-->

Rock la Mureș a anunțat primele trupe pentru ediția a XII-a și dezvăluie o serie de noutăți.
https://www.ziarulmetropolis.ro/rock-la-mures-a-anuntat-primele-trupe-pentru-editia-a-xii-a-si-dezvaluie-o-serie-de-noutati/

Rock la Mureş îmbracă haine noi şi anunţă primele nume din line-up: Doctor Krapula, Dropout Kings, Avoid Humanity şi June Turns Black.

Un articol de Petre Ivan|11 iulie 2023

În 2024, odată cu cea de-a XII-a ediție, Rock la Mureș, unul dintre cele mai îndrăgite festivaluri open air din România, intră într-o nouă eră.

Cu un concept restructurat la foarte multe niveluri, Rock la Mureș propune o experiență la nivel personal de neratat. Perioada de desfășurare a evenimentului este de două zile, mai exact, vineri în data de 12 iulie și sâmbătă în data de 13 iulie.

Primele abonamente early bird au fost deja puse în vânzare și pot fi achiziționate, la un preț promoțional, de pe site-ul partenerilor iaBilet.ro.

Conceptul vizual, o lucrare artistică unică de care suntem foarte mândri, este realizat de Alexandru Daș și este o metaforă ce face trimitere la primordialitatea timpurilor, atunci când natura umană și cea înconjurătoare erau reprezentări ale aceluiași univers, iar libertatea era singura formă de a fi.

Elementul principal din spatele conceptului grafic pentru ediția a XII-a a festivalului Rock la Mureș se învârte în jurul lui Tethys, mama tuturor râurilor, care este încadrată de reprezentări ale florei și faunei specifice zonei Periam Port.

Fundalul este reprezentat de o hartă veche de origine austro-ungară care descrie cursul râului Mureș, din zona Aradului până la Periam Port.

Cu un line-up la care se lucrează în detaliu, muzica va completa întru totul acest peisaj în care omul se întoarce la natură purtat pe brațele libertății sincere. În acest sens, primele nume anunțate pentru ediția de anul viitor sunt: Doctor Krapula, Dropout Kings, Avoid Humanity și June Turns Black.

Formată în 1998, în Bogota, Columbia, trupa Doctor Krapula este unul dintre cele mai cunoscute nume de ska-punk din America Latină. Cu un sound ce combină elemente mai puțin obișnuite pentru genul punk, cum ar fi  merengue sau salsa, formația columbiană a păstrat esența acestui gen în tematica versurilor. Cu un mesaj socio-politic foarte puternic, Doctor Krapula a intrat rapid în topul preferințelor publicului.

Această ascensiune a fost încununată cu o serie de premii muzicale importante, reușind astfel să câștige de 17 ori prestigiosul Shock Music Awards și de 4 ori Our Earth Awards. De asemenea, au fost nominalizați de 5 ori la Latin Grammy și o data la Latin MTV Awards. În 2012, Doctor Krapula au pus bazele celui mai mare festival din Bogota la ora actuală, Viva El Planeta Festival.

În cei 25 de ani de activitate au lansat peste 11 albume de studio, „Viva El Planeta”, material lansat în 2013, a reușit să le aducă și un Disc de Aur în Columbia, pentru cel mai bine vândut album.

Formată în 2016, în Phoenix, Arizona, Statele Unite, trupa Dropout Kings este considerată una dintre cele mai interesante apariții în scena metal de peste ocean. Cu un sound modern ce combină lirica hip-hop livrată în cea mai autentică formă, cu riff-urile explozive de djent și părți vocale de metal, Dropout Kings și-au creat un stil inconfundabil, devenind un nume reprezentativ pentru subgenul trap metal.

Aparițiile lor live sunt adevărate explozii de energie în care greutatea versurilor directe tipice rap-ului american, se îmbină cu elemente metal pline de nerv, într-o demonstrație de forță inegalabilă. Cu peste 30 milioane de redări pe celebra platformă Spotify și nenumărate prezențe pe cele mai mari scene din lume, Dropout Kings este, în momentul de față, una dintre cele mai de succes trupe de NU metal.

Înființată în 2017, în București, Avoid Humanity are în componență foști membri ai formațiilor Deadeye Dick și Spinecrusher, iar stilul abordat este o combinație de death metal și hardcore meșterită la detaliu. Cu alte cuvinte, dacă genul lor de muzică ar deveni, vorba aia, un job serios în România, băieții ăștia ar fi, cu siguranță, meseriașii ăia pe care i-ai căuta ca să îți mai schimbe deathcore-ul prin casă.

June Turns Black este una dintre cele mai spectaculoase noi apariții din scena metalcore din România, cu un stil pe care chiar ei îl definesc ca electronicore/screamo-djent, trupa bucureșteană a reușit să atragă atenția încă de la primele piese lansate.

