Festivalul Filmului European sau cum să înțelegem Europa de azi
https://www.ziarulmetropolis.ro/festivalul-filmului-european-sau-cum-sa-intelegem-europa-de-azi/

Festivalul Filmului European se desfăşoară între 11 şi 30 iunie la Bucureşti, Râmnicu Vâlcea, Tîrgu-Mureş, Sibiu şi, în premieră, la Chişinău.

Un articol de Liliana Matei|6 iunie 2019

Cu peste 55 de filme din 23 de țări, în complicatul context actual european, Festivalul oferă o platformă de înțelegere a societății contemporane și care ne poate da răspunsuri la întrebarea „Încotro merge, de fapt, Europa?ˮ. Dar, ca să ne cunoaștem prezentul, trebuie să investigăm și trecutul, așa că noua ediție a FFE are atât filme și documentare recente, cât și o importantă selecție de filme clasice.

Festivalul oferă publicului acces la o dezbatere multiculturală și propune o panoramare subiectivă, filtrată artistic, a temelor dominante pentru societatea contemporană. Este vorba despre subiectele care dau „pulsul Europei”, favorizând conversația pe teme fierbinți, precum granițele fizice și imateriale, construcția identitară și asimilarea diferențelor culturale, democrația și libertatea de exprimare, planul social versus cel intim, angajarea și izolarea. Filmul european este nu doar act de creație, ci și o oglindă a neliniștilor și emoțiilor care străbat Europa, oferind dincolo de stări și idei, și un context pentru a ne construi propria imagine a continentului sau pentru a ne facilita o analiză a societății.

Ediția din București are loc între 11 și 23 iunie, în următoarele săli: Cinema Elvire Popesco, Cinema Muzeul Țăranului, Cinema PRO, Cinemateca Eforie, Centrul Ceh, Goethe Institut // Pavilion 32, Institutul Balassi, Institutul Cervantes și Spațiul Public European. O parte dintre proiecții vor fi însoțite de întâlniri cu cineaști și actori, concerte, dezbateri, lansări de carte și alte evenimente speciale. În țară și dincolo de graniță, 23.FFE se desfășoară la Chișinău (Cinematograful Odeon, 21-23.06), Râmnicu Vâlcea (Cinema Geo Saizescu, 21-23.06), Tîrgu-Mureș (Cinematograful Arta, 21-23.06) și Sibiu (Centrul Cultural Ion Besoiu, 28-30.06).

“Mi-e greu să sintetizez bogăția selecției din acest an, însă sper că spectatorii vor frecventa și site-ul nostru pentru detalii mai suculente. Nu e tocmai o ediție estivală, ci una consistentă, substanțială, o veritabilă panoramă a Europei de ieri și de azi. Da, am inclus și o selecție spumoasă de comedii recente, dar și câteva dintre cele mai controversate pelicule ale anului, pe teme grele cum ar fi abuzurile din biserica catolică, dragostea și obsesia în lumea virtuală, lupta pentru mediu sau pentru creația artistică, exploatarea celor vulnerabili, migrația sau cruzimea jocurilor politice. Impresionantă e și diversitatea genurilor: avem thrillere, biografii, tragicomedii, documentare biografice, politice și despre modă, pelicule pentru copii, SF sau fantastice. În secțiunea Sinergii, filmul devine teatru. La 30 de ani de la căderea zidului Berlinului, am pus la cale cea mai complexă retrospectivă a filmelor amplasate în Germania de Est – Dincolo de Zid. Secțiunea Tribut e dedicată marelui maestru italian Bernardo Bertolucci, cu patru filme, dintre care trei proaspăt restaurate, în premieră pe marele ecran. Inedit va fi și maratonul de 24 de ore cu seria de documentare 24H Europe, unde 60 de tineri din 26 de țări europene vorbesc despre speranțele, fricile, visele și ambițiile lor” a declarat Anca Grădinariu, directorul artistic al 23.FFE.

Accesul la proiecțiile programate în sălile centrelor și institutelor culturale partenere din București este gratuit. Biletele pentru filmele proiectate la cinematografe pot fi achiziționate de la casele de bilete ale acestora, sau online, de pe platformele Eventbook (pentru filmele care rulează la Cinema Elvire Popesco și Cinema Muzeul Țăranului), Eventim (pentru filmele de la Cinema PRO) și Kompostor (pentru filmele de la Cinemateca Eforie).

Festivalul va debuta la București, pe 11 iunie, cu alegoria italiană Lazzaro felice / Fericit ca Lazăr (Italia, 2018, regia: Alice Rohrwacher), film selecționat anul trecut în competiție la Festivalul de film de la Cannes, unde a fost distins cu Premiul pentru cel mai bun scenariu.

