-->

Jane Fonda, premiată la Festivalul de Film de la Cannes 2015
https://www.ziarulmetropolis.ro/jane-fonda-premiata-la-festivalul-de-film-de-la-cannes-2015/

Actriţa americană Jane Fonda a fost recompensată pentru eforturile pe care le depune pentru a promova drepturile femeilor din lumea întreagă cu Women In Motion Award, un trofeu aflat la ediţia inaugurală, care i-a fost decernat duminică la Festivalul de Film de la Cannes.

Un articol de Petre Ivan|19 mai 2015

Vedeta americană, în vârstă de 77 de ani, a susţinut un discurs emoţionant prin care a mulţumit organizatorilor de pe Croazetă şi a cerut în mod public o reprezentare mai consistentă a femeilor în industria cinematografică, spunând că acest domeniu de activitate reprezintă o sursă majoră de inspiraţie pentru fetele şi tinerele din lumea întreagă.

Această industrie, industria noastră, este fără niciun dubiu una dintre cele mai importante forţe culturale din lume. Nu cunoaşte graniţe. Este vital ca femeile să se afle în centrul industriei internaţionale de film, nu doar ca actriţe strălucitoare, ci şi în calitate de creatoare, de artiste, de factori de decizie, pentru a ne asigura că nu doar jumătate – ci chiar 51% – din populaţia lumii este bine reprezentată – Jane Fonda

„Noi, femeile, vrem lucrurile diferit, experimentăm lucrurile diferit, trăim lucrurile diferit. Pur şi simplu aşa stau lucrurile. Şi, dacă poveştile noastre, adevărurile noastre nu sunt respectate pe marile ecrane, atunci femeile care lucrează în cinematografie vor simţi că nu sunt văzute, că munca lor nu contează. Iar cealaltă jumătate din lume, alcătuită din bărbaţi, va fi privată în acest fel de jumătate din realitatea totală”, a adăugat Jane Fonda.

La aceeaşi gală au mai fost premiate legendara actriţă Olivia de Havilland – care nu a participat însă la ceremonie – şi producătoarea de film Megan Ellison.

Printre filmele produse de Megan Ellison se numără câteva producţii cinematografice celebre, precum „Zero Dark Thirty”, „Her”, „Foxcatcher” şi „American Hustle”.

Jane Fonda, Olivia de Havilland şi Megan Ellison au fost primele artiste recompensate cu Women in Motion Award, un trofeu înfiinţat de organizatorii Festivalului de Film de la Cannes pentru a celebra contribuţia femeilor la evoluţia industriei cinematografice.

Jane Fonda, în The Newsroom

Jane Fonda, în The Newsroom

Jane Fonda a debutat în 1960 în comedia „Nevasta baschetbalistului/ Tall Story”, dar a fost apreciată în 1969 în drama „Şi caii se împuşcă, nu-i aşa?/ They Shoot Horses, Don’t they?”, pentru care a primit şi prima ei nominalizare la Oscar.

Actriţa americană a jucat în peste 40 de filme şi a câştigat premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă în 1978, pentru rolul din „Întoarcerea acasă/ Coming Home”, şi în 1971, pentru partitura din „Klute”.

Jane Fonda a revenit pe marile ecrane în 2005, după o pauză de 15 ani, şi a jucat recent în serialul „Redacţia/ The Neewroom”. De asemenea, aceasta a interpretat-o pe Nancy Regan, văduva fostului preşedinte american Ronald Reagan, în filmul regizat de Lee Daniels, „The Butler”.

Actriţa americană a fost nominalizată în 2013 la premiile Emmy pentru interpretarea personajului Leona Lansing din serialul „Redacţia/ The Newsroom”. Autobiografia ei, „My Life so Sar”, a fost inclusă în lista de bestselleruri a publicaţiei The New York Times.

Foto: Jane Fonda – cinemagia

26
/06
/26

Între 9 și 12 iulie, Cinema Elvire Popesco găzduiește Retrospectiva TIFF.25, care aduce în fața publicului o selecție de filme din programul celei de-a 25-a ediții a festivalului.

17
/06
/26

13 iunie 2026 rămâne în istoria cinematografiei românești ca seara în care filmul FJORD a devenit un adevărat fenomen național.

12
/06
/26

A 25-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania începe astăzi, iar Clujul intră, pentru 10 zile, în ritmul celui mai mare eveniment dedicat filmului din România.

26
/05
/26

Festivalul Internațional de Film Transilvania (12 – 21 iunie 2026, Cluj-Napoca) continuă secțiunea competițională Teen Spirit, dedicată producțiilor care explorează universul și preocupările noilor generații. Filme de ficțiune și documentare adresate în special publicului Gen Z vor concura pentru trofeul Youth Award, acordat de un juriu format exclusiv din tineri cinefili.

18
/05
/26

După premiera mondială de la Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 3 zile în septembrie, comedia independentă regizată de Tudor Giurgiu, se vede pentru prima dată în România la Gala de deschiderea a celei de-a 25-a ediții TIFF, care va avea loc vineri, 12 iunie, în Piața Unirii din Cluj-Napoca.

13
/05
/26

Primul laureat al Premiului Janovics Jenő la Festivalul Internațional de Film Transilvania va fi Roman Gutek, distribuitor de film polonez, fondator al mai multor festivaluri, producător și promotor al filmului de artă, de al cărui nume se leagă cele mai importante inițiative cinematografice poloneze din ultimele decenii.

11
/05
/26

Cineaști aflați la primul sau al doilea lungmetraj din carieră concurează pentru trofeele competițiilor internaționale ale celei de-a 25-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (Cluj-Napoca, 12-21 iunie 2026). 12 titluri se află în cursa pentru Trofeul Transilvania și celelalte premii ale Competiției Oficiale, în timp ce alte 10 producții își vor disputa premiul Competiției What’s Up Doc?.

06
/05
/26

Prima ediție a festivalului Cucu Bau, va avea loc între 14 și 17 mai, fiind curatoriat de criticul de film Andrei Rus, programul reunind titluri din întreaga istorie de peste 130 de ani a cinematografiei, construind o experiență care traversează stiluri, epoci și sensibilități diferite.

23
/04
/26

„25 Years Later (După 25 de ani)”, unul dintre programele speciale ale ediției aniversare TIFF.25 (12-21 iunie 2026, Cluj-Napoca), propune o întoarcere în anul 2001, reunind titluri care au definit începutul de mileniu în cinema.

21
/04
/26

După șapte luni de proiecții urmate de discuții cu experți și terapeuți despre temele principale din filmele vizionate la Cinema Elvire Popesco, programul european Film Therapy Film Club - FTFC – lansat de Institutul Francez din România la București în octombrie 2025, ajunge la final. Ultima proiecție din această serie va avea loc pe 23 aprilie, de la ora 18:00, când va fi arătat filmul „L’événement” în care actrița franco-română Anamaria Vartolomei are rolul principal.

14
/04
/26

Într-o perioadă în care costul vieții continuă să crească, iar domenii esențiale precum educația, sănătatea și protecția socială sunt tot mai afectate de recentele măsuri de austeritate, One World Romania își continuă misiunea de a aduce în fața publicului filme documentare ca puncte de plecare pentru dialoguri necesare despre vremurile în care trăim.