-->

Expoziția Cotroceni Creativ Junior, ediția a treia, la Muzeul Național Cotroceni
https://www.ziarulmetropolis.ro/expozitia-cotroceni-creativ-junior-editia-a-treia-la-muzeul-national-cotroceni/

Muzeul Naţional Cotroceni a deschis, miercuri, 1 iunie 2022, o expoziţie dedicată Centenarului Încoronării, care reuneşte lucrările câştigătorilor concursului „Cotroceni Creativ Junior”, ediţia a treia.

Un articol de Petre Ivan|2 iunie 2022

Competiția dedicată elevilor pasionați de artă grafică din ciclurile gimnazial și liceal a fost lansată de Muzeul Național Cotroceni pe 6 aprilie 2022. Participanții au documentat aniversarea a 100 de ani de la Încoronarea regilor României Mari, Ferdinand și Maria, care a avut loc la 15 octombrie 1922, la Alba Iulia, și au selectat câteva elemente relevante pe care le-au transpus într-o lucrare grafică, oferind astfel propria viziune asupra semnificației Încoronării cuplului regal Ferdinand și Maria.

Juriul de specialitate a evaluat peste 100 de lucrări transmise, selectând câte 5 câștigători pentru fiecare dintre cele două categorii de vârstă.

Câștigătorii sunt:

Mici artiști: Emma Andreea Paveliuc, Alecsia Belegante, Cristina Guțu, Kharabit Amyra Elena, Ungureanu Adela Ioana.
Tineri artiști: Mirabela Ștefania Manda, Rebeca-Teodora Gurgu, Andrei-Răzvan Crăciun, Briana Marinescu, Ștefan Vlad Gușe.

Deoarece în concurs au fost înscrise multe lucrări bune și foarte bune, expoziția va include și secțiunea „Artiști de urmărit”. Aceștia sunt:

Mici artiști: Alessia Vicol, Atena Ana Maria Rânja, Laura Andreea Donici, Gabriel Valeriu Popescu, Adina Cărămidaru, Delia-Timeea Stoia, Sara Alexia Tudoran, Amalia Bratosin, Ioana-Sânziana Iordăchioaia, Smaranda Mihai, Maria-Cristina Rotaru, Daria Ana Maria Dobre, Daria Nicolescu, Carla Vicol.
Tineri artiști: Ana Marina Mitu, Alexandra Teodora Cristolțan, Alexandra Tonciu, Georgiana Dinu, Dora Maria Dobarcianu, Gabriela Valentina Bălan, Raul Gabriel Duicu, Petruț Sebastian Dumitrașcu, Bianca Elena Zisu, Adelina Andreea Ciobanu, Andrada Maria Andrei, Sara Maria Lică Barbu, Alice-Maria Șerban, Cornelia Lapicus.

Expoziția poate fi vizitată până pe 1 septembrie 2022, în Salonul Cerchez.

05
/04
/23

ARCUB, Institutul Francez și Goethe-Institut își unesc forțele pentru o expoziție-eveniment, care aduce laolaltă fotografie, pictură, sculptură, obiect, instalație audio și video, artiști din Germania, Japonia, Franța, Italia și România: 𝙐𝙉𝘿𝙀𝙍 𝙏𝙃𝙀 𝙃𝙊𝙐𝙎𝙀. 

04
/04
/23

Muzeul Național de Artă al României oferă un program special de vizitare în data de 5 aprilie 2023, prima zi de miercuri a lunii în care toți vizitatorii beneficiază de gratuitate.

31
/03
/23

Programul cultural TM2023 pentru luna aprilie include un festival de artă, tehnică și istorie analogică, road performance-uri într-un camion, conferințe cu personalități de renume, sesiuni de plantare, concerte, ateliere de dans, expoziții, cât și tururi ghidate, lansări de carte și multe altele.

30
/03
/23

„KOMOREBI. Lumina care se filtrează printre copaci”, cel mai nou spectacol de teatru creat de compania Vanner Collective, pe textul dramaturgei Raluca Mănescu, ce își propune să demaște masculinitatea toxică și fuga barbaților din fața propriilor emoții și frici, va avea două reprezentații la București, la Centrul Educațional Replika, pe 30 și 31 martie, de la ora 19:00.

29
/03
/23

Corul Național de Cameră „Madrigal - Marin Constantin” și Centrul de Cultură Arcuș vernisează cea de a treia expoziție din seria aniversară Galeria „Madrigal 60” și invită publicul să descopere universul vizual al artistului Emanuel Chiriac. Evenimentul va avea loc vineri, 31 martie, de la ora 19:00, la sediul Corului Madrigal din Aleea Dealul Mitropoliei 11, București.

28
/03
/23

Cu ocazia împlinirii a 15 ani de activitate în promovarea artei contemporane și a peste 500 de materiale video originale (interviuri, documentare, no comment, expoziții) pe canalul YouTube, se lansează premiul Modernism.ro Award 2023, un trofeu de colecție, unicat, acordat în funcție de preferințele și vizualizările publicului.

27
/03
/23

În săptămâna 27 martie – 2 aprilie, Uniunea Artiștilor Plastici din România așteaptă publicul la multe evenimente din țară: expoziția „El Camino” (fotografii de Călin Piescu), sculptură la Galeria de Artă din Ploiești și picturi semnate de Aurelian Broască (la Constanța).

23
/03
/23

MoBU anunță Târgul Internațional de Artă București, eveniment care va avea loc în perioada 19-28 mai a.c. la Romaero Băneasa. Organizatorii au pregătit un pavilion expozițional complex, multifuncțional, cu 22.000 de metri pătrați la interior și în exterior, din care aproape 5.500 mp sunt spațiu expozițional dedicat exclusiv galeriilor și artiștilor participanți.

23
/03
/23

Indie Box, inițiativa din spatele mai multor proiecte artistice ai ultimilor 6 ani, precum [m]others, [ship of fools], Danstopic și Movemental, a lansat luna aceasta un nou proiect de terapie prin artă și cercetare artistică a cărui implementare se va petrece pe parcursul acestui an în două spitale de psihiatrie din țară: Spitalul Voila din Câmpina și Spitalul „Eftimie Diamandescu” din Bălăceanca.