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene, al Biroului de Informare al Parlamentului European și al Uniunii Cineaștilor din Romania, sub egida EUNIC România, în parteneriat cu ambasadele, centrele și institutele culturale ale ţărilor europene.

Programul FFE în București: 11 – 23 iunie

Marți 11 iunie – Gala de deschidere a FFE

TNB I.L.Caragiale – Sala Mare – Gala de deschidere

19:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’ (foto sus)

Miercuri 12 iunie

Teatrul Unteatru

19:00 Persona (după un film de Ingmar Bergman) – regia: Peter Kerek / 2019 / 75’ (spectacol de teatru)

Joi 13 iunie

Apollo 111 // Palatul Universul**

18:00 24 Hour Europe (6:00 – 7:00) The Next Generation – r: Britt Beyer, Vassili Silovic / Germania-Franța / 2019 / 24h (doc)

20:00 Opening PARTY

Vineri 14 iunie

Cinema PRO

18:00 Baloane de curcubeu* / Rainbow Bubbles – r: Iosif Demian / România / 1982 / 132’ (lansare de carte, Q&A)

20:30 PARKING* – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’ (Q&A)

Institutul Balassi**

21:00 Timebox – r: Nora Agapi / România / 2018 / 69’ (doc)

Institutul Cervantes**

19:00 Donbass – r: Sergey Loznitsa / Germania / 2018 / 122’

Sâmbătă 15 iunie

Cinema PRO

13:30 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’

18:30 Katrina’s Dream / Visul Katrinei* – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’ (Q&A)

20:30 Notti magiche / Nopți magice / Magical Nights – r: Paolo Virzi / Italia / 2018 / 125’

Institutul Balassi**

21:00 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)

Institutul Cervantes**

19:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’

Duminică 16 iunie

Cinema PRO

16:30 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’

18:00 Romanian Short Waves / Cannes 2019* (Q&A)

20:00 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

Institutul Balassi**

21:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’

Luni 17 iunie

Apollo111 // Palatul Universul

20:00 Psycho (după o idee de Robert Bloch) – regia: Iris Spiridon / 2019 / 90’ (spectacol de teatru)

Institutul Balassi**

21:30 Proiecția filmului mut Vântul / The Wind – r: Victor Sjöström / S.U.A. / 1928 / 95’, acompaniat sonor de FOLEY’ALA. (In Memoriam Tudor Caranfil)

Marți 18 iunie

Cinema Elvire Popesco

18:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’

20:30 Zerschlag mein Herz / Îmi rupi inima / Crush my Heart – r: Alexandra Makarová / Austria / 2018 / 99’

Cinema Muzeul Țăranului

18:30 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’

20:30 Non ci resta che il crimine / Mai avem nevoie și de crime / All you need is Crime – r: Massimiliano Bruno / Italia / 2019 / 102’

Cinemateca Eforie

14:00 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’

16:00 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’

18:00 Katrina’s Dream / Visul Katrinei – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’

20:00 Persona – r: Ingmar Bergman / Suedia / 1966 / 84’

Miercuri 19 iunie

Cinema Elvire Popesco

18:00 Tegnap / Ieri / Yesterday – r: Bálint Kenyeres / Ungaria / 2018 / 119’

20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

Cinema Muzeul Țăranului

18:30 Souvenir / Suvenir – r: Bavo Defurne / Belgia / 2016 / 90’

20:30 God Exists, Her Name Is Petrunija / Dumnezeu există și numele lui e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunija – r: Teona Strugar Mitevska / Macedonia de Nord / 2019 / 100’

Cinemateca Eforie

14:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’

16:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’

18:30 Psycho – r: Alfred Hitchcock / S.U.A. / 1960 / 109’

20:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’

Centrul Ceh**

19:00 MOLDOX LAB / laborator de film documentar din Republica Moldova

Goethe-Institut // PAVILION 32**

19:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’

Institutul Cervantes**

19:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator’s Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)

Spațiul Public European**

19:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’

Joi 20 iunie

Cinema Elvire Popesco

18:30 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)

20:30 Fuga / Fugue – r: Agnieszka Smoczynska / Polonia / 2018 / 102’

Cinema Muzeul Țăranului

18:30 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’

20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

Cinemateca Eforie

14:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)

16:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’

18:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 / 113’

20:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

Centrul Ceh**

19:00 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania-Franța / 2017 / 52’ (doc)

Goethe-Institut // PAVILION 32**

19:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

Institutul Cervantes**

19:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can’t Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’

