Programul teatrelor în perioada 28 octombrie – 3 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-28-octombrie-3-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 28 octombrie– 3 noiembrie 2013.

Un articol de Andrada Văsii|28 octombrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 28 octombrie– 3 noiembrie 2013.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: luni, ora 18:00 – ,,Avarul” de B.P. Moliere; marţi, ora 21:00 – ,,Solidaritate” de Gianina Cărbunariu; miercuri, ora 19:00 – ,,Solidaritate” de Gianina Cărbunariu; vineri, ora 19:30 – ,,Revizorul”; sâmbătă, ora 20:00 – ,,Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu; duminică, ora 19:30 – ,,Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu.

Sala Media: luni, ora 21:30 – ,,Năpasta” (foto sus) de Ion Luca Caragiale; marţi, ora 21:30 – ,,Năpasta” de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Respiraţia poeziei” de Ion Caramitru.

Sala Pictura: miercuri, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu; joi, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 17:00 şi ora 21:00 – ,,Beznă de mină” de Csaba Szekely.

Sala Mică: joi, ora 20:00 – ,,Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 19:30 – ,,Doi x Doi”; duminică, ora 20:00 – ,,Fata din curcubeu” de Lia Bugnar.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: joi, ora 19:00 – ,,Vacanţă în Guadelupa” de de Pierre Sauvil şi Éric Assous, regia Diana Lupescu; vineri, ora 19:00 – ,,Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu.

Sala ,,George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – ,,Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: luni, ora 18:00 – ,,Când ploaia se va opri”; marţi, ora 19:00 – ,,Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; miercuri, ora 17:30 – ,,O scrisoare pierdută”; ora 21:00 – ,,O scrisoare pierdută”; joi, ora 18:00 – „Vremuri de pace”; ora 21:00 – ,,Vremuri de pace”; sâmbătă, ora 21:30 – ,,Adam şi Eva”; duminică, ora 20:30 – ,,Adam şi Eva”.

Sala Studio: marţi, ora 21:30 – ,,Muzica Teatrului next generation”; sâmbătă, ora 19:30 – ,,Blifat”; duminică, ora 19:30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Programul teatrelor, plin de spectacole bune

Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: marţi, ora 17:00 şi ora 21:00 – ,,Leonida Gem Session”; miercuri, ora 18:00 – ,,Crimă şi pedeapsă”; joi, ora 18:00 şi ora 21:30 – ,,Domnul Swedenborg vrea să viseze”; duminică, ora 18:30 – ,,Ivanov”.

Sala ,,Liviu Ciulei”: joi, ora 20:30 – ,,Şcoala nevestelor” de Moliere; vineri, ora 18:00 – ,,Şcoala nevestelor” de Moliere; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Artă” de Yasmina Reza; duminică, ora 21: 00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler.

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19:00 – ,,Revizorul”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Zăpezile de altădată”; duminică, ora 19:00 – ,,Stăpânii rulotei”.

Teatrul Metropolis: luni, ora 19:00 – ,,Bădăranii” de Carlo Goldoni; joi, ora 19:00 – ,,Pijamale” de Mawby Green şi Ed Feilbert; sâmbătă, ora 18:00 – ,,Spitalul comunal” de Hristo Boicev; duminică, ora 15:00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu.

Programul teatrelor

Programul teatrelor este completat de către spectacolul ,,Gaiţele” la Teatrul Metropolis

Teatrul Foarte Mic: marţi, ora 19:00 – ,,Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu; vineri, ora 19:00 – ,,Interpretul” de Tristan Bernard; duminică, ora 19:00 – ,,O viaţă în teatru” de David Mamet.

Teatrul Mic: luni, ora 18:00 – ,,A douăsprezecea noapte”; joi, ora 19:00 – ,,Mutter Courage”; vineri, ora 19:00 – ,,Visul unei nopţi de vară”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Sex on the bici”; duminică, ora 19:00 – ,,Spionul balcanic”.

Teatrul Masca: vineri, ora 19:00 – ,,Gemenii”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Slugă la doi stăpâni”; duminică, ora 11:00 – ,,Canarul albastru”; duminică, ora 19:00 – ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc de Stat: sâmbătă, ora 19:00 – ,,Exil în pământul uitării”; duminică, ora 19:00 – ,,Blazonul” de Shalom Ash.

Un Teatru: miercuri, ora 21:30 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, ora 22:00 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Cel mai frumos roman din lume” de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; duminică, ora 19:00 – ,,RETOX – România este ţară occidental xeroxată” de Eugen Jebeleanu.

Teatrul În Culise: marţi, ora 20:00 – ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 20:00 – ,,Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; joi, ora 20:00 – ,,Common Lives” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: marţi, ora 20:00 – ,,Te iubesc! Te iubesc?” după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 21:00 – ,,Hai Iu Iu Nu Hey You You”, remix-uri Maria Tănase, regia Radu Afrim; joi, ora 19:00 – ,,Hai Iu Iu Nu Hey You You”, remix-uri Maria Tănase, regia Radu Afrim; ora 22:00 – ,,Masculin/Feminin” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, ora 19:00 – Liga improvizatorilor; ora 22:00 – ,,Cupluri” după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Shot sau comedia relaţiilor”, regia Andreea Bibiri; duminică, ora 19.00 – ,,Neo” de Sever Bârzan, regia Sever Bârzan.

Teatrul Ţăndărică: luni, ora 10:00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”; marţi, ora 10:00 – ,,Frumoasa din pădurea adormită”; miercuri, ora 10:00 – ,,Motanul încălţat”; joi, ora 10:00 – ,,Fata babei şi fata moşneagului”.

Citiţi şi: Hainele cele noi ale Printului vor străluci la Teatrul Excelsior

Teatrul Excelsior: marţi, ora 10:00 – ,,Zâna Zorilor”; miercuri, ora 10:00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”; joi, ora 10:00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; vineri, ora 10:00 – ,,Măria sa… măgarul!”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Contrabasul”.

Teatrul ,,Ion Creangă”, Sala Rapsodia: marţi, ora 10:00 – ,,Harap Alb”; miercuