Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 – 30 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-30-martie/

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe altele. Programul teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|24 martie 2014

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene.

Teatrul Metropolis:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom şi Jerry”, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim, informează Mediafax.

Sala Mică: miecuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării” de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu;

Sala Pictura: joi, 27 martie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Media: duminică, 30 martie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; vineri, 28 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Şaraiman”, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

luni, 24 martie, ora 21:00 – “Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka.

Programul teatrelor

La grande magia

Teatrul Mic:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 25 martie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Spionul balcanic”, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 27 martie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Super-fericiţii”, de Catinca Drăgănescu.

Teatrelli:

vineri, 28 martie, ora 20.00 – Masculin + Feminin = Love, cu: Radu Gabriel, Virginia Mirea, Mihai Munteniţă, Marius Florea Vizante, Maria Radu; sâmbătă, 29 martie, ora 20.00 – Ludwig, Niccolo şi Joe, cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu, Georgeta Ciocârlan; duminică, 30 martie, ora 20.00 – Quartet – regia: Dan Tudor. Cu: Adela Mărculescu, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Florina Cercel

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Gâlcevile din Chioggia”, regia Daniel Niţoi; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Părinţii teribili”, de Diana Lupescu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Diana Lupescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Maria Callas – La Divina”, regia Radu Gabrea; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”:

luni, 24 martie, ora 19:30 – “Abator”, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Interviu”, regia Bogdan Dumitrescu; miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Rapsodie-n roz”, regia Alexandru Repan; joi, 27 martie, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 martie, ora 19:30 – “Panică, Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor;

Teatrul Evreiesc de Stat:

(la Teatrul Naţional)

miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării”, regia Andreea Tănăsescu;

(la Sala Teatrului Nottara):

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Jocul regilor”, regia Felix Alexa;

(la Sala Nouă a Teatrului de Comedie):

sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “Chiriţa în provincie”, un spectacol susţinut de elevii Liceului “Tudor Vianu”, regia tehnică Ana Păun, Irina Bercu, Adrian Balinisteanu, Edi Dumitra; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Blazonul”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”: joi, 27 martie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan.

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Poiana boilor” după “Cerere în căsătorie/ Ursul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Masca:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Parcul”, regia Mihai Mălaimare.

Programul teatrelor

În Culise:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Conversaţii cu mafia”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, 27 martie, ora 19:30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu; joi, 27 martie, ora 21:30 – “Freak Show” de Florin Piersic Jr.; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Talk to the bomb”, regia Lala Misosniky; vineri, 28 martie, ora 22:00 – “Yom Kippur (Ziua Iertării)”, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 29 martie, ora 16:00 – “Cupluri”, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom & Jerry” de Rick Cleveland; sâmbătă, 29 martie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată”, regia Dorina Chiriac; duminică, 30 martie, ora 15:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; duminică, 30 martie, ora 22:00 – “Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan.

Teatrul Luni:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, de Catinca Drăgănescu; miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Buzunarul cu pâine”, regia Cristian Pepino.

Teatrul ACT:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Fidelitate”, regia Dragoş Câmpan.

UnTeatru:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ce zile frumoase!”, regia Sânziana Stoican; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Poezia visului”, regia Miriam Răducanu;

Teatrul de Artă:

joi, 27 martie, ora 20:15 – “Recviem pentru un Iepuraş”, de Mihai Ignat; vineri, 28 martie, ora 20:15 – “Monoloagele vecinului”, de Laurenţiu Bănescu; sâmbătă, 29 martie, ora 20:15 – “6 din 49”, regia Alexandru Maftei; duminică, 30 martie, ora 20:15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul de pe Lipscani:

joi, 27 martie, ora 20:00 – “Doi pe un balansoar”, regia Cristi Toma.

ARCUB:

duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 24 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 24 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Inimă Rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Războiul bucatelor”, regia Mihai Manolescu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Harap Alb”, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 26 martie, ora 17:00 – “Baloane Colorate”, regia Anca Sigartău; vineri, 28 martie, ora 17:00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 martie, ora 10:00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 29 martie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 29 martie, ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 30 martie, ora 10:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić; duminică, 30 martie, ora 12:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić.

Foto cu Programul teatrelor – facebook, wikipedia

23
/10
/20

Teatrul Național Iași, alături de poporul din Belarus, în proiectul „Belarus(ia) ̶ Lecturi la nivel mondial” Belarus(sia) Worldwide Reading Project), cu un eveniment excepțional: INSULTAȚI. BELARUS(IA) de Andrei Kureichik. Luni, de la ora 19:00, la Sala Teatru³, spectacol-lectură în cadrul proiectului LECTURI³.

23
/10
/20

„Desigur, cel mai important în perioada aceasta este să fim sănătoși și să facem ca lucrurile să continue să meargă cât de cât într-o normalitate, de la școală și familiile noastre și până la joburi – care sunt în pericol, în special cele ale free-lancerilor din domeniul cultural și al organizării de evenimente. Altfel însă, e important și să încercăm să ne păstrăm pe cât se poate obiceiurile din viața noastră de dinainte – inclusiv cele care nu sunt necesare supraviețuirii imediate, cum sunt cele culturale în general și un festival de film în particular. Căci da, nu se oprea lumea în loc dacă nu organizam noi ediția a 11-a a Les Films de Cannes à Bucarest – însă ne-am încăpățânat tocmai pentru fărâma de normalitate pe care continuarea acestei tradiții o aduce în viața noastră” spune Cristian Mungiu, inițiatorul festivalului.

22
/10
/20

Săptămâna aceasta, marele regizor, scenarist și actor Nikita Mihalkov, laureat al premiului Oscar, a împlinit 75 de ani, iar TVR 2 îl aniversează programând două dintre filmele sale reprezentative. Bărbierul din Siberia”, cu Julia Ormond, Oleg Menşikov şi Richard Harris – sâmbătă, la Filmul săptămânii şi Ochi negri (OCI CIORNIE), cu inegalabilul actor Marcello Mastroianni - duminică, la Filmul de Artă.

22
/10
/20

Asociația Culturală Control N a lansat în această săptămână prima ediție a programului educațional De Trei Ori (Poveste. Monolog. Scenariu) – ateliere de autocunoaștere prin scris, care se va desfășura în perioada 19 octombrie – 6 noiembrie, în varianta online, cu 30 de elevi din clasele a VI-a și a VII-a din trei școli bucureștene: Școala Gimnazială Nr. 197, Școala Gimnazială Nr. 169 și Școala Gimnazială “Sfinții Constantin și Elena”.

21
/10
/20

CRONICĂ DE FILM Prezentat în premieră la Festivalul Astra de la Sibiu şi selectat la prestigiosul IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam), „Copii pierduţi pe plajă” (2020) este debutul în lungmetrajul documentar al tinerei regizoare Alina Manolache şi încearcă să facă un portret al generaţiei de 30 ani, născută imediat după Revoluţie.

20
/10
/20

Editura Muzeului Național de Artă Contemporană și-a adăugat în colecție o nouă publicație „reper” pentru istoria vizualității contemporane din România, marcând astfel borna istorică a 30 de ani de la evenimentele lui decembrie 1989.

Pagina 1 din 92412345...102030...Ultima »