N(aum), Tartuffe sau Impostorul, Anonimul veneţian, Omul cel bun din Seciuan, De vânzare/ For sale, O scrisoare pierdută, Soţul păcălit, Studii despre iubire şi numeroase alte spectacole, în săptămâna 9 – 15 februarie.
Un articol de Petre Ivan|9 februarie 2015
Programul teatrelor bucureştene în perioada 9 – 15 februarie
Teatrul Metropolis:
luni, 9 februarie, ora 19:00 – „N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; miercuri, 11 februarie, ora 19:00 – „Love stories”, regia Claudiu Goga; joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară”, de Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Tartuffe sau Impostorul”, de Victor Ioan Frunză; duminică, 15 februarie, ora 15:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Media:
luni, 9 februarie, ora 19:30 – „Plicul”, regia Mircea Anca; vineri, 13 februarie, ora 20:00 – „20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misiriantu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – „20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misiriantu; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii;
Sala Pictura:
marţi, 10 februarie, ora 20:00 – „Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa; miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; joi, 12 februarie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 13 februarie, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa;
Sala Studio:
miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; joi, 12 februarie, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – „Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – „Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru;
Sala Atelier:
joi, 12 februarie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;
Sala Mică:
sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – „Organic”, regia Andrei Măjeri; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – „Organic”, regia Andrei Măjeri.
Teatrul Bulandra:
Sala „Toma Caragiu”
– miercuri, 11 februarie, ora 18:30 – „Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonski; joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban;
Sala „Liviu Ciulei”:
joi, 12 februarie, ora 20:00 – „Dumnezeu iubeşte”, regia Ioana Petre; vineri, 13 februarie, ora 21:30 – „Maitreyi”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Căsătoria”, regia Yuri Kordonski.
Teatrul Odeon:
Sala Studio:
joi, 12 februarie, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – „De vânzare/ For sale”,de Gianina Cărbunariu; duminică, 15 februarie, ora 19:30 – „De vânzare/ For sale”, de Gianina Cărbunariu;
Sala Majestic:
sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu.
Teatrul Nottara:
Sala „George Constantin”: miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – „Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu; joi, 12 februarie, ora 19:30 – „O noapte
furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Mobilă şi durere”, regia Alice Barb;
Sala „Horia Lovinescu”: joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Jocul regilor”, de Pavel Kohout; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Soţul păcălit”, regia Mircea Cornişteanu; duminică 15 februarie, ora 19:00 – „Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.
Teatrul de Comedie:
Sala „Radu Beligan”:
vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Rencontres”, regia Dragoş Huluba; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija;
Sala Nouă:
sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Cea mai puternică”, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.
Teatrul Mic:
joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Mata Hari”, regia Liana Ceterchi; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Băieţii de aur”, regizori de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Mata Hari”, regia Liana Ceterchi;
Teatrul Foarte Mic:
joi, 12 februarie, ora 19:00 – „39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Numele”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Livada de vişini”. regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu.
Teatrul Evreiesc de Stat
(la Teatrul Nottara, sala „Horia Lovinescu”):
joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Jocul Regilor”, regia Felix Alexa.
Teatrelli
11 februarie 2015, ora 20.00 – „Comedii cu Gorobete” , de Radu Gabriel. Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan, Anca Dinicu; 14 februarie 2015, ora 20.00 – Concert Nicu Alifantis & Zan – „Commedia dell’Alizantis”; 15 februarie 2015, ora 20.00 – „Plăcintă cu mere” de: Isaac Buton, Cu: Adela Mărculescu, Costel Constantin, Dan Tudor. Regia : Dan Tudor
Teatrul Masca:
vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Comedianţii”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – „Prostia omenească”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare;
Sala „Jacques Lecoq” –
Cafe Teatru: vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare.
Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”:
sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Aplauze… aplauze”, regia Biţu Fălticineanu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu.
Teatrul de pe Lipscani:
vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Hoţii de frumuseţe”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Studii despre iubire”, regia Chris Simion.
Teatrul Elisabeta:
marţi, 10 februarie, ora 19:00 – „Încurcătură la nivel înalt!”, regia Şerban Puiu; miercuri; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Fraţii Karamazov”, regia Bogdana Darie.
