Visul unei nopţi de vară, Revizorul, Fă-mi loc!, Arlechino moare?, C.E.O., Vania şi Sonia şi Masa şi Spike, Negustoarea din Veneţia, Cockoşi, Clinica Sinucigaşilor şi multe alte spectacole în săptămâna 30 martie – 5 aprilie, pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|30 martie 2015
Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 30 martie – 5 aprilie
Teatrul Metropolis:
miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – „Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 4 aprilie, ora 16.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 5 aprilie, ora 16.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.
Teatrul Naţional Bucureşti,
Sala Studio:
marţi, 31 martie, ora 19.30 – „Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – „Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – „Scrisoarea”, după „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele;
Sala Pictura:
marţi, 31 martie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 1 aprilie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; joi, 2 aprilie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
Sala Atelier:
marţi, 31 martie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după „Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 20.00 – „20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu;
Sala Mică:
vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – „ActOrchestra”, de creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – „Dragoste în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;
Sala Media:
duminică, 5 aprilie, ora 10.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Bulandra,
Sala Toma Caragiu:
luni, 30 martie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; marţi, 31 martie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – „Oscar şi tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Oscar şi tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion
Sala Liviu Ciulei:
joi, 2 aprilie, ora 20.00 – „Before breakfast”, de Eugene O’Neill, regia Popescu; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – „Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; sâmbătă, 4 aprilie, ora 20.00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.
Teatrul Odeon:
Sala Studio –
miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – „Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 –
„Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag;
Sala Majestic:
joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 4 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Vivaldi”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Casanova”, după „Memoriile lui J. Casanova de Seingalt”, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 5 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Vivaldi”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.
Teatrul Nottara,
Sala Horia Lovinescu:
miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – „Fazanul”, de George Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Un pic prea intim”, de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Fazanul”, de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;
Sala George Constantin:
vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – „Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – „Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; duminică, 5 aprilie, ora 19.30 – „Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga.
Teatrul de Comedie,
Sala Radu Beligan:
sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Recontres”, regia Dragoş Huluba; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;
Sala Nouă:
joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „C.E.O.”, de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „C.E.O.”, de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.
Teatrul Mic:
joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache.
Teatrul Foarte Mic:
vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.
Teatrul Evreiesc de Stat
(se joacă la Teatrul Mic): marţi, 31 martie, ora 19.00 – „Stele rătăcitoare”, de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul Mic) miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – „Stele rătăcitoare”, de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu.
Teatrul Masca:
vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Căsătoria”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Căsătoria”; duminică, 5 aprilie, ora 11.00 – „O locomotivă şi o gară”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Negustoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin;
Sala Cafe-Teatru:
sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 30 martie, ora 21.00 – „Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, 31 martie, ora 20.00 – „Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; miercuri, 1 aprilie, ora 20.00 – „Trişorii”, după Conor McPherson; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; vineri, 3 aprilie, ora 22.00 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – „Little Impro”, teatrul de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 4 aprilie, ora 15.00 – „Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Bella şi cavalerul fără nume”, de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 4 aprilie, ora 22.00 – „Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; duminică, 5 aprilie, ora 15.00 – „Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; duminică, 5 aprilie, ora 21.30 – „MotherFucker with the Hat”, de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia;
Godot SubScenă:
vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „O seară altfel”, de Andrei Ciopec.
Teatrul Act:
marţi, 31 martie, ora 19.00 – „Dumnezeul de a doua zi”, de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Cockoşi”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.
Unteatru:
vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Poezia visului”, de Emil Botto, regia Miriam Răducanu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.
În Culise:
luni, 30 martie, ora 20.00 – „Poveşti despre tine”, regia Cristian Bajora; marţi, 31 martie, ora 20.00 – „Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora; miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – „iELE” – show de improvizaţie, trupa iELE; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; vineri, 3 aprilie, ora 18.00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; vineri, 3 aprilie, ora 21.00 – „Scrisoare către Rita” – the show; sâmbătă, 4 aprilie, ora 18.00 – „Să nu mă uiţi”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 21.00 – Stand-up comedy; duminică, 5 aprilie, ora 15.00 – „Common Lives”, regia Cristian Bajora; duminică, 5 aprilie, ora 18.00 – „Ghengbeng”, scenografie Iulian Popescu; duminică, 5 aprilie, ora 21.00 – „Clinica Sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora.
Teatrul Luni:
miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – „Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov & David Schwartz, scenografia Adrian Cristea/Adela Iacoban.
Teatrul de Artă:
joi, 2 aprilie, ora 20.15 – „Venus învăluită în blană”, regia Daniel Grigore-Simion; duminică, 5 aprilie, ora 20.15 – „Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu;
Teatrul Mignon:
luni, 30 martie, ora 10.00 – „I.O.N.A.”, regia Danni Ionescu; marţi, 31 martie, ora 19.30 – „Kean”, regia Mihai Nițu; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – „Iubitafizica”, regia Cristina Andreea Ion.
Teatrul Elisabeta:
luni, 30 martie, ora 20.00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Ştefan Ruxandra; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – „Fraţii Karamazov”, regia Bogdana Darie; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – „Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Spovedanie în faţa luminii”, regia Eugenia Şerban şi Constantin Radoaca; duminică, 5 aprilie, ora 16.00 – „Doamne, ce măcel!”, de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu.
Teatrul de pe Lipscani,
Sala Mare:
luni, 30 martie, ora 19.00 – „În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele; marţi, 31 martie, ora 19.00 – „Jocul vieţii şi al morţii”, regia Horaţiu Mălăele; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – „Studii despre iubire”, regia Chris Simion; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – „Magie într-un pahar cu apă”, regia Ivona Boitan.
Teatrul de Revistă Constantin Tănase:
sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – „Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – „Vivat Revista”, regia Cezar Ghioca.
Teatrelli:
duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – „Plăcintă cu mere”, de Issac Buton, regia Dan Tudor.
Teatrul Ţăndărică,
Sala Lahovari:
marţi, 31 martie, ora 10.00 – „Prinţesa şi Broscoiu”, regia Decebal Marin; miercuri, 1 aprilie, ora 10.00 – „Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 2 aprilie, ora 10.00 – „Mica serenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 4 aprilie, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 4 aprilie, ora 12.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 5 aprilie, ora 10.00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; duminică, 5 aprilie, ora 12.00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin.
Teatrul Ion Creangă
(se joacă la Teatrul Ţăndărică):
luni, 30 martie, ora 10.00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 31 martie, ora 10.00 – „Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 31 martie, ora 18.00 – „Rotocol”, de Anca Zmafirescu şi Alexandrina Halic.
Teatrul Excelsior:
miercuri, 1 aprilie, ora 18.00 – 25 de ani de Excelsior; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – „Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu, după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; duminică, 5 aprilie, ora 12.30 – „Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu, după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu.
Teatrul de Operă pentru copii:
luni, 30 martie, ora 11.00 – „Pimpinone”; marţi, 31 martie, ora 11.00 – „Pimpinone”; miercuri, 1 aprilie, ora 11.00 – „Pimpinone”; vineri, 3 aprilie, ora 15.00 – „Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – „Graţie şi Piruete în Poante”, Liceul de Coregrafie Floria Capsali; duminică, 5 aprilie, ora 11.00 – „Pasărea albastră”, Şcoala de Balet Educa; duminică, 5 aprilie, ora 17.00 – „S-au furat poveştile”, Smart Art Association.
Foto: Programul teatrelor – facebook, Adriana Gioadă