Programul teatrelor pentru 29 octombrie-4 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-pentru-29-octombrie-4-noiembrie/

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 […]

Un articol de Andrada Văsii|29 octombrie 2012

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale.

Sala Mare: marţi, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; miercuri, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; vineri, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Călătoriile lui Guliver”, după Jonathan Swift; sâmbătă, ora 18.00 – “O noapte furtunoasă”, de I. L. Caragiale; duminică, ora 21.30 – “Măsură pentru măsură”, de William Shakespeare.

Sala Multimedia: joi, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard; vineri, ora 11.00 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard.

Teatrul Bulandra, sala “Toma Caragiu”: luni, ora 19.00 – “Lear(a)” de William Shakespeare, regia Andrei Serban; vineri, ora 19.00 – “Lear(a)”, după William Shakespeare, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 18.30 – “Ivanov”, după A. P. Cehov, regia Andrei Şerban; duminică, ora 18.30 – “Ivanov”, după A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: luni, ora 18.00 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; ora 21.30 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; marţi, ora 19.00 – “Artă”, după Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; miercuri, ora 19.00 – “Căsătoria”, după Gogol, Yuriy Kordonskiy; joi, ora 18.00 – “Într-o furtună”; vineri, ora 21.30 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett; regia Silviu Purcărete; duminică, ora 18.00 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Metropolis: luni, ora 17.30 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, ora 19.00 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; joi, ora 19.00 – “Doi pe o bancă” de Alexander Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 20.00 – “Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sanda Manu; sâmbătă, ora 20.00 – “Vocea umană” de Jean Cocteau; duminică, ora 19.00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu”, regia Dan Tudor.

Teatrul Act: joi, ora 19.00 – “XXL (Fat Pig)”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19.00 – “American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon: marţi, ora 20.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; miercuri, ora 18.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; joi, ora 20.30 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; vineri, ora 18.00 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; sâmbătă, ora 11.00 – “Pyramyus & Thibe 4 You”, de William Shakespeare; regia Alexandru Dabija; ora 19.00 – “CFR – Cometa, copilul şi căţelul”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 17.00 şi ora 20.00 – “Insula” spectacol-concert de Ada Milea, după Gellu Naum.

Sala Studio: marţi, ora 18.00 şi 21.30 – “Casa M”, de Luminiţa Ţîcu, regia Luminiţa Ţîcu; vineri, ora 19.30 – “Mă întorc de departe”, de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, ora 19.30 – “No. 1 High Paek Address & Nostalgie”, de Vlad Merariu; “Nostalgie” de Daniela Hasiade; duminică, ora 19.30 – “Micul prinţ” de Antoine de Saint Exupery, Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Ţăndărică, sala Lahovari: luni, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia şi scenariul Gabriel Apostol; marţi, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; miercuri, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani” după Ion Creangă, regia Decebal Marin; joi, ora 10.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; vineri, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, după Fraţii Grimm, regia Cristian Pepino.

Teatrul Masca: joi, ora 19.00 – “Actorul”; vineri, ora 19.00 – “Canarul albastru”; sâmbătă, 12.30 – “Oraşul de sub oraş”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” (Sala Mică a TNB, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru), 20.00 – “Comedia Erorilor”; duminică, ora 11.00 – “O locomotivă şi o gară”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” – Sala Mică a Teatrului Naţional Bucureşti, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, 20.00 – “Când dragostea poartă pâslari”.

 Sursa:Mediafax
15
/11
/20

OAMENII MUZICII Romanticul ce a dat aripi expresivității pianului, Frédéric Chopin (1810-1849) a marcat ireversibil istoria  acestui instrument, fiind primul mare compozitor care i s-a dedicat exclusiv. Compozitor legendar, celebru ca pianist și în improvizație, a fost adorat în timpul vieții și a rămas fascinant și în posteritate.

13
/11
/20

Nadia Terranova este un nume nou din librăriile din România. Publicată pentru prima dată în limba română, scriitoarea se alătură autoarelor din Italia publicate la noi, dintre care cea mai citită rămâne Elena Ferrante, fenomenul ultimilor ani.

13
/11
/20

Luni, 16 noiembrie, începând cu ora 18.00, va avea loc live, pe pagina de Facebook a Institutului Francez, o masă rotundă, cu ocazia lansării celor două numere ale revistei Secolul 21, consacrate lui George Banu.

13
/11
/20

Fabrica de Pensule alături de Spațiul de Artă Contemporană MAGMA deschid primul moment din setul de expoziții dedicate sectorului emergent al scenei de arte vizuale din România, parte a proiectului "Future Perfect / Viitor Anterior", în data de 13 noiembrie 2020, printr-un tur ghidat online care se va desfășura pe pagina de Facebook a Fabricii de Pensule.

13
/11
/20

„Părintele sculpturii moderne”, apreciat drept cel mai important artist al României, Constantin Brâncuşi va fi prezentat de istoricul britanic Tessa Dunlop vineri, 13 noiembrie, în cel de-al șaselea episod al seriei video „Who is Romania / Cine este România”.

12
/11
/20

La Muzeul Național al Țăranului Român,  sâmbătă, 14 noiembrie 2020, publicul este așteptat la evenimentul intitulat Noaptea Europeană a Muzeelor. Cu această ocazie se pot vizita trei expoziții temporare. Organizatorii au pregătit, de asemenea, o proiecție în aer liber. Anul acesta, expoziția permanentă va fi închisă, deoarece clădirea monument istoric din Șoseaua Kiseleff nu a […]

12
/11
/20

Programele Documentary Mondays și Fiction Tuesdays de la Centrul Ceh continuă săptămâna următoare în format online, pe platforma DAFilms.com.

11
/11
/20

Cea de-a 30-a ediție a Festivalului Național de Teatru se va desfășura online, în perioada 22-29 noiembrie.

11
/11
/20

Teatrul Municipal „Bacovia” a început implementarea proiectului i pe care l-a inițiat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bacău, intitulat „Actorii citesc pentru tine”.

Pagina 4 din 932« Prima...23456...102030...Ultima »