Programul teatrelor bucureştene, 5 – 11 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-5-11-ianuarie/

Pyramus & Thisbe 4 You , Căsătoria , Scrisoarea , Allegro, ma non troppo, Conversaţie după înmormântare, Miss Daisy şi şoferul ei, Gulliver în Ţara Piticilor şi multe alte spectacole pe scenele teatrelor bucureştene, în săptămâna 5-11 ianuarie.

Un articol de Petre Ivan|5 ianuarie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 5 – 11 ianuarie

Teatrul Metropolis,

duminică, 11 ianuarie, ora 16.00 – Spitalul comunal, regia Felix Alexa. Cu: Marius Manole, Valentin Uritescu, Răzvan Vasilescu, Andrei Huţuleac ş.a.

Teatrul Naţional,

Sala Pictura:

marţi, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; miercuri, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; sâmbătă, ora 20:00 “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: miercuri, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; joi, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”; sâmbătă, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”; duminică, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – “Scrisoarea”, regia Horaţiu Mălăele; joi, ora 19:30 – “Sinucigaşul”, regia Felix Alexa; vineri, ora 19:30 – “Revizorul”, regia Felix Alexa; duminică, ora 19:30 -“Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru;

Sala Mică:

sâmbătă, ora 20:00 – “ActOrchestra”, regia Horia Suru; duminică, ora 20:00 – “Piesă pentru frate şi soră”, regia Iris Spiridon;

Sala Media:

sâmbătă, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii – Eroi din poveşti.

Scrisoarea, la TNB

Scrisoarea, la TNB

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, ora 19:00 – “Fericirea este în altă parte” de Zoltan Egressy; duminică, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, ora 19:00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”; joi, ora 19:00 – Concert extraordinar de Anul Nou; vineri, ora 19:00 – “Titanic Vals”; sâmbătă, ora 19:00 – “Gaiţele”; duminică, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez”;

Sala Studio:

vineri, ora 19:30 – “Tipografic majuscul”; sâmbătă, ora 19:30 – “Viza de clown”; duminică, ora 19:30 – “Blifat”.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky; vineri, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate”, regia Mihai Constantin;

Sala “Toma Caragiu”:

vineri, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; sâmbătă, ora 19:00 – “Omul cel mai bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; duminică, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie.

Teratrul Evreiesc de Stat

(la Teatrul Bulandra, Sala “Liviu Ciulei”):

duminică, ora 15:00 – “Astă seară: Lola Blau”, regia Alexandru Dabija; ora 20:00 – “Miss Daisy şi şoferul ei”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Excelsior:

duminică, ora 11:00 – “Mica sirenă”.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, ora 10:00 – “Gulliver în Ţara Piticilor”; ora 12:00 – “Gulliver în Ţara Piticilor”; duminică, ora 10:00 – “Jack şi vrejul de fasole”; ora 12:00 – “Jack şi vrejul de fasole”.

Teatrul de Comedie:

vineri, ora 19:00 – “…escu”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19:00 – “Acasă la tata”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Masca:

În parc, la Godot Cafe-Teatru

În parc, la Godot Cafe-Teatru

sâmbătă, ora 19:00 – “Militarul fanfaron”; duminică, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia”.

Teatrul Mic:

marţi, ora 19:00 – “Motke Hoţul”; miercuri, ora 19:00 – “Yentl”; joi, ora 19:00 – “Profesiunea doamnei Warren”; vineri, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”; sâmbătă, ora 19:00 – “Băieţii de aur”; duminică, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – “Clasa noastră”; vineri, ora 19:00 – “Livada de vişini”; sâmbătă, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”; duminică, ora 19:00 – “Interpretul”.

Teatrul În Culise:

vineri, ora 19:00 – “Comedie ca altădată”; sâmbătă, ora 15:00 – “Poveşti despre tine”; sâmbătă, ora 19:00 – “Cum se duce totul dracu'”; sâmbătă, ora 21:30 – “O improvizaţie, două…”, sâmbătă, ora 19:00 – “Proştii sub clar de lună”; duminică, ora 19:00 – “Ghengbeng”.

Godot Cafe-Teatru:

joi, ora 20:00 – “În parc”, regia Radu Iacoban; vineri, ora 19:00 – “Freak show” de Florin Piersic Jr.; vineri, ora 22:00 – “Noi 4”, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, ora 19:00 – “Happy end”, regia Alexandru Bogdan; ora 22:00 – “O piesă deşănţată”, regia Dorina Chiriac; duminică, ora 19:00 – “Cântec de leagăn. O poveste despre Maria Tănase”, regia Carmen Lidia Vidu; ora 21:30 – “Romantic Fools”, regia Toma Dănilă.

Teatrul de Artă:

vineri, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu; duminică, ora 20:15 – “Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.

Foto: Programul teatrelor bucureştene, 5 – 11 ianuarie – facebook