Programul teatrelor bucureştene, 7 – 13 aprilie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-7-13-aprilie/

Lecţia de violoncel, Amantul, Gaiţele, Mult zgomot pentru nimic, Băieţii de aur, O viaţă în teatru şi Carpathian Garden sunt doar câteva dintre sppectacolele pe care le puteţi viziona în această săptămână pe scenele din Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 7 – 13 aprilie:

Un articol de Petre Ivan|7 Aprilie 2014

Teatrul Metropolis:

vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Tartufee sau Impostorul”, versiune scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 12 aprilie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 13 aprilie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio – marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Hoţi”, de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 20.00 – “Acum ori niciodată”, de Vladimir Kasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Purimşpil – o comedie (TES)”, de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; vineri, 11 aprilie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Doi X Doi”, după “Tigrul”, de Murray Schisgal şi “Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; duminică, 13 aprilie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media:

duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – marţi, 8 aprilie, ora 12.30 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Povestea soldatului”, libretul CF Ramuz, muzica Igor Stravinski, traducerea Şerban Foarţă; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

joi, 10 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; duminică, 13 aprilie, ora 11.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Maria Callas – La divina”, după “Master Class”, de Terrence McNally, regia Radu Gabrea; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Scandal la operă!”, comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor;

Sala George Constantin:

luni, 7 aprilie, ora 19.30 – “Abator”, de Marco di Stefanco, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 10 aprilie, ora 19.30 – “Variaţiuni enigmatice”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu.

Teatrul Mic:

marţi, 8 aprilie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; sâmbătă, 12 aprilie,ora 19.00 – “Spionul balcanic”, de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Livada cu vişini”, după AP Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 13 aprilie, ora 18.00 – “Casa Zoikăi”, de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;

Programul teatrelor

“Casa Zoikăi”, regia Alexandru Tocilescu

Sala Nouă:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Teatrul Naţional) –

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Purimspil – O comedie”, de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; (Sala Noua a Teatrului de Comedie). duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Păpuşarul”, de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater.

Teatrul Bulandra:

Sala Liviu Ciulei – joi, 10 aprilie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikai Evreinov, un spectacol condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 11 aprilie, ora 21.00 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 12 aprilie, ora 22.00 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Masca:

sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Comedia erorilor”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul În Culise:

luni, 7 aprilie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora.

Godot Café:

marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, un spectacol de Andrea Gavriliu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Reflection”, by Lightwave Theatre, regia Cristina Andreea Ion; joi, 10 aprilie, ora 21.00 – “Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Femeile din viaţa mea”, după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; vineri, 11 aprilie, ora 22.00 – “Ieri, Azi, Mâine şi Oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; sâmbătă, 12 aprilie, ora 14.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, un spectacol de Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Fisura”, de Flavius Lucăcel, regia Victor Olăhuţ; duminică, 13 aprilie, ora 13.30 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Freak show”, de Florin Piersic jr., un one-man-show cu Florin Piersic jr.; duminică, 13 aprilie, ora 22.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, scenografia Irian Moscu.

Teatrul Luni:

luni, 7 aprilie, ora 20.00 – “Terasa”, regia Cornelia Alexoi; sâmbătă, 12 aprilie, or 20.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Act:

marţi, 8 aprilie, ora 19.00 – “American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Orfani”, de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Cont(r)acte”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Teatrul Arca (La Scena):

miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 – “În centrul atenţiei”, de Neil LaBute, regia Vlad Massaci.

UnTeatru:

vineri, 11 aprilie, ora 19 .00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Retox”, de Eugen Jebeleanu, scenografie Velica Panduru; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Cel mai frumos roman din lume”, de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

Teatrul de Artă:

joi, 10 aprilie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 11 aprilie, ora 20.15 – “6 din 49”, de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei.

Programul teatrelor

“6 din 49”, regia Alexandru Maftei

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 – “Ciao Bella”, regia Antoaneta Zaharia.

Opera Comică pentru copii:

luni, 7 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; luni, 7 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia –

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wook, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul “Harap Alb”, de Ion Creangă, regia Cornel Todea; joi, 10 aprilie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 11.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea.

