Programul teatrelor bucureştene în perioada 19 – 25 mai 2014
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-19-25-mai-2014/

Fantoma, dragostea mea, Doi X Doi, Mult zgomot pentru nimic, Pescăruşul, O viaţă în teatru, Cafeneaua, Just about love, Femeile din viaţa mea şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|19 mai 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 19 – 25 mai 2014

Teatrul Metropolis: marţi, 20 mai, ora 19.00 – „Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Tartuffe sau Impostorul”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică:marţi, 20 mai, ora 19.30 – „Doi X Doi”, după „Tigrul”, de Murray Schisgal & „Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; joi, 22 mai, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Studio:

joi, 22 mai, ora 19.30 – „Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cărnişteanu;

Sala Media:

duminică, 25 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu

joi, 22 mai, ora 19.00 – „Yentl”, de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Maria Callas – La divina”, după Master Class de Terrence McNally, regia Radu Gabrea.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Giţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu

luni, 19 mai, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 20 mai, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 22 mai, ora 20.00 – „Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Şarpele în iarbă”, de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „…escu”, de Tudor Muşatescu, regia

Acasa la tata

Acasa la tata

Alexandru Dabija; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci.

Teatrul teatrelor Romexpo:

duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Mic:

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 22 mai, ora 19.00 – „Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; vineri, 23 mai, 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrelli

19 mai (ora 20.00) – „Masculin + Feminin = Love” cu Radu Gabriel, Virginia Mirea, Marius Florea Vizante, Maria Radu şi Mihai Munteniţă; 22 mai (ora 20.00) – Concert Nightlosers; 24 mai (ora 20.00) – „Taxi Blues” cu Marius Bodochi și Dan Tudor

Teatrul Masca:

vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Intrusa”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – „Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 25 mai, ora 18.00 – „Parcul”, regia Mihai Mălaimare;

Amfiteatrul teatrului:

vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Actorul”, regia Anca Dana Florea; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Cafeneaua”; duminică, 25 mai, ora 20.00 – „Gemenii”.

Teatrul Evreiesc:

Sala Mică a Teatrului Naţional – miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; miercuri, 21 mai, ora 21.30 – „Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.

În Culise:

luni, 19 mai, ora 20.00 – „Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 20.00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 21.30 – „Iele – O impovizaţie, două…”; miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 19 mai, ora 20.00 – „Femeile din viaţa mea”, după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; marţi, 20 mai, ora 20.00 – „Doamna fără nimeni”, regia Diana Maria Mihailopol; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; miercuri, 21 mai, ora 21.00 – „Orice pentru tine”, de autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Ieri, azi, mâine şi oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; joi, 22 mai, ora 22.00 – „Doamna fără nimeni”, regi Diana Maria Mihailopol;

vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Cupluri”, după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; vineri, 23 mai, ora 22.00 – „Shot sau Comedia relaţiilor”, după autori americani contemporani, direcţia scenică Andreea Bibiri; sâmbătă, 24 mai, ora 15.00 – „Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Astă seară. Lola Blau”, de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 24 mai, ora 22.00 – „Comedie neagră”, după Peter Shaffer, regia Cosmin Alexandru Purice; duminică, 25 mai, ora 15.00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 25 mai, ora 20.00 – „Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga.

Teatrul Luni:

miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Îmbrăţişări frânte”, după o idee de Vaclav Havel, regia Andreea Iacomiţă; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Suntem ceea ce iubim… de ziua lui Nichita”, regia Laura-Maria Vlădoiu – notează Mediafax.

Teatrul de Artă:

vineri, 23 mai, ora 20.15 – „Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 24 mai, ora 20.15 – „Insomniacii”, de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru; duminică, 25 mai, ora 20.15 – „Cehov, trei drame ridicole”, regia Bogdan Sărăteanu.

Teatrul de Sufragerie

sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy.

Teatrul Mignon:

luni, 19 mai, ora 19.30 – „Deseori neobservat”, regia Amalia Olaru; marţi, 20 mai, ora 19.30 – „Tabloul”, anti-piesă după Eugen Ionesco, regia Alexandru Nagy; miercuri, 21 mai, ora 19.30 – „Cabartul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Naby; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Elevator”, de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; sâmbătă, 24 mai, ora 19.30 – „Venus şi Adonis”, după William Shakespeare, regia Ioana Petre; duminică, 25 mai, ora 21.00 – „Moftul Român”, de I.L. Caragiale.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 19 mai, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, 20 mai, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Decebal Marin; miercuri, 21 mai, ora 10.00 – „Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino; joi, 22 mai, ora 10.00 – „Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino;

vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 25 mai, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; duminică, 25 mai, ora 12.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

joi, 22 mai, ora 10.00 – „Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Magia copilăriei”, regia Stelian Milu ; vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia

joi, 22 mai, ora 10.00 – „Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Marian Manolescu, regia Mihai Manolescu; vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; sâmbătă, 24 mai, ora 11.00 – „Sâmânţa vrăjită”, Regia. Mihai Manolescu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta;

Sala Ludoteca:

miercuri, 21 mai, ora 18.00 – „Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici; vineri, 23 mai,ora 18.00 – „Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Opera Comică pentru copii:

luni, 19 mai, ora 11.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; luni, 19 mai, ora 13.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu – informează Mediafax.

marţi, 20 mai, ora 11.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; marţi, 20 mai, ora 13.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; vineri, 23 mai, ora 17.00 – „Mirandolina”, balet de buzunar duşă „Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.

Foto cu: Programul teatrelor bucreştene – wikipedia, facebook

08
/07
/20

Opera Națională Română din Cluj-Napoca anunță primele proiecte prezentate în cadrul SAMER – Stagiunea Artistică Muzicală Estivală a României, ce își așteaptă spectatorii la evenimente live în aer liber, pe parcursul întregii veri. Spectacolul de lansare va avea loc vineri, 10 iulie 2020.

08
/07
/20

Proiectul „Comedia acasă la...” continuă cu invitația actorului Dragoș Huluba de a păși pragul casei scriitorului Tudor Arghezi și a soției acestuia, Paraschiva. Gazdă i-a fost Marieta Mihăiță, muzeograf al casei memoriale „Mărțișor”.

07
/07
/20

PREVIEW Două cinecluburi în aer liber - F-SIDES şi CINEVARA - le oferă cinefililor din Bucureşti şansa să vadă filme realizate de femei şi filme din patrimoniul cinematografiei.

07
/07
/20

Mai bogată ca niciodată în premiere, selecția de filme românești de la cea de-a 19-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania cuprinde un număr record de 21 de lungmetraje și 16 scurtmetraje, care vor fi proiectate, în prezența realizatorilor, între 31 iulie și 9 august, la Cluj-Napoca.

05
/07
/20

CRONICĂ DE FILM Scris și regizat de Nicolas Bedos, „La Belle Époque” (2019), prezentat anul trecut la Cannes în afara competiției și programat să deschidă ediția amânată din acest a TIFF-ului clujean, este o comedie tipic franceză cu vedete. Eternul subiect al cuplurilor în criză este ambalat puțin diferit, însă fără nimic memorabil.

05
/07
/20

Biblioteca de New Media Art pentru Copii îi invită pe cei mici într-o aventură virtuală educativă și distractivă, care-i poartă prin toate etapele de creare a unei super animații, ajutându-i să înțeleagă, pas cu pas, cum pot deveni chiar ei, din spectatori de desene animate, creatori.

Pagina 1 din 89712345...102030...Ultima »