TRAILER „Parasite” – Palme d’Or. Cannes 2019, lista completă a câştigătorilor
https://www.ziarulmetropolis.ro/trailer-parasite-palme-dor-cannes-2019-lista-completa-a-castigatorilor/

„Parasite”, de Bong Joon-Ho, a fost recompensat cu prestigiosul trofeu Palme d’Or la cea de-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes . Iñárritu, preşedintele juriului, a precizat că decizia de a acorda Palme d’Or filmului sud-coreean a fost unanimă.

Un articol de Petre Ivan|27 mai 2019

Scris de Bong Joon Ho, prezent pentru a cincea oară la Cannes, „Parasite” spune povestea unei familii ai căror membrii sunt apropiaţi, însă al cărei viitor stă sub semnul întrebării. Din distribuţie fac parte Kang-ho Song, Sun-kyun Lee şi Yeo-Jeong Cho.

În competiţia din acest an a Festivalului de Film de la Cannes au fost proiectate 21 de lungmetraje din ţări precum Spania, Statele Unite, Belgia, Marea Britanie şi România. Între regizorii care au concurat pentru trofeul Palme d’Or s-au numărat Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Ken Loach, Terrence Malick, Quentin Tarantino, Corneliu Porumboiu, Mati Diop, prima regizoare de culoare selectată în competiţia festivalului, şi Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne.

Juriul competiţiei oficiale a fost format din cineastul mexican Alejandro Gonzalez Iñárritu (preşedinte), actriţa Elle Fanning (SUA), regizoarea şi scenarista Alice Rohrwacher (Italia), actriţa şi regizoarea Maimouna N’Diaye (Burkina Faso), regizoarea şi scenarista Kelly Reichardt (SUA), scriitorul şi creatorul de benzi desenate Enki Bilal (Franţa) şi cineaştii Yorgos Lanthimos (Grecia), Robin Campillo (Franţa) şi Paweł Pawlikowski (Polonia).

Favoritele editiei, in opinia criticilor,  au fost filmele semnate de Terrence Malick, Pedro Almodóvar şi Quentin Tarantino.

România a fost reprezentată în competiţie de filmul „La Gomera”, al cincilea lungmetraj al lui Corneliu Porumboiu, cu Vlad Ivanov şi Catrinel Marlon în distribuţie, şi în competiţia Semaine de la Critique de scurtmetrajul „Ultimul Drum Spre Mare” al lui Adi Voicu. Producţiile nu au primit nicio distincţie. Magnolia Picture a cumpărat drepturile de distribuţie în America de Nord a filmului „La Gomera” .

Trofeul Queer Palm a revenit anul acesta pentru prima dată unei producţii regizate de o femeie – „Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma.

Distincţia Palm Dog, acordată celui mai bun câine dintr-un film, a revenit lui Brandy din „Once Upon a Time in Hollywood”, iar regizorul Quentin Tarantino a fost prezent pentru a o accepta.

Carrosse d’Or a fost acordat scenaristului şi compozitorului american John Carpenter, iar trofeul Palme d’Or de onoare, actorului Alain Delon.

Lista completă a premiilor celei de-a 72-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes:

Competiţie:

Palme d’Or – „Parasite”, de Bong Joon-Ho

Marele Premiu al Juriului – „Atlantique”, de Mati Diop

Premiul Juriului – ex-aequo – „Les Misérables”, de Ladj Ly, şi „Bacurau”, de Kleber Mendonça Filho şi Juliano Dornelles

Premiul pentru regie – Jean Pierre & Luc Dardenne, pentru „Le Jeune Ahmed”

Premiul pentru scenariu – Céline Sciamma, pentru „Portrait de la jeune fille en feu”

Premiul pentru interpretare masculină – Antonio Banderas, pentru „Dolor y Gloria” (r. Pedro Almodóvar)

Premiul pentru interpretare feminină – Emily Beecham, pentru „Little Joe” (r. Jessica Hausner)

Menţiune specială a juriului – „It Must Be Heaven”, de Elia Suleiman

Caméra d’Or – „Nuestras Madres”, de César Díaz

Palme d’Or pentru scurtmetraj – „The Distance Between Us and the Sky”, de Vasilis Kekatos

Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „Monstruo dios”, de Agustina San Martin

Antonio Banderas, câștigătorul premiului de interpretare masculină la Cannes pentru rolul din „Dolor y gloria’, in regia lui Pedro Almodovar

Palme d’Or de onoare – Alain Delon

*

Un Certain Regard:

Marele Premiu – „A Vida Invisível de Eurídice Gusmão” (Brazilia), de Karim Aïnouz

Premiul Juriului – „O Que Arde” (Spania), de Oliver Laxe

Premiul pentru regie – Kantemir Balagov, pentru „Beanpole” (Rusia)

Premiul pentru interpretare – Chiara Mastroianni, pentru „Chambre 212” (Franţa, r. Christophe Honore)

Premiul special al juriului – Albert Serra, pentru „Liberté” (Franţa)

