Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-17-23-martie/

Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? Şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.

Un articol de Petre Ivan|17 Martie 2014

Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.

Teatrul Metropolis:

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 22 martie, ora 14.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Atelier,

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Un duel” după AP Cehov, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică:

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; vineri, 21 martie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Studio:

joi, 20 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa;

Sala Pictura:

joi, 20 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Radu Tudor; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 23 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

miercuri, 19 martie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrul Bulandra:

Sala Liviu Ciulei –

luni, 17 martie, ora 18.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 29 martie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, 20 martie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier de Antoaneta Cojocaru; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Acum ori niciodată”, de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Sala Toma Caragiu:

luni, 17 martie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.

Teatrelli

19 martie, ora 20.00 – concert Jazzappella; 20 şi 21 martie, ora 20.00 – Quartet, cu Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel; 22 martie, ora 20.00 – concert Alina Manole

Teatrul Nottara.

Sala Horia Lovinescu –

luni, 17 martie, ora 19.30 – “Fii cuminte, Cristofor!”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “O tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Titanic vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala George Constantin:

marţi, 18 martie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 19 martie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 20 martie, ora 19.30 – “Panică. Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; sâmbătă, 22 martie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

marţi, 18 martie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 19 martie, ora 19.00 “O scrisoare pierdută”, de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “…escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess, după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Teatrul Teatrelor/Romexpo:

duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Femeia Programul teatrelor şi-a pierdut jartierele

Teatrul Mic:

marţi, 18 martie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou, Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu, duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Masca:

vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Teatrul Naţional) –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sala Nouă a Teatrului de Comedie –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer;

Sala Teatrului Nottara –

joi, 20 martie, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa.

În Culise:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “O seară furtunoasă”, regia Claudia Negroiu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Vânzătorii ambulanţi”, de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “Despre bărbaţi şi femei”, de Emanuel Pârvu şi Oreste Teodorescu, regia Sorin Cocis; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; joi, 20 martie, ora 21.30 – “Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; vineri, 21 martie, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 martie, ora 18.00 – “Forma lucrurilor”, de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 22 martie, ora 22.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, scenografie Irina Moscu; duminică, 23 martie, ora 15.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi.

Teatrul Luni:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, de Carole Frechette, regia Elena Morar; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Noaptea ursului”, după Ignacio del Moral, regia Magda Catone.

Teatrul ACT:

luni, 17 martie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul “Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija.

ARCUB:

joi, 20 martie, ora 20.00 – “Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 20.00 – “Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Comedie pe întuneric”, de Peter Shaffer, regia Cristian Dumitru.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 20 martie, ora 20.15 – “9 din 49”, de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei; vineri, 21 martie, ora 20.15 – “Ruleta rusească”, de Vladimir Maiakovsky, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu.

Opera Comică:

luni, 17 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 17 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; vineri, 21 martie, ora 17.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 17 martie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 10.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 12.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; duminică, 23 martie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 23 martie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino.

Programul teatrelor

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia –

marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Inimă Rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Carolina şi poneiul de Laurenţiu Budău, regia Cornel Todea; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; duminică, 23 martie, ora 11.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul “Harap Alb”, de Ion Creangă, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca: miercuri, 19 martie, ora 17.00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Juliena Drăghici.

Teatrul Excelsior:

marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran, după HC Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de HC Andersen, regia Ilinca Stihi; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 23 martie, ora 11.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Foto cu Programul teatrelor , Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule, Femeia care şi-a pierdut jartierele , Pinocchio – wikipedia, facebook

22
/10
/17

Regizorul Wong Kar-wai a primit vineri în Franța, la Lyon (centru-est), Premiul Lumiere pentru întreaga carieră. La 59 de ani, el este primul regizor chinez care a primit acest premiu. ''Dedic această onoare care mi s-a făcut soției și muzei mele, Esther. Există fragmente din ea în fiecare dintre personajele feminine din filmele mele'', a spus regizorul după ce a primit premiul din mâinile actriței Isabelle Adjani.

22
/10
/17

“Capace” intră pe marile ecrane din România începând cu 27 octombrie. Filmul semnat de Sorin Marin îl aduce în fața publicului pe Vlad Ivanov într-o ipostază mai puțin obișnuită, personajul interpretat de celebrul actor ieșind din zona personajelor negative – ”Capace” este povestea unui bărbat bogat și puternic, dar singur (interpretat de Vlad Ivanov), care își conduce afacerile cu autoritate și fără scrupule.

21
/10
/17

În perioada 20-28 octombrie are loc a patra editie a HomeFest. Nouă zile în care bucureştenii se pot bucura de spectacole neconvenţionale de teatru sau dans, de lecturi, concerte şi performance-uri.

21
/10
/17

Concerte speciale, solişti vestiţi dar şi peripeţii or gesturi ale artiştilor or publicului, momente plăcute sau mai puţin. O trecere în revistă, Da capo al fine, a Festivalului Enescu.

20
/10
/17

Cartea „O undiță pentru bunicul meu” (traducere din limba chineză de Irina Ivașcu) de Gao Xingjian (Premiul Nobel pentru Literatură în anul 2000) a fost publicată la Editura Polirom, în 2017.

19
/10
/17

„The Square”, în regia lui Ruben Östlund, e un film ca un tur de rollercoaster pe pastile, iar la avanpremiera de la Les Films de Cannes à Bucarest s-a râs zgomotos și prelung într-o sală arhiplină.

19
/10
/17

Premiul pentru pseudoştiinţă din acest an i-a fost acordat anul acesta celebrei actrițe Gwyneth Paltrow, pentru site-ul său Goop, care promovează tratamentele homeopatice sub forma unor forme de tratament ştiinţifice. The Skeptic Magazine oferă anual premiul Rusty Razor Award / Lama Ruginită persoanelor care prezintă un tip de pseudoştiinţă exagerat.

19
/10
/17

Cea mai premiată comedie a momentului la Londra și New York – „Cum să distrugi o piesă” – va avea premiera la București pe 3 și 4 noiembrie la Grand Cinema & More. „Cum să distrugi o piesă” este comedia-revelație a acestui an în teatrul internațional.

19
/10
/17

Liminal, primul festival de artă, știință și tehnologie din București, va avea loc în perioada 31 octombrie - 5 noiembrie. Festivalul propune publicului o expoziție de artă trans-media, o serie de discuții teoretice și un hackathon în cadrul căruia participanții vor dezvolta sisteme și dispozitive de teraformare pentru a coloniza alte planete.

19
/10
/17

Actrița Olga Tudorache, angajată a Teatrului Mic până în anul 1978, a plecat dintre noi în în cursul nopții de marți spre miercuri (17 spre 18 octombrie), în Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Elias din București - anunță un comunicat al Teatrului Mic din București, care oferă și detaliile funeraliilor actriței Olga Tudorache:

18
/10
/17

Personalități din lumea culturală românească au transmis mesaje emoționante la moartea actriței Olga Tudorache,. "Doamna Olga, ... Vă iubesc. Mulțumesc. Dumnezeu să vă țină sufletul în palma Lui!", a scris Oana Pellea pe pagina sa de facebook. "În semn de omagiu, Sala Mare a Teatrului Metropolis se va numi Sala Olga Tudorache”, a anunțat, la rândul său, directorul acestei instituții, George Ivașcu.

Page 1 of 65712345...102030...Last »