Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-5-11-mai/

Lecţia de violoncel , Folia, Shakespeare & Co.”, CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul, Sinucigaşul, Pensiune completă, Livada de vişini, Statuile, Yom Kippur, Just about love şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai.

Un articol de Petre Ivan|5 Mai 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai

Teatrul Metropolis:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 6 mai, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Florin Piersic jr.; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Alexandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; duminică, 11 mai, ora 16:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; joi, 8 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Pictura:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 11 mai, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi-al dracu'” (Teatrul Evreiesc de Stat)”, regia Maia Morgenstern; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media:

duminică, 11 mai, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa” de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Petre Bokor;

Sala “George Constantin”:

duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poker face” de Petr Kolecko, regia Adela Biţică.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

luni, 5 mai, ora 20:30 – “Urâtul” de Marius Von Mayenburg, regia Theodor-Cristian Popescu; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul”, după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

sâmbătă, 10 mai, ora 18:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrelli

Marţi, 6 mai, ora 20.00 – Triunghiul Femeilor, cu Vivian Alivizache, Tania Popa și Rodica Popescu – Bitănescu; Duminică, 11 mai, ora 20.00 – Filarmonica de comedie, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante şi Gheorghe Ifrim

Teatrul Mignon

5 mai | 19:30 |PELICANUL |de August Strindberg| regia: Amalia Olaru | cu : Ana – Ioana Macaria, Daniel Chirilă, Cristi Gheorghe, Plamena Angelova; 9 mai |19:30| PREMIERA | ELEVATOR |de Gabriel Pintilei | regia: Dorin Boca| cu: Florentina Năstase şi Vlad Bălan;  10 mai |18:00| VENUS si ADONIS | după William Shakespeare| regia: Ioana Petre, cu: Valentina Zaharia şi George Popescu; 10 mai |19:15| MOFTUL ROMÂN | de I.L. Caragiale | cu Lari Giorgescu, 10 mai |20:30| ACASĂ | de Ştefan Caraman | regia: Răzvan Ropotan | cu Ruxandra Coman

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

Programul teatrelor

“Mamouret” de Jean Sarment – Teatrul Bulandra

joi, 8 mai, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Mamouret” de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Mic:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, regia Florin Fătulescu; duminică, 11 martie, ora 19:00 – “D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Programul teatrelor

“D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale – Teatrul Mic

Teatrul Foarte Mic:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Clasa noastră” de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Masca:

Parcul Orăşeul Copiilor:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Pierrot lunatecul”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Statuile”; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “O noapte furtunoasă”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi al dracu” după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sala Teatrului Nottara:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu;

Sala Teatrului de Artă:

sâmbătă, 10 mai, ora 20:15 – “Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

În Culise:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Spovedania unei videochatiste” de Vali Bolat, regia Valentin Branişte; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

UnTeatru:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Treapta a 9-a” de Tom Zeigler, regia Adriana Popovici; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 5 mai, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “De veghe în lanul de ocară”, regia Mişa Şerban şi Alex Unguru; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Fragil” după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 9 mai, ora 22:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 15:00 – “Fă-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Ne vom revedea în anul care a trecut” de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 10 mai, ora 22:00 – “7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 11 mai, ora 14:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “În parc” de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 11 mai, ora 21:30 – “Freak show” de Florin Piersic jr.

Teatrul Luni (Green Hours):

miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, un debate – performance de Catinca Drăgănescu.

Teatrul ACT:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

La Scena:

marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Călugărul mascat şi adulterina”, regia Cristian Bajora; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist” de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Moş Crăciun e o jigodie”, regia Andreea Bibiri.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 8 mai, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; vineri, 9 mai, ora 20:15 – “Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 5 mai, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Gulliver în ţara piticilor”, regia Cristian Pepino; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino.

Teatrul “Ion Creangă“:

Sala Rapsodia: marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Sămânţa vrăjită”, regia Mihai Manolescu;

Sala Ludoteca:

vineri, 9 mai, ora 18:00 – “Baloane colorate”, regia Anca Sigartău.

Teatrul Excelsior:

marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 5 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; luni, 5 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; vineri, 9 mai, ora 17:00 – “Mirandolina”, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.

Foto cu Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai – wikipedia

26
/02
/17

Filmul „Lion/Saroo: Drumul spre acasă” care se bucură de un succes răsunător în toate colţurile lumii, se bazează pe o poveste reală, emoţionantă şi plină de candoarea şi speranţa regăsirii familiei.

25
/02
/17

În perioada 14-17 septembrie 2017, va avea loc a doua ediție a DokStation Music Documentary Film Festival, singurul festival de documentare muzicale din București. Proiecțiile, concertele, evenimentele și atelierele pentru copii și tineri se vor desfășura în mai multe cartiere ale capitalei.

