Programul teatrelor bucureştene în perioada 25-31 mai
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-25-31-mai/

Dineu cu proşti, N(AUM), Trei gemeni veneţieni, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, Cum se duce totul dracu şi multe ate spectacole pe scenele teatrelor bucureştene, în săptămâna 25-31 mai.

Un articol de Petre Ivan|27 Mai 2015

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 25-31 mai:

Teatrul Metropolis:

duminică, ora 19:00 – “N(AUM)”, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio: miercuri, ora 19:30 – “Sinucigaşul”, regia Felix Alexa; joi, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; vineri, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, ora 11:00 – “Molto, gran’impressione”, regia Dan Tudor;

Sala Atelier:

miercuri, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, ora 20:00 – “Terorism”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 20:00 – “Terorism”, regia Felix Alexa; duminică, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura:

marţi, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Media:

vineri, ora 20:00 – “Capriciile Evei”, regia Cezar Ghioca; duminică, ora 10:00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Mică:

sâmbătă, ora 20:00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, regia Horia Suru; duminică, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare.Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Mare:

sâmbătă, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; duminică, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

marţi, ora 20:00 – “De vânzare/For Sale”, de Gianina Cărbunariu; joi, ora 19:30 – “Blifat”, regia Alexandru Mihail; vineri, ora 18:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, ora 19:30 – “Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; dumincă, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

miercuri, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez”, regia Eugen Făt; joi, ora 10:00 – “Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija; vineri, ora 19:00 – “Casanova” regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, ora 19:00 – “Trei generaţii”, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

marţi, ora 19:00 – “Unchiul Vanea”, regia Yuri Kordonsky; miercuri, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky; joi, ora 20:00 – “Before breakfast”, regia Popescu;

Sala “Toma Caragiu”:

miercuri, ora 19:00 – “Sunt un orb”, de Horaţiu Mălăele; joi, ora 19:00 – “Sunt un orb”, de Horaţiu Mălăele; vineri, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; sâmbătă, ora 19:00 – “Scaunele”, regia Felix Alexa; duminică, ora 19:00 – “Pescăruşul”, de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”:

miercuri, ora 19:30 – “Aniversarea”, regia Vlad Massaci; joi, ora 19:30 – “Drumul spre Mecca” sau “Casa Bufniţei”, regia Geanina Hergheligiu; vineri, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu;

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, ora 19:00 – “Soţul păcălit”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, ora 19:00 – “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

luni, ora 19:00 – “Viaţa-i mai frumoasă după ce mori”, regia Mihai Măniuţiu; marţi, ora 18:00 – “Flori, fete, filme sau băieţi”, regia Antonella Cornici; joi, ora 19:00 – “Poker”, regia Alexandru Tocilescu; vineri, ora 19:00 – “…escu”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Mic:

joi, ora 20:00 – “fabriKa”, de Gigi Căciuleanu; vineri, ora 19:00 – “Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu; sâmbătă, ora 19:00 – “Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu; duminică, ora 19:00 – “Băieţii de aur”, regizor de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – “Casa cu pisici”, regia Radu Iacoban; vineri, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, ora 19:00 – “Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, regia Horia Suru; duminică, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”, regia Vlad Stănescu.

"Ultimul Crăciun la Paris", Tetarul de pe Lipscani

“Ultimul Crăciun la Paris”, Tetarul de pe Lipscani

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul Excelsior):

luni, ora 19:00 – “Nuntă cu divorţ”, regia Dan Tudor; (se joacă la Teatrul Mic) marţi, ora 19:00 – “Motke hoţul”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul Mic) miercuri, ora 19:00 – “Teibale şi demonul ei”, regia Szabo K. Istvan.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – “Cui i-e fricã de Virginia Woolf?”, de Mariana Cămăraşan şi Alexandra Penciuc; marţi, ora 21:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, ora 19:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; joi, ora 21:30 – “Bella şi cavalerul fără nume”, regia Vladimir Anton; vineri, ora 19:00 – “Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; sâmbătă, ora 15:00 – “Doi şi un tulnik”; sâmbătă, ora 19:00 – “Shot sau Comedia relaţiilor”, direcţia scenică Andreea Bibiri; sâmbătă, ora 22:00 – “Masculin/Feminin”, regia Lia Bugnar; duminică, ora 19:00 – “Testosteron”, regia Zalan Zakarias; duminică, ora 21:30 – “Trişorii”.

