Programul teatrelor bucureştene în perioada 1 – 7 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-1-7-decembrie/

Suflet românesc, N(aum), Visul unei nopţi de vară, Peretele, Conversaţie după înmormântare, Titanic Vals, Ghengbeng, Ghengbeng Taxi Blues şi multe alte spectacole, în săptămâna 1 – 7 decembrie, pe scenele teatrelor din Bucureşti.

Un articol de Petre Ivan|1 decembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 1 – 7 decembrie

Teatrul Metropolis:

luni, 1 decembrie, ora 19:00 – “Tartuffe sau Impostorul”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 7 decembrie, ora 16:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio: luni, 1 decembrie, ora 20:00 – “Suflet românesc”, regia Dan Puric; marţi, 2 decembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, 7 decembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier:

miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat;

Sala Pictura:

joi, 4 decembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 7 decembrie, ora 20:00 – “Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa;

Sala Media: duminică, 7 decembrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandara:

Sala “Toma Caragiu”: luni, 1 decembrie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; marţi, 2 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; miercuri, 3 decembrie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;

Sala “Liviu Ciulei”:

vineri, 5 decembrie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 6 decembrie, ora 21:00 – “Mecanica inimii”, regia Chris Simion; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “Un Tango Mas”, de Răzvan Mazilu; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”, regia Dinu Cernescu; duminică, 7 decembrie, ora 11:00 – “Aventurile lui Habarnam”, regia Alexandru Dabija; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

joi, 4 decembrie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 5 decembrie, ora 19:30 – “Barocul în muzică; Dantelă şi Oţel”, conferinţă interactivă cu dirijorul Tiberiu Soare; duminică, 7 decembrie, ora 17:00 – “Copilăria lui Bach”, regia Monica Ciută.

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”: marţi, 2 decembrie, ora 19:30 – “Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; miercuri, 3 decembrie, ora 19:30 – “Aici nu-i de joacă”; joi, 4 decembrie, ora 19:30 – “Comedie de modă veche”, regia Vasile Toma; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – “Matrimoniale”, de Diana Lupescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu;

Sala “Horia Lovinescu”:

vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Diana Lupescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Noul locatar”, de Tompa Gabor.

Bani din cer, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comemdie

Bani din cer, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comemdie

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”: joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Poker”, regia Alexandru Tocilescu.

Teatrul Mic:

joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “Pensiune completă”, regia Gelu Colceag; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 5 decembrie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “Clasa noastră”, regia Simona Măicănescu; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul ÎnCulise:

luni, 1 decembrie, ora 20:00 – “Scrisori către Rita”; miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Ghengbeng”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 18:30 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Common Lives”.

Teatrul Teatrelli

1 decembrie ora 20.00 – „Taxi blues” de: Ana Maria Bamberger; 5 decembrie ora 20.00 – „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; 6 decembrie ora 20.00 – „Inscenarea”, de Alina Suărăşan; 7 decembrie ora 20.00 – Concert Adrian Nour si Trio Zamfirescu / Adrian Nour și Trio Zamfirescu s-au întâlnit pentru prima dată pe scenă în finala de la Vocea României unde au interpretat împreună Loucura, un fado portughez.

Teatrul Evreiesc de Stat:

joi, 4 decembrie, ora 19:00 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu.

American Buffalo, Teatrul Act

American Buffalo, Teatrul Act

Teatrul Act:

miercuri, 3 decembrie, ora 19:00 – “American Buffalo”, regia Cristi Juncu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – “Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu.

Teatrul Masca:

vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – “Vicleniile lui Scapino”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19.00 – “Comedia erorilor”.

Teatrul Excelsior:

marţi, 2 decembrie ora 10:00 şi ora 18:00 – “Crăiasa zăpezii”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 11:00 şi ora 18:00 – “Crăiasa zăpezii”.

Teatrul “Ion Creangă”

(la Teatrul Nottara):

vineri, 5 decembrie, ora 10:00 – “Inimă rece”.

ARCUB:

sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – “Cină cu prieteni”, regia Claudiu Goga.

Teatrul LUNI de la Green Hours:

luni, 1 decembrie, ora 20:00 – “G.O.D.”; miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – “Demon Amour”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 17:30 – “Stă să plouă”, de Lia Bugnar.

Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu“: 

“STEAUA FĂRĂ NUME” de Mihail Sebastian
(MARŢI 2 DECEMBRIE, ORA 19.00), (MIERCURI 03 DECEMBRIE, ORA 19.00), (MARŢI 9 DECEMBRIE, ORA 19.00) ŞI (DUMINICĂ 14 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distribuţia: Nicoleta Hâncu, Alexandru Pavel, Andrei Huţuleac, George Costin, Sorin Miron, Luminiţa Erga , Adrian Nicolae, Mihaela Velicu
Direcţia de scenă – Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele – Adriana Grand
Preţ bilete: 20 lei

