Programul teatrelor bucureştene în perioada 2 – 8 iunie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-2-8-iunie/

Folia, Shakespeare & Co, Lecţia de violoncel, Scrisoarea, Şefele, Seuls/ Singuri, Funcţionarul destinului, Primăvara d-nei Stone la Roma, Avarul îndrăgostit şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor din Bucureşti

Un articol de Petre Ivan|2 Iunie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 2 – 8 iunie

Teatrul Metropolis:

luni, 2 iunie, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 3 iunie, ora 19:00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 5 iunie, ora 19:00 – “Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 6 iunie, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 7 iunie, ora 16:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura:

marţi, 3 iunie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 6 iunie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu, informează Mediafax.

Sala Studio:

marţi, 3 iunie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – “Molto, gran’impressione” de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 5 iunie, ora 20:00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 6 iunie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, 8 iunie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Mică:

vineri, 6 iunie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 8 iunie, ora 19:30 – “Doi X Doi” – “Tigrul” de Murray Schisgal & “Amantul” de Harol Pinter, regia Vlad Stănescu;

Sala Atelier:

miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, asistent regie Patricia Katona; joi, 5 iunie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; vineri, 6 iunie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, asistent regie Patricia Katona; duminică, 8 iunie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

vineri, 6 iunie, ora 19:00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Şefele”, regia Sorin Militaru; duminică, 8 iunie, ora 11:00 – “Copilăria lui Mozart”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

vineri, 6 iunie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

luni, 2 iunie, ora 19:00 – “Seuls/ Singuri”, regia Wajdi Mouawad; miercuri, 4 iunie, ora 21:00 – “Maitreyi”, regia Chris Simion; vineri, 6 iunie, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara:

programul teatrelor

Funcţionarul destinului, Teatrul Nottara

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, regia Dinu Cernescu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”:

joi, 5 iunie, ora 19:30 – “Poker face”, regia Adela Biţică; vineri, 6 iunie, ora 19:30 – “Comedie de modă veche”, de Vasile Toma; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, regia Anca Maria Colţeanu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.

Teatrul Mic:

vineri, 6 iunie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Pensiune completă”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Zelda”, de Liana Ceterchi; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Livada cu vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

vineri, 6 iunie, ora 19:00 – “Poker”, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci;

Sala Studio:

vineri, 6 iunie, ora 19:30 – “Poiana Boilor”, regia Horaţiu Mălăele;

Avarul îndrăgostit, Teatrul de Comedie

Avarul îndrăgostit, Teatrul de Comedie

Sala Nouă:

joi, 5 iunie, ora 19:00 – “Urâtul”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – “Factorul uman”, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

la Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 4 iunie, ora 19:00 – “Frau Hess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater.

În Culise:

miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – “Iele – O improvizaţie, două …”; joi, 5 iunie, ora 19:00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 2 iunie, ora 20:00 – “Nişte fete”, regia Cristi Juncu; marţi, 3 iunie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – “Marea iubire a lui Sebastian”; joi, 5 iunie, ora 19:00 – “O piesă deşănţată”, regia Lia Bugnar; vineri, 6 iunie, 19:00 – “Tu eşti Eu”, regia Ştefana Samfira.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari: luni, ora 10:00 – “Mica sirenă”; marţi, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”; miercuri, ora 10:00 – “Cui i-e frică de Bau-Bau?”; joi, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”; vineri, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”.

Parcul “Alexandru Ioan Cuza”:

luni, ora 10:00 – “Fragmente”, Compania de marionete Toni Zafra (Barcelona, Spania); marţi, ora 10:00 – “Leopardul de argint”; miercuri, ora 10:00 – “Sarea în bucate”; joi, ora 10:00 – “Cenuşăreasa”; vineri, ora 10:00 – “Povestea lui Jester”, notează Mediafax.