Cu un sound ce împletește riff-urile heavy cu pasajele instrumentale melodice într-o manieră pe cât de alertă, pe atât de completă, muzica lor curge în timpane asemeni unui râu sonic ce-și dezlănțuie valurile doar la interior. Sunetul îmbrățișează ființa într-un soi de bucurie plină de freamăt, asemeni unor yin și yang care se întâlnesc pentru prima dată.

Periam Port, locul în care natura-și primește copii acasă, redevine în 2024 tărâmul pe care bucuria și libertatea vor dansa împreună în lăuntrul ființei tale într-un soi de îmbrățișare pe care nu vrei să o uiți niciodată.

Partener media principal: Radio Guerrilla

Parteneri media: Cultartes, Moshville Times, Best of Timișoara, Romania Pozitiva, Buletin de Timișoara, Rock Monsters Romania, Bloodbath.ro, Underground Music, The Interwission, Metalheads Forever Magazine, Maximum Rock Romania.

Mai multe detalii despre Rock la Mureș găsiți pe:

Website | Facebook | Instagram | Youtube | TikTok | Event

26
/06
/26

S-a născut în vara anului 1912, pe 28 iunie, la începutul unuia dintre cele mai tulburate secole, iar primii ani după liceul absolvit în oraşul natal şi i-a petrecut la Iaşi, unde a luat lecţii de pian şi compoziţie.

15
/06
/26

Marți, 16 iunie, pianistul Horia Mihail pornește din zona Moldovei noua serie de recitaluri din Turneul Național Pianul Călător, unul dintre cele mai longevive proiecte itinerante dedicate muzicii clasice din România, început în 2011, care se va încheia anul acesta pe 29 iunie, la Ateneul Român din Bucureşti.

04
/05
/26

Vineri, 8 mai 2026, continuarea unei tradiții stabilite de mulți ani de Radio România, Orchestra Națională Radiooferă la Sala Radio la un eveniment de înaltă ținută: CONCERTUL REGAL, ce marchează sărbătoarea regalității în România.

08
/01
/26

GALA PREMIILOR MUSICRIT, singura gală ce recompensează Excelența - atât în domeniul artistic, cât şi în domeniile jurnalismului şi managementului din muzica clasică - va avea loc miercuri, 14 ianuarie 2026, de la ora 19:00, la Ateneul Român.

12
/12
/25

Ambasada Regatului Spaniei la București organizează luni, 15 decembrie, ora 19.00, în Sala Auditorium a Instituto Cervantes (Bd. Regina Elisabeta 38), un recital susținut de Duo Kitharsis, compus din chitariștii Alexandra Petrișor și Dragoș Horghidan. Programul este alcătuit din lucrări semnate de compozitori spanioli de prestigiu, precum Francisco Tárrega, Manuel de Falla, Enrique Granados.

12
/12
/25

Institutul Cultural Român vă invită la Miniaturi de Crăciun, ultimul eveniment din acest an al stagiunii AdMusicam Concert Series, un recital cameral dedicat sărbătorilor de iarnă. Concertul va avea loc miercuri, 17 decembrie, ora 19:00, în Sala Mare a ICR, reunind pe scenă șase tineri muzicieni remarcabili ai noii generații.

12
/11
/25

Orchestra Română de Tineret va concerta alături de Orchestra Națională a Franței într-un eveniment special care marchează 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța. Concertul va avea loc la Auditorium de Radio France, joi, 20 noiembrie 2025, ora 20:30, sub conducerea maestrului Cristian Măcelaru, director muzical al Orchestrei Naționale a Franței și director artistic al Festivalului și Concursului Internațional George Enescu.

10
/11
/25

Din 2012 și până astăzi, o vioară celebră, împreună cu violonistul Gabriel Croitoru a purtat prin România și prin lume ecoul lui George Enescu. A străbătut săli fastuoase și coridoare de licee, a făcut să vibreze deopotrivă scene celebre și săli modeste de sport, a atras entuziasmul ascultătorilor de la New York la Bucureşti şi până în satele României, ducând cu ea un sunet plin de istorie.

22
/10
/25

LP.StudioHub lansează un concept inovator pentru scena muzicală românească: Live Studio Sessions by LP.StudioHub, o serie de concerte care aduc publicul mai aproape ca oricând de esența sunetului. Fiecare sesiune este înregistrată și mixată în regim de studio, folosind echipamente profesionale și o arhitectură sonoră de înaltă precizie, dar trăită live, în prezența publicului.

13
/10
/25

Vineri, 17 octombrie 2025, Alexandru Tomescu, cunoscutul violonist român, solist al Orchestrelor și Corurilor Radio România de 23 de ani, va interpreta alături de Orchestra Națională Radio unul dintre cele 3 concerte pentru vioară considerate „pietre de temelie” ale repertoriului romantic: Concertul nr. 1 pentru vioară și orchestră semnat de compozitorul german Max Bruch.