Programul teatrelor în perioada 8 – 13 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-8-13-octombrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 8 -13 octombrie 2013 vă aduce pe scenă spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|8 Octombrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 8 -13 octombrie 2013. Iată ce spectacole puteţi vedea.

Teatrul Naţional Bucureşti vă așteaptă la Sala Studio – joi, 10 octombrie, de la ora 19.30, cu ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 – ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa; sâmbătă, 12 octombrie, ora 20.00 – “,,Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, 13 octombrie, ora 20.00 – ,,Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Mică: joi, 10 octombrie, ora 20.00 – ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 11 octombrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 12 octombrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 13 octombrie, ora 20.00 – ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Pictura: sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 13 octombrie, ora 19.30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Nottara completează programul teatrelor cu următoarele spectacole: Sala Horia Lovinescu – miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 – ,,Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, traducerea Bogdan Budeş, regia Cristi Juncu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Titanic vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; Sala George Constantin: joi, 10 octombrie, ora 19.30 – ,,Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 – ,,Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu.

În programul teatrelor din această perioadă apar şi spectacolele Teatrului Odeon: Sala Studio-  miercuri, 9 octombrie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia Andrei Dinu; joi, 10 octombrie, ora 19.30 – ,,Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 – ,,Equus”, de Peter Shaffer, traducerea Alina Nelega, regia Geanina Hergheligiu; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia Andrei Dinu; duminică, 13 octombrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia Andrei Dinu;

Sala Majestic: joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; duminică, 13 octombrie, ora 11.00 – ,,Copilăria lui Enescu”, construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – ,,Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu.

Spectacole pentru toate gusturile, în programul teatrelor

Teatrul Bulandra prezintă la  Sala Toma Caragiu – marţi, 8 octombrie, ora 19.00 – ,,Scaunele”, de Eugen Ionescu, regia Felix Alexa; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Lear (a) se suspendă”, de William Shakespeare; Sala Liviu Ciulei: joi, 10 octombrie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 11 octombrie, ora 20.00 – ,,Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – ,,Voiajul domnului Perrichon”, de Eugen Labiche, regia Dinu Cernescu.

Programul teatrelor este completat de spectacolele Teatrului de Comedie: Sala Radu Beligan – marţi, 8 octombrie, ora 19.00- ,,Masculin – Feminin”, regia Lia Bugnar; miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul”, de A.P. Cehov, traducerea Maşa Dinescu, regia Claudiu Goga; joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius, regia Vlad Massaci; duminică, 13 octombrie, ora 18.00 – ,,Casa Zoikăi”, de Mihail Bulgakov, traducerea Maria Dinescu, regia Alexandru Tocilescu;

Citiți şi: Foto/Video EXCLUSIV Mari actori în „Bădăranii“, la Teatrul Metropolis

Teatrul Metropolis prezintă marţi, 8 octombrie, de la ora 19.00 – ,,Jubileul”, de Jean-Marie Chevret şi Michele Ressi, traducerea Mona Radu, scenografia Puiu Antemir; joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Sex”, de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; duminică, 13 octombrie, ora 11.00 – ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; duminică, 13 octombrie, ora 15.00 – ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor.

programul teatrelor

Actorii din spectacolul Sex, de la Teatrul Metropolis, alături de Rob de Graaf, autorul piesei. Producţia se regăseşte în programul teatrelor

Teatrul Mic vă așteaptă miercuri, 9 octombrie, de la ora 19.00 cu ,,Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, traducerea Marica Beligan, regia Gelu Colceag; joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, după romanul omonim a lui Tennessee Williams, traducerea Liana Ceterchi, regia Liana Ceterchi;

sâmbătă, 12 octombrie, ora 11.30 – ,,Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, versiunea scenică de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 12 octombrie, ora 15.30 – ,,Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, versiunea scenică de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – ,,Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu.

Teatrul Foarte Mic prezintă joi, 10 octombrie, ora 19.00 – ,,Frig”, de Lars Norel, regia Vinicius Tomescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,O viaţă în teatru”, de David Marnet, traducerea şi adaptarea Ovidiu Niculescu, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – ,,Născut iarna”, de Jez Butterworth, traducerea Radu Dragomirescu, regia Radu Dragomirescu.

Teatrul Masca: vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Parcul”, scenariul şi regia Mihail Mălaimare; sâmbătă 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare, scenografia Sanda Mitache; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – “Actorul”, text Mircea Dinescu, regia Anca Dana Florea, scenografia Sanda Mitache.

Teatrul Evreiesc de Stat prezintă în programul teatrelor miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 – ,,Janka”, autor Oscar Speace, regia Toma Enache; sâmbătă, 12 octombrie, ora 19.00 – ,,Un rege Lear evreu”, autor Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa; duminică, 13 octombrie, ora 19.00 – ,,Blazonul”, autor Shalom Ash, regia Andrei Munteanu.

Godot Cafe-Teatru: marţi, 8 octombrie, ora 20.00 – ,,Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; joi, 10 octombrie, ora 21.00 – ,,Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 – ,,Bella şi cavalerul fără nume”, de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton; vineri, 11 octombrie, ora 22.00 – ,,Colibri”, de Garret Jon Groenveld, regia Florin Piersic Jr.

Green Hours: luni, 7 octombrie, ora 20.00 – ,,Cercetătorii japonezi”; marţi, 8 octombrie, ora 20.00 – ,,Suntem ceea ce iubim”, versuri de Nichita Stănescu, pe muzica lui Frederic Chopin; miercuri, 9 octombrie, ora 20.00 – ,,Aggressive mediocrity”, un debate-performance de Cantinca Drăgănescu, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică aduce pe scenă marţi, 8 octombrie, ora 10.00 – ,,Motanul Încălţat”, regia Cristian Pepino; miercuri, 9 octombrie, ora 10.00 – ,,Povestea porcului”, regia Traian Savinescu; joi, 10 octombrie, ora 10.00 – ,,Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 11 octombrie, ora 10.00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu.

Foto credit: Teatrul Metropolis, Petrică Tănase, spectacole aflate în programul teatrelor din această săptămână

 

 

Page 1 of 41234