Coup de Coeur – „The Climb” (SUA), de Michael Angelo Covino, „La Femme de Mon Frère” (Canada), de Monia Chokri

*

Cinéfondation:

Premiul I – „Mano a mano” (Franţa), de Louise Courvoisier

Premiul al II-lea – „Hieu” (SUA), de Richard Van

Premiul al III-lea – „Ambience” (Palestina), de Wisam Al Jafari, şi „Duszyczka” (Polonia), de Barbara Rupik

Premiile criticii internaţionale – FIPRESCI:

Competiţie – „It Must be Heaven” (Franţa, Germania, Olanda), de Elia Suleiman

Un Certain Regard – „Beanpole” (Rusia), de Kantemir Balagov

Quinzaine des Réalisateurs – „The Lighthouse” (SUA, Brazilia), de Robert Eggers

Premiul Juriului Ecumenic: „A Hidden Life”, de Terrence Malick

*

Semaine de la Critique:

Trofeul Palme d’Or de onoare a fost atribuit legendarului actor Alain Delon

Marele Premiu (Grand Prix Nespresso) – „J’ai Perdu Mon Corps”, de Jérémy Clapin

Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation – Ingvar E. Sigurðsson pentru rolul din „A White Day, White Day” (Islanda, Danemarca, Suedia), de Hlynur Pálmason

Premiul Découverte Leica Cine pentru scurtmetraj – „She Runs” (China), de Qiu Yang

Prix Fondation Gan à la Diffusion – distribuitorului francez The Jokers Films, pentru „Vivarium” (Irlanda, Belgia, Danemarca), de Lorcan Finnegan

SACD – César Díaz, scenaristul „Nuestras Madres” (Guatemala, Belgia, Franţa)

Premiul Canal+ (pentru scurtmetraj) – „Sans Mauvaise Intention” (Danemarca, Insulele Feroe), de Andrias Høgenni

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul SACD – „Une fille facile”, de Rebecca Zlotowski

Premiul Europa Cinemas Label – „Alice et le Maire”, de Nicolas Pariser

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Stay Awake, Be Ready”, de Pham Thien An

Carrosse d’Or – John Carpenter, scenarist şi compozitor american

Queer Palm – „Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma

Palm Dog – Brandy din „Once Upon a Time in Hollywood”

Foto: Parasite – Palme d’Or Cannes 2019, Antonio Banderas, Alain Delon – facebook

22
/05
/20

O serie de interviuri reunite sub umbrela InspiraTIFF, un proiect nou conceput de echipa Festivalului Internațional de Film Transilvania, va fi difuzată săptămânal pe platforma de streaming TIFF Unlimited, începând din 25 mai. Primul invitat al jurnalistului Mihnea Măruță este regizorul Cristi Puiu, unul dintre cei mai valoroși invitați ai TIFF, prezent la Cluj cu toate filmele sale în ultimii 20 de ani.

19
/05
/20

CRONICĂ DE FILM Pentru că încă nu putem merge la cinema şi la festivaluri, rămânem tot la platformele cu filme accesibile din fotoliul de acasă. De data asta, vă recomandăm trei scurtmetraje foarte speciale, realizate de britanicul Jonathan Glazer, thailandezul Apichatpong Weerasethakul şi americanul Jonas Mekas şi disponibile pe MUBI.

17
/05
/20

CRONICĂ DE FILM Cu premiera recentă la HBO şi disponibil pe platforma HBO GO, „Natalie Wood: Ce rămâne în urmă” (2020) este un documentar biografic realizat de Laurent Bouzereau despre una dintre cele mai cunoscute actriţe americane. Filmul are ca punct de pornire moartea suspectă a vedetei la doar 43 de ani.

13
/05
/20

CRONICĂ DE FILM Era inevitabil să apară și primele filme realizate în izolare. Radu Jude a lansat un scurt autoportret conceput la invitația Arte/ZDF. Iar Dan Chișu a încercat un lungmetraj, un simplu excercițiu autocomplezent despre un regizor care roagă actori să joace într-un film despre viața în carantină.

07
/05
/20

PREVIEW Din multitudinea de oferte de filme care pot fi văzute de acasă în perioada asta de izolare, vă propunem câteva titluri clasice maghiare, puse la dispoziţie online şi gratuit, cu subtitrare în engleză, chiar de Arhiva de Film din Ungaria.

04
/05
/20

Micro-granturile #ADFRSurvival, destinate independenților din cinematografie rămași fără nicio sursă de venit în criza economică generată în contextul pandemiei de coronavirus, vor ajunge la beneficiarii desemnați de echipa de evaluare formată din Laura Mușat (fondator Asociația de Dezvoltare a Filmului Românesc), Alexandra Safriuc (coordonator masterclass-uri ADFR & co-fondator / director artistic ShortsUP) și Iulia Popovici (critic de film & teatru / fondator Asociația Transsectorială a Independenților din Cultură).

Page 1 of 26212345...102030...Last »