Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-10-16-noiembrie/

N(aum), Peretele, Gaiţele, Hoţi, Panică, Natură moartă cu nepot obez, Mecanica inimii, Tartuffe, Lecţia şi multe alte spectacole în săptămâna 10 – 16 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|10 noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19:00 – “N(aum)” de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; joi, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 11:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional “I.L. Caragiale”,

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; duminică, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar.

Sala Pictura:

miercuri, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 20:00 – “Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Sala Atelier:

joi, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, ora 19:30 – “Omul cu mârţoaga” de George Ciprian, regia Anca Bradu.

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala “George Constantin”: joi, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, ora 19:30 – “Rapsodie-n roz” după “Oscar şi Tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, ora 19:30 – “Metoda” (Metoda Grönholm), regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, ora 19:30 – “Vizitatorul”, regia Claudiu Goga.

Sala “Horia Lovinescu”: duminică, ora 19:00 – “Portugalia” de Zoltan Egressy.

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez”; joi, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”; vineri, ora 19:00 – “Şaraiman”; sâmbătă, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 11:00 – “Fluturi şi oameni”; duminică, ora 19:00 – “Titanic Vals”.

Sala Studio: joi, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”; vineri, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”; sâmbătă, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”; duminică, ora 19:30 – “Contra democraţiei”.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

vineri, ora 20:00 – “Mecanica inimii”, regia Chris Simion; sâmbătă, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; duminică, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate”, regia Mihai Constantin.

Sala “Toma Caragiu”: sâmbătă, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie; duminică, ora 19:00- “Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie.

Teatrul de Comedie:

joi, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia László Bocsárdi; vineri, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Liviu Lucaci; sâmbătă, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19:00 – “Elling”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta” de William Shakespeare; miercuri, ora 19:00 – “Teibele şi demonul ei”, regia Szabó K. István; joi, ora 19:00 – “În vizită la domnul Green”, regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul Act:

duminică, ora 19:00 – “Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu.

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – “Primavara d-nei Stone la Roma”; vineri, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”; sâmbătă, ora 19:00 – “Băieţii de aur”; duminică, ora 19:00 – “Pensiune completă”.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”; duminică, ora 19:00 – “Numele”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 19.00 – “Acul cumetrei Gurton”.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10:00 – “Degeţica”; sâmbătă, ora 11:00 – “Crăiasa zăpezii”; duminică, ora 11:00 – “Măria-Sa… Măgarul!”.

Teatrul “Ion Creangă”:

miercuri, ora 10:00 – “Amintiri din copilărie” (Palatul Naţional al Copiilor); sâmbătă, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – “Box FM”, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, ora 19:00 – “Orfani”, regia Elena Morar; vineri, ora 19:00 – “Terapie prin sexgmail-com”; ora 22:00 – “Romantic Fools”, regia Toma Dănilă.

Teatrelli:

11 noiembrie ora 20.00, „Taxi blues” de Ana Maria Bamberger, Cu: Marius Bodochi, Dan Tudor; 13 noiembrie ora 20.00 – Concert Basorelief – „O călătorie muzicală de neiutat”, Iulian Vrabete – bas, Relu Bițulescu – tobe, Eduard Bălașa – chitară, Dan Stesco – clape; 14 noiembrie ora 20.00 – O seară argentiniană cu Analia Selis și Mariano Castro

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – “O seară altfel”; sâmbătă, ora 19:00 – “Sub geana mării”, regia Mişa Şerban; duminică, ora 21:00 – “Disco Love”.

Teatrul În Culise:

miercuri, ora 19:00 – “Lecţia”, regia Mona Gavrilaş; joi, ora 20:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regie Cristian Bajora; sâmbătă, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; duminică, ora 19:00 – “Trei piese scurte fara sex”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”; marţi, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, ora 17:00 – “Pygmalion”; sâmbătă, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”.

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, ora 20:00 – “Moscova Petuski”, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Elisabeta:

marţi, ora 19:00 – “Încurcătură la nivel Înalt!”; miercuri, ora 20:00 – “Zic Zac”; vineri, ora 19:00 – “Vis”; duminică, ora 20:00 – “Oscar şi Tanti Roz”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook, octavian tibar

17
/09
/20

CRONICĂ DE FILM Există filme de stare, filme de idei şi filme de subiect (şi diverse combinaţii între ele). Programate a fi lansate în curând în cinematografe, „Madre” (2019), al spaniolului Rodrigo Sorogoyen, şi „Corpus Christi” (2019), al polonezului Jan Komasa, sunt în primul rând filme de subiect.

17
/09
/20

Expoziția „Onoarea națiunilor. Ordine și decorații din patrimonial Muzeului Național de Istorie”, care își așteaptă vizitatorii până în luna noiembrie, constituie un proiect unic, potrivit organizatorilor cel mai mare proiect de acest gen care s-a pus în operă în țară după 1989.

17
/09
/20

În perioada 30 septembrie–4 octombrie, va avea loc o ediție specială a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași–FILIT. Sub semnul continuității, Muzeul Național al Literaturii Române Iași propune o formulă adaptată la condițiile crizei globale.

17
/09
/20

A 12-a ediție KINOdiseea – Festivalul de Film pentru Publicul Tânăr are loc în București, în perioada 17 septembrie–11 octombrie 2020, și aduce pe marile ecrane din aer liber cele mai noi filme pentru copii, dar numai bune pentru o seară petrecută cu întreaga familie.

16
/09
/20

La Teatrul de Comedie va începe în curând stagiunea 2020-2021. Deschiderea se va face cu trei reprezentații consecutive ale spectacolului „Doi pe o bancă” după Aleksandr Ghelman, în regia lui Mihai Bendeac, programate pentru pe 25, 26 și 27 septembrie, de la ora 19.00, la Sala Radu Beligan.

16
/09
/20

În perioada 16-28 septembrie 2020, Accademia di Romania in Roma, cu sprijinul Institutului Cultural Român, organizează expoziția de artă contemporană „In Between Repetition and Variation” a artistei Lucia Ghegu, bursieră „Vasile Pârvan” în 2019 și 2020.

15
/09
/20

A 28-a ediție a Galei Premiilor UNITER se va desfășura la Craiova, cu ocazia aniversării a 170 de ani de la înființarea teatrului craiovean „Marin Sorescu”, într-un spațiu în aer liber, la Teatrul de Vară din Parcul „Nicolae Romanescu”.

Pagina 1 din 91512345...102030...Ultima »