-->

Cristian Mungiu câștigă Palm D’Or cu un film despre familie
https://www.ziarulmetropolis.ro/cristian-mungiu-castiga-palm-dor-cu-un-film-despre-familie/

Pentru filmul „Fjord”, Cristian Mungiu a câştigat cel de-al doilea trofeu Palm D’Or la Festivalul de la Cannes, o performanţă extraordinară în istoria filmului românesc.

Un articol de Liliana Matei|25 mai 2026

Aplaudat la întoarcerea în țară, după extraordinara performanță de la Cannes, Cristian Mungiu a vorbit despre faptul că zona culturală are nevoie de apreciere și susținere reale în România și și-a exprimat speranța că filmul „nu va fi confiscat ca propagandă nici de tabăra ultraconservatoare, nici de cea ultraliberală”.

„E un fel de latură profund umană atinsă de acest conflict ireparabil pe care îl vedem în societatea de astăzi, între ultraconservatori și ultraliberali, dacă vreți. Pledoaria mea este să încercăm un fel de cale de mijloc. Tipul acesta de fundamentalism, că e la stânga sau la dreapta implică același fel de osificare mentală și cu incapacitatea de a te identifica cu celălalt”, a declarat regizorul. Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Cristian Mungiu avertizează: „Filmul acesta să nu fie confiscat ca propagandă nici de tabăra ultraconservatoare, nici de cea ultraliberală!”, a declarat regizorul.

Cunoscut la nivel internațional în 2007, când a câștigat primul său Palme d’Or cu filmul „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”, considerat unul dintre cele mai puternice filme europene ale ultimelor decenii, Cristian Mungiu a trăit un moment extrem de emoționat pe scenă, atunci când i s-a înmânat trofeul, iar prezentatoarea, Tilda Swinton, una dintre marile actrițe ale lumii, i-a sărutat mâna, într-un gest care a făcut înconjurul planetei. De-a lungul carierei, a mai regizat producții precum „Occident”, „R.M.N.”, „Amintiri din Epoca de Aur”, „După dealuri” sau „Bacalaureat”, filme selectate și premiate la importante festivaluri internaționale.

De această dată, Cristian Mungiu alege să vorbească despre un caz extrem de mediatizat în urmă cu câțiva ani, și anume cel al familiei Bodnariu. Lungmetrajul spune povestea acestei familii româno-norvegiene, ai cărei copii au fost luați de serviciul de protecție a copilului din Norvegia, părinții fiind acuzați pentru educația prea strictă aplicată copiilor și pentru folosirea violenței fizice.

Cazul Bodnariu a fost la acel moment subiect de dispută la nivel internațional, iar filmul lui Cristian Mungiu, fără să dea verdicte, invită la reflecție despre valori, familie și intervenția statului în viața privată. În urmă cu zece ani, în 2015,  copiii lui Marius Bodnariu (cetățean român) și Ruth Bodnariu (cetățean norvegian) au fost preluați în custodia statului norvegian, după ce directoarea școlii din satul Vevring unde învățau cele două fete mai mari ale familiei Bodnariu, a sesizat telefonic serviciul norvegian pentru protecția copilului, motivele exacte ale sesizării nefiind făcute publice. Drama inspirată din fapte reale, îi are în rolurile principale pe actorii hollywoodieni Sebastian Stan și Renate Reinsve și urmează să aibă premiera în România cel mai probabil în toamnă.

Legat de subiectul sensibil pe care filmul îl abordează, Cristian Mungiu a declarat că speră că publicul din România va face un efort să înțeleagă că există păreri diferite și că această divizare socială nu este una benefică: „Atitudinea asta în care crezi că doar tu deții adevărul și că toți ceilalți trebuie să se conformeze nu duce nicăieri altundeva decât la un conflict violent”.

11
/05
/26

Cineaști aflați la primul sau al doilea lungmetraj din carieră concurează pentru trofeele competițiilor internaționale ale celei de-a 25-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (Cluj-Napoca, 12-21 iunie 2026). 12 titluri se află în cursa pentru Trofeul Transilvania și celelalte premii ale Competiției Oficiale, în timp ce alte 10 producții își vor disputa premiul Competiției What’s Up Doc?.

