Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 – 22 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-16-22-noiembrie/

Visul unei nopţi de vară, Hotel Europa, Sinucigaşul, Nopţi albe de acordeon, Priveşte înapoi cu mânie, O scrisoare pierdută şi multe alte spectacole, în această săptămână, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|16 Noiembrie 2015

Programul teatrelor bucureştene:

Teatrul Metropolis

marti, 17 noiembrie, ora 19:00, PERETELE  de Lia BUGNAR, miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00, PERETELE  de Lia BUGNAR, joi, 19 noiembrie, ora 19.00, A DOUĂSPREZECEA NOAPTE, Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză, vineri, 20 noiembrie, ora 19.00, ROMEO ȘI JULIETA, în românește de Adrian N. George, versiune scenică de Victor Ioan Frunză

sambata, 21 noiembrie, ora 17.00, ROMANIA ÎNCHIS PENTRU INVENTAR, de Dragos Huluba, ora 19:00, VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ , Versiune scenică de Victor Ioan Frunză

duminica, 22 noiembrie, ora 17.00, ROMANIA ÎNCHIS PENTRU INVENTAR, de Dragos Huluba, ora 19.00, N(AUM), Regia: Mariana Cămărşan

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mică:

luni, 16 noiembrie, ora 19.00 – “Lazăr sau Vremea dintre valuri”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 – “Hotel Europa”, după Goran Stefanovski, regia Andrei Raicu; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 – “Hotel Europa”, după Goran Stefanovski, regia Andrei Raicu;

Sala Media:

luni, 16 noiembrie, ora 19.00 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Sala Studio:

luni, 16 noiembrie, ora 20.00 – “Străini în noapte”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 22 noiembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

marţi, 17 noiembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 22 niembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Nopţi albe de acordeon”; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Nopţi albe de acordeon”; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Family Affairs”, de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim;

Sala Studio:

miercuri, 18 noiembrie, ora 19.30 – “De vânzare/ For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; joi, 19 noiembrie, ora 19.30 – “George Enescu. Muzica dincolo de timp”; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Seară de poezie şi jazz”; duminică, 22 noiembrie, ora 19.30 – “Eu. O casă de păpuşi”, de Henrik Ibsen, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

marţi, 17 noiembrie, ora 18.30 – “Crimă şi pedeapsă”, de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.30 – “Crimă şi pedeapsă”, de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Marmura”, de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 22 noiembrie, ora 18.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 20 noiembrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 noiembrie,

Priveşte înapoi cu mânie, Nottara

Priveşte înapoi cu mânie, Nottara

ora 19.00 – “Car(o)usel”, de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Car(o)usel”, de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara;

Sala George Constantin:

luni, 16 noiembrie, ora 19.30 – “Priveşte înapoi cu mânie”, de John Osborne; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.30 – “Poker Face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; joi, 19 noiembrie, ora 19.30 – “Trei nopţi cu Madox”, de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu; vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 – “Trei nopţi cu Madox”, de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu;

Horia Lovinescu:

vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia Diana Lupescu; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 – “Fazanul”, de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 – “backstage MEN 5”; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius, în colaborare cu Petter Naess, după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Studio:

vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 – “La vita e bella”, de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

luni, 16 noiembrie, ora 17.00 – “Frumoasa din pădurea adormită sau povestea unei treziri”; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 – “Frumoasa din pădurea adormită sau povestea unei treziri”; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic:

sâmbătă, 21 noiembrie, ora 20.00 – “Un minut de dans sau UF!!!”, un spectacol de Gigi Căciuleanu; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 – “Un minut de dans sau UF!!!”, un spectacol de Gigi Căciuleanu.

Teatrul Foarte Mic:

sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul Evreiesc de Stat (se joacă la Teatrul Mic): miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 – “Motke Hoţul”, regia Andrei Munteanu.

Godot Cafe-Teatru:

marţi, 17 noiembrie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 – “MotherFucker with the Hat”, de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Romantic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; joi, 19 noiembrie, ora 21.30 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00 – “Littleimpro”, teatru de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.00 – “Fă-mi loc!”, de Antohony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.30 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “All new people”, de Zach Braff, regia Matei Lucaci-Grunberg; duminică, 22 noiembrie, ora 21.30 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi;

Godot SubScenă:

vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Sub geana mării”, de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.30 – “Norway.today”, de Igor Bauersima, regia Marius Gâlea; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “I.O.N.A.”, după Marin Sorescu, regia Danni Ionescu.

Teatrul Act:

joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Vanilla Skype”, de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu.

În Culise:

luni, 16 noiembrie, ora 20.00 – “Poveşti despre tine”, regia Cristian Bajora; marţi, 17 noiembrie, ora 20.00 – “Luv”, de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 – “Omul de zăpadă”, de Greg MacArthur, regia Felix Crainicu; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 – “Cum se duce totul dracu'”, după Crize de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 – “Stand up comedy, glume şi voie bună” cu Maria, Mincu şi Florin; vineri, 20 noiembrie, ora 23.00 – “Stand up comedy, glume şi voie bună” cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.00 – “Black Friday Love”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 21.30 – “Clinica Sinucigaşilor”, de Gabriela Mihalache, regia Cristian Bajora; duminică, 22 noiembrie, ora 18.00 – “La noi, muierea”, cu George Robu; duminică, 22 noiembrie, ora 21.00 – “Scrisori către Rita – the show”, după romanul “Scrisori către Rita”, de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

luni, 16 noiembrie, ora 19.00 – “Voi n-aţi văzut nimic”, echipă proiect – Alexandru Fifea, Cătălin Rulea, David Schwartz; marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 – “Del Duma. Vorbeşte-le despre mine”, cu Mihaela Drăgan; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 – “Fără sprijin”, un spectacol de Bogdan Georgescu şi Irina Gâdiuţă; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Gadjo Dildo”, regia Mihai Lukacs; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “La harneală”, un spectacol de Mihaela Drăgan şi Mihai Lukacs;

Teatrul de Artă:

joi, 19 noiembrie, ora 20.15 – “Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; vineri, 20 noiembrie, ora 20.15 – “4X4 personaje”, de Daniela

Toc Toc, Teatrul Elisabeta

Toc Toc, Teatrul Elisabeta

Marin; duminică, 22 noiembrie, ora 20.15 – “Aproape mâine”, de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Elisabeta:

luni, 16 noiembrie, ora 19.00 – “Încurcătură la nivel înalt”, de Ray Cooney, regia Şerban Puiu; marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – “Fraţii Karamazov”, de F.M. Dostoievski, regia Bogdana Darie; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Toc Toc”, de Laurent Baffie, regia Ricard Reguant.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”,

Sala Savoy:

vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 – “Aplauze, Aplauze”, regia Bitu Fălticineanu”; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 – “Aer bun! De Herăstrău!”, regia Cezar Ghioca; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 – “Vivat Revista!”, regia Cezar Ghioca.

Creart – Sala Teatrelli:

marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 – “Filarmonica de Comedie”, de Radu Gabriel; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 – Bogdan Bolohan în “Silent Struggle”; vineri, 20 noiembrie, ora 21.00 – “O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Radu Gabriel; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 – “Plăcintă cu mere”, de Isaac Buton, regia Dan Tudor.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 16 noiembrie, ora 10.00 – “Mica sirenă”; luni, 16 noiembrie, ora 19.00 – “Pisica Verde”; luni, 16 noiembrie, ora 20.15 – “Punguţa cu doi bani”; marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”; marţi, 17 noiembrie, ora 18.00 – “Reflection”; marţi, 17 noiembrie, ora 19.15 – “Ever After”; miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”; miercuri, 18 noiembrie, ora 17.30 – “Rapunzel”; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.00 – “Vasile Alecsandri”.

Teatrul Ion Creangă:

(se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă)

luni, 16 noiembrie, ora 17.00 – “Frumoasa din pădurea adormită sau Povestea unei treziri”, de Katharina Schlender, regia Philippe Besson; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 – “Spaima zmeilor”, de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior)

marţi, 17 noiembrie, ora 18.00 – “Spaima zmeilor”, de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 “Crăiasa zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Excelsior)

joi, 19 noiembrie, ora 10.00 – “Spaima zmeilor”, de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00 – “Spaima zmeilor”, de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.00 – “Spaima zmeilor”, de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă)

duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 – “Frumoasa din pădurea adormită sau Povestea unei treziri”, de Katharina Schlender.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.00 – “#Teenspirit”.

Opera Comică pentru copii:

luni, 16 noiembrie, ora 10.00 – “Cenuşăreasa”; luni, 16 noiembrie, ora 13.00 – “Cenuşăreasa”; marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 – “Cenuşăreasa”; marţi, 17 noiembrie, ora 13.00 – “Cenuşăreasa”; miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 – “Cenuşăreasa”; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 17.00 – “Munchhausen stăpânul minciunilor”; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 – “Coana Chiriţa”; duminică, 22 noiembrie, ora 13.00 – “Coana Chiriţa”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

Page 1 of 41234