Godot SubScenă:

duminică, ora 19:00 – “O seară altfel” de Andrei Ciopec.

Teatrul ACT:

vineri, ora 20:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija.

Unteatru:

miercuri, ora 19:00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, ora 19:00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, ora 19:00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, ora 19:00 – “Hotel”, regia Eugen Jebeleanu.

În Culise:

luni, ora 20:00 – “Poveşti despre tine”; marţi, ora 20:00 – “Noaptea Teatrului Erotic”; miercuri, ora 20:00 – “Domnişoara Iulia”, regia Jenniffer Coralles; joi, ora 19:00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; vineri, ora 19:00 – “Să nu uiţi”, regia Alex Vlad; sâmbătă, ora 18:00 – “Ghengbeng”; sâmbătă, ora 21:30 – “Stand-up comedy”; duminică, ora 19:00 – “Cum se duce totul dracu’”.

Teatrul de Artă:

marţi, ora 20:15 – “Eternul spectator”, regia Daniela Marin; joi, ora 20:15 – “Dureri fantomă”, regia Bogdan Budeş; joi, ora 21:15 – “Insomniacii”, regia Sorin Militaru; vineri, ora 19:15 – “Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, ora 19:15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu; duminică, ora 20:15 – “Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Mignon:

marţi, ora 21:15 – “I.O.N.A.”, regia Danni Ionescu; joi, ora 19:30 – “Cabaretul cuvintelor”, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, ora 19:30 – “Kean”.

La Scena:

joi, ora 20:00 – “Fata cu cărămida-n gură”, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Elisabeta:

marţi, ora 20:00 – “Doamne… ce măcel!”, regia Lucian Giurchescu; vineri, ora 20:00 – “S-a furat mireasa!”, regia Radu Popescu; sâmbătă, ora 10:00 – “Pinguinii Melomani”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, ora 12:00 – “Pinguinii Melomani”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Teatrul de pe Lipscani:

Sala Mare:

joi, ora 19:30 – “Vine barza!”, regia Lucian Iancu; vineri, ora 19:30 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, ora 19:30 – “Ultimul Crăciun la Paris”, regia Alexandru Lustig, duminică, ora 19:30 – “Pasărea Măiastră – Maria Tănase”.

Prizonierul din Manhattan, ArCuB

Prizonierul din Manhattan, ArCuB

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

sâmbătă, ora 19:00 – “Hohote în Herăstrău”, regia Cezar Ghioca; duminică, ora 19:00 – “Vivat Revista”, regia Cezar Ghioca.

Sala ARCUB:

marţi, ora 19:00 – “Cină cu prieteni”, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 19:00 – “Prizonierul din Manhattan”, de Iarina Demian.

Sala Teatrelli:

luni, ora 20:00 – “Filarmonica de comedie” de Radu Gabriel; marţi, ora 20:00 – “Comedii cu Gorobete” de Radu Gabriel; miercuri, ora 20:00 – “O noapte furtunoasă”, regia Radu Gabriel.

Teatrul “Ion Creangă”:

(se joacă la Teatrul Excelsior)

luni, ora 10:00 – “Noddy”, regia Attila Vizauer; (se joacă la Teatrul Excelsior) luni, ora 17:00 – “Pinguinii melomani”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; (se joacă la Teatrul Excelsior) luni, ora 19:00 – “Pinguinii melomani”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, ora 10:00 – “Insula Misterioasă”, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) marţi, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) marţi, ora 18:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) miercuri, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) miercuri, ora 18:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) joi, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”; (se joacă în cortul amenajat din Parcul “Alexandru Ioan Cuza”) joi, ora 18:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) vineri, ora 10:00 – “Amintiri din copilărie”, regia Peter Kerek; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, ora 10:00 – “Pinguinii melomani”; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, ora 12:00 – “Pinguinii melomani”; (se joacă la Teatrul Excelsior) duminică, ora 11:00 – “Insula Misterioasă”; (se joacă la Teatrul Excelsior); duminică, ora 18:00 – “Insula Misterioasă”.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, ora 10:00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; duminică, ora 11:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; duminică, ora 18:00 – “Ridichea uriaşă”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – “Flautul Fermecat”; marţi, ora 11:00 – “Flautul Fermecat”; miercuri, ora 11:00 – “Flautul Fermecat”; sâmbătă, ora 11:00 – “Flautul Fermecat”; duminică, ora 11:00 – “Coana Chiriţa”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

Page 1 of 41234