-->

Femeia la 30 de ani. Între crize și umor
https://www.ziarulmetropolis.ro/femeia-la-30-de-ani-intre-crize-si-umor/

Timpul aleargă pe lângă noi şi ne impune ritmul. Presiunea este permanentă şi de multe feluri. Pentru o femeie timpul curge altfel? Ceasul aleargă cu o altă viteză? Cât timp mai avem la 30 de ani?

Un articol de Monica Andronescu|12 aprilie 2024

Sunt câteva dintre întrebările pe care le propune spectacolul „30+” de la Teatrul Metropolis, un spectacol semnat de Alexandru Bogdan și în distribuția căruia se regăsesc șase actrițe, toate iubite de public, toate personalități puternice pe scenă: Corina Moise, Ana Covalciuc, Ioana Anastasia Anton, Florina Gleznea, Dana Rogoz și Andreea Mateiu. Cu titlul original „Beautiful Bodies”, piesa scrisă de Laura Cunningham, în aparență o comedie spumoasă și pe care publicul o savurează, vorbește în esență cam despre toate problemele mai deloc comice ale lumii în care trăim și despre presiunea pe care societatea o exercită asupra noastră, de la însingurare și relații sau familii disfuncționale la probleme financiare, depresie, lipsă de sens, obsesii, căutarea afecțiunii… toate traduse la feminin.

Textul aduce laolaltă șase tipologii diferite, șase femei pe care viața le-a purtat în direcții diferite, dar pe care le unește o prietenie veche și… nu în ultimul rând nefericirea. Sau neîmplinirea. Motivul reunirii grupului e un copil care urmează să se nască și care le-ar putea readuce sensul… Cu replici spumoase, piesa vorbește despre o criză. Criza femeii la 30 de ani, adică acel moment când începi să simți că nu mai ai timp… că ești într-o cursă contra cronometru cu tine însăți, cu ratarea fie ea umană sau profesională, cu corpul tău care începe să nu mai fie ca la 20 de ani. Este acel moment al vieții unei femei în care lucrurile se cristalizează și drumurile și opțiunile par să se îngusteze. Iar nefericirea se arată ca fiind infinită în chipurile și fațetele ei. Antidotul în cazul de față? Umorul și prietenia.

Șase caractere total diferite, pe care le veți savura la fața locului, în Sala Mare a Teatrului Metropolis, șase femei care, într-o seară, la o petrecere, se (re)găsesc, se ceartă, se împacă, se sprijină, se contrazic, își povestesc cu umor problemele și dramele personale, se dezvăluie și dezvăluie lumi interioare superb construite, în care cu toții ne recunoaștem. Cât de departe e viața lor de ceea ce au visat și cât timp mai au s-o aducă în punctul în care și-ar dori? Câte castele de nisip li s-au dărâmat și cât timp mai au să construiască altele? Extrem de diferite, ființe care se raportează diferit la existență și la oameni – de la femeia caldă și timidă, sufocată de o politețe care i-a devenit mod de existență și care așteaptă mereu să sune un telefon, la femeia dezinvoltă, dispusă la diverse experiențe sexuale, dar care tânjește după tandrețe constantă, la actrița care nu-și găsește drumul spre succes și care e mereu pe punctul de a se despărți de un bărbat care o înșală, la femeia care construiește vieți paralele în minte și fuge de o realitate din care bărbatul iubit a plecat de un an, la femeia însărcinată, care simte că trăiește un miracol, dar nu știe cum să managerieze toată situația în care se află viața ei, toate sunt într-un punct de cotitură. Iar cea de-a șasea, contrapunctul necesar în spectacol, e femeia de succes, femeia puternică și dură, femeia care înoată în bani și care trăiește la un cu totul alt nivel, imposibil de cinică și absolut comică în agresivitatea ei, se dezvăluie și ea la final la fel de fragilă, la fel de nefericită, la fel de dornică de afecțiune.

În esență, spectacolul de la Metropolis e despre prietenie, despre acel ceva prețios la care te întorci atunci când toate punțile au dispărut. Și experiența e absolut terapeutică, pentru că, pe de o parte, de-a lungul poveștii empatizezi cu fiecare dintre ele și simți cum propria ta viață s-a intersectat cel puțin o dată cu situații similare, iar, pe de altă parte, e terapeutică pentru că totul, tot acest carusel teribil de emoții prin care trec împreună și fiecare în parte se traduce într-o explozie de râs. Iar câteodată, râsul devine lacrimă…

Foto: Andrei Gândac/Two Bugs

Următoarele reprezentații sunt programate pe 11 și 12 mai. 

