Repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013
https://www.ziarulmetropolis.ro/repertoriul-teatrului-tandarica-pentru-perioada-28-februarie-10-martie-2013/

Vă comunicăm repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013. Joi, 28 februarie, ora 10.00 FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI Regia: Daniel Stanciu Scenografia: Daniela Drăgulescu Ilustratia muzicala: Vasile Manta Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu Vineri, 1 martie, ora 10.00 ALICE ÎN […]

Un articol de Andrada Văsii|26 Februarie 2013

Vă comunicăm repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013.
Joi, 28 februarie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Vineri, 1 martie, ora 10.00
ALICE ÎN ȚARA MINUNILOR
Dupa Lewis Carroll
Traducere Tanți Antoniu
Versiune scenică, regie artistică, ilustrație muzicală, light design: Alice Barb
Asistent regie: Gabriel Apostol
Sculptură păpuși Marian Sandu
Scenografie: Marian Sandu, Alice Barb, Gabriel Apostol
Distribuția: Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai, Ioana Chelaru/Eugenia Barbu,
Ilona Hrestic/Dora Ortelecan Dumitrescu, Geo Dinescu/Alina Petrescu,
Gabriel Apostol/George Nastase, Ioan Brancu/Adrian Lefter, Viorel Ionescu/Florin Mititelu .
Sâmbătă, 2 martie, orele 10.00 și 12.00
CARTEA JUNGLEI
după Rudyard Kipling
Adaptarea și regia: Adela Moldovan
Scenografia: Eustațiu Gregorian
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima,
Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.
Sâmbătă, 2 martie, orele 18.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Duminică, 3 martie, orele 10.00 și 12.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Luni, 4 martie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu,
Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan,
Geo Dinescu, Marin Fagu

Marți, 5 martie, ora 10.00

RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase,
Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

 

 

Miercuri, 6 martie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu

 

 

Joi, 7 martie, ora 10.00
FRUMOASA ŞI BESTIA

Textul şi regia: Cristian Pepino
Scenografia, costumele şi păpuşile: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Cristian Mitescu / Paul Ionescu,
Mariana Zaharia / Eugenia Barbu, Lili Gavrilescu / Andreea Ionescu,
Geo Dinescu / Daniela Ruxandra Mihai, Marin Fagu / Viorel Ionescu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Ana Maria Balescu, Dan Codreanu / Adrian Lefter

 

 

Sâmbătă, 9 martie, orele 10.00 și 12.00
MICA SIRENĂ

După Hans Christian Andersen
Regia şi scenariul: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Viorel Ionescu/George Năstase,
Ioan Brancu/Cristian Mitescu, Victor Bucur/Adrian Lefter, Alina Petrescu/Roxana Vișan,
Mariana Zaharia/ Petronela Purima.
Voce Mica Sirenă: Monica Madas.

 

 

Duminică, 10 martie, orele 10.00 și 12.00
CAPRA CU TREI IEZI

după Ion Creangă
Adaptarea: Cristian Pepino
Regia: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Ioana Chelaru Popovici/ Ilona Hrestic,
Cristian Mitescu/Viorel Ionescu, Liliana Gavrilescu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Mariana Zaharia/Roxana Vişan, Marin Fagu/ Florin Mititelu.

09
/05
/19

Astăzi și mâine (9 și 10 mai 2019), de la ora 19.00, Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu“, condusă de maestrul Horia Andreescu, va avea în program  uvertura operei Nabucco de Giuseppe Verdi, Concertul nr. 3, în do major, pentru pian şi orchestră, op. 26, de Serghei Prokofiev și Simfonia nr. 2, în do major, op. 61 de Robert Schumann. Solistă în concertul lui Serghei Prokofiev va fi pianista Eva Yulin Shen, singura artistă care a primit şapte ani consecutiv distincţia „The Cultural Youth Ambassador Music Talent Awards“ acordată de guvernul taiwanez.

