-->

One World Romania, între democrație și extremism
https://www.ziarulmetropolis.ro/one-world-romania-intre-democratie-si-extremism/

Peste 40 de filme documentare vor fi proiectate între 24 şi 29 aprilie la Cinema Muzeul Țăranului, Cinema Elvire Popesco, Cinemateca Eforie şi Apollo111 Cinema din Bucureşti, toate reflectând întocmai lumea în care trăim acum – de la presiunea asupra democraţiei până la ascensiunea discursurilor extremiste.

Un articol de Liliana Matei|6 aprilie 2026

OWR19 va fi deschis de cea mai nouă docuficțiune a lui Marc Isaacs. Un film despre relația noastră complicată cu inteligența artificială, Synthetic Sincerity o are în distribuție pe nimeni alta decât Ilinca Manolache, după ce aceștia s-au cunoscut anul trecut la festival, unde Isaacs a fost regizorul în focus al ediției. Isaacs va fi și el prezent la OWR19 pentru o sesiune de Q&A, la cea de-a doua proiecție din festival. În închidere, ORWELL: 2+2=5 al lui Raoul Peck aduce în prim-plan ideile lui George Orwell, mai actuale ca niciodată. Ulterior, filmul va fi distribuit în cinematografele din România de Independența Film.

Printre titlurile de neratat anul acesta se mai numără și American Doctor, despre trei medici care își riscă viețile încercând să salveze victimele din Gaza, dar și „Atât de familiar / Something Familiar”, un film personal despre memorie și trecut semnat de cineasta britanică de origine română Rachel Tâpârjan. Atât de familiar este prezentat în cadrul programului Let’s Talk About… Film organizat de Institutul Cultural Român și va fi urmat de o sesiune de Q&A cu producătoarele Monica Lăzurean-Gorgan și Elena Martin.

Anul acesta, OWR ajunge și în cadrul relaxat de la Apollo111 Cinema, cu proiecții urmate de discuții și evenimente speciale. Pe 25 aprilie, nu vei vrea să ratezi proiecția specială în memoria regretatului regizor german Rosa von Praunheim „Nu homosexualul e pervers, ci societatea în care trăiește / It Is Not the Homosexual Who Is Perverse, But the Society in Which He Lives” (1971). Filmul, care continuă să redefinească eliberarea queer la nivel internațional, va fi urmat de un drag show și o petrecere queer.

Tot la Apollo111, pe 26 aprilie, vei putea vedea și filme despre solidaritate și familie. Dacă „Unite / Welded Together” (r. Anastasiya Miroshnichenko) urmărește o tânără sudoriță din Belarus care încearcă să-și salveze sora dintr-un mediu familial toxic, „O vulpe sub o lună roz / A Fox Under a Pink Moon” (r. Mehrdad Oskouei), adoptat simbolic de UNHCR, Agenția ONU pentru Refugiați – Reprezentanța în România, e spus din perspectiva unei adolescente afgane care încearcă de cinci ani să părăsească Iranul pentru a se alătura mamei sale în Austria.

La mai bine de zece ani de la apariție, inițiativa SAHIA VINTAGE se extinde anul acesta într-o explorare a documentarului est-european, cu focus pe memorie, locuire și felul în care spațiile în care trăim ne modelează. Programul prezentat la OWR19, Corp. Casă. Adăpost., este structurat ca un traseu-dialog între casă și corp: casa, ca spațiu fizic și psihologic mai mult sau mai puțin securizant, și corpul-casă, un teritoriu disputat în contexte politice constrângătoare. Cele patru scurtmetraje, semnate de nume ca Jiří Menzel, Krsto Papić, Adrian Sârbu sau Péter Dobai, se vor vedea pe 26 aprilie, de la ora 15:00 la Cinemateca Eforie. Programul SAHIA VINTAGE Connect este curatoriat de Adina Brădeanu.

Biletele pentru cea de-a 19-a ediție a Festivalului One World Romania sunt acum disponibile pe Eventbook.

O parte dintre filme vor fi disponibile și online, între 30 aprilie și 31 mai, de oriunde din România.

18
/10
/23

Trofeele „Contele Dracula” vor fi înmânate anul acesta unora dintre cei mai populari cineaşti din cinematografia italiană contemporană, ambii ajunşi la respectabila vârstă de 85 de ani, Enzo G. Castellari şi Sergio Martino, invitaţi de onoare ai festivalului de la Braşov, ajuns la ediţia a XI-a.

09
/10
/23

Ediţia în română a unei cărţi despre legendarul regizor Martin Scorsese şi un volum în engleză scris de Andrei Gorzo şi Veronica Lazăr despre cinemaul lui Radu Jude sunt două recomandări de lectură pentru această toamnă, pentru cei pasionaţi şi de discursul despre filme, nu doar de vizionarea lor.

09
/10
/23

Les Films de Cannes à Bucarest (20 - 29 octombrie) le-a pregătit bucureștenilor un maraton de cinema de 10 zile cu 43 de lungmetraje, 15 scurtmetraje și mai mult de 65 de proiecții ale unor autoare și autori care au un cuvânt greu de spus în cinematografia momentului.