Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 5 – 11 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-5-11-octombrie/

A douăsprezecea noapte, Vizita bătrânei doamne, În trafic, Trei gemeni veneţieni, Marmură, Un cuplu ciudat, Freak Sshow şi multe alte spectacole, pe scenele teatreor bucureştene, în această săptămâna.

Un articol de Petre Ivan|6 Octombrie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 5 – 11 octombrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, de W. Shakespeare; joi, ora 19.00 – “N(AUM)”, de Gellu Naum; vineri, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar; sâmbătă, ora 16.00 şi ora 19.00 – “Peretele”; duminică, ora 19.00 – “A douăsprezecea noapte”, de W. Shakespeare.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Pictura:

marţi, 6 octombrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 11 octombrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Mică:

marţi, 6 octombrie, ora 20.00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; miercuri, 7 octombrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Studio:

miercuri, 7 octombrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 8 octombrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, 11 octombrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Mică:

miercuri, 7 octombrie, ora 20.00 – “Piesă pentru frate şi soră”, de Tennessee Williams, regia Iris Spiridon;

Sala Atelier:

miercuri, 7 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 10 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 8 octombrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 9 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 11 octombrie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu;

Sala Mare:

vineri, 9 octombrie, ora 19.00 – “Vizita bătrânei doamne”, de Friedrich Durrenmatt, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 10 octombrie, ora 19.00 – “Vizita bătrânei doamne”, de Friedrich Durrenmatt, regia Alexander Morfov;

Sala Media:

sâmbătă, 10 octombrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 11 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Un tango Mas, Odeon

Un tango Mas, Odeon

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 7 octombrie, ora 19.00 – “Un tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija; joi, 8 octombrie, ora 19.00 – “Family Affairs” de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim; vineri, 9 octombrie, ora 19.00 – “Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 10 octombrie, ora 21.00 – “Dezorient Express”; duminică, 11 octombrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija;

Sala Studio:

joi, 8 octombrie, ora 19.30 – “Ralcugo” (monolog comic tradţional jalonez), interpretare şi explicaţii Diane Kichijitsu; vineri, 9 octombrie, ora 18.30 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 10 octombrie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; duminică, 11 octombrie, ora 18.00 – “Cheia”.

Teatrul Nottara,

Sala George Constantin:

joi, 8 octombrie, ora 21.00 – “Femei de post”, de Hanna Azoulay Hasfari, regia Andreea Vulpe; vineri, 9 octombrie, ora 21.00 – “Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, un spectacol de Diana Lupescu; duminică, 11 octombrie, ora 21.00 – “În trafic”, de Alina Nelega;

Horia Lovinescu:

sâmbătă, 10 octombrie, ora 18.30 – “Portugalia”, de Zoltan Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 11 octombrie, ora 18.00 – “The History Boys”, de Alan Bennett.

Teatrul Mic:

joi, 8 octombrie, ora 19.00 – “Top Dogs”, de Urs Widmer, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 9 octombrie, ora 19.00 – “Top Dogs”, de Urs Widmer, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 10 octombrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; duminică, 11 octombrie, ora 19.00 – “Trei gemeni veneţieni”, de Antonio Collalto, regia Nona Ciobanu;

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 9 octombrie, ora 19.00 – “Casa cu pisici”; sâmbătă, 10 octombrie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, regia Liana Ceterchi; duminică, 11 octombrie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul Bulandra,

sala Sala Toma Caragiu:

joi, ora 19.00 – “Marmură”, de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; vineri, ora 19.00- “Marmură”, de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, ora 19.00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie; duminică, ora 19.00 – “Marmură” de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul “Ion Creangă”:

marţi, ora 18.00 – “Zbor prin poveşti” (Centrul Naţional al Dansului Bucureşti – Sala Stere Popescu, B-dul Mărăşeşti nr. 80-82).

Teatrul Excelsior:

luni, ora 10.00 – “Kiki şi Bozo”; duminică, ora 11.00 – “Răţuşca cea urâtă”.

Un cuplu ciudat, Teatrul de Comedie

Un cuplu ciudat, Teatrul de Comedie

Teatrul Ţăndărică:

luni, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani”; marţi, ora 10.00 – “Mica sirenă”; miercuri, ora 10.00 – “Jack şi Vrejul de Fasole”; joi, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”; vineri, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani”; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Ridichea uriaşă”; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Cine eşti tu?”.

Teatrul de Comedie:

joi, ora 19.00 – “Un cuplu ciudat”; vineri, ora 19.00 – “La Pulce”; sâmbătă, ora 19.00 – “Bani din cer”; duminică, ora 19.00 – “Elling”.

Teatrul În Culise:

luni, ora 20.00 – “Poveşti despre tine”; marţi, ora 20.00 – “Să nu mă uiţi”; miercuri, ora 20.00 – “Clinica sinucigaşilor”; joi, ora 20.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”; vineri, ora 20.00 – stand-up comedy; sâmbătă, ora 20.00 – “Black Friday love”; duminică, ora 21.00 – “Scrisori către Rita”.

Godot-Cafe Teatru:

luni, ora 20.00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; miercuri, ora 20.00 – “Copilul problemă”, de George F. Walker, regia Doina Antohi; vineri, ora 19.00 – “Freak show” de Florin Piersic Jr.

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19.00 – “Sub geana mării”, de Mişa Şerban, regia şi coregrafia Mişa Şerban; sâmbătă, ora 19.00 – “XXE-uri”, după texte de Alina Neleaga, regia Irina Crăiţă-Mândră; ora 19.00 – “O seară altfel”, de Andrei Ciopec.

GreenHours:

luni, ora 22.00 – “Copii răi”, text Mihaela Michailov, regia Alexandru Mihăescu; marţi, ora 19.00 – “Cabaretul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Naghi; joi, ora 19.30 – “G.O.D.”; vineri, ora 20.00 – “Aleargă”.

Maratonul Teatrului Independent

Teatrul de Artă:

luni, ora 19.15 – “Kean”; marţi, ora 22.15 – “Ashes Afar”; miercuri, ora 21.15 – “Provizoriu”; joi, ora 21.15 – “Hess”; vineri, ora 19.15 – “Fă tu primul pas”; ora 21.15 – “Cum am mâncat un câine”; sâmbătă, ora 20.15 – “Şi veni bărbatul la femeie”.

Un Teatru:

luni, ora 19.00 – “La ţigănci”; marţi, ora 21.00 – “Sfârşit”; sâmbătă, ora 19.00 – “Amalia respiră adânc”; duminică, ora 17.00 – “Caged Birds”.

Opera Comică:

marţi, ora 11.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; miercuri, ora 11.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; sâmbătă, ora 11.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; duminică, ora 17.00 – “Munchhausen stăpânul minciunilor”.

Creart:

luni, ora 19.00 – “Comedii cu Gorobete”; vineri, ora 19.00 – “Mon Cabaret Noir”; sâmbătă, ora 19.00 – “Joia păcătoşilor”.

Foto: Programul teatrelor din Bucureşti –

 

Page 1 of 41234