Programul teatrelor bucureştene în perioada 9 – 15 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-9-15-decembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 9 – 15 decembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|9 decembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 9 – 15 decembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: vineri, ora 19:30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20:00 – ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu.

Sala Mică: vineri, ora 20:00 – ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20:00 – ,,Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; duminică ora 20:00 – ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar.

Sala Studio: sâmbătă, ora 19:30 – ,,Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon; duminică, ora 19:00 – ,,Egoistul”, de Jean Anouilh.

Sala Atelier: sâmbătă, ora 19:30 – ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt; duminică, ora 19:30 – ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt.

Sala Media: duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, ora 19:00 – ,,Gâlcevile din Chioggia”, de Carlo Goldoni, regia Daniel Niţoi; marţi, ora 19:30 – ,,Pluralul englezesc” de Alan Ayckbourn, regia Toma Enache; vineri, ora 19:00 – ,,Aproape” de John Cariani, regia Cristi Juncu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Umor, Amor, Fior de dor… în Bucureşti”, de Diana Lupescu; duminică, ora 19:00 – ,,Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu.

Sala ,,George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – ,,Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov; joi, ora 19:30 – ,,Metoda”, de Jordi Galceran; vineri, ora 19:30 – ,,De dor şi drag, Maria Tănase”, regia Diana Lupescu; duminică, ora 19:00 – ,,Ultimul Don Juan”, regia Petre Bokor.

Teatrul Odeon, Sala Studio: joi, ora 18:00 – ,,Clasic e Fantastic – Copilăria lui Wagner”; vineri, ora 18:00 – ,,Clasic e Fantastic – Copilăria lui Wagner”; sâmbătă, ora 19:30 – ,,Blifat”; duminică, ora 19:30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Sala Majestic: vineri, ora 19:00 – ,,Un tramvai numit dorinţă”.

Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: marţi, ora 19:00 – ,,Pescăruşul”, de A.P. Cehov; vineri, ora ora 19:00 – ,,Pescăruşul”, de A.P. Cehov; duminică, ora 19:00 – ,,Oscar şi tanti Roz”, de Eric-Emmanuell Schmitt.

Sala ,,Liviu Ciulei”: sâmbătă, ora 19:00 – ,,La grande magia”, de Eduardo De Filippo; duminică, ora 19:00 – ,,La grande magia”, de Eduardo De Filippo.

Programul teatrelor – opțiuni de activități culturale

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19:00 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaciu; joi, ora 19:00 – ,,Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 19:00 – ,,Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, ora 19:00 – ,,O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 19:00 – ,,Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade.

Sala Nouă: vineri, ora 19:00 – ,,Cum am învăţat să conduc” de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Metropolis: marţi, ora 19:00 – ,,Lecţia de violoncel”, de Mona Radu; joi, ora 19:00 – ,,Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland; vineri, ora 19:00 – ,,Pisica verde”, de Elise Wilk; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Lecţia de violoncel”, de Mona Radu.

Citiți și: Lectia de violoncel. Radu Beligan, sărbătorit la Teatrul Metropolis, chiar de ziua lui

Teatrul Mic: marţi, ora 19:00 – ,,Profesiunea d-nei Warren”; miercuri, ora 19:00 – ,,Cum iubeşte cealaltă jumătate?”; joi, ora 19:00 – ,,Visul unei nopţi de vară”; vineri, ora 19:00 – ,,Volpone”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Volpone”; duminică, ora 19:00 – ,,Primăvara d-nei Stone la Roma”.

Teatrul Evreiesc: miercuri, ora 19:00 – ,,Astă seară – Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Foarte Mic: joi, ora 19:00 – ,,Interzis sub 18 ani”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Super-fericiţii”; duminică, ora 19:00 – ,,Născut iarna”.

Programul teatrelor

Distribuția spectacolului ,,Comedia erorilor” 

Programul teatrelor este continuat la Teatrul Masca: vineri, ora 19:00 – ,,Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Parcul”; duminică, ora 19:00 – ,,Comedia erorilor”.

Teatrul ACT: sâmbătă, ora 19:00 – ,,Cont(r)acte” de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

UnTeatru: miercuri, ora 19:00 – ,,Blackbird”; duminică, ora 19:00 – ,,Ce zile frumoase”.

Teatrul În Culise: miercuri, ora 19:00 – ,,Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; joi, ora 19:00 – O seară furtunoasă”.

Godot Cafe Teatru: luni, ora 21:00 – ,,Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, ora 20:00 – ,,Ce ne spunem când nu ne vorbim”, regia Chris Simion; miercuri, ora 20:30 – Liga Improvizatorilor; joi, ora 19:00 – ,,Marea iubire a lui Sebastian”; joi, ora 22:00 – ,,7 dintr-o lovitură”, regia Lia Bugnar.

Teatru Godot Sub Scenă: joi, ora 19:30 – ,,Întoarcerea de acasă”, de Ştefan Caraman; vineri, ora 19:00 – ,,One Life Show”, de Victor Ţăpeanu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Cea mai puternică”, regia Mihaela Ailincăi.

