-->

Incubatorul de Animație la Animest: s-au deschis înscrierile pentru liceeni!
https://www.ziarulmetropolis.ro/incubatorul-de-animatie-la-animest-s-au-deschis-inscrierile-pentru-liceeni/

În urmă cu 5 ani Animest lansa Incubatorul de Animaţie – un program care îi încuraja pe liceenii din România şi Republica Moldova să-şi pună imaginaţia în mişcare.

Un articol de Petre Ivan|27 august 2024

De-a lungul acestor ani Incubatorul a ajuns la peste 200 de membri în comunitate, a catalizat producerea mai multor animații care au fost selectate, proiectate și premiate la festivaluri internaționale de film din România, Canada, Croația, Anglia și SUA, iar alumnii Incubatorului de Animație sunt astăzi printre studenții de la UNATC Animație, dar și la facultăți precum Gobelins Paris.

Ajuns la ediția a 5-a, Incubatorul de Animație, cea mai mare comunitate pentru adolescenți dedicată animației și artei digitale, a deschis înscrierile atât pentru atelierul Animate the Festival!, cât și pentru Juriul Adolescenților @ Animest. Termenul limită este 10 septembrie, înscrierile sunt gratuite și se fac exclusiv online, iar mai multe detalii se regăsesc pe: incubatoruldeanimatie.ro.

Petrecând timp cu adolescenții care au participat la Incubator de-a lungul anilor, am realizat cât de mult le-ar folosi o comunitate unde să poată crea de-a lungul întregului an. Așa s-a născut Comunitatea Incubatorul de Animație, care a devenit între timp mult mai mult: o platformă educativă, un studio de animație, un cineclub, chiar și un laborator de cercetare—un spațiu în care adolescenții își conduc propriile proiecte, formează prietenii, oferă sprijin artistic, creează și cresc împreună. Foștii participanți se întorc la Incubator pentru a susține ateliere și discuții despre facultate și industrie. Ne dorim să facem noile tehnologii și arta digitală accesibile tuturor adolescenților, indiferent de background, printr-o combinație de inițiative online și în persoană. Succesul proiectului se datorează atât implicării adolescenților, cât și echipei foarte pasionate care construiește alături de ei.”, a spus Kar Bălan, coordonatorul Incubatorului de Animație.

Animate the Festival! – un workshop de 5 zile pentru liceenii pasionați de animație

Între 7 – 12 octombrie liceenii din România și Republica Moldova au șansa de participa în cadrul Animest.19 la un workshop intensiv de animație, precum și la un program curatoriat de echipa Incubator, plin de proiecții, masterclass-uri, industry talks și multe alte activități. Trainerii care vor susține cele 5 zile de atelier de animație sunt Laura Pop și Cristian Radu, amândoi animatori multipremiați și doctori în animație. Laura este regizoare, iar filmele ei propun perspective filosofice asupra propriei persoane, asupra ciclului vieții și a morții. Cristian semnează mai multe animații selecționate și premiate în festivaluri internaționale, precum Skateboarding Is Not a Crime sau Nu mor caii când vor câinii. Sub îndrumarea lor, cei 10 liceeni selectați să participe la workshop-ul de la București, vor lucra primul lor film de animație, care va fi proiectat la Gala de închidere a celei de-a 19-a ediții Animest.

Participarea la workshop este gratuită, iar organizatorii Incubatorului vor asigura în fiecare zi masa de prânz precum și toate echipamentele tehnice necesare. Participanții își vor organiza independent cazarea pentru perioada 6 – 13 octombrie. Înscrierile se pot face online până pe 10 septembrie, vor fi selectați în total 10 liceeni din România și Republica Moldova.

Aplicația de înscriere trebuie să includă un portofoliu format din 4 lucrări reprezentative, în orice tehnică, precum și rezolvarea unui exercițiu practic – o animație de 3 secunde, plasată în mediul urban, pe tema „Te joci de-a v-ați ascunselea în oraș. Unde te ascunzi?”. Un alt criteriu important de eligibilitate este disponibilitatea participanților: aceștia trebuie să poată participa fizic la toate activitățile workshop-ului, în toate cele 5 zile. 

Mai multe detalii despre Animate the Festival!, precum și formularul de înscriere sunt disponibile aici.

Juriul Adolescenților la Animest.19

Liceeni pasionați de animație și critică de film au oportunitatea de a deveni unul dintre cei 3 jurați ce vor oferi Premiul Adolescenților în cadrul Competiției Internaționale de Lungmetraje de la cel mai mare festival de animație și singurul festival eligibil pentru nominalizări la premiile Oscar din România, Animest. Juriul selectat va avea oportunitatea de a discuta cu profesioniști din industrie și chiar cu regizorii filmelor din competiția pe care o jurizează.