“MOBILĂ ŞI DURERE” de Teodor Mazilu
(JOI 4 DECEMBRIE, ORA 19.00) ŞI ( MIERCURI 10 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distribuţia: George Costin, Adrian Nicolae, Andrei Huţuleac, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Alexandra Fasolă/Irina Bucescu/Mihaela Velicu
Direcţia de scenă – Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele – Adriana Grand
Preţ bilete: 20 lei

2014: 0 ODISEE PĂMÂNTEANĂ
(VINERI 5 DECEMBRIE, ORA 19.00)şi(VINERI 12 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Cu: Radu Bucălae, Cătălin Coşarcă, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea
Regia: Radu Dragomirescu
Scenografia: Maria Dore
Asistenţă regie: Ioana Mănescu
Light design: Aurel Palade
Texte de: Radu Dragomirescu, Cătălin Coşarcă, Radu Bucălae, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea
Preţ bilete: 20 lei

“NIMENI NU-I PERFECT” de Simon Williams
(SÂMBĂTĂ 06 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distributia: SILVIU BIRIŞ, ANDREEA ŞOFRON, EUGEN CRISTEA, FLORENTINA ŢILEA/RODICA IONESCU
Regia: RADU BELIGAN
Traducerea: MONA RADU
PRET BILET: 20 LEI
“FURTUNA” de William Shakespeare
(DUMINICĂ 7 DECEMBRIE, ORA 19.00)

Directia de scena: Victor Ioan Frunză
Decorul si costumele: Adriana Grand
Cu: Ioana Barbu, George Costin, Alexandru Ion, Sorin Miron
Pret bilete: 20 lei

“SCENE DIN VIAŢA INSECTELOR” după Capek

– mister psihedelic muzical –

Teatrul de Artă:

luni, 1 decembrie, ora 20:15 – “Moartea pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; joi, 4 decembrie, ora 20:15 – “Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.

Opera Comică pentru Copii:

marţi, 2 decembrie, ora 11:00 – “Hänsel şi Gretel”; duminică, 7 decembrie, ora 17:00 – spectacol de Crăciun.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

 

15
/05
/22

TIFF propune la ediţia din acest an un Focus Polonia, care cuprinde o selecție a Festivalului Internațional de Film New Horizons din Wrocław, producții contemporane, filme cult  și o retrospectivă Krzysztof Kieślowski.

13
/05
/22

Într-o mobilizare fără precent, foarte multe muzee, entități culturale, dar și spații neconvenționale din România au pregătit pentru vizitatori peste 210 evenimente, expoziții și activări pe 14 mai, la Noapea Muzeelor.

12
/05
/22

Pe 15 mai, de la ora 19:00, la Teatru³, va avea loc premiera spectacolului „Oameni singuratici”, un proiect al Teatrului Național Iași, realizat în coproducție cu FaPt - Fabrica de Artă și Producție Teatrală și Centrul Cultural German Iași / Deutsches Kulturzentrum Iași; o adaptare după piesa omonimă a lui Gerhart Hauptmann (laureat al Premiului Nobel pentru Literatură), tradusă de Paul B. Marian, montată pe scena ieșeană de Florin Caracala.

12
/05
/22

Un nou concept de eveniment cultural, dedicat în premieră absolută segmentului de vârstă 0 - 3 ani, a epuizat deja biletele pentru prima serie de 4 spectacole, pusă în vânzare de organizatorul Opera Comică pentru Copii. “Bubu și Anotimpurile” este un concept creativ semnat Andreea Soare și Irina Furdui și constituie primul spectacol senzorial și muzical adresat bebelușilor. Reprezentații suplimentare au fost deja programate pentru 27, 28 mai și 4, 5 iunie.

12
/05
/22

“Unde este Anne Frank?, în regia israelianului Ari Folman, este o modalitate inedită prin care publicul poate aprofunda istoria dincolo de manualele școlare sau cărțile de istorie, un promotor al memoriei și al cultivării valorilor democratice, un instrument al educației despre Holocaust, despre importanța combaterii discriminării, rasismului și a atitudinilor extremiste”, declară reprezentanții Institutului Național pentru Studierea Holocaustului în Romania “Elie Wiesel”, în contextul lansării filmului în cinematografele din țară începnd cu 20 mai.

12
/05
/22

Compania de dans Jean-Claude Gallotta vine pentru prima dată în România, la cea de-a XXII-a ediție a Întâlnirilor JTI. „My Ladies Rock”, în coregrafia lui Jean-Claude Gallotta va fi prezentat în premieră pentru publicul român la București, pe 30 iunie, ora 20:00, la Teatrul Național București, sala Ion Caramitru. Spectacolul va fi prezentat și în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), pe 2 iulie, ora 17:00 și pe 3 iulie, ora 19:00 la sala Eugenio Barba din Sibiu.

12
/05
/22

În paralel cu cea de-a 15-a ediție a festivalului One World Romania, în luna mai se vor desfășura mai multe evenimente KineDok, inclusiv în cadrul festivalului. Programul promovează filmul documentar în spații neconvenționale din șase țări partenere: Republica Cehă, Slovacia, Ungaria, Croația, Georgia și România.