Sala Ludoteca:

miercuri, 9 aprilie, ora 18.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; vineri, 11 aprilie, ora 18.00 – “Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic, scenografia Anca Pâslaru.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; luni, 7 aprilie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 8 aprilie, ora 12.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Pinocchio”, adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 – “Pinocchio”, adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; joi, 10 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; joi, 10 aprilie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; vineri, 11 aprilie, ora 12.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 12 aprilie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 – “Cui i-e frică de Bau-Bau?”; duminică, 13 aprilie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior:

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Foto cu Programul teatrelor facebook

24
/11
/17

Making Waves: New Romanian Cinema, cel mai longeviv și important eveniment dedicat promovării filmului românesc peste Ocean, revine în New York pentru cea de-a 12-a ediție, în perioada 30 noiembrie – 7 decembrie.

24
/11
/17

„Nu voi fi un rock star, voi fi o legendă.” - Freddie Mercury. În urmă cu 26 de ani se stingea din viață legendarul lider al grupului Queen.

23
/11
/17

Lumea artistică este în stare de șoc după moartea subita a actriței Stela Popescu. "A fost ca o soră pentru mine, o prietenă extraordinară. Era bună, generoasă, nu putea spune NU nimănui", a declarat actorul Florin Piersic, la aflarea veștii că Stela Popescu s-a stins din viață.

23
/11
/17

Sâmbătă, 25 noiembrie, de la orele 13.30, Editura Humanitas lansează, în cadrul Gaudeamus 2017, romanul „Ruta Subterană”, de Colson Whitehead, distins cu Premiul Pulitzer 2017. La evenimentul găzduit de standul editurii vor participa Radu Paraschivescu, Cristian Pătrășconiu și Denisa Comănescu. Nu ratați, așadar, una dintre cele mai de succes cărți ale anului, din care am extras aici câteva fragmente.

23
/11
/17

Actrița Stela Popescu a fost găsita fără suflare, joi după-amiază, în locuința sa, echipajul SMURD sosit la fața locului constatând decesul. Stela Popescu, una dintre cele mai cunoscute actrițe ale României, ar fi împlinit luna viitoare 82 de ani. De-a lungul celor peste 60 de ani de carieră, a jucat în peste 30 de filme si in sute de piese de teatru.

23
/11
/17

Ultimul tablou pictat înainte de moarte de fostul premier britanic Winston Churchill, The Goldfish Pool at Chartwell, a fost vândut la licitație la Londra cu suma de 357.000 de lire (402.160 de euro). Churchill, laureat al premiului Nobel pentru Literatură si pasionat de pictură a realizat zeci de tablouri pe care însă nu le vindea niciodată...

23
/11
/17

Cea de-a 71-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes se va desfășura în perioada 8-19 mai 2018 și va începe cu o zi mai devreme față de debutul tradițional al evenimentului, ce avea loc de regulă într-o zi de miercuri. Evenimentul din 2018 va avea însă o durată identică cu aceea din anii precedenți, au anunțat miercuri organizatorii francezi

23
/11
/17

Vineri, 24 noiembrie și sâmbătă, 25 noiembrie 2017, de la ora 19.00, la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”, va avea loc premiera spectacolului „Soțul tău rămâne-al meu”, adaptare scenică după textul “Nu-nțeleg ce se-ntâmplă” de Mihai Ignat.

22
/11
/17

Târgul de Carte Gaudeamus 2017 se află în plină desfășurare la Pavilionul Central de la Romexpo, până duminică, 26 noiembrie. Din sutele de cărți expuse – și unele reduse – am ales zece pe care merită să le luați acasă. Într-un peisaj editorial mai degrabă sărac, zece volume care vă vor face iarna mai frumoasă…

22
/11
/17

Cartea „Sub semnul lui Dylan” (traducere din limba spaniolă și note de Adina-Ioana T. Vladu) a fost publicată la Editura Allfa, în colecția „Pe Strada Ficțiunii”, în anul 2015.

22
/11
/17

Sâmbătă, 25 noiembrie, de la ora 18.00, la librăria Humanitas Cișmigiu va avea loc o întâlnire deschisă cu actorul și profesorul Miklós Bács, cu tema „Este actoria o artă?”, în cadrul Întâlnirilor Yorick.

22
/11
/17

Peste 1000 de titluri, 80 de cărți-eveniment, aproape 30 de lansări de carte și audiobook, sesiuni de autografe, întâlniri cu scriitori, istorici, editori, traducători, critici literari, politologi, fotografi și jurnaliști celebri

Page 1 of 66712345...102030...Last »