08
/05
/19

Șapte orașe și cinci țări – Germania, Franța, Italia, Canada și Moldova – vor găzdui în acest an reprezentații asociate Festivalului Internațional „George Enescu”, onorând astfel extraordinara moștenire muzicală a marelui compozitor român. Cea de-a 24-a ediţie a Festivalului Internaţional „George Enescu” va avea loc în perioada 31 august - 22 septembrie. 

07
/05
/19

Opera Națională București prezintă joi, 9 mai, începând cu ora 18:30 Concertul extraordinar cu ocazia Zilei Europei. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Iurie Florea, iar conceptul regizoral poartă semnătura lui Alex Nagy. Pe scenă vor evolua soliștii Oana Andra, Simonida Luțescu, Stanca Maria Manoleanu, Bianca Mărgean, Simona Neagu, Crina Zancu, Lucian Corchiș, Paul Lungu, Daniel Pop, Filip Panait, cu participarea Orchestrei și a Corului Operei Naționale București. 

06
/05
/19

Teatrul Odeon a lansat în stagiunea 2001-2002 programul „Dans la Odeon”, program ce și-a propus să aducă în atenția publicului arta dansului profesionist din România și din străinătate, sub forma unor Gale Extraordinare. Ediția din acest an, a XVIII-a, va avea loc vineri, 17 mai, ora 19:00, în Sala Majestic a Teatrului Odeon.

25
/04
/19

Soprana Nelly Miricioiu, o incomparabilă actriță cu voce de aur – așa cum a numit-o critica internațională -, strălucitoare la Covent Garden, Metropolitan Opera din New York sau Scala din Milano, se numără printre invitații celei de-a III-a ediții a Festivalului Internațional de Operă “Virginia Zeani”, care va avea loc La Târgu Mureș, Reghin și Cluj, în perioada 31 mai – 9 iunie.

25
/04
/19

Tinerii muzicieni selectați în programul SoNoRo Interferențe 2019 încheie săptămâna de studiu si mentorat cu un concert la Portul Cultural Cetate, sâmbătă, 27 aprilie, de la ora 19:00. Bursierii vor interpreta alături de profesorii lor capodopere de Sergei Rachmaninov, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Antonin Dvorak, Dmitri Șostakovici, Max Bruch, Gabriel Fauré si Felix Mendelssohn-Bartholdy.

22
/04
/19

Opera Națională București prezintă joi, 25 aprilie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul „Cavalleria Rusticana & Pagliacci” de Pietro Mascagni - Ruggiero Leoncavallo.  Regia poartă semnătura lui Ion Caramitru, scenografia a fost creată de Viorica Petrovici, iar conceptul light design-ului îi aparține lui Chris Jaeger. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Vlad Conta.

20
/04
/19

Cea de-a VII-a ediție a SoNoRo Conac se lansează în cadrul Sezonului România-Franța și anunță un program „À la française”!

19
/04
/19

În Joia Mare (25 aprilie – 19.00), în așteptarea sărbătorii Paștelui, Orchestra Națională Radio vă propune unul dintre cele mai cunoscute recviemuri  - dintre cele peste 2000 compuse vreodată! - Recviemul German semnat de Brahms, lucrare a cărei premieră absolută a avut loc în 1868, în Vinerea Mare, la Catedrala din Bremen, cu Brahms însuși ca dirijor.

18
/04
/19

Unsprezece orașe din România vor organiza concerte în cadrul Festivalului Internațional George Enescu din acest an, față de șapte orașe în ediția anterioară. Publicul va avea ocazia să participe, sub egida festivalului, la concerte susținute de artiști internaționali împreună cu ansambluri și orchestre locale la Cluj-Napoca, Timișoara, Iași, Sibiu, Târgu Mureș, Bacău, Bârlad, Târgoviște, Satu-Mare și Piatra Neamț, pe lângă evenimentele care se desfășoară timp de 23 de zile la București.

Page 3 of 13212345...102030...Last »