-->

Horia Mihail continuă Pianul Călător 2026
https://www.ziarulmetropolis.ro/horia-mihail-continua-pianul-calator-2026/

Marţi, 16 iunie, pianistul Horia Mihail porneşte din zona Moldovei noua serie de recitaluri din Turneul Naţional Pianul Călător, unul dintre cele mai longevive proiecte itinerante dedicate muzicii clasice din România, început în 2011, care se va încheia anul acesta pe 29 iunie, la Ateneul Român din Bucureşti.

Un articol de Liliana Matei|15 iunie 2026

Turneul naţional Pianul Călător 16 – Pianişti compozitori va ajunge, pe 16 iunie la Roman, la Casa de cultură, pe 17 iunie la Iași, la Palatul Culturii, iar pe 18 iunie la Galați, la Teatrul Nae Leonard. Urmează Brașov, Târgu Mureș, Deva, Bistrița și București, unde turneul se va încheia pe 29 iunie, la Ateneul Român.

Sub titlul Pianiști compozitori, programul din acest an propune o întâlnire cu patru compozitori care au schimbat definitiv istoria pianului: Mozart, Beethoven, Schumann și Chopin. Toți au fost nu doar compozitori, ci și interpreți ai propriilor creații, iar lucrările alese pentru acest recital oferă o perspectivă asupra modului în care fiecare a imaginat posibilitățile expresive ale instrumentului.

„După mai bine de 15 ani de călătorii prin țară, cea mai mare satisfacție rămâne întâlnirea cu publicul din orașele prin care trecem. Fiecare ediție aduce alte povești, alte reacții și alte dialoguri în jurul muzicii. Acesta este, de fapt, sensul proiectului: să construim aceste întâlniri în jurul unui pian și al unui repertoriu care merită ascultat”, spune pianistul Horia Mihail.

Ajuns la cea de-a 16-a ediție, Pianul Călător continuă ideea care a stat la baza proiectului încă din 2011: întâlnirea directă dintre muzică și comunități din întreaga țară. În cei peste 15 ani de existență, turneul a însemnat mai mult de 250 de concerte și zeci de orașe vizitate, contribuind la dezvoltarea vieții muzicale locale și la apropierea publicului de repertoriul clasic.

Ca în fiecare an, Pianul Călător își asumă rolul de a scoate muzica clasică din circuitul exclusiv al marilor centre culturale și de a o aduce în fața unor comunități diverse, acolo unde publicul o așteaptă cu nerăbdare.

Ceea ce a început în 2011 ca un omagiu adus patrimoniului muzical al României a depășit între timp granițe și oceane. Sub brandul Pianul Călător, Horia Mihail și-a dus arta pe scenele lumii, de la centrele culturale din Paris și Buenos Aires până la emblematice săli de concert din New York sau Tokyo. Această extindere internațională reflectă spiritul universal al muzicii, demonstrând că drumul pianului nu cunoaște granițe.

Horia Mihail, cu o carieră impresionantă ce include peste 1000 de concerte cu majoritatea orchestrelor simfonice din România și apariții internaționale de anvergură, continuă să fie o forță în promovarea muzicii clasice în România, atât prin acest proiect, cât și prin colaborările sale cu multe alte instituții culturale.

În contextul acestui proiect, din 2011, Horia Mihail a susţinut peste 250 de concerte, a vizitat zeci de orașe, fie însoțit de pianul călător, fie concertând pe instrumente locale. Cele 5 piane călătoare au fost puse la dispoziţie de Radio România de-a lungul timpului pentru acest proiect, oprindu-se pentru mai mult timp în mijlocul comunităților din Caracal, Deva, Alba Iulia, Tulcea și Roman.

Fie că evoluează într-un oraș de provincie din România sau într-o mare capitală a lumii, misiunea turneului Pianul Călător pentru 2026 rămâne aceeași: ca strălucirea atemporală a marilor maeștri să continue să răsune, oraș după oraș.

Pianul Călător este un turneu Pro Contemporania din seria Turnee de poveste.

07
/02
/24

Band-ul internațional TIME IN OUR HANDS TRIO va prezenta sâmbătă, în premieră în România, noul său program cu compozițiile celor trei membri, într-un concert marcat de improvizație conceptuală, de la jazz la baroc european și, interesant, muzică tradițională românească.

07
/02
/24

Eyedrops și Pinholes, trupe de rock alternativ, pleacă într-un turneu ce cuprinde nouă orașe prin țară dar și în Republica Moldova, începând cu data de 8 februarie, din Timișoara, urmând să transforme într-o petrecere, pe rând, alte opt puncte geografice importante.

05
/02
/24

Vineri, 9 februarie 2024 (19.00), ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO va fi dirijată de RADU PAPONIU, director artistic și muzical al ansamblului Southwest Florida Symphony Orchestra, dirijor asociat al Filarmonicii din Naples (Florida – S.U.A.) și director muzical al Orchestrei de Tineret din același oraș american. Din 2017, Radu Paponiu a dirijat Filarmonica din Naples în peste 100 de evenimente diferite de muzică clasică, pop sau în proiecte educaționale.

30
/01
/24

Pentru pasionații de muzică cultă, apare o noutate pe segmentul evenimentelor live: o nouă serie de concerte va avea loc periodic, la Sala Dalles din Capitală, sub titulatura Musical Extravaganza: evenimentele aduc intensitatea şi culoarea operei și operetei într-un cadru mai personal, prin concerte cu repertoriu specific dar şi alte tipuri de sonorităţi, în adaptare clasică şi interpretarea unor nume consacrate ale scenei lirice.

29
/01
/24

Duminică, 11 februarie 2024, de la ora 19:00, violoncelistul Marin Cazacu și Ansamblul Violoncellissimo vor susține un concert extraordinar pe scena Filarmonicii din Sofia, cu un program foarte divers: muzică de toate genurile, adaptată pentru violoncel, de la coloana sonorǎ a unor  filme celebre, la valsuri, marșuri și lucrări de Mozart în variantă... rock.

29
/01
/24

Primul concert al lunii februarie la Sala Radio vă invită la o frumoasă călătorie muzicală prin Viena imperială. Vineri, 2 februarie 2024 (19.00), veți asculta creații semnate de doi mari compozitori austrieci, care și-au desfășurat o mare parte din activitatea lor artistică în spațiul vienez – MOZART și BRUCKNER – lucrări interpretate de ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO, sub bagheta dirijorului vienez SASCHA GOETZEL.

26
/01
/24

Mădălina Pavăl vorbește despre „Gazda“, spectacolul ei sonor de la Teatrelli, care are premiera pe 31 ianuarie și 1 februarie, de la ora 19.00, dar nu ne lasă nelămuriți nici în ceea ce privește cele mai frumoase lucruri care îi traversează viața. Totul, într-un interviu sub formă de alfabet.