25
/02
/17

Duminică, 26 februarie 2017, de la ora 19.00, la Teatrul EXCELSIOR va avea loc premiera spectacolului „TimeAholics” de Bogdan Capșa, un tânăr de 17 ani, în regia Ancăi Ciuclaru. Piesa a câștigat cea de-a doua ediție a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți New Drama.

24
/02
/17

Când îl văd îmi dispare complet cheful pentru micul dejun frugal, pe care îl servesc cu religiozitate (3-4 ouă – fierte, ochiuri sau omletă- un copănel de pui sau câteva felii zdravene de șuncă, ceva mezeluri la grămadă, niște castraveciori murați sau gogoșari în oțet, un codru de brânză și ce mai pică), parcă mă văd la bătrânețe, adică peste două –trei luni, mimând mișcare cu gândul la ce o să mănânc după.

24
/02
/17

Centrul Cultural Casa Artelor și Primăria Sectorului 3 îi invită pe bucureșteni astăzi, între orele 18.00 și 21.00, la "ZIUA DRAGOBETELUI", ediția a IV-a, un eveniment dedicat iubirii și tradițiilor românești. La ora 19.00, în Cupola Casei Artelor, toți cei care doresc să închine un pahar de vin în cinstea iubirii autentic românești, vor fi invitați la o prezentare de vinuri, urmată de o degustare.

24
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Danny Boyle ţinteşte resursele de nostalgie după tinereţe ale spectatorilor, cu „T2 Trainspotting”, reîntâlnirea a patru personaje celebre după 20 de ani. În schimb, „Copacul cu poveşti”, de spaniolul J.A. Bayona, este o melodramă care evadează din când în când în fantastic, însă fără o mare îndrăzneală.

23
/02
/17

Teatrul Evreiesc de Stat continuă familiarizarea publicului cu dramaturgia unuia dintre cei mai valoroşi dramaturgi israelieni contemporani, Hillel Mittelpunkt. După comedia Varşovia.Ghid Turistic, ”Şofer / Pictor” aduce în scenă doi protagonişti complet diferiţi, forţaţi să trăiască împreună într-un spaţiu închis. Premiera oficială a spectacolului va avea loc pe 24, 25 şi 26 februarie, de la ora 19.00, la Teatrul Evreiesc de Stat.

23
/02
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În 1789 se năştea la Hotahova (azi în Albania) un om cu destin neobişnuit. La zece ani vine în Ţara Românească, face studii de filosofie la Viena şi de medicină în Germania, la Halle; revine la Bucureşti şi aici are o carieră spectaculoasă, cu reverberaţii până astăzi în Grecia. S-a stins din viaţă în 1874. E vorba de Apostol Arsaki.

23
/02
/17

A fost o vreme când la Bucureşti s-a construit mult, somptuos şi durabil. În istoria Europei răstimpul e cunoscut drept la belle époque; în România a fost vorba de domnia regelui Carol I. Să amintim doar câteva clădiri ridicate atunci şi cu care ne mândrim şi azi în faţa străinilor, încercând  să-i convingem că am fost „micul Paris”. Aşa dar: Ateneul român, Ministerul Agriculturii, Palatul Cantacuzino, Palatul de Justiţie, Poşta, CEC-ul, Muzeul Ţăranului Român, Palatul Bursei, Palatul Asigurări Generala, Bufetul de la Şosea, Palatul Camerei Deputaţilor (azi muzeul Patriarhiei), Fundaţia universitară Carol I

23
/02
/17

„Bacalaureat” (regia Cristian Mungiu)”, „Câini” (regia Bogdan Mirică), „Două lozuri” (regia Paul Negoescu), „Inimi cicatrizate” (regia Radu Jude) și „Sieranevada” (regia Cristi Puiu) intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2017 la categoria „Cel mai bun film”.

23
/02
/17

Reîntors recent la Teatrul Național din Iași, Radu Afrim pune în scenă spectacolul Măcelăria lui Iov, un text provocator, semnat de Fausto Paravidino, unul dintre cei mai în vogă dramaturgi europeni ai momentului. Măcelăria lui Iov se va juca la Naţionalul ieşean, în premieră pe ţară, sâmbătă, 25 februarie, și duminică, 26 februarie, de la ora 19.30, la Sala Teatru³. Următoarele reprezentații ale spectacolului (nerecomandat persoanelor sub 16 ani) vor avea loc pe 7 şi 12 martie, de la ora 19.00.

23
/02
/17

Se întâmpla de Dragobete, în anul 1929. Pentru prima oară în România, miza unui concurs de frumusețe era participarea la celebrul „Miss Univers”. După desfășurarea semifinalelor, organizate pe județe, Magda Demetrescu, “orfană de doar 17 ani, adoptată şi crescută de una dintre mătuşile sale.”- potrivit presei vremii - avea să fie declarată la începutul lunii martie „Miss România”.

Page 1 of 59612345...102030...Last »