-->

Turneu Eyedrops și Pinholes începând cu 8 Februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/turneu-eyedrops-si-pinholes-incepand-cu-8-februarie/

Eyedrops şi Pinholes, trupe de rock alternativ, pleacă într-un turneu ce cuprinde nouă oraşe prin ţară dar şi în Republica Moldova, începând cu data de 8 februarie, din Timişoara, urmând să transforme într-o petrecere, pe rând, alte opt puncte geografice importante.

Un articol de Petre Ivan|7 februarie 2024

Ce trebuia să fie o distracție de doar două-trei concerte s-a transformat repede într-un turneu în toată regula. Eyedrops și Pinholes, două trupe-reper pentru scena actuală de rock alternativ din țară, vor porni, pe 8 februarie într-o călătorie cu mai multe popasuri, primul fiind clubul M2 – event venue, din Timișoara.

Datele turneului sunt următoarele:

– 8 februarie – Timișoara, M2 – event venue

– 9 februarie – Craiova, Cult Music Club

– 16 februarie – Iași, Underground Pub

– 17 februarie – Chișinău, Artcor

– 4 aprilie – Sibiu, Love Bar

– 5 aprilie – Cluj-Napoca, FORM Space

– 6 aprilie – Bistrița, Soho Music Hall

– 25 aprilie – Brașov, Aftăr Hours

– 9 mai – București, Club Control

Pentru concertele din România, biletele sunt disponibile în rețeaua iaBilet: .

Pentru concertul din Chișinău, Republica Moldova, biletele pot fi achiziționate prin rețeaua iTicket.

Eyeholes și Pindrops, Holedrops și Eyepins, sau Pinholes și Eyedrops: două trupe în căutarea unei lumi mai bune, a adevărului (oricât ar fi el de subiectiv), și a unui strop de optimism. Două entități care își unesc forțele și slăbiciunile într-o plimbare inițiatică prin colțurile țării. Dacă Pinholes sunt atrași de metafore și în mod asumat dramatici, Eyedrops forțează un zâmbet și emană pragmatism oniric. Împreună, scăldați în starea generală de confuzie care definește o generație întreagă, vor căuta cele mai potrivite întrebări pentru răspunsurile deja livrate de alții. Așadar, îmbracă orice haine ai la îndemână, și hai să le șifonăm împreună!

Eyedrops se descriu ca fiind visători pragmatici, punk-iști pacifiști, hipioți nervoși, melancolici progresiști, introvertiți gălăgioși. Concertele lor au fost descrise ca fiind în mod paradoxal energizante și generatoare ale unei stări de puternică melancolie, iar discursul băieților este caracterizat de o surprinzătoare sinceritate.

Pinholes e un grup de rock alternativ format în Iași în 2011, adunați sub aceeași obsesie pentru rădăcinile lor moldovenești și estetica est europeană. Străbat țara în lung și lat de peste 10 ani, au ajuns la marginea ei căutând optimismul și au eșuat. Atrași de metafore și asumați dramatici, Pinholes caută să găsească mijlocul între alternative rock, post rock, post punk și Alexandru Andrieș, Marin Sorescu și Negură Bunget. Undeva în discografia trupei, toate cercurile astea se întâlnesc.

Acesta turneul este organizat de BandBook.

07
/02
/25

Joi, 13 februarie 2025, de la 19.00, melomanii sunt invitați la Sala Radio, la „ITALIAN MOOD”, concert prezentat de Big Band-ul Radio, dirijat de Simona Strungaru. Invitat special al serii este saxofonistul italian Stefano di Battista, artist de talie mondială, ce se va afla pentru prima oară alături de Big Band-ul Radio România.

22
/01
/25

Între 2 februarie – 8 martie 2025, Analia Selis prezintă publicului din România turneul național „ARGENTINISSIMO, RĂDĂCINI“, un eveniment conceput în jurul tango-ului și folclorului latino-american. Programul  turneului cuprinde recitaluri în formulă de trio și concerte simfonice, derulate în peste 15 orașe din România: București, Oradea, Bistrița, Sfântu Gheorghe, Craiova, Târgoviște, Brăila, Buzău, Slobozia, Pitești, Ploiești, Râmnicu Vâlcea, Bacău, Suceava, Iași, Târgu Mureș, Brașov. La București, Analia va prezenta două recitaluri la Teatrul „Godot”, pe 2 februarie și 8 martie 2025. 

13
/01
/25

INVITAȚIE O expoziție, un concert și un spectacol de poezie pun în lumină forța și farmecul creației autohtone. Trei dintre evenimentele culturale anunțate în capitală pentru 15 ianuarie, din anul 2010 Ziua Culturii Naționale, vă invită să descoperiți și să admirați câteva fațete ale culturii din România.

02
/12
/24

Scena intimă a Teatrului ACT va găzdui pe 7 decembrie un spectacol dedicat întregii familii, care-i reunește pe legendara actriță Alexandrina Halic și pianiștii Florian Mitrea și Daria Tudor. Artiștii vor împleti timp de aproape 100 de minute tâlcurile poveștilor narate live cu acordurile muzicii clasice adusă la viață prin intermediul pianului Steinway.

29
/11
/24

Printre evenimentele artistice speciale, dedicate întregii familii, în luna sărbătorilor de iarnă se regăsește în oferta culturală a Bucureștiului și „Poveste de decembrie”. Scena intimă a Teatrului ACT va găzdui pe 7 decembrie două reprezentații ale unui spectacol care împletește poveștile cu muzica clasică și care-i reunește pe legendara actriță Alexandrina Halic și pianiștii Florian Mitrea și Daria Tudor.