Vineri 21 iunie

Cinema Elvire Popesco

17:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’

19:00 Kääntöpiste / Punct de cotitură – r: Simo Halinen / Finlanda / 2018 / 104

21:00 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’

Cinema Muzeul Țăranului

18:30 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love – r: Pavo Marinković / Croația / 2016 / 103’

20:30 Egon Schiele: Tod und Mädchen / Egon Schiele: Moartea și Fecioara* / Egon Schiele: Death and the Maiden – r: Dieter Berner / Austria / 2016 / 109’ (Q&A)

Cinemateca Eforie

14:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’

16:00 Skřivánci na niti / Ciocârliile pe sârmă / Larks on a String – r: Jiří Menzel / Cehoslovacia / 1990 / 94’

18:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’

20:00 Il Conformista / Conformistul / The Conformist – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1970 / 113’

Centrul Ceh**

19:00 The Dreamers / Visătorii r: Bernardo Bertolucci / Italia / 2003 / 115’

Goethe-Institut // PAVILION 32**

19:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 /113’

Institutul Balassi **

22:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod 🙂 / Sper să mori data viitoare :)* / I Hope You’ll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’ (Q&A)

Institutul Cervantes**

19:00 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’

Sâmbătă 22 iunie

Cinema Elvire Popesco

16:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’

18:30 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’

20:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’

Cinema Muzeul Țăranului

14:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod 🙂 / Sper să mori data viitoare 🙂 / I Hope You’ll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’

16:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)

18:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’

20:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

Cinemateca Eforie

12:30 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania / 2017 / 52’ (doc)

14:00 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’

20:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

Centrul Ceh**

19:00 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’

Duminică 23 iunie

Cinema Elvire Popesco

16:30 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’

18:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’

20:30 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

Cinemateca Eforie

14:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator’s Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)

16:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can’t Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’

18:00 Prima della rivolutione / Înainte de Revoluție / Before the Revolution – r: Bernardo Bertolucci / 1964 / 105’

Cinema Muzeul Țăranului

14:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’

17:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’

19:30 Gala de închidere

Henry V / Henric al V-lea – r: Kenneth Branagh / Marea Britanie / 1989 / 137’ (copie restaurată)

Programul FFE în ţară

21–23 iunie: Chișinău – Cinematograful Odeon**

Vineri 21 iunie – Gala de deschidere a FFE

19:00 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’

Sâmbătă 22 iunie

12:00 Persona – r: Ingmar Bergman / Suedia / 1966 / 84’

13:30 Jurnalul familiei -escu / Being Romanian: a Family Journal – r: Șerban Georgescu/ România / 2019 / 95’

15:30 Zerschlag mein Herz / Îmi rupi inima / Crush my Heart – r: Alexandra Makarová / Austria / 2018 / 99’

17:30 Donbass – r: Sergey Loznitsa / Germania / 2018 / 122’

20:00 Persona (după un film de Ingmar Bergman) – regia: Peter Kerek / 2019 / 75’ (spectacol de teatru)

Duminică 23 iunie

12:30 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

14:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

17:00 Egon Schiele: Tod und Mädchen / Egon Schiele: Moartea și Fecioara / Egon Schiele: Death and the Maiden – r: Dieter Berner / Austria / 2016 / 109’

19:00 Un prinț și jumătate* / One and a Half Prince – r: Ana Lungu / România / 2018 / 105’ (Q&A)

21–23 iunie: Râmnicu Vâlcea – Cinema Geo Saizescu**

Vineri 21 iunie – Gala de deschidere a FFE

19:00 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

Sâmbătă 22 iunie

14:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’

16:00 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’

18:00 McQueen – r: Ian Bonhôte / Marea Britanie / 2018 / 111’ (doc)

20:00 Non ci resta che il crimine / Mai avem nevoie și de crime / All you need is Crime – r: Massimiliano Bruno / Italia / 2019 / 102’

Duminică 23 iunie

15:00 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love – r: Pavo Marinković / Croația / 2016 / 103’

17:00 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’

19:00 God Exists, Her Name Is Petrunija / Dumnezeu există și numele lui e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunija – r: Teona Strugar Mitevska / Macedonia de Nord / 2019 / 100’

21–23 iunie: Tîrgu-Mureș – Cinematograful ARTA**

Vineri 21 iunie – Gala de deschidere a FFE

19:00 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

Sâmbătă 22 iunie

14:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r:Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

16:00 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)

18:00 Katrina’s Dream / Visul Katrinei – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’

20:00 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’

