Marina Constantinescu, directorul artistic şi selecţionerul Festivalului Naţional de Teatru a anunţat, astăzi, selecţia oficială a actualei ediţii a Festivalului, in exclusivitate pe site-ul www.fnt.ro.
Un articol de Petre Ivan|6 iulie 2015
Cea de-a 25-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru (FNT) – eveniment organizat de UNITER, Ministerul Culturii, Primăria municipiului Bucureşti şi ARCUB – se va desfăşura la Bucureşti, între 23 octombrie şi 1 noiembrie.
Iată care sunt spectacolele de teatru selecționate (în ordine alfabetică):
#cântecdelebădă
după A.P.Cehov, regia Ferenk Sinkó, decor Carmencita Brojboiu, costume Gyopár Bocskai, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
20 de ani în Siberia,
monolog dramatic după cartea „20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă” de Aniţa Nandriş-Cudla, regia şi scenografia Sorin Misirianţu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Adunarea păsărilor
de Farid Uddin Attar, scenariul (după o idee de Michaela Tonitza Iordache), regia şi scenografia Cristian Pepino, costume Cristina Pepino, Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti
Ai mei erau super!,
dramatizare colectivă (scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor trupei), regia Cristian Ban, scenografia şi costumele Cristina Milea, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Aniversarea
de Jeroen van den Berg, regia Traian Şoimu, scenografia Zsolt Fehervári, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Apolodor
după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
BIZONI Fabula urbană #2
după Pau Miró, regia Radu Afrim, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Butoiul cu pulbere
de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Casa cu pisici,
textul şi regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, Teatrul Foarte Mic Bucureşti
Cea mai puternică
de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul de Comedie Bucureşti
Cerere în căsătorie
de A.P.Cehov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi
Coada
de Israel Horovitz, regia Iarina Demian, scenografia Dana Istrate, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Conversaţie după înmormântare
de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie, scenografia Octavian Neculai, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Dinte pentru dinte
după „Zeul carnagiului” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu, decor şi costume Cosmin Ardeleanu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
Electra
după Eschil şi Euripide, adaptarea scenică de Benedek Zsolt, regia László Bocsárdi, decor József Bartha, costume Zsuzsanna Kiss, Teatrul German de Stat Timişoara
Emigranţii
de Sławomir Mrożek, regia Tudor Lucanu, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
FEMEI / BĂRBAŢI
de Willy Russell, regia Vlad Massaci, scenografia / sound / light / video Andu Dumitrescu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea
Flori pentru Algernon
după Daniel Keyes, un spectacol de Iulia Colan, Teatrul ACT Bucureşti
Iluzii
de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, scenografia arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Imagine all the people
după John Lennon, un spectacol de teatru-coregrafic de Gigi Căciuleanu, Opera Naţională Română din Iaşi
Karamazovii
după F.M. Dostoievski, regia István Albu, decor Tenkei Tibor, costume Bocskai Gyopár, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Lecţia
de Eugène Ionesco, regia Mihai Măniuţiu, decor Adrian Damian, costume Irina Moscu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Mein Kampf
de George Tabori, regia Alexandru Dabija, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Mobilă şi durere
de Teodor Mazilu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
Moliendo café,
un spectacol de improvizaţie, regia Silviu Purcărete, decor şi costume Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
N(AUM)
după Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan, scenografia Vladimir Turturică, un proiect al Teatrului UNTEATRU, preluat de Teatrul Metropolis Bucureşti, cu sprijinul Fundaţiei „Gellu Naum”
Nathan Înţeleptul
după Gotthold Ephraim Lessing, regia Armin Petras, scenografia Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Teatrul Naţional din Stuttgart
Omul cel bun din Seciuan
de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban, scenografia Iuliana Vîlsan, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Opera cerşetorilor
după textul omonim al lui John Gay, regia Kokan Mladenović, decor Marija Kalabić, costume Tatjana Radišić, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Platonov
după A.P.Cehov, regia Andreea Vulpe, scenografia Daniel Titza, Teatrul „Maria Filotti” Brăila
Spargerea
după Răzvan Petrescu, textul şi regia Dragoş Alexandru Muşoiu, scenografia arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Steaua fără nume
de Mihail Sebastian, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
Terorism
de Fraţii Presniakov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu
de Alan Bennett, regia şi scenografia Vlad Cristache, Teatrul Excelsior Bucureşti
Tihna după texte
de Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor Adrian Damian, costume Erika Márton, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Trădare
de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul UNTEATRU Bucureşti. Co-producători Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural „Casa Artelor” sector 3
UbuZdup!
adaptare de Gábor Tompa după „Ubu înlănţuit” şi alte texte de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin
de Davide Carnevali, regia Alexandru Dabija, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Vertij
scenariul şi regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Vestul singuratic
de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul „Nottara” din Bucureşti
Visul unei nopţi de vară
de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decor şi costume Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti
Viză de clown
de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Odeon Bucureşti
Vizita bătrânei doamne
de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, decor Ştefan Caragiu, costume Lia Dogaru, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Vizita bătrânei doamne
de Friedrich Dürrenmatt, regia Gábor Tompa, decor Helmut Stürmer, costume Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Foto: FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU – fnt.ro