În Culise:
luni, 9 februarie, ora 20:00 – „Supermarket love”, regia Cristian Bajora; marţi, 10 februarie, ora 20:00 – „Ghengbeng”, scenografie Iulia Popescu; miercuri, 11 februarie, ora 20:00 – „Prostii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; joi, 12 februarie, ora 19:00 – „iELE”, show de improvizaţie; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Clinica sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora; vineri, 13 februarie, ora 21:30 – „Stand-up comedy” cu Alexandru Minculescu, Maria Popovici, Florin Fraţilă, Alexandru Banciu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Ca la Iunion”, regia Cristian Bajora; duminică, 15 februarie, ora 21:30 – „Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 9 februarie, ora 20:00 – „Ce ne spunem când nu ne vorbim”, regia Chris Simion; marţi, 10 februarie, ora 20:00 – „Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, 11 februarie, ora 20:00 – „Happy-end”, regia Alexandru Bogdan; joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Freak show”, de Florin Piersic Jr.; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Declick”, de Alex Unguru; vineri, 13 februarie, ora 22:00 – „Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 14 februarie, ora 15:00 – „Două liniuţe”, de Lia Bugnar; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Doi şi un tulnik”; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – „Disco Love”; sâmbătă, 14 februarie, ora 22:00 – „Cremă de zahăr ars. Astăzi îi spunem dragoste”, regia Iris Spiridon; duminică, 15 februarie, ora 15:00 – „Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Textul, înainte de toate”; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; duminică, 15 februarie, oa 21:30 – „Paravan 2 telefoane”, regia Matei Lucaci-Grunberg.
Teatrul Luni:
miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – „După Traian şi Decebal”, scenografia Andrei Dinu.
Teatrul ACT:
vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Fidelitate”, regia Dragoş Campan.
Teatrul de Artă:
joi, 12 februarie, ora 20:15 – „Şase din 49”, regia Alexandru Maftei; vineri, 13 februarie, ora 20:15 – „şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 14 februarie, ora 10:30 – „Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 14 februarie, ora 12:00 – „Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:15 – „Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu; duminică, 15 februarie, ora 10:30 – „Hansel şi Gretel”; duminică, 15 februarie, ora 12:00 – „Hansel şi Gretel”; duminică, 15 februarie, ora 20:15 – „Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.
Unteatru:
vineri, 13 februarie, ora 19:00 – „Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă 14 februarie, ora 19:00 – „Poezia visului”, de Miriam Răducanu.
Teatrul Mignon:
miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – „Midnight chat with Sylvia Plath”, regia Iris Spiridon; joi, 12 februarie, ora 19:30 – „Cabaretul cuvintelor”, regia Alexandru Nagy; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – „Elevator”, regia Dorin Boca; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – „Reflection”, regia Cristina Andreea Ion.
Teatrul de Sufragerie:
vineri, 14 februarie, ora 20:00 – „Moskova-Petuski”, regia Theo Herghelegiu.
ARCUB:
duminică, 15 februarie, ora 19:00 – „Noapte bună, mamă!”, regia Mircea Cornişteanu.
Teatrul „Ion Creangă”:
(se joacă la Teatrul Excelsior)
marţi, 10 februarie, ora 10:00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 10 februarie, ora 17:00 – „În parc”, regia Magda Condurache; miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – „Inimă Rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca.
Teatrul Excelsior:
miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – „Măria-sa… Măgarul!”, regia Ion Lucian; joi, 12 februarie, ora 10:00 – „Frumoasa şi Bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 13 februarie, ora 10:00 – „Hainele cele noi ale Prinţului”, regia Ilinca Stihi; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – „Mica sirenă”, regia Olimpia Arghir; duminică, 15 februarie, ora 18:00 – „Chiriţa în provincie”, regia Marcel Homorodean.
Teatrul Ţăndărică:
Sala Studio:
joi, 12 februarie, ora 19:00 – „Candid”, regia Cristian Pepino;
Sala Lahovari:
marţi, 10 februarie, ora 10:00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – „Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 12 februarie, ora 10:00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 13 februarie, ora 10:00 – „Păcală”, scenografia Cristina Pepino, sâmbătă, 14 februarie, ora 10:00 – „Păcală”, scenografia Cristina Pepino; sâmbătă, 14 februarie, ora 12:00 – „Păcală”, scenografia Cristina Pepino; duminică, 15 februarie, ora 10:00 – „Croitoraşul cel viteaz”, de Daniel Stanciu; duminică, 15 februarie, ora 12:00 – „Croitoraşul cel viteaz”, de Daniel Stanciu.
Opera Comică pentru Copii:
vineri, 13 februarie, ora 18:00 – „Peter Pan”; sâmbătă, 14 februarie, ora 11:00 – „Peter Pan”.
Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook