Unsprezece oraşe din România vor organiza concerte în cadrul Festivalului Internaţional George Enescu din acest an, faţă de şapte oraşe în ediţia anterioară. Publicul va avea ocazia să participe, sub egida festivalului, la concerte susţinute de artişti internaţionali împreună cu ansambluri şi orchestre locale la Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Sibiu, Târgu Mureş, Bacău, Bârlad, Târgovişte, Satu-Mare şi Piatra Neamţ, pe lângă evenimentele care se desfăşoară timp de 23 de zile la Bucureşti.
Un articol de Petre Ivan|18 aprilie 2019
În total, în țară, se vor desfășura 24 de concerte, dublu față de ediția anterioară.
Artiștiși ansambluri de talie mondială, precum Elisabeth Leonskaja, David Grimal, La Grande Chapelle Madrid, Anna Tifu, Kamerata Baltica, Charles Richard Hamelin, alături de mai tinerii artiști care au câștigat recent premii la prestigioase concursuri internaționale de vioară și pian, cum sunt Nobuyuki Tsujii și Ziyu He vor prezenta recitaluri sau concerte alături de Filarmonicile locale, sub bagheta unor dirijori inspirați, cum sunt Gabriel Bebeșelea, Lera Auerbach, Jayce Ogren, Cristian Lupeș, Marco Angius, Adrian Petrescu sau Brad Lubman.
Concertele din țară se adaugă celor 84 de concerte de la București, care vor putea fi urmărite în toată țara prin video-streaming, pe site-ul Festivalului Enescu www.festivalenescu.ro
“Alături de partenerii noștri din țară am reușit, începând cu ediția2015, să apropiem de Festival comunitățile de melomani din mai multe orașe. Am început cu treiorașe, acum sunt unsprezece. Avem acum în Festival un total de 104 concerte iar în țară un număr dublu față de ediția anterioară. Am găsit deschidere și la artiștii care ne vizitează țara, și la cei din România. Ne-am dori ca această perioadă să fie peste tot una de celebrare a muzicii sub numele lui Enescu, cel care ne-a lăsat o moștenire chiar mai mare decât putem duce noi astăzi. Sper să ajungem să ne ridicăm la înălțimea acestei moșteniri si, de ce nu, putem să visăm la o ediție în cel puțin 41 de orașe din țară.Până atunci, experiențele live, în sălile de concert, în orașele care s-au implicat în Festival pot fi completate de toți melomanii, prin transmisiunile online”, a declarat Mihai Constantinescu, director executiv al Festivalului Internațional George Enescu.
Achiziționarea biletelor pentru concertele din țară se va face local, modalitățile de achizițiefiind stabilite de organizatorii din fiecare oraș. Anunțurile de punere în vânzare au început deja și se vor continua în perioada următoare. (PROGRAMUL CONCERTELOR IN TARA )
Despre Festivalul Internațional GeorgEnescue
Ajuns la cea de-a XXIV-a ediție, Festivalul Internațional George Enescu se va desfășura în perioada 31 august-22 septembrie 2019.
În sălile de concerte din București, vor urca pe scenă peste 2.500 dintre cei mai valoroși muzicieni ai lumii, având 50 de naționalități și vor fi prezentate 84 de concerte și recitaluri.
Ediția din acest an a festivalului totalizează 34 de prezențe în premieră în România: 25 de artiști, printre care Marion Cotillard, Kiril Petrenko, Mitsuko Uchida și nouă orchestre de talie mondială.
Ediția 2019 a Festivalului Internațional George Enescu își așteaptă publicul la Sala Palatului, Ateneul Român, Sala Radio, Sala Mică a Palatului, la sala George Enescu de la Universitatea Națională de Muzică și Teatrul Excelsior la concerte și recitaluri grupate în jurul a șase mari secțiuni: „Mari orchestre ale lumii”, „Concertele de la miezul nopții”, „Recitaluri și concerte camerale”, „Muzica secolului XXI”, „Mozart Week in Residence” și „Forumul Internațional al Compozitorilor”.