Duminică 23 iunie

15:30 Timebox – r: Nora Agapi / România / 2018 / 69’ (doc)

17:00 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love – r: Pavo Marinković / Croația / 2016 / 103’

19:00 McQueen – r: Ian Bonhôte / Marea Britanie / 2018 / 111’ (doc)

28–30 iunie: Sibiu – Centrul Cultural „Ion Besoiu”**

Vineri 28 iunie – Gala de deschidere a FFE

19:00 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

Sâmbătă 29 iunie

14:00 Tegnap / Ieri / Yesterday – r: Bálint Kenyeres / Ungaria / 2018 / 119’

16:30 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’

18:30 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’

20:30 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

Duminică 30 iunie

15:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

17:00 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’

19:00 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

*Proiecție în prezența invitaților speciali (Q&A)

** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

La Institutul Balassi – proiecțiile sunt în aer liber, în caz de vreme nefavorabilă se mută în interior, la ora 19:00.

23
/06
/21

Pe 23 iunie începe cea de-a 5-a ediție a American Independent Film Festival la București. Toate încasările vor fi donate copiilor din comunitățile vulnerabile prin Asociația Casa Bună.

21
/06
/21

Cel mai stimulant film văzut la ediţia din acest a Festivalului One World Romania, disponibil şi online până la 27 iunie, a fost „N-o să mai fie noapte” (2020), al cineastei franceze Eléonore Weber. Este un documentar făcut doar din imagini înregistrate de camerele instalate pe căştile de protecţie ale soldaţilor aflaţi în misiuni aeriene cu elicopterul în regiuni din Orientul Mijlociu.

20
/06
/21

Prin multe dintre filmele din selecţia din acest an, Festivalul One World, primul mare eveniment cinematografic desfăşurat fizic în 2021 în România, a arătat libertatea uriaşă pe care documentarul şi-o poate lua faţă de norme, atunci când cineaştii nu se tem să caute forme mai radicale pentru subiectele lor. O parte din selecţie poate fi văzută online în perioada 21-27 iunie.

18
/06
/21

După premiul al III-lea ex-aequo de la Cinéfondation de anul trecut, acordat Luciei Chicoș pentru filmul „Contraindicații’’, UNATC revine la Festivalul de la Cannes cu scurtmetrajul „Prin oraș circulă scurte povești de dragoste”, în regia Carinei-Gabriela Dașoveanu.

17
/06
/21

Cea de-a cincea ediție a festivalului internațional de scurtmetraje Transilvania Shorts ajunge la Cluj-Napoca în perioada 27 - 29 iunie, la Cinema Victoria și Cinema Dacia, cu o selecție de filme selectate și premiate în festivaluri de renume din întreaga lume.

16
/06
/21

Cea de-a V-a ediție a festivalului American Independent Film are loc anul acesta între 23 și 27 iunie, la Cinema Muzeul Țăranului și Food Hood, și va aduce în fața spectatorilor cele mai noi producții de film american independent, fiind, pentru multe dintre ele, ocazia unică de a le vedea pe un ecran de cinema.

15
/06
/21

Programul „Filme alese”, difuzat de TNT în serile de miercuri, va continua în luna iulie cu o colecție de filme americane de referință, producții nominalizate la Oscar și apreciate de critici și de public, care prezintă povești mitologice, vorbesc despre caracter și despre legături de neșters.

14
/06
/21

Bradamante Film alături de o prestigioasă echipă internațională din care fac parte Michela Scolari (scenarist/ producător/ regizor), Felix Maximilian (producător), Jerry Ying (producător), David Zuckerman (producător) și Gianluca Fellini (regizor) filmează la București „Copiii din canale” / „The Sewer Kids”.

14
/06
/21

KINOdiseea, cel mai mare festival internațional de film pentru publicul tânăr (copii și adolescenți) din Europa de Sud-Est, revine cu o nouă ediţie ALTFEL, pe 19 și 20 iunie, la Opera Comică pentru Copii.

14
/06
/21

„Femei obișnuite/ Simple Women”, debutul în lungmetraj al regizoarei italiene Chiara Malta, co-produs de Ada Solomon și cu actrița americană de origine română Elina Löwensohn în distribuție, va fi lansat pe 2 iulie 2021 în cinematografe.

10
/06
/21

„Hai, să vorbim despre viață!” de Ana Sorina Corneanu, desemnată Cea mai bună piesă a anului 2019, la Concursul de Dramaturgie organizat de UNITER, este viitoarea premieră a Teatrului Național „I. L. Caragiale” din București, programată pentru seara de 13 iunie 2021, de la ora 20.00, la Sala Atelier.