Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-5-11-mai/

Lecţia de violoncel , Folia, Shakespeare & Co.”, CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul, Sinucigaşul, Pensiune completă, Livada de vişini, Statuile, Yom Kippur, Just about love şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai.

Un articol de Petre Ivan|5 Mai 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai

Teatrul Metropolis:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 6 mai, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Florin Piersic jr.; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Alexandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; duminică, 11 mai, ora 16:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; joi, 8 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Pictura:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 11 mai, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi-al dracu'” (Teatrul Evreiesc de Stat)”, regia Maia Morgenstern; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media:

duminică, 11 mai, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa” de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Petre Bokor;

Sala “George Constantin”:

duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poker face” de Petr Kolecko, regia Adela Biţică.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

luni, 5 mai, ora 20:30 – “Urâtul” de Marius Von Mayenburg, regia Theodor-Cristian Popescu; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul”, după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

sâmbătă, 10 mai, ora 18:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrelli

Marţi, 6 mai, ora 20.00 – Triunghiul Femeilor, cu Vivian Alivizache, Tania Popa și Rodica Popescu – Bitănescu; Duminică, 11 mai, ora 20.00 – Filarmonica de comedie, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante şi Gheorghe Ifrim

Teatrul Mignon

5 mai | 19:30 |PELICANUL |de August Strindberg| regia: Amalia Olaru | cu : Ana – Ioana Macaria, Daniel Chirilă, Cristi Gheorghe, Plamena Angelova; 9 mai |19:30| PREMIERA | ELEVATOR |de Gabriel Pintilei | regia: Dorin Boca| cu: Florentina Năstase şi Vlad Bălan;  10 mai |18:00| VENUS si ADONIS | după William Shakespeare| regia: Ioana Petre, cu: Valentina Zaharia şi George Popescu; 10 mai |19:15| MOFTUL ROMÂN | de I.L. Caragiale | cu Lari Giorgescu, 10 mai |20:30| ACASĂ | de Ştefan Caraman | regia: Răzvan Ropotan | cu Ruxandra Coman

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

Programul teatrelor

“Mamouret” de Jean Sarment – Teatrul Bulandra

joi, 8 mai, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Mamouret” de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Mic:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, regia Florin Fătulescu; duminică, 11 martie, ora 19:00 – “D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Programul teatrelor

“D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale – Teatrul Mic

Teatrul Foarte Mic:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Clasa noastră” de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Masca:

Parcul Orăşeul Copiilor:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Pierrot lunatecul”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Statuile”; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “O noapte furtunoasă”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi al dracu” după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sala Teatrului Nottara:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu;

Sala Teatrului de Artă:

sâmbătă, 10 mai, ora 20:15 – “Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

În Culise:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Spovedania unei videochatiste” de Vali Bolat, regia Valentin Branişte; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

UnTeatru:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Treapta a 9-a” de Tom Zeigler, regia Adriana Popovici; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 5 mai, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “De veghe în lanul de ocară”, regia Mişa Şerban şi Alex Unguru; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Fragil” după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 9 mai, ora 22:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 15:00 – “Fă-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Ne vom revedea în anul care a trecut” de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 10 mai, ora 22:00 – “7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 11 mai, ora 14:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “În parc” de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 11 mai, ora 21:30 – “Freak show” de Florin Piersic jr.

Teatrul Luni (Green Hours):

miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, un debate – performance de Catinca Drăgănescu.

Teatrul ACT:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

La Scena:

marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Călugărul mascat şi adulterina”, regia Cristian Bajora; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist” de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Moş Crăciun e o jigodie”, regia Andreea Bibiri.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 8 mai, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; vineri, 9 mai, ora 20:15 – “Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 5 mai, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Gulliver în ţara piticilor”, regia Cristian Pepino; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino.

Teatrul “Ion Creangă“:

Sala Rapsodia: marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Sămânţa vrăjită”, regia Mihai Manolescu;

Sala Ludoteca:

vineri, 9 mai, ora 18:00 – “Baloane colorate”, regia Anca Sigartău.

Teatrul Excelsior:

marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 5 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; luni, 5 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; vineri, 9 mai, ora 17:00 – “Mirandolina”, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.

Foto cu Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai – wikipedia

02
/12
/16

Pe 1 decembrie, când în București tocmai începuse defilarea de Ziua Națională, în Sala Mare a Teatrului Metropolis începea castingul prin care zece actori tineri urmau să fie selectați pentru a face parte din spectacolul care va marca în 2017 zece ani de la înființarea teatrului din strada Mihai Eminescu. Oricine ar fi fost de față ar fi avut impresia că asistă la spectacolul din spatele spectacolului. Și chiar așa era.

02
/12
/16

Scriitorul nipon Haruki Murakami va publica viitorul său roman în Japonia în februarie 2017, a anunțat editura sa care nu a dezvăluit titlul și nici subiectul viitoare sale cărți. Anul trecut Murakami a publicat “Men Without Women”, o colecție de șase povestiri scurte, dintre care una inedită și celelalte cinci apărute deja într-o revistă literară.

