Fantoma, dragostea mea, Doi X Doi, Mult zgomot pentru nimic, Pescăruşul, O viaţă în teatru, Cafeneaua, Just about love, Femeile din viaţa mea şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|19 mai 2014
Programul teatrelor bucureştene în perioada 19 – 25 mai 2014
Teatrul Metropolis: marţi, 20 mai, ora 19.00 – „Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Tartuffe sau Impostorul”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză.
Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică:marţi, 20 mai, ora 19.30 – „Doi X Doi”, după „Tigrul”, de Murray Schisgal & „Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; joi, 22 mai, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;
Sala Atelier:
miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;
Sala Studio:
joi, 22 mai, ora 19.30 – „Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;
Sala Pictura:
vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cărnişteanu;
Sala Media:
duminică, 25 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Nottara:
Sala Horia Lovinescu
joi, 22 mai, ora 19.00 – „Yentl”, de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Maria Callas – La divina”, după Master Class de Terrence McNally, regia Radu Gabrea.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic
miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Giţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija.
Teatrul Bulandra:
Sala Toma Caragiu
luni, 19 mai, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 20 mai, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;
Sala Liviu Ciulei:
joi, 22 mai, ora 20.00 – „Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Şarpele în iarbă”, de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.
Teatrul de Comedie:
Sala Radu Beligan
miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „…escu”, de Tudor Muşatescu, regia
Alexandru Dabija; vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci.
Teatrul teatrelor Romexpo:
duminică, 25 mai, ora 19.30 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.
Teatrul Mic:
miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag.
Teatrul Foarte Mic:
joi, 22 mai, ora 19.00 – „Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; vineri, 23 mai, 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – „O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.
Teatrelli
19 mai (ora 20.00) – „Masculin + Feminin = Love” cu Radu Gabriel, Virginia Mirea, Marius Florea Vizante, Maria Radu şi Mihai Munteniţă; 22 mai (ora 20.00) – Concert Nightlosers; 24 mai (ora 20.00) – „Taxi Blues” cu Marius Bodochi și Dan Tudor
Teatrul Masca:
vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Intrusa”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – „Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 25 mai, ora 18.00 – „Parcul”, regia Mihai Mălaimare;
Amfiteatrul teatrului:
vineri, 23 mai, ora 20.00 – „Actorul”, regia Anca Dana Florea; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Cafeneaua”; duminică, 25 mai, ora 20.00 – „Gemenii”.
Teatrul Evreiesc:
Sala Mică a Teatrului Naţional – miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; miercuri, 21 mai, ora 21.30 – „Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.
În Culise:
luni, 19 mai, ora 20.00 – „Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 20.00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 21.30 – „Iele – O impovizaţie, două…”; miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 19 mai, ora 20.00 – „Femeile din viaţa mea”, după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; marţi, 20 mai, ora 20.00 – „Doamna fără nimeni”, regia Diana Maria Mihailopol; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – „Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; miercuri, 21 mai, ora 21.00 – „Orice pentru tine”, de autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Ieri, azi, mâine şi oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; joi, 22 mai, ora 22.00 – „Doamna fără nimeni”, regi Diana Maria Mihailopol;
vineri, 23 mai, ora 19.00 – „Cupluri”, după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; vineri, 23 mai, ora 22.00 – „Shot sau Comedia relaţiilor”, după autori americani contemporani, direcţia scenică Andreea Bibiri; sâmbătă, 24 mai, ora 15.00 – „Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – „Astă seară. Lola Blau”, de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 24 mai, ora 22.00 – „Comedie neagră”, după Peter Shaffer, regia Cosmin Alexandru Purice; duminică, 25 mai, ora 15.00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 25 mai, ora 20.00 – „Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga.
Teatrul Luni:
miercuri, 21 mai, ora 20.00 – „Îmbrăţişări frânte”, după o idee de Vaclav Havel, regia Andreea Iacomiţă; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Suntem ceea ce iubim… de ziua lui Nichita”, regia Laura-Maria Vlădoiu – notează Mediafax.
Teatrul de Artă:
vineri, 23 mai, ora 20.15 – „Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 24 mai, ora 20.15 – „Insomniacii”, de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru; duminică, 25 mai, ora 20.15 – „Cehov, trei drame ridicole”, regia Bogdan Sărăteanu.
Teatrul de Sufragerie
sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – „Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy.
Teatrul Mignon:
luni, 19 mai, ora 19.30 – „Deseori neobservat”, regia Amalia Olaru; marţi, 20 mai, ora 19.30 – „Tabloul”, anti-piesă după Eugen Ionesco, regia Alexandru Nagy; miercuri, 21 mai, ora 19.30 – „Cabartul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Naby; vineri, 23 mai, ora 19.30 – „Elevator”, de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; sâmbătă, 24 mai, ora 19.30 – „Venus şi Adonis”, după William Shakespeare, regia Ioana Petre; duminică, 25 mai, ora 21.00 – „Moftul Român”, de I.L. Caragiale.
Teatrul Ţăndărică:
luni, 19 mai, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, 20 mai, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Decebal Marin; miercuri, 21 mai, ora 10.00 – „Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino; joi, 22 mai, ora 10.00 – „Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino;
vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 25 mai, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; duminică, 25 mai, ora 12.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu.
Teatrul Excelsior:
joi, 22 mai, ora 10.00 – „Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 22 mai, ora 19.00 – „Magia copilăriei”, regia Stelian Milu ; vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.
Teatrul Ion Creangă:
Sala Rapsodia
joi, 22 mai, ora 10.00 – „Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Marian Manolescu, regia Mihai Manolescu; vineri, 23 mai, ora 10.00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; sâmbătă, 24 mai, ora 11.00 – „Sâmânţa vrăjită”, Regia. Mihai Manolescu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – „Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta;
Sala Ludoteca:
miercuri, 21 mai, ora 18.00 – „Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici; vineri, 23 mai,ora 18.00 – „Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.
Opera Comică pentru copii:
luni, 19 mai, ora 11.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; luni, 19 mai, ora 13.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu – informează Mediafax.
marţi, 20 mai, ora 11.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; marţi, 20 mai, ora 13.00 – „Figaro”, adaptare după opera buffa „Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; vineri, 23 mai, ora 17.00 – „Mirandolina”, balet de buzunar duşă „Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.
Foto cu: Programul teatrelor bucreştene – wikipedia, facebook