Programul teatrelor bucureştene în perioada 18 – 24 mai
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-18-24-mai/

Pyramus & Thisbe 4 You , Dragoste în patru tablouri, Oscar şi Tanti Roz, Vacanţă în Guadelupa, Băieţii de aur, S-a furat mireasa! Şi mute alte spectacole, pe scenele teatrelor din capitală.

Un articol de Petre Ivan|18 Mai 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 18 – 24 mai

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mică

luni, 18 mai, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; marţi, 19 mai, ora 20.00 – “Dragoste în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;

Sala Atelier:

marţi, 19 mai, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mare:

miercuri, 20 mai, ora 19.00 – “Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, versiune scenică de Dan Puric, regia Dan Puric; vineri, 22 mai, ora 19.30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov;

Sala Pictura:

miercuri, 20 mai, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 21 mai, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 23 mai, ora 11.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 24 mai, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Atelier:

miercuri, 20 mai, ora 20.00 – “Terorism”, de Fraţii Presniakov, regia Felix Alexa; joi, 21 mai, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 22 mai, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 23 mai, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 24 mai, ora 11.00 – “Neuroanatomia ascunsă în picturile lui Michelangelo. Capela Sixtină”, conferinţă susţinută de prof. Alexandru Vlad Ciurea MD., PhD., MSc., Dr. h.c. Mult.

Sala Studio:

joi, 21 mai, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 23 mai, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după O scrisoare pierdută de IL Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 24 mai, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Media:

joi, 21 mai, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 24 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio

miercuri, 20 mai, ora 18.00 – “Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; joi, 21 mai, ora 19.30 – “Viză de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; vineri, 22 mai, ora 19.30 – “De vânzare/For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 23 mai, ora 16.00 – “Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; duminică, 24 mai, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek;

Sala Majestic:

miercuri, 20 mai, ora 19.00 – “Pyramus&Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Trei generaţii”, de Lucian Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Casanova”, după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu

luni, 18 mai, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; joi, 21 mai, ora 19.00 – “Oscar şi Tanti Roz”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Oscar şi Tanti Roz”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Sunt un orb”, recital extraordinar Horaţiu Mălăele;

Sala Liviu Ciulei:

Împăratul neîmpărat, Teatrul Nottara

Împăratul neîmpărat, Teatrul Nottara

sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 24 mai, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre.

Teatrul Nottara:

Sala George Constantin

marţi, 19 mai, ora 19.30 – “Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; miercuri, 20 mai, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; vineri, 22 mai, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu:

joi, 21 mai, ora 19.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Fazanul”, de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan

luni, 18 mai, ora 19.00 – “Amanta”, regia Armand Călinovici; marţi, 19 mai, ora 19.00 – “Angajare de clovn”, regia Daniel Bucur; joi, 21 mai, ora 19.00 – “În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 23 mai, ora 18.30 – “N(AUM)”, de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 24 mai, ora 20.00 – “Spargerea”, de Răzvan Petrescu, regia Dragoş Alexandru Muşoiu;

Sala Studio:

sâmbătă, 23 mai, ora 20.30 – “La vita e bella”, de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

duminică, 24 mai, ora 18.00 – “2014. O odisee pământeană”, texte de Radu Dragomirescu, Cătălin Coşarcă, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea, regia Radu Dragomirescu.

Teatrul Mic:

sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 21 mai, ora 19.00 – “Intepretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Casa cu pisici”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Casa cu pisici”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru.

Teatrul Masca:

(Cafe Teatru)

joi, 21 mai, ora 19.00 – “Secretul lui Pulcinel”, regia Mihai Sandu Gruia; duminică 24 mai, ora 18.00 – “Gala Masca”, – un spectacol special dedicat celor 25 de ani de activitate.

Godot Cafe Teatru:

luni, 18 mai, ora 21.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, 20 mai, ora 19.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 20 mai, ora 20.00 – “Nişte fete”, de Neil La Bute, regia Cristi Juncu; joi, 21 mai, ora 19.00 – “Intuiţia masculină”, – Trilogia americană (partea a III-a); joi, 21 mai, ora 21.30 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; vineri, 22 mai, ora 22.00 – “O piesă deşănţată”, de Lia Bugnar; sâmbătă, 23 mai, ora 15.00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; sâmbătă, 23 mai, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 24 mai, ora 15.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 24 mai, ora 21.30 – “Paravan 2 telefoane”, de Matei Lucaci-Grunderg, regia Matei Lucaci-Grunberg;

Godot SubScenă:

vineri, 22 mai, ora 22.00 – “Disco Love”, după texte de Yasmina Reza, Olivier Lecot, Jean Dujardin.

Teatrul ACT:

luni, 18 mai, ora 19.00 – “Cockoşi”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru; miercuri, 20 mai, ora 19.00 – “Trei”, după Autorităţi Portuare de Conor McPherson, regia Gavril Pătru; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute.

Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt, Teatrul Unteatru

La Scena:

miercuri, 20 mai, ora 20.00 – “Flirt”, după o idee de Mihai Baranga; joi, 21 mai, ora 20.00 – “Craca de la miezul nopţii”, după Catherine Aigner, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 23 mai, ora 20.00 – “Qui est Momo?”, o piesă de Remi de Vos; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Comedy.Show”, cu Ioana de Hillerim, Andreea Biriri, Gabriel Călinescu, Gabriel Răuta, Bogdan Dumitrescu, Antonia Ionescu, Radu Câmpean, Marin Grigore.

Unteatru:

luni, 18 mai, ora 19.00 – “Poezia visului”, un spectacol de Miriam Răducanu; joi, 21 mai, ora 19.00 – “Trădare”, regia Sânziana Stoican; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Cel mai frumos roman din lume”, după Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; sâmbătă, 23 mai, ora 16.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 23 mai, ora 19.00 – “Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 24 mai, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise:

luni, 18 mai, ora 20.00 – “Audiţia”, regia Cristian Bajora; marţi, 19 mai, ora 20.00 – Noaptea One Man Show-ului; miercuri, 20 mai, ora 20.00 – “Zapping”, regia Radu Dragomirescu; joi, 21 mai, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; vineri, 22 mai, ora 19.00 – “Să nu mă uiţi”, regia Alex Vlad; vineri, 22 mai, ora 21.30 – Stand-up comedy cu Maria, Mincu, Florin şi Toma; sâmbătă, 23 mai, ora 18.00 – “Clinica sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 23 mai, ora 21.30 – “Scrisori către Rita. The Show”, regia Cristian Bajora;

Teatrul de Artă:

miercuri, 21 mai, ora 20.15 – “LSD Theatre Show”, regia Horia Suru; vineri, 22 mai, ora 19.15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, de Semion Slotnikov, scenografia Raluca Chelaru; duminică, 24 mai, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

sâmbătă, ora 19.00 “Piei, drace!”; duminică, ora 19.00 “Vivat Revista”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11.00 “Flautul fermecat”; marţi, ora 11.00 “Flautul fermecat”; miercuri, ora 11.00 “Flautul fermecat”; sâmbătă, ora 11.00 “Flautul fermecat”; duminică, ora 11.00 “Coana Chiriţa”.

Teatrul de pe Lipscani:

marţi, ora 19.00 “Mă mut la mama”; miercuri, ora 19.30 “Mă mut la tata”.

Teatrul Elisabeta: joi, ora 19.00 “S-a furat mireasa!”; vineri, ora 19.00 “Boeing Boeing”; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 “Cocos”.

Sala ARCUB:

miercuri, ora 19.00 “Starred Up”, regia David Mackenzie.

Teatrelli:

joi, 21 mai, ora 20.00 – „Răzvan Mazilu & Ladies”, recital extraordinar de dans. Invitate: Monica Petrică, Judith State, Vanda Ştefănescu; La chitară: Andrei Manea; duminică, 24 mai, ora 20,00 – ”Joc de pisici”, de Orkeny Istvan. Un spectacol de Gelu Colceag. Cu : Virginia Mirea, Adela Mărculescu, Tania Filip, Mihaela Teleoacă, Dan Aștilean, Marius Gâlea/Sergiu Fleșner, Alina Suărășan, Oana Pușcatu

Foto: Programul teatrelor – facebook

Page 1 of 41234