Programul teatrelor bucureştene în perioada 16 – 22 martie 2015
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-16-22-martie-2015/

N(AUM), Nebun din dragoste, Piesă pentru frate şi soră, Un tramvai numit dorinţă, Ivanov, Urâtul, Spectatorul condamnat la moarte şi multe alte spectacole în săptămâna 16-22 martie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|16 martie 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 16 – 22 martie 2015

Teatrul Metropolis:

marţi, 17 martie, ora 19.00 – “Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; miercuri, 18 martie, ora 18.00 – “Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 19 martie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “N(AUM), de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Atelier –

luni, 16 martie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; joi, 19 martie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 20 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 11.00 – conferinţa “Cine mai are nevoie azi de liteatură?”, susţinută de Alex Ştefănescu;

Sala Mică:

luni, 16 martie, ora 20.00 – “Lazăr sau Vremea dintre valuri”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; vineri, 20 martie, ora 20.00 – “Piesă pentru frate şi soră”, de Tenneessee Williams, regia Iris Spiridon; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “Dragoste în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar; duminică, 22 martie, ora 20.00 – “ActOrchestra”, de creaţie colectivă, regia Horia Suru;

Sala Pictura:

marţi, 17 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 22 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 18 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 martie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

Sala Studio:

miercuri, 18 martie, ora 19.30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; joi, 19 martie, ora 19.30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 22 martie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

The Media Hall:

vineri, 20 martie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea;

Sala Media:

sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 22 martie,ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

miercuri, 18 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 19 martie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Casanova”, după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Golgoţiu; duminică, 22 martie, ora 11.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

miercuri, 18 martie, ora 19.30 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; joi, 19 martie, ora 19.30 – “Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; vineri, 20 martie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, 22 martie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu –

marţi, 17 martie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 18 martie, ora 19.30 – “Ivanov”, de AP Cehov, regia Andrei Şerban; vineri, 20 martie, ora 18.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 19 martie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop.

Teatrul Nottara:

Sala George Constantin –

luni, 16 martie, ora 19.30 – “Mizantropul”, de JBP Moliere; miercuri, 18 martie, ora 19.00 – “O noapte furtunoasă”, de IL Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; joi, 19 martie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; vineri, 20 martie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, un spectacol de Niana Lupescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.30 – “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 22 martie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu:

marţi, 17 martie, ora 19.30 – “Părinţii teribili”, de Jean Cocteau; joi, 19 martie, ora 19.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gobor Tompa; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Portugalia”, de Zoltan Egressy.

Teatrelli

19 martie 2015, ora 20.00 – „Comedii cu Gorobete” , de Radu Gabriel. Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decor: Ioana Colceag. Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan, Anca Dinicu; 20 martie , ora 20,00 – Concert-spectacol “Joia Păcătoşilor” – Alina Manole-voce si chitara, Raul Kusak-pian; 21 martie 2015, ora 20.00 – ”Joc de pisici”, de Orkeny Istvan, Un spectacol de Gelu Colceag. Cu: Virginia Mirea, Adela Mărculescu, Tania Filip, Mihaela Teleoacă, Dan Aștilean, Marius Gâlea/Sergiu Fleșner, Alina Suărășan, Oana Pușcatu

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; duminică, 22 martie, ora 19″00 – “În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu;

Sala Studio:

sâmbătă, 21 martie, ora 19.30 – “La vita e bella”, de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

joi, 19 martie, ora 19.00 – “Urâtul”, de Maarius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Mic:

joi, 19 martie, ora 19.00 – “Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 19 martie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după AP Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Masca:

Sala Cafe-Teatru – sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Secretul lui Pulcinel”, regia Mihai Sandu Gruia.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul de Artă) – miercuri, 18 martie, ora 19.00 – “Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Astă seară. Lola Blau”, de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija.

ARCUB:

marţi, 17 martie, ora 19.00 – “Pe urma paşilor Tăi, Iisuse”, inspirat de textul Olgăi Greceanu; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Cină cu prieteni”, de Donald Margulies, regia Claudiu Goga;

Teatrul de pe Lipscani:

Sala Mare –

vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Vine barza!”, adaptare după Andre Roussin, regia Lucian Iancu; sâmbătă, 21 martie, ora 11.00 – “Magie într-un pahar cu apă”, regia Ivona Boitan.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase:

vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Aplauze, Aplauze”, regia Bitu Fălticineanu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Vivat Revista”, regia Cezar Ghioca; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Piei, Drace!”, regia Cezar Ghioca.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 16 martie, ora 20.00 – “Ce ne spunem când nu ne vedem”, de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 17 martie, ora 20.00 – “Freak show”, de Florin Piersic Jr.; miercuri, 18 martie, ora 20.00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, de E. Albee, un spectacol de Marian Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; joi, 19 martie, ora 19.00 – “Shot sau Comedia relaţiilor”, direcţia scenică Andreea Bibiri; joi, 19 martie, ora 21.30 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Orfani”, de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 20 martie, ora 22.00 – “O piesă deşănţată”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 21 martie, ora 15.00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 21 martie, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 15.00 – “Aici nu se simte”, & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Box FM”, de Radu Iacobanm, regia Radu Iacoban; duminică, 22 martie, ora 21.30 – “Cine iubeşte plăteşte”, de Alexandru Popa, regia Vlad Massaci;

Godot Subscenă:

vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Textul, înainte de toate”, de Doru Moţoc, vineri, 20 martie, ora 22.00 – “La ginecolog”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “O seară altfel”, de Andrei Ciopec; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Disco Love”, după texte de Yasmina Reza, Olivier Lecot, Jean Dujardin.

Teatrul ACT:

duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Flori pentru Algernon”, un exerciţiu după Flori pentru Algernon de Daniel Keyes.

La Scena:

18 martie, ora 19.00 – “Vreau să fiu actriţă”, de Robert Mauro; joi, 19 martie, ora 20 .00 – “Cod Roşu”, regia Ionuţ Kivu; sâmbătă, 21 martie, ora 21.00 – “Craca de la miezul nopţii”, după Catherine Aigne, regia Octavian jighirgiu; duminică, 22 martie, ora 15.00 – “Mama Mia”, o comedie neagră despre iubire; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Comedy. Show”, improv-comedy-show.

Unteatru:

luni, 16 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 17 martie, ora 19.00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 20 martie, ora 19.00 – “Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 21 martie, ora 16.30 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise:

marţi, 17 martie, ora 20.00 – “Diamante şi narcotice”, regia Cristian Bajora; miercuri, 18 martie, ora 20.00 – “Ghengbeng”, scenografia Iulia Popescu; joi, 19 martie, ora 19.00 – “First date”, regia Conrad Mericoffer; vineri, 20 martie, ora 20.00 – “Cum se duce totul Dracu’ “, după Mihai Ignat; sâmbătă, 21 martie, ora 18.00 – “Clinica sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora; sâmătă, 21 martie, ora 21.00 – “Stand-up Comedy”; duminică, 22 martie, ora 18.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora; duminică, 22 martie, ora 21.00 – “iELE”, show de improvizaţie.

Teatrul Luni:

luni, 16 martie, ora 20.00 – “În centrul atenţiei”, după Neil LaBute; miercuri, 18 martie, ora 19.30 – “Capete înfierbântate. 13-15

Un bărbat şi mai multe femei, la Teatrul de Artă

Un bărbat şi mai multe femei, la Teatrul de Artă

iunie 1990″, de Mihaela Michailov & David Schwartz.

Teatrul de Artă:

joi, 19 martie, ora 20.15 – “Venus învlăuită în blană”, de David Ives, regia Daniel Grigore-Simion; vineri, 20 martie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; duminică, 22 martie, ora 20.15 – “Aproape mâine”, de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Mignon:

luni, 16 martie, ora 21.15 – “Furtunoşii”, coordonator Dan Tudor; marţi, 17 martie, ora 19.30 – “Kean”, regia Mihai Nițu; joi, 19 martie, ora 19.30 – “Derapaje”, de Neil LaBute, regia Iris Spiridon; joi, 19 martie, ora 21.15 – “Auto – debut treişpe”, regia Mihaela Tribou & Silvia Ciobanu.

Teatrul Elisabeta:

luni, 16 martie,ora 20.00 – “Portret la minut”, regia Dragoş Moştenescu şi Ovidiu Ianu; marţi, 17 martie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti; miercuri, 18 martie,ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti; sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 – “Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandru Halic; sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 – “Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandru Halic; duminică, 22 martie, ora 19.00 – “Ştii ce am făcut în America?”, scenografia Delia Ristovski.

Teatrul Ţăndărică:

Sala Lahovari – luni, 16 martie, ora 10.00- “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; marţi, 17 martie,o ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; miercuri, 18 martie, ora 10.00 – Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; joi, 19 martie, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; vineri, 10 martie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 – “Scufiţa Roşie”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 – “Scufiţa Roşie”, regia Gabriel Apostol; duminică, 22 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; duminică, 22 martie, ora 12.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer.

Teatrul Ion Creangă:

(se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 martie, ora 10.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 martie, ora 19.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) miercuri, 18 martie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, regia Peter Kerek; ( se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 19 martie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, regia Peter Kerek; (se joacă la Teatrul Excelsior) vineri, 20 martie, ora 17.00 – “Pinguinii melomani”, scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 11.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 – “Pinguinii melomani”, scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 – “Pinguinii melomani”, scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 18.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) – duminică, 22 martie, ora 11.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 18 martie, ora 17.00 – “The History Boys. Poveşti cu pargum de liceu”, de Alan Bennett, regia Vlad Cristache; joi, 19 martie, ora 12.00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; vineri, 20 martie, ora 12.00 – “Măria-sa… Măgarul!”, de Ion lucian, regia Ion Lucian; duminică, 22 martie, ora 18.00 – “Clasa”, regia Mihai Răzuş.

Opera Comică pentru copii:

luni, 16 martie, ora 11.00 – “Pimpinone”; marţi, 17 martie, ora 11.00 – “Pimpinone”; miercuri, 18 martie, ora “Pimpinone”; vineri, 20 martie, ora 18.00 – “Pimpinone”.

Foto: Programul teatrelor – facebook

04
/12
/20

Șapte artiști pop români cântă împreună piesa „Cel mai frumos cadou”, pentru cei mai vulnerabili copii ai României. În plină pandemie, care a afectat profund industria muzicală, dar și societatea românească în ansamblu, artiști importanți din România fac un gest de solidaritate și se alătură pro-bono cauzei Hope and Homes for Children, pentru ca 1600 de copii aflați în risc de separare familială să rămână alături de părinții lor.

04
/12
/20

250 de obiecte de artă semnate Andrei Pandea, câte unul pentru fiecare an trecut de la nașterea compozitorului Ludwig van Beethoven, vor forma publicul simbolic al concertului online „ATINS prin muzică // Beethoven // Testament”, cu care violoncelistul Makcim Fernandez Samodaiev și pianista Monica Florescu încheie anul 2020 din cea de-a cincea Stagiune Camerală „Florescu-Fernandez & Friends”.

04
/12
/20

Când sala de spectacol se închide, personajele și poveștile găsesc o nouă modalitate de a ajunge la noi! Începând din această săptămână, Teatrul Ion Creangă se joacă ONLINE. Ateliere, jocuri și povești cu tâlc așteaptă să fie descoperite pe pagina Facebook.com/TeatrulIonCreanga, spațiul virtual unde prind viață surprizele puse la cale de eroii năzdrăvani, dar și de spiridușii care li se alătură, în pragul sărbătorilor de iarnă.

03
/12
/20

TOP Într-un an în care realitatea a făcut concurență scenariilor apocaliptice, documentarele românești s-au remarcat mai mult ca oricând. Sunt multiple explicații, însă e o certitudine că 2020 a fost un moment de vârf, care ar putea fi încununat chiar cu o nominalizare la Oscar pentru „colectiv”, de Alexander Nanau.

03
/12
/20

Muzeul Național de Artă Contemporană al României se alătură colegilor din Rețeaua Națională a Muzeelor din România, instituțiilor culturale non-guvernamentale și creatorilor independenți, manifestându-și dezacordul cu strategiile promovate de Visarta pentru a consolida cadrul a ceea ce se urmărește în mod implicit a deveni un monopol asupra gestionării drepturilor percepture din comunicarea publică a operelor de artă vizuală.

02
/12
/20

O coincidență recentă înspăimântătoare m-a făcut să caut mai multe despre un actor uitat, Horia Căciulescu. Am descoperit un destin teribil în care succesul de pe scenă, de la televizor și de pe marele ecran a alternat cu tragismul din viață – trecerea pe la Canal și moartea în haosul de la Revoluție.

02
/12
/20

Filarmonica „George Enescu” și Asociația „Clasic e fantastic” anunță un nou concert, din păcate, fără public, din seria Clasic e fantastic. Cum să înțelegem muzica. Sâmbătă, 5 decembrie, la ora 11, pe scena Sălii Mari a Ateneului Român, se va desfășura o nouă Lecție de jazz ce va fi transmisă on line, în timp real și la care vă invităm să participați.

01
/12
/20

CRONICĂ DE FILM Difuzat în premieră de PRO TV de 1 Decembrie și realizat la inițiativa și cu finanțarea unei bănci, documentarul „3 mm” (2020), despre Simona Halep, m-a interesat nu doar datorită numelui protagonistei, dar și din curiozitatea de a vedea ce iese dintr-o astfel de „comandă” atunci când regia aparține unui autor de cinema, în acest caz Radu Muntean.

01
/12
/20

Astăzi începe GivingTuesday, mișcarea globală dedicată generozității. Pentru că a fost un an greu și oamenii au nevoie de solidaritate și implicare, GivingTuesday devine anul acesta în România Săptămâna Generozității și are loc între 1 și 8 decembrie. În această perioadă, românii sunt invitați să fie solidari și să contribuie cu un gest oricât de mic la schimbarea unei povești, a stării de spirit sau chiar a vieții cuiva.

01
/12
/20

Mesajul Teatrului Național din Timișoara cu ocazia Zilei Naționale a României va fi exprimat prin cuvintele lui I.L. Caragiale, marți, 1 decembrie, de la ora 18.00, când Teatrul Național va prezenta în transmisiune directă din Sala Mare spectacolul „O scrisoare pierdută“, regia artistică Ada Lupu Hausvater.

01
/12
/20

Conrad Mericoffer, actorul român care interpretează personajul principal din filmul C MP DE MACI/POPPY FIELD (r. Eugen Jebeleanu) a câștigat Premiul pentru cel mai bun actor în secțiunea oficială Retueyos la Festivalul Internațional de Film Gijón din Spania. De asemenea, și juriul Festivalului de Film de la Torino a decis să-l premieze pe Conrad Mericoffer cu Best Actor în cadrul ediției cu numărul 38 a evenimentului din Italia.

Pagina 1 din 93412345...102030...Ultima »