02
/12
/16

Radu Iacoban, unul dintre cei mai apreciaţi dramaturgi şi regizori tineri, revine în decembrie cu o un nou spectacol: “O intervenţie”, de Mike Bartlett, cu Ana Ularu şi Lucian Iftime în distribuţie. Spectacolul (nerecomandat persoanelor cu vârsta sub 16 ani) va putea fi văzut sâmbătă, 10 decembrie şi duminică, 11 decembrie, de la ora 19:30, la Teatrul Act.

02
/12
/16

După șase ediții de mare succes pe scenele din România și Europa, Turneul “Duelul Viorilor Stradivarius versus Guarneri” (un proiect Radio România) va fi prezentat în două prestigioase săli de concert: la Carnegie Hall (Weill Recital Hall), din New York, astăzi, 2 decembrie, de la ora 20:00, și la Kennedy Center for the Performing Arts (Family Theater), din Washington, DC, pe 5 decembrie, de la ora 18:00.

02
/12
/16

“N-am întârziat niciodată şi n-am obosit niciodată. Am ajuns primul la teatru şi am plecat întotdeauna ultimul.” – Mitică Popescu. Îndrăgitul actor, născut la București, pe 2 decembrie 1936, împlinește astăzi 80 de ani!

01
/12
/16

Începând din sec. al XVIII-lea, domnii fanarioţi au luat o serie de măsuri menite să transforme aglomaraţia de case ridicate cum da Dumnezeu, pe uliţe desfundate, fără nume şi ameninţate periodic de revărsările Dâmboviţei, într-un oraş mai bine rostuit.

30
/11
/16

Cinematografele indiene vor trebui să difuzeze imnul național înaintea fiecărei proiecții de film, a decis miercuri Curtea Supremă din India. Ordinul vine pe fondul unei dezbateri la nivel național cu privire la ascensiunea naționalismului agresiv în India sub conducerea partidului hindus de dreapta Bharatiya Janata Party.

30
/11
/16

Cu ocazia Sărbătorilor, micii actori din centrele umanitare Mia’s Children și The Door au pus în scenă “Steaua Nordului”, un spectacol pentru întreaga familia - canto, clovnerii și dans. Coregrafia a fost creată de la zero chiar de către copii. Spectacolul va avea loc pe 8 și 9 decembrie, de la ora 19.00, la Conservator, iar banii strânși din vanzarea biletelor vor fi donați copiilor.

30
/11
/16

Începutul lunii decembrie aduce la Radio România Muzical, unicul post românesc clasic, jazz & more, întâlniri memorabile: cu unul dintre cei mai importanți compozitori ai tuturor timpurilor, Wolfgang Amadeus Mozart, comemorat la 225 ani de la moarte, dar și mari spectacole de operă, transmise în direct de pe două dintre cele mai importante scene ale lumii: Teatrele Metropolitan din New York și Scala din Milano

30
/11
/16

Gigi Căciuleanu, alături de trupa sa, repetă pe scena Teatrului EXCELSIOR pentru cel mai nou spectacol al său, #EMOJIPLAY. Avanpremiera va avea loc pe 13 decembrie, iar premiera oficială pe 14 decembrie în Sala Mare a Teatrului EXCELSIOR.

30
/11
/16

Capodoperă a literaturii universale, adevărată încercare pentru interpreţi şi creatorii de spectacol, piesă de perenă actualitate, plină de învăţăminte pentru cei de astăzi, ca şi pentru contemporanii lui Shakespeare, Regele Lear revine pe scena Teatrului Naţional din Bucureşti după 46 de ani de la memorabila montare a lui Radu Penciulescu, cu George Constantin în rolul titular.

29
/11
/16

Trecutul ne dezvăluie foarte multe lucruri, nu doar o incurabilă melancolie. Trecutul are o anumită forţă de a se impune în actualitate fără a-şi face simtiţă prezenţa. Acest lucru se petrece şi cu teatrul în general când pur şi simplu vorbim despre teatru, chiar dacă o facem la timpul trecut. Forţa sa este invizibilă şi efectele devin vizibile când doar îi constatăm absenţa.

29
/11
/16

Sâmbătă, 3 decembrie, la ora 17.00, în librăria Humanitas de la Cișmigiu, regizorul Radu Jude și criticul de film Andrei Gorzo vor intra în culisele filmului "Inimi cicatrizate". Pelicula lui Jude a câştigat Premiul Special al Juriului şi trofeul "Don Quijote" la Festivalul Internațional de Film de la Locarno.

29
/11
/16

În 1869, „fiica Rinului”, Elisabeta de Wied, căsătorită cu principele Carol, plină de emoţie şi bolnavă de rujeolă, îşi făcea intrarea în Bucureşti, unde avea să domnească alături de soţul ei până în septembrie 1914.

Page 1 of 57512345...102030...Last »