-->

Taking Back August lansează un videoclip nou, „Omega”
https://www.ziarulmetropolis.ro/taking-back-august-lanseaza-un-videoclip-nou-omega/

Taking Back August, trupa în plină ascensiune, nu dezamăgesc nici cu cel mai recent videoclip, proaspăt lansat, pentru piesa ”Omega”. În clip o putem urmări şi pe actriţa Olimpia Melinte care interpretează rolul unei balerine.

Un articol de Petre Ivan|24 mai 2023

Videoclipul aduce în lumină viața tumultoasă a unei familii care se luptă cu dependența, balerina reprezentând însăși complexitatea, puritatea și fragilitatea vieții. O producție UNATC în regia Alexiei Drăgan, director de imagine Clarice Giannini, producător Camelia Popa, asistenți de imagine Diana Gherasim și Andras Weber, coregraf Teodor Focășneanu. Alături de Olimpia Melinte și trupa Taking Back August, au mai participat actorii Codrina Pătru, Mara Oglakci, Costin Stăncioi și Mihai Capatina. De machiaj s-a ocupat Sofia Iorga.

Am fost aproape de a face balet, dar viața a ales altceva pentru mine. Propunerea regizoarei de a face parte din acest clip a venit ca împlinirea unei dorințe demult abandonate, exact ca în versul piesei «Searching for a piece of me», cam așa a fost și experiența mea în acest context. (Olimpia Melinte)

“Piesa Omega are amprenta pusă pe un subiect și anume, tehnologia; inteligența artificială – suntem dominați de ea. Trăim într-o lume în care computerul face legea. Tot aici, “Sfârșitul lumii” este portretizat prin dependență. Am dat jocul de-a v-ați ascunselea în schimbul mouse-ului și a tastaturii, am încuiat în sertar zarurile și integramele, fiind mult prea atrași de un ecran. Personajul principal din piesă ești tu, reprezentat prin puritate. Îți îndeplinești visul, lăcrimezi, dar sunt lacrimi care nu au mai spălat de multă vreme acel obraz. Sufletul tău este liber. Dacă Omega este Sfârșitul, Tu ești Pasărea Phoenix.” spune Alexandru Precup, frontmanul trupei Taking Back August.

Omega, single extras de pe primul album Taking Back August, care se va lansa în această toamnă, este disponibilă deja pe toate platformele de streaming.

Taking Back August sunt o trupă de Modern Metalcore din București. În cei 3 ani de activitate au avut parte de foarte multe experiențe și provocări, cum ar fi participarea la festivalurile Posada Rock și Metal Gates, participarea lui Alex Precup, solistul trupei, la concursul Superstar România 2021 [unde a și câștigat locul 2], lansarea primului material discografic, EP-ul “The Devil’s Crown” și multe concerte alături de alte trupe, precum germanii Lord Of The Lost, White Walls, IPR, E.M.I.L sau Coma. Trupa va fi de găsit pe scenă și în cadrul concursului Constelații Metal dar și în cluburile din București sau din țară.

Citiţi şi:
05
/11
/24

Născută în România și stabilită în Elveția, Teodora Brody a reușit să se facă remarcată în jazzul clasic alături de celebrul pianist Johnny Răducanu la sfârșitul anilor 90, devenind pionieră în fuziunea dintre jazz și doina românească.

31
/10
/24

Festivalul SoNoRo începe mâine, 1 noiembrie 2024, cu un concert care deschide ediția nr. 19, intitulată Ex libris, la Palatul Bragadiru. Concertul „Păstorii nopții”, inspirat de cartea cu același titlu a scriitorului brazilian Jorge Amado, va fi susținut de Alexis Cárdenas & RECOVECO. Festivalul se va desfășura în București până în 11 noiembrie, apoi va continua în Cluj-Napoca în perioada 12-17 noiembrie.

03
/10
/24

Publicul bucureștean este așteptat în număr cât mai mare pentru a sărbători, de ziua lui Munteanu, facerea de bine. Și pentru a susține prin participarea la festival construirea primului teatru din istoria României exclusiv din donații - Grivița 53.

03
/10
/24

Ministerul Culturii susține prezența României în Village de la Francophonie / Satul Francofoniei, în contextul Summitului Francofoniei de la Paris, participare care se va centra în jurul marilor festivaluri internaționale de muzică, artele spectacolului și cinematografie.

27
/09
/24

Dincolo de limitele convenționale ale muzicii, într-un cadru remodelat vizual, recitalul Multicello :: J O Y al violoncelistei austriece Ana Topalovic este o fuziune dintre cele mai originale între armoniile clasice și cele contemporane. Evenimentul se va desfășura pe data de 5 octombrie 2024, ora 20.00, (acces de la 19:30) la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași (Str. Păcurari nr. 4). Biletele sunt disponibile online.

27
/09
/24

Pe 27 și 28 septembrie, Mega Mall îi invită pe toți pasionații de muzică la două seri de concerte cu Grasu XXL, AMI, Mario Fresh și Alexandra Căpitănescu. Evenimentele vor avea loc la ultimul nivel al parcării de la etajul 2B, iar intrarea este gratuită în baza brățării de acces, obținută prin aplicația SPOT. Accesul se face începând cu ora 18.00.

24
/09
/24

Teodora Brody este o interpretă vocală capabilă să vrăjească publicul din întreaga lume prin arta sa, care cuprinde și depășește jazz-ul, muzica clasică și muzica rădăcinii ei românești. Pentru cel mai recent album al său, „Rhapsody”, Teodora Brody și-a unit forțele cu una dintre cele mai formidabile orchestre ale lumii – London Symphony Orchestra – pentru a scrie un nou și incitant capitol al călătoriei sale prin repertoriul muzicii clasice, reimaginând lucrări binecunoscute de Beethoven, Bartók, Enescu și alți compozitori, în noi și curajoase interpretări vocale.