Înscrierile sunt deschise până pe 10 septembrie, iar juriul selectat va fi ghidat de Ligia Soare, din echipa Festivalului Animest. Proiectul va începe cu un workshop susținut de Ligia, în cadrul căruia participanții vor învăța bazele analizei de film. Selecția participanților va fi realizată în urma unei aplicații care constă în două întrebări:

  • De ce crezi că ești persoana potrivită pentru Juriul Adolescenților @ Animest.19?
  • Alege un film care ți-a plăcut și motivează de ce ar trebui sa îl vadă și alte persoane – poți să te referi la temă, personaje, impact social, artwork, vizualuri etc. 

Cele 3 participante selectate anul trecut pentru Juriul Adolescenților, respectiv  Paula Benu, Clara Amariței și Zena Pop-Cohuț, formează anul acesta echipa de selecție pentru Proiecția Adolescenților @ Animest, care va consta într-un calup de scurtmetraje realizate de elevi de liceu sau în an pregătitor, înscrise în această vară în urma unui open call. Această tradiție să va păstra și pentru adolescenții care vor fi aleși anul acesta în juriu. Detalii complete despre program și înscrieri aici.

Adolescenții pot aplica atât la Juriul Adolescenților@Animest, cât și la Animate the Festival!, dar participarea este posibilă doar la unul dintre cele două workshop-uri. Decizia legată de admitere va fi luată de selecționeri.

05
/04
/23

ARCUB, Institutul Francez și Goethe-Institut își unesc forțele pentru o expoziție-eveniment, care aduce laolaltă fotografie, pictură, sculptură, obiect, instalație audio și video, artiști din Germania, Japonia, Franța, Italia și România: 𝙐𝙉𝘿𝙀𝙍 𝙏𝙃𝙀 𝙃𝙊𝙐𝙎𝙀. 

04
/04
/23

Muzeul Național de Artă al României oferă un program special de vizitare în data de 5 aprilie 2023, prima zi de miercuri a lunii în care toți vizitatorii beneficiază de gratuitate.

31
/03
/23

Programul cultural TM2023 pentru luna aprilie include un festival de artă, tehnică și istorie analogică, road performance-uri într-un camion, conferințe cu personalități de renume, sesiuni de plantare, concerte, ateliere de dans, expoziții, cât și tururi ghidate, lansări de carte și multe altele.

30
/03
/23

„KOMOREBI. Lumina care se filtrează printre copaci”, cel mai nou spectacol de teatru creat de compania Vanner Collective, pe textul dramaturgei Raluca Mănescu, ce își propune să demaște masculinitatea toxică și fuga barbaților din fața propriilor emoții și frici, va avea două reprezentații la București, la Centrul Educațional Replika, pe 30 și 31 martie, de la ora 19:00.

29
/03
/23

Corul Național de Cameră „Madrigal - Marin Constantin” și Centrul de Cultură Arcuș vernisează cea de a treia expoziție din seria aniversară Galeria „Madrigal 60” și invită publicul să descopere universul vizual al artistului Emanuel Chiriac. Evenimentul va avea loc vineri, 31 martie, de la ora 19:00, la sediul Corului Madrigal din Aleea Dealul Mitropoliei 11, București.

28
/03
/23

Cu ocazia împlinirii a 15 ani de activitate în promovarea artei contemporane și a peste 500 de materiale video originale (interviuri, documentare, no comment, expoziții) pe canalul YouTube, se lansează premiul Modernism.ro Award 2023, un trofeu de colecție, unicat, acordat în funcție de preferințele și vizualizările publicului.

27
/03
/23

În săptămâna 27 martie – 2 aprilie, Uniunea Artiștilor Plastici din România așteaptă publicul la multe evenimente din țară: expoziția „El Camino” (fotografii de Călin Piescu), sculptură la Galeria de Artă din Ploiești și picturi semnate de Aurelian Broască (la Constanța).

23
/03
/23

MoBU anunță Târgul Internațional de Artă București, eveniment care va avea loc în perioada 19-28 mai a.c. la Romaero Băneasa. Organizatorii au pregătit un pavilion expozițional complex, multifuncțional, cu 22.000 de metri pătrați la interior și în exterior, din care aproape 5.500 mp sunt spațiu expozițional dedicat exclusiv galeriilor și artiștilor participanți.

23
/03
/23

Indie Box, inițiativa din spatele mai multor proiecte artistice ai ultimilor 6 ani, precum [m]others, [ship of fools], Danstopic și Movemental, a lansat luna aceasta un nou proiect de terapie prin artă și cercetare artistică a cărui implementare se va petrece pe parcursul acestui an în două spitale de psihiatrie din țară: Spitalul Voila din Câmpina și Spitalul „Eftimie Diamandescu” din Bălăceanca.