Programul teatrelor bucureştene, 23 – 29 iunie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-23-29-iunie/

“Gaiţele”, “Copii de aruncat”, “Când Isadora dansa”, “Căsătoria”, “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus” şi multe alte spectacole în perioada 23 – 29 iunie, pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|23 Iunie 2014

Programul principalelor teatre bucureştene în perioada 23 – 29 iunie:

Teatrul Metropolis:

marţi, 24 iunie, ora 19.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 29 iunie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mică:

joi, 26 iunie, ora 20.00 – “ActOrchestra. Teatru pe note”, regia Horia Suru; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Copii de aruncat”, după Ryu Murakami, regia Doru Drăgoi;

Sala Studio:

vineri, 27 iunie, ora 20.00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”, notează Mediafax.

Teatrul Nottara,

Sala “George Constantin”:

miercuri, 25 iunie, ora 19.30 – “Somnul naţiunii”, adaptare liberă după o idee de I.L. Caragiale, regia Cristian Negoescu; joi, 26 iunie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; vineri, 27 iunie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.30 – “De dor şi drag, Maria Tănase”, regia Diana Lupescu; duminică, 29 iunie, ora 19.30 – “Poker face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

joi, 26 iunie, ora 18.00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 29 iunie, ora 11.00 – “Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin

Pescarul şi sufletul său, Odeon

Pescarul şi sufletul său, Odeon

Militaru;

Sala Studio:

vineri, 27 iunie, ora 19.30 – “Malaga”, spectacol lectură, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 29 iunie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 26 iunie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de N. V. Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul de Comedie:

joi, 26 iunie, ora 20.30 – “Prestăm servicii artistice”, regia Chris Simion.

Teatrul Evreiesc de Stat,

la Teatrul Mic:

marţi, 24 iunie, ora 19.00 – “Parchează maşina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu;

La Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 25 iunie, ora 19.00 – “Purimşpil – o comedie”, de Avram Godfaden, regia Andrei Munteanu;

La Ministerul Culturii:

joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Jocul Regilor”, de Pavel Kohout, regia Felix Alexa, informează Mediafax.

În Culise:

luni, 23 iunie, ora 20.00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; miercuri, 25 iunie, ora 20.00 – “Iele – O improvizaţie, două…”, prima trupă feminină de teatru de improvizaţie; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 23 iunie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 24 iunie, ora 20.00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 25 iunie, ora 20.00 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, “rezemată” de Ştefan Lupu; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Cupluri”, după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; joi, 26 iunie, ora 21.00 – “Tineri şi talentaţi”, coordonatori proiect Maria Gârbovan şi Hanna Woolf; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 27 iunie, ora 22.00 – “Iubitafizica”, după Iulian Tănase, regia Cristina Andreea Ion; sâmbătă, 28 iunie, ora 15.00 – “Doamna fără nimeni”, regia Diana Maria Mihailopol; sâmbătă, 28 iunie, ora 18.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 28 iunie, ora 22.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 29 iunie, ora 15.00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe

Orfanii, Teatrul Act

Orfanii, Teatrul Act

Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; duminică, 29 iunie, ora 21.30 – “Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias.

Teatrul Act:

duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar.

Unteatru:

miercuri, 25 iunie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul Ion Creangă,

Sala Rapsodia:

sâmbătă, 28 iunie, ora 11.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi” de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; duminică, 29 iunie, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roţie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Teatrul Ţăndărică:

marţi, 24 iunie, ora 11.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 25 iunie, ora 11.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 26 iunie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; vineri, 27 iunie, ora 11.00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 28 iunie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 28 iunie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 29 iunie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; duminică, 29 iunie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu.

Foto: Programul teatrelor – Cosmin Ardeleanu şi Facebook

22
/04
/19

Filmul „Under the Silver Lake” (regia: David Robert Mitchell) intră în cinematografe pe 26 aprilie. L-am vizionat deja în cadrul American Independent Film Festival. Iată ce am văzut.

22
/04
/19

MATILDA ȘI GROPARII de STELA GIURGEANU a fost desemnta cea mai bună piesă românească a anului 2018. Juriul Concursului, compus din criticii MARINA CONSTANTINESCU, DAN C. MIHĂILESCU şi MARIAN POPESCU, a ales piesa câștigătoare dintre următoarele: MATILDA ȘI GROPARII de Stela Giurgeanu, VIEȚILE SFINȚILOR de Radu Macrinici, ÎNTOARCEREA de Laurențiu Blaga, CÂND SE TOPESC GHEȚARII de Marilena Dumitrescu, NU SUNTEM MELCI SAU SUNTEM? de Marilena Dumitrescu

22
/04
/19

Opera Națională București prezintă joi, 25 aprilie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul „Cavalleria Rusticana & Pagliacci” de Pietro Mascagni - Ruggiero Leoncavallo.  Regia poartă semnătura lui Ion Caramitru, scenografia a fost creată de Viorica Petrovici, iar conceptul light design-ului îi aparține lui Chris Jaeger. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Vlad Conta.

20
/04
/19

Marți, 23 aprilie, de la ora 19.00, Galeria Estopia ne propune vernisajul expoziției „Dissection”, de Madár Réka. O expoziție ca o tăietură în biografia personală și în parcursul artistei.

20
/04
/19

Cea de-a VII-a ediție a SoNoRo Conac se lansează în cadrul Sezonului România-Franța și anunță un program „À la française”!

19
/04
/19

Realizarea unui film necesită timp și mulți bani. Doar o nevoie interioară de nestăpânit ar trebui să împingă pe cineva la un efort atât de mare. Însă două filme românești recente, lansate într-un trist anonimat, arată că nu trebuie să ai talent şi nici măcar meșteșug pentru a te pretinde cineast.

19
/04
/19

În Joia Mare (25 aprilie – 19.00), în așteptarea sărbătorii Paștelui, Orchestra Națională Radio vă propune unul dintre cele mai cunoscute recviemuri  - dintre cele peste 2000 compuse vreodată! - Recviemul German semnat de Brahms, lucrare a cărei premieră absolută a avut loc în 1868, în Vinerea Mare, la Catedrala din Bremen, cu Brahms însuși ca dirijor.

Page 1 of 79212345...102030...Last »