory, regizorii Szabolcs Hajdu, Susanna Nicchiarelli, Agustí Villaronga sau Uberto Pasolini.

19
/07
/21

„Titane”, filmul Juliei Ducournau, a doua femeie din istoria festivalului care câștigă Palme d’Or, „A Hero” (r. Asghar Farhadi), câștigător al Grand Prix, și „The Worst Person In The World” (r. Joaquim Trier), care și-a atribuit premiul pentru Cea mai bună actriță (Renate Reinsve), vor fi distribuite în România de Independența Film, alături de alte titluri din selecția festivalului, precum „Paris, 13th District” de Jacques Audiard, „Tre Piani” de Nanni Moretti, „Where is Anne Frank” de Ari Folman și „Cow” de Andrea Arnold.

15
/07
/21

Până pe 18 iulie, al X-lea sezon al cinematografului călător Caravana Metropolis aduce în fața publicului unele dintre cele mai bune filme noi de autor, apreciate la marile festivaluri internaționale și în cinematografele din întreaga lume.

15
/07
/21

Prima săptămână a lunii august stă, la TNT, sub semnul acțiunii. Actorii Mel Gibson și Danny Glover sunt protagoniștii celor patru lungmetraje din seria „Armă mortală/ Lethal Weapon”, care vor fi difuzate în perioada 2 - 8 august, în fiecare seară.