-->

Western pentru copii în premieră, la Gong!
https://www.ziarulmetropolis.ro/western-pentru-copii-in-premiera-la-gong/

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gong” Sibiu prezintă sâmbătă, 20 ianuarie, de la ora 18:00, premiera spectacolului „Circul lui Buffalo Bill” în regia Evei Labadi.

Un articol de Petre Ivan|16 ianuarie 2024

„Circul lui Buffalo Bill” este un spectacol de inspirație western, ce îmbină arta animației cu elemente de jonglerie și acrobații într-o poveste despre vise, iluzii și Vestul Sălbatic. Cu scene ample, pline de suspans, dar și mult umor, producția de la Sibiu surprinde prin caracterul muzical și interactiv al spectacolului, ce va face deliciul celor mai mici dintre spectatori. Născut în Iowa – Statele Unite ale Americii, William Frederick Cody a devenit cunoscut în întreaga lume sub numele de Buffalo Bill, creatorul unora dintre cele mai spectaculoase numere de circ, redefinind industria divertismentului din secolul al XIX-lea.

Producția de la Sibiu se bucură de contribuția unor artiști importanți ca scenograful Dio Zoltán, co-fondator al Teatrului Ort Iki din Debrecen (Ungaria) sau compozitorul Cári Tibor, laureat al premiului UNITER pentru muzică în teatru. Din distribuția spectacolului fac parte actorii Jenö Major, Claudia Stühler, Angela Páskuy, Adrian Prohaska și Lucia Barbu. Grafica pentru păpuși a fost realizată de Judit Komlódi, iar în procesul de documentare pentru scrierea scenariului regizoarea l-a avut ca asistent pe Luca Matei.

Spectacolul va fi prezentat de asemenea, sâmbătă, 20 ianuarie și duminică, 21 ianuarie, de la orele 11:00, precum și în circuit închis pentru grupuri organizate cu elevi, în timpul săptămânii.

„Am ales acest spectacol inspirat din legendele orașului nostru și vizita faimosului circ al lui Buffalo Bill din 1906, așa cum apare menționat într-un articol din Foaia Poporului de la cea vreme. Sunt mândru că putem începe anul în forță, cu toate turbulențele din jurul nostru. Anul trecut a fost unul provocator, cu un record de 270 de reprezentații și peste 500 de evenimente organizate de-a lungul anului. Avem o echipă foarte bună la Sibiu și mi-aș dori ca o nouă reformă salarială să se facă pe bune și să nu mai existe inegalități între instituțiile de cultură, iar teatrul pentru public tânăr să devină o prioritate în toată criza educațională și de incluziune pe care o traversăm ca proiect de țară.”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

„Circul lui Buffalo Bill” are o durată de aproximativ 50 de minute și este recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani. Costul unui bilet este 12 lei, tarif unic, flexibil, în limita locurilor disponibile. Biletele au fost puse în vânzare online prin teatrulgong.ro, dar și la sediul Agenției Teatrale din str. Alexandru Odobescu nr. 4, de miercuri până vineri între orele 11:00 și 18:00, sâmbăta de la 10:00 la 18:00 și duminica între orele 10:00 și 14:00. Pentru mai multe detalii legate de biletul flexibil și avantajele acestuia, vă rugăm să citiți regulamentul evenimentelor.

14
/08
/25

Pe 14 august 1996, când a murit la reşedinţa lui de lângă Paris, Sergiu Celibidache străbătuse deja aproape un secol. Un secol de muzică, început într-o casă din Roman. A refuzat întotdeauna să-i fi înregistrate concertele pe discuri, pe motiv că spaţiul sonor nu poate fi redus la două dimensiuni.

13
/08
/25

Institutul Cultural Român de la New York (ICR New York) susține, în perioada 12–16 august 2025, participarea României la Battery Dance Festival, cel mai longeviv festival de dans contemporan din New York și unul dintre cele mai importante evenimente coregrafice internaționale.

11
/08
/25

Expoziția „Arta vitraliului la 360°”, semnată de artista Amalia Verzea – una dintre cele mai importante figuri ale vitraliului contemporan, va putea fi vizitată între 21 august și 21 septembrie.

06
/08
/25

Pe 19 august 2025, ziua în care se împlinesc 144 de ani de la nașterea lui George Enescu, Festivalul care-i poartă numele celebrează memoria compozitorului printr-un eveniment special, desfășurat în spațiul imersiv al MINA – Museum of Immersive New Art.

29
/07
/25

Festivalul Național de Teatru Tânăr Ideo Ideis celebrează 20 de ani de existență în 2025, două decenii de teatru, dialog și întâlniri memorabile, purtate de energia și curajul adolescenților.

23
/07
/25

Her Story, Her Future – Mentorat pentru femei în industria filmului prezintă astăzi, 23 iulie 2025, în cadrul Festivalului European de Film de la Palić, selecția Tender Realities (121 min) – o serie de cinci scurtmetraje realizate de tinere regizoare din România. Curatoriată de cineasta Mirona Radu, fondatoarea programului și asistent de cercetare la UNATC, selecția oferă o privire intimă asupra feminității, vulnerabilității emoționale și complexității relațiilor umane.

22
/07
/25

O retrospectivă a creației cinematografice semnate de regizorul Radu Jude, organizată de Centre Pompidou Paris la mk2 Bibliothèque, este programată în perioada 23 septembrie – 11 octombrie 2025.

14
/07
/25

Dan Coza, co-directorul ȘI Festival, vorbește despre identitatea festivalului, despre ce ingrediente mai are nevoie ca să crească și să se întâmple mai aproape de ideal. Reușește să devoaleze discret câteva surprize ale actualei ediții, și, una peste alta, își aduce aminte cât e de frumos să faci parte din una dintre cele mai tinere echipe care organizează un festival atât de apreciat de turiști și de localnicii din 2 Mai.