08
/05
/26

Luna mai aduce pentru unteatru premiere, un nou spațiu și, mai ales, întâlnirea cu publicul în propriul loc. După o perioadă îndelungată în care spectacolele au fost găzduite de Teatrul de Animație Țăndărică, unteatru marchează un moment esențial în parcursul său: revenirea „acasă”.

08
/05
/26

Sub motto-ul „Frica este o reacție. Curajul este o decizie”, cea de-a 9-a ediție a Hoinar Festival își deschide mâine porțile pentru 10 zile de maraton cultural. Între 9 și 19 mai, Bucureștiul devine scena unei explorări interdisciplinare fără precedent, unde muzica clasică, teatrul, dansul și literatura se întâlnesc pentru a celebra capacitatea spiritului uman de a rămâne neînfrânt în fața provocărilor timpului.

06
/05
/26

Joi, 7 mai, ora 19.00, Institutul Cervantes, împreună cu Casa de Editură Max Blecher, organizează un eveniment dedicat unuia dintre cei mai apreciați poeți spanioli contemporani, Fernando Valverde. În cadrul întâlnirii, se va prezenta o plachetă din versurile acestuia, în traducerea Monicăi Manolachi, reprezentând cel de-al treilea titlu al colecției de poezie contemporană de limbă spaniolă intitulată „Hoja de ruta / Foaie de drum”.

06
/05
/26

Prima ediție a festivalului Cucu Bau, va avea loc între 14 și 17 mai, fiind curatoriat de criticul de film Andrei Rus, programul reunind titluri din întreaga istorie de peste 130 de ani a cinematografiei, construind o experiență care traversează stiluri, epoci și sensibilități diferite.

05
/05
/26

Scriitoarea Ana Blandiana este laureata din acest an a Premiului Literar Internațional „Zbigniew Herbert”, acordat de Fundația Herbert unui autor în viață pentru întreaga sa operă. Ceremonia de decernare a premiului va avea loc la Biblioteca Națională din Varșovia în data de 27 mai 2026. Aceasta este a doua distincție cu care opera poetică a Anei Blandiana este recunoscută în Polonia, după Premiul „Poetul European al Libertății”, acordat de Orașul Gdańsk în 2016 pentru volumul Patria mea A4.

05
/05
/26

Sala Radio a găzduit, luni, 4 mai 2026, cea de-a XXV-a ediție a Galei Premiilor Radio România Cultural, un eveniment de referință dedicat excelenței în cultura română contemporană. Într-o atmosferă festivă, au fost acordate premii la opt categorii, precum și patru distincții speciale, în prezența unor importante personalități ale vieții culturale.

04
/05
/26

Vineri, 8 mai 2026, continuarea unei tradiții stabilite de mulți ani de Radio România, Orchestra Națională Radiooferă la Sala Radio la un eveniment de înaltă ținută: CONCERTUL REGAL, ce marchează sărbătoarea regalității în România.

27
/04
/26

În perioada 10 – 22 mai, tangoul iese din tavernele din Buenos Aires și Montevideo și ajunge, pentru câteva seri, pe scenele din Târgu Mureș, Bistrița, Deva, Sibiu, Caracal, Port Cultural Cetate, București și Bacău. Biletele pentru concertul de la București sunt deja puse în vînzare: Turneul Național Flautul Fermecat – Ediția a XV-a Ediția a 15-a a Turneului Național Flautul Fermecat propune publicului […]

24
/04
/26

Pe 23 aprilie, ziua lui Shakespeare și Ziua Internațională a Cărții se lega de fiecare dată de prezența lui George Banu, una dintre marile personalități care au marcat destinul teatrului în ultima parte a secolului 20 și începutul secolului 21.

23
/04
/26

„25 Years Later (După 25 de ani)”, unul dintre programele speciale ale ediției aniversare TIFF.25 (12-21 iunie 2026, Cluj-Napoca), propune o întoarcere în anul 2001, reunind titluri care au definit începutul de mileniu în cinema.