Programul teatrelor bucureştene, 23 – 29 iunie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-23-29-iunie/

“Gaiţele”, “Copii de aruncat”, “Când Isadora dansa”, “Căsătoria”, “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus” şi multe alte spectacole în perioada 23 – 29 iunie, pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|23 iunie 2014

Programul principalelor teatre bucureştene în perioada 23 – 29 iunie:

Teatrul Metropolis:

marţi, 24 iunie, ora 19.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 29 iunie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mică:

joi, 26 iunie, ora 20.00 – “ActOrchestra. Teatru pe note”, regia Horia Suru; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Copii de aruncat”, după Ryu Murakami, regia Doru Drăgoi;

Sala Studio:

vineri, 27 iunie, ora 20.00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”, notează Mediafax.

Teatrul Nottara,

Sala “George Constantin”:

miercuri, 25 iunie, ora 19.30 – “Somnul naţiunii”, adaptare liberă după o idee de I.L. Caragiale, regia Cristian Negoescu; joi, 26 iunie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; vineri, 27 iunie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.30 – “De dor şi drag, Maria Tănase”, regia Diana Lupescu; duminică, 29 iunie, ora 19.30 – “Poker face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

joi, 26 iunie, ora 18.00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 29 iunie, ora 11.00 – “Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin

Pescarul şi sufletul său, Odeon

Pescarul şi sufletul său, Odeon

Militaru;

Sala Studio:

vineri, 27 iunie, ora 19.30 – “Malaga”, spectacol lectură, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 28 iunie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 29 iunie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 26 iunie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; sâmbătă, 28 iunie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de N. V. Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul de Comedie:

joi, 26 iunie, ora 20.30 – “Prestăm servicii artistice”, regia Chris Simion.

Teatrul Evreiesc de Stat,

la Teatrul Mic:

marţi, 24 iunie, ora 19.00 – “Parchează maşina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu;

La Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 25 iunie, ora 19.00 – “Purimşpil – o comedie”, de Avram Godfaden, regia Andrei Munteanu;

La Ministerul Culturii:

joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Jocul Regilor”, de Pavel Kohout, regia Felix Alexa, informează Mediafax.

În Culise:

luni, 23 iunie, ora 20.00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; miercuri, 25 iunie, ora 20.00 – “Iele – O improvizaţie, două…”, prima trupă feminină de teatru de improvizaţie; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 23 iunie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 24 iunie, ora 20.00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 25 iunie, ora 20.00 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, “rezemată” de Ştefan Lupu; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Cupluri”, după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; joi, 26 iunie, ora 21.00 – “Tineri şi talentaţi”, coordonatori proiect Maria Gârbovan şi Hanna Woolf; vineri, 27 iunie, ora 19.00 – “Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 27 iunie, ora 22.00 – “Iubitafizica”, după Iulian Tănase, regia Cristina Andreea Ion; sâmbătă, 28 iunie, ora 15.00 – “Doamna fără nimeni”, regia Diana Maria Mihailopol; sâmbătă, 28 iunie, ora 18.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 28 iunie, ora 22.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 29 iunie, ora 15.00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe

Orfanii, Teatrul Act

Orfanii, Teatrul Act

Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; duminică, 29 iunie, ora 21.30 – “Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias.

Teatrul Act:

duminică, 29 iunie, ora 19.00 – “Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar.

Unteatru:

miercuri, 25 iunie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 26 iunie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul Ion Creangă,

Sala Rapsodia:

sâmbătă, 28 iunie, ora 11.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi” de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; duminică, 29 iunie, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roţie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Teatrul Ţăndărică:

marţi, 24 iunie, ora 11.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 25 iunie, ora 11.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 26 iunie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; vineri, 27 iunie, ora 11.00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 28 iunie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 28 iunie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 29 iunie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; duminică, 29 iunie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu.

Foto: Programul teatrelor – Cosmin Ardeleanu şi Facebook

25
/05
/22

Începând cu acest an, MiniCloud, ediția pentru copii și adolescenți a Festivalului de Teatru Independent UNDERCLOUD, aflat la cea de-a XV-a ediție, capătă amploare și își deschide porțile zilnic pentru zeci de copii, în perioada 13–19 iunie, în București, pe Calea Griviței.

25
/05
/22

Mult-așteptata premieră a spectacolului „Richard al III-lea” după William Shakespeare, în regia lui László Bocsárdi, cu Sorin Leoveanu în rolul principal, va avea loc la finalul celei de a XIII-a ediții a Festivalului Internațional Shakespeare de la Craiova, fiind o coproducție a Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova și a Festivalului Internațional Shakespeare.

25
/05
/22

În această primăvară se aniversează 31 ani de la înfiinţarea a trei instituții de teatru... Teatrul Masca, Teatrul Excelsior și Teatrul Urmuz.... actualul Teatrul Metropolis.

25
/05
/22

La doar un an de la redeschiderea cinematografelor din țară (post pandemie), lanțul de cinematografe Cineplexx face anunțul primei investiții importante: First Class Cinema – serviciul premium de la Cineplexx Băneasa. Deschisă publicului cinefil din 25 mai, locația VIP reprezintă o reconfirmare a angajamentului pe care compania și l-a luat pentru dezvoltarea industriei naționale și menținerea experienței de cinema în topul preferințelor românilor.

25
/05
/22

Leo Hussain, dirijor-principal invitat al Filarmonicii „George Enescu”, rămâne la pupitrul Orchestrei simfonice a Filarmonicii „George Enescu” , în zilele de joi și vineri, 2 și 3 iunie 2022.