Teatrul Luni: marţi, ora 20:00 – ,,7 zile din viaţa lui Simon Labrosse (dacă viaţa lui interesează pe cineva)”, regia Elena Morar; miercuri, ora 20:00 – ,,Breaking up”, regia Alexandra Ioniţă; joi, ora 20:00 – „Artă”, după Yasmina Reza; vineri, ora 19:00 – ,,Pietre în buzunare”, regia Ovidiu Caiţa.

Teatrul Excelsior: marţi, ora 10:00 – ,,Vrăjitorul din Oz”; miercuri, ora 10:00 – ,,Vrăjitorul din Oz”; joi, ora 10:00 – ,,Hainele cele noi ale Prinţului”; vineri, ora 10:00 00 – ,,Hainele cele noi ale Prinţului”; duminică, ora 11:00 – ,,Mica Sirenă”.

Teatrul ,,Ion Creangă”, Sala Rapsodia: marţi, ora 11:00 – ,,Carolina şi poneiul”; miercuri ora 10:00 – ,,Pinocchio”; ora 17:00 – ,,În parc”; joi, ora 10:00 – ,,Un lup, o capră şi trei iezi”; vineri, ora 10:00 – ,,Carolina şi poneiul”, notează Mediafax.

Teatrul de Artă: luni, ora 20:15 – ,,6 din 49″, regia Alexandru Maftei; marţi, ora 21:15 – ,,Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu; joi, ora 20:15 – ,,Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău; vineri, ora 20:15 – ,,Variaţiuni la invenţiuni”; sâmbătă, ora 20:15 – ,,Voyeur”, de Gardner McKay; duminică, ora 20:15 – ,,Procesul cârtiţelor”, regia Marian Mocanu.

Foto credit: Petrică Tănase (foto sus), Teatrul Masca, Programul teatrelor

13
/08
/20

După ce Festivalul „Bucureştii lui Caragiale” a prezentat, pe scena din Parcul Cişmigiu, adaptări inedite după piese clasice, spectacole originale, producţii premiate şi o avanpremieră în exclusivitate a Teatrului Nottara, cel de-al cincilea weekend de festival (15-16 august) este rezervat spectacolelor cu tematici de actualitate, inspirate de autori contemporani, dar şi unui spectacol pentru copii.

12
/08
/20

15 fragmente din remarcabila biografie a filosofului german, semnată de scriitoarea anglo-norvegiană Sue Prideaux și apărută recent și în limba română, la Editura Polirom, în colecția Plural M: „SUNT DINAMITĂ! Viața lui Nietzsche” (traducere de Bogdan-Alexandru Stănescu).

11
/08
/20

CRONICĂ DE FILM Chiar dacă îi știam și îmi plăcuse precedentul lungmetraj, „Marussia” (2013), tot m-a luat prin surprindere noul film realizat de Eva Pervolovici, regizoare română stabilită în Franța – documentarul „Delta Bucureștiului” (2020), proiectat în premieră mondială la TIFF.

11
/08
/20

Daniel Dorobanțu pregătește un concert cinematic ce prezintă în avanpremieră următorul album. Artistul va cânta în Munții Parâng, iar concertul va fi transmis LIVE, duminică, 16 august, de la ora 21:00.

11
/08
/20

Din juriul de concurs al GALEI TÂNĂRULUI ACTOR HOP, ediția a 23-a, fac parte: ADRIAN BATISTA – regizor și producător TV, IOANA BOGĂŢAN – actriţă, SILVIA GHIAȚĂ – producător TV, ANDREI și ANDREEA GROSU – regizori, ILEANA LUCACIU – critic de teatru.

11
/08
/20

Teatrul Mic anunță programarea primelor spectacole în aer liber, în cadrul unei stagiuni estivale ce se va desfășura pe scena Teatrului de Vară Herăstrău, începând cu luna august, bineînțeles, respectând măsurile și regulile pentru prevenirea răspândirii COVID-19.

11
/08
/20

Duminică, 16 august 2020, de la ora 21:00, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” invită publicul la al cincilea concert al Stagiunii Estivale, eveniment care îi are ca invitați pe actorul Marius Manole și ansamblul Young Beats, coordonat de Zoli Toth. Concertul este intitulat „Ave Maria” și va fi dirijat de Anna Ungureanu – dirijor principal al renumitului ansamblu coral.

11
/08
/20

„Acasă”, documentarul de debut al lui Radu Ciorniciuc, a fost distins cu Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Lungmetraj, înmânat de Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, pe scena Galei de închidere a Festivalului Internațional de Film Transilvania, care a avut loc în Piața Unirii, sâmbătă, 8 august.

10
/08
/20

CRONICĂ DE FILM Proiectat în premieră în România la TIFF, unde a obţinut marele premiu al secţiunii Zilele Filmului Românesc, documentarul „Acasă” (2020), debutul ca regizor al jurnalistului Radu Ciorniciuc, îi are ca protagonişti pe membrii ultimei familii care a locuit în Delta Văcăreşti înainte de transformarea locului în parc natural.

Pagina 1 din 90712345...102030...Ultima »