30+

27
/04
/26

În perioada 10 – 22 mai, tangoul iese din tavernele din Buenos Aires și Montevideo și ajunge, pentru câteva seri, pe scenele din Târgu Mureș, Bistrița, Deva, Sibiu, Caracal, Port Cultural Cetate, București și Bacău. Biletele pentru concertul de la București sunt deja puse în vînzare: Turneul Național Flautul Fermecat – Ediția a XV-a Ediția a 15-a a Turneului Național Flautul Fermecat propune publicului […]

24
/04
/26

Pe 23 aprilie, ziua lui Shakespeare și Ziua Internațională a Cărții se lega de fiecare dată de prezența lui George Banu, una dintre marile personalități care au marcat destinul teatrului în ultima parte a secolului 20 și începutul secolului 21.

23
/04
/26

„25 Years Later (După 25 de ani)”, unul dintre programele speciale ale ediției aniversare TIFF.25 (12-21 iunie 2026, Cluj-Napoca), propune o întoarcere în anul 2001, reunind titluri care au definit începutul de mileniu în cinema.

23
/04
/26

Miercuri, 29 aprilie 2026, de la 19.00, celebrul violonist Alexandru Tomescu va cânta pe scena Sălii Radio. Alături de Orchestra de Cameră Radio și sub bagheta dirijorului-invitat Fayçal Karoui, violonistul român va interpreta Bach: Concertul în mi major pentru vioară și orchestră.

21
/04
/26

În perioada 25 aprilie – 11 octombrie, orașul devine din nou promenadă urbană. „Străzi deschise - București”, cel mai amplu proiect cultural al Capitalei, organizat de Primăria Municipiului București, prin ARCUB, revine cu cea de-a șasea ediție.

21
/04
/26

Bucureștiul devine, din nou, un punct de convergență al marilor energii ale muzicii clasice: biletele pentru concertele simfonice și recitalurile camerale din cadrul Concursului Internațional George Enescu 2026 au fost puse în vânzare, deschizând accesul publicului către una dintre cele mai relevante platforme de afirmare artistică ale momentului.

21
/04
/26

După șapte luni de proiecții urmate de discuții cu experți și terapeuți despre temele principale din filmele vizionate la Cinema Elvire Popesco, programul european Film Therapy Film Club - FTFC – lansat de Institutul Francez din România la București în octombrie 2025, ajunge la final. Ultima proiecție din această serie va avea loc pe 23 aprilie, de la ora 18:00, când va fi arătat filmul „L’événement” în care actrița franco-română Anamaria Vartolomei are rolul principal.

15
/04
/26

Două figuri esențiale ale creației literare de limbă germană, Ingeborg Bachmann și Paul Celan, sunt reunite din nou, în mod simbolic, prin două expoziții documentare care le prezintă parcursurile literare și de viață, precum și întâlnirea lor afectivă aflată la originea unei corespondențe tulburătoare, a unor pagini literare de o forță și de o sensibilitate fără egal.

15
/04
/26

După succesul cu spectacolul Aplauze pentru poet pe scenă… în Italia, la Roma, Milano şi Bologna, din 2024 şi Aplauze pentru poet pe scenă… în Spania, la Barcelona, Madrid și Valencia, din 2025, actrița Emilia Popescu și pianistul Cătălin Răducanu, ajung, pe 24 aprilie 2026, ora 17, într-o nouă formulă de spectacol, la Bari, în fermecătorul oraș-port din sudul Italiei, situat pe malul Mării Adriatice.

14
/04
/26

Cinema of Togetherness, cel de-al șaptelea sezon, se va desfășura din aprilie 2026 până în noiembrie 2027, pornind de la întrebarea: Ce voci și eforturi ștergem atunci când atribuim complexitatea deciziilor și semnificațiilor unei singure voințe și viziuni? Sezonul își propune să demonteze mitul autorului singular și autoritar și se uită la colective, duo-uri creative și la roluri invizibilizate, celebrând deopotrivă munca din spatele și din fața camerei.

14
/04
/26

Concertul de la Ateneul Român, pe 20 aprilie, de la ora 19:00, aduce publicului din București o întâlnire rară cu violonistul Liviu Prunaru, într-un recital solo, parte din Turneul Național Concertmaestro, ediția a II-a.