De asemenea, vor avea loc concerte și evenimente în Piața Festivalului, conferințe, lansări de discuri și de carte, spectacole extraordinare.
Mai multe detalii, aici
PROGRAMUL CONCERTELOR ÎN ȚARĂ
BACĂU
JOI 05.09
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
JAYCE OGREN dirijor
Avner Dorman Concert pentru percuție și orchestră
AVNER DORMAN dirijor
SIMONE RUBINO percuție
Adam Schoenberg Concert pentru vioară și orchestră
ANNE AKIKO MEYERS vioară
Xiangang Ye „Montin Emeil” pentru vioară și orchestră
ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin”, în 2017
Durata concertului: 1h45
CLUJ
MARȚI 03.09
ORCHESTRA FILARMONICII „TRANSILVANIA” DIN CLUJ-NAPOCA
LERA AUERBACH dirijoare
Lera Auerbach „Serenade for a melancholic sea” pentru trio cu pian și orchestră de cameră
BOULANGER TRIO
Mozart-Auerbach Zweifacher Traum (Vis dublu) pentru vioară, pian și orchestră de cameră
KARLA HALTENWANGER pian (membră a Trioului Boulanger)
BIRGIT ERZ vioară (membră a Trioului Boulanger)
Lera Auerbach Simfonia I
Durata concertului: 1h30
MIERCURI 04.09
CHARLES RICHARD-HAMELIN pian
Debussy- Images oubliées
Rahmaninov – Morceaux de fantaisie op. 3
Enescu – Suita I în sol minor pentru pian op. 3, „În stil vechi”
Prokofiev- Sonata a IV-a pentru pian
Durata concertului: 1h45
JOI 05.09
MONTE PIANO TRIO
FRANCESCO SICA vioară, CLAUDE FROCHAUX violoncel, IRINA BOTAN pian
Enescu- Trio în la minor
Schoenberg- „Noapte transfigurată” op. 4 (ar. pentru trio cu pian de Eduard Steuermann)
Enescu- Sérénade lointaine
Chausson – Trio în sol minor op. 3
Durata concertului: 1h35
LUNI 08.09
ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin”, în 2017
MARIE HAUZEL pian
Mozart – Sonata în sol major pentru vioară și pian KV 379
Enescu – Sonata a II-a în fa minor pentru pian și vioară op. 6
Amy Beach – Romanță pentru vioară și pian op. 23
Bartók – Dansuri populare românești
Saint-Säens – Havaneză op. 83
Antonio Bazzini – La Ronde des Lutins op. 25
Durata concertului: 1h40
LUNI 09.09
DAVID GRIMAL vioară
GRIGOR ASMARYAN pian
Debussy – Sonata pentru vioară și pian L 140
Enescu – Sonata a III-a pentru pian și vioară în la minor op. 25, „în caracter popular românesc”
Chausson- Poem pentru vioară și pian op. 25
Franck- Sonata pentru vioară și pian în la major
Durata concertului: 1h45
MARȚI 10.09
ELISABETH LEONSKAJA pian
Beethoven- Sonata nr. 30 în mi major op. 109
Beethoven – Sonata nr. 31 în la bemol major op. 110
Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111
Durata concertului: 1h30
SÂMBĂTĂ 14.09
NOBUYUKI TSUJII pian
Debussy- Deux Arabesques
Debussy- „Imagini”, Caietul I
Ravel- Sonatină
Chopin- 4 Balade
Balada nr.1 în sol minor op. 23
Balada nr. 2 în fa major op. 38
Balada nr. 3 în la bemol major op. 47
Balada nr. 4 în fa minor op. 52
Durata concertului: 1h35
SIBIU
MARȚI 03.09
MONTE PIANO TRIO
FRANCESCO SICA vioară, CLAUDE FROCHAUX violoncel, IRINA BOTAN pian
Enescu- Trio în la minor
Schoenberg- „Noapte transfigurată” op. 4 (ar. pentru trio cu pian de Eduard Steuermann)
Enescu- Sérénade lointaine
Chausson – Trio în sol minor op. 3
Durata concertului: 1h35
JOI 05.09
CHARLES RICHARD-HAMELIN pian
Debussy- Images oubliées
Rahmaninov- Morceaux de fantaisie op.3
Enescu – Suita I în sol minor pentru pian op. 3, „În stil vechi”
Prokofiev- Sonata a IV-a pentru pian
Durata concertului: 1h45
MIERCURI 09.09 (era pe 11)
ELISABETH LEONSKAJA pian
Beethoven- Sonata nr. 30 în mi major op. 109
Beethoven – Sonata nr. 31 în la bemol major op. 110
Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111
Durata concertului: 1h30
MARȚI 10.09
LA GRANDE CHAPELLE MADRID
„The Feast of The Resurrection in Piazza Navona”
Reconstituire muzicală a sărbătorilor pascale organizate de Confreria S. Giacomo degli Spagnoli la Roma, Ruggiero Giovannelli, Jacobus de Kerle, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Tomás Luis de Victoria, Francisco de Soto, Francisco Guerrero, Fernando de las Infantas, Giovanni Matteo Asola, Giovanni Luca Conforti, Cesare Bendinelli și Rocco Rodio
Durata concertului: 2h30
LUNI 11.09
DAVID GRIMAL vioară
GRIGOR ASMARYAN pian
Debussy – Sonata pentru vioară și pian L 140
Enescu – Sonata a III-a pentru pian și vioară în la minor op. 25, „în caracter popular românesc”
Chausson- Poem pentru vioară și pian op. 25
Franck- Sonata pentru vioară și pian în la major
Durata concertului: 1h45
JOI 12.09
NOBUYUKI TSUJII pian
Debussy- Deux Arabesques
Debussy- „Imagini”, Caietul I
Ravel- Sonatină
Chopin- 4 Balade
Balada nr.1 în sol minor op. 23
Balada nr. 2 în fa major op. 38
Balada nr. 3 în la bemol major op. 47
Balada nr. 4 în fa minor op. 52
Durata concertului: 1h35
VINERI 13.09
ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU
CRISTIAN LUPEȘ dirijor
Dan Dediu – „Elegia minacciosa” pentru orchestră
Francesco – Tristano Concertul pentru pian „Island Nation Free”
FRANCESCO TRISTANO pian
Jörg Widmann – Concertul pentru vioară
MICHAEL BARENBOIM vioară
Constantin Basica – Concert pentru dirijor și orchestră (primă audiție)
Durata concertului: 2h20
SÂMBĂTĂ 14.09
KREMERATA BALTICA
GIDON KREMER dirijor, vioară
Weinberg- Concertino pentru vioară și orchestră de coarde op. 42
Enescu- Aria și Scherzino pentru vioară și orchestră
Enescu- Intermezzo op. 12
Lucrare baltică TBA
Weinberg- Simfonia de cameră nr. 4 op. 153
Durata concertului: 1h45
IAȘI
JOI 12.09
ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAȘI
BRAD LUBMAN dirijor
Călin Ioachimescu- „Tempo 80” pentru orchestră
Michael Jarell- Concertul pentru vioară și orchestră „Paysages avec figures absentes – Nachlese IV”
ILYA GRINGOLTS vioară
Johannes Maria Staud- „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”
AD LIBITUM QUARTET
Philippe Manoury- Concertul pentru două piane și orchestră „Zones de Turbulences”
GRAU-SCHUMACHER PIANO DUO
Durata concertului: 2h10
TIMIȘOARA
MARȚI 10.09
DAVID GRIMAL vioară
GRIGOR ASMARYAN pian
Debussy – Sonata pentru vioară și pian L 140
Enescu – Sonata a III-a pentru pian și vioară în la minor op. 25, „în caracter popular românesc”
Chausson- Poem pentru vioară și pian op. 25
Franck- Sonata pentru vioară și pian în la major
Durata concertului: 1h45
MIERCURI 18.09
ORCHESTRA FILARMONICII „BANATUL” DIN TIMIȘOARA
Max Richter – Reimagining Vivaldi
MARCO ANGIUS dirijor
ANNA TIFU vioară
Nicola Piovani- „Il canto dei neutrini” pentru violoncel și orchestră
NICOLA PIOVANI dirijor
YIBAI CHEN violoncel, laureat al Concursului Internațional „George Enescu” în 2018
Nicola Piovani- Suita Fellini
NICOLA PIOVANI dirijor
Durata concertului: 1h40
TÂRGU MUREŞ
JOI 19.09
ORCHESTRA FILARMONICII DIN TÂRGU MUREȘ
ADRIAN PETRESCU dirijor
Lucrare românească TBA
Eric Montalbetti – „Eclair Physionomique”
Marco Perez Ramirez- „Atacama”, concert pentru vioară și orchestră
NING FENG vioară
Rolf Martinsson- „Ich denke Dein…”
LISA LARSSON soprană
TÂRGOVIȘTE
VINERI 13.09
ORCHESTRA FILARMONICII „MUNTENIA” DIN TÂRGOVIȘTE
DANIEL JINGA dirijor
Dinu Lipatti – Concertino în stil clasic pentru pian și orchestră de cameră op. 3
PETER DONOHOE pian
Pascal Bentoiu – Suită ardelenească op. 6
George Enescu- Simfonia a V-a (finalizată postum de Pascal Bentoiu)
MARIUS VLAD BUDOIU tenor
Cu participarea corului „Accoustic”
Durata concertului: 1h40
SATU MARE
JOI 19.09
18.30
Sala Filarmonicii de Stat „Dinu Lipatti”
ORCHESTRA FILARMONICII „DINU LIPATTI” DIN SATU MARE
CRISTIAN LUPEȘ dirijor
Bartók – Dansuri românești
Paul Constantinescu -Concertul pentru vioară și orchestră
RUDOLF FÁTYOL vioară
Prokofiev- Selecțiuni din suitele de balet „Romeo și Julieta”
BÂRLAD
JOI 05.09
19.00
Teatrul „Victor Ion Popa”
CAMERATA REGALĂ
CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE dirijor
REBEKKA HARTMANN vioară
ALEXANDRA VELNICIUC narator
DORU MARIN director multimedia
Vivaldi – Anotimpurile op. 8
Mozart – „Eine kleine Nachtmusik” în sol major KV 525
Holst – Suita Sf. Paul op. 29
PIATRA NEAMȚ
DUMINICĂ 15.09
19.00
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
GABRIEL BEBEȘELEA dirijor
Chopin – Concertul nr. 1 în mi minor pentru pian și orchestră op. 11
CHARLES RICHARD-HAMELIN pian, laureat al Concursului Internațional „Chopin” de la Varșovia
Liszt – Concertul nr. 1 în mi bemol major pentru pian și orchestră S.124
ALEXANDER ULLMAN pian, laureat al Concursului Internațional „Franz Liszt” din Utrecht
Chopin – Concertul nr. 2 în fa minor pentru pian și orchestră op. 21
LUKAS GENIUŠAS pian, laureat al Concursului Internațional „Chopin” de la Varșovia
Liszt – Concertul nr. 2 în la major pentru pian și orchestră S.125
VITALY PISARENKO pian, laureat al Concursului Internațional de Pian de la Leeds
*Evenimentul este inclus în programul Neamț Music Festival 2019
Foto: Festivalul Internațional George Enescu – facebook