Teatrul Excelsior:

mieruri, 4 iunie, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; joi, 5 iunie, ora 10:00 – “Magia copilăriei”, regia Stelian Milu; vineri, 6 iunie, ora 10:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; duminică, 8 iunie, ora 11:00 – “Magia copilăriei”, regia Stelian Milu.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 2 iunie, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada”, coregrafia Mihai Babuska, scenografie Viorica Petrovici; luni, 2 iunie, ora 13:00 – “Albă ca Zăpada”; marţi, 3 iunie, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada”; marţi, 3 iunie, ora 13:00 – “Albă ca Zăpada”; vineri, 6 iunie, ora 17:00 – “Invitaţie la Castel”, cu concursul soliştilor şi baletului Operei Comice pentru Copii.

Foto cu Programul teatrelor – facebook

20
/04
/19

Marți, 23 aprilie, de la ora 19.00, Galeria Estopia ne propune vernisajul expoziției „Dissection”, de Madár Réka. O expoziție ca o tăietură în biografia personală și în parcursul artistei.

20
/04
/19

Cea de-a VII-a ediție a SoNoRo Conac se lansează în cadrul Sezonului România-Franța și anunță un program „À la française”!

19
/04
/19

Realizarea unui film necesită timp și mulți bani. Doar o nevoie interioară de nestăpânit ar trebui să împingă pe cineva la un efort atât de mare. Însă două filme românești recente, lansate într-un trist anonimat, arată că nu trebuie să ai talent şi nici măcar meșteșug pentru a te pretinde cineast.

19
/04
/19

În Joia Mare (25 aprilie – 19.00), în așteptarea sărbătorii Paștelui, Orchestra Națională Radio vă propune unul dintre cele mai cunoscute recviemuri  - dintre cele peste 2000 compuse vreodată! - Recviemul German semnat de Brahms, lucrare a cărei premieră absolută a avut loc în 1868, în Vinerea Mare, la Catedrala din Bremen, cu Brahms însuși ca dirijor.

18
/04
/19

Cu o istorie de peste 50 de ani, Colecția de Artă Renault vine pentru prima dară în România, din 19 aprilie. Expoziția „RENAULT ȘI ARTA, O ISTORIE VIE, 1967-2019” face parte din noul sezon expozițional de la Muzeul Național de Artă Contemporană.

18
/04
/19

Lungmetraje regizate de cineaşti precum Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Ken Loach şi fraţii Dardenne au fost selectate în competiţia oficială a celei de-a 72-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes. România este reprezentată în cursa pentru Palme d'Or de „La Gomera”, de Corneliu Porumboiu, ]n timp ce Alain Delon va primi un Palme d'Or onorific.

18
/04
/19

Unsprezece orașe din România vor organiza concerte în cadrul Festivalului Internațional George Enescu din acest an, față de șapte orașe în ediția anterioară. Publicul va avea ocazia să participe, sub egida festivalului, la concerte susținute de artiști internaționali împreună cu ansambluri și orchestre locale la Cluj-Napoca, Timișoara, Iași, Sibiu, Târgu Mureș, Bacău, Bârlad, Târgoviște, Satu-Mare și Piatra Neamț, pe lângă evenimentele care se desfășoară timp de 23 de zile la București.

18
/04
/19

„La Gomera / The Whistlers”, cel mai recent lungmetraj semnat de regizorul Corneliu Porumboiu, va avea premiera mondială în cadrul celei de-a 72-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Cannes. Filmul a fost inclus în competiția oficială a prestigiosului eveniment care se va desfășura luna viitoare, în perioada 14-25 mai 2019.

18
/04
/19

Plasat în Mexic, la sfârșitul anilor '60, „Sălbaticul” lui Guillermo Arriaga este un roman pe viață și pe moarte, în care scriitorul își arată din plin măiestria, în 725 de pagini de literatură la cel mai înalt nivel.

18
/04
/19

Într-o zi de 18 aprilie (1506) începea construcția bazilicii Sfântul Petru. Bazilica Sfantul Petru se găsește în monumentala Piață Sfantul Petru, în Vatican, fiind unul dintre locașurile sacre ale creștinismului și în special ale catolicismului

17
/04
/19

Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani tocmai a prezentat la Improteca (un spațiu teatral nou în capitală, amplasat pe strada Comănița, la numărul 9), spectacolul „Artă”, o piesă de Yasmina Reza, regizată de Teodora Câmpineanu. 

Page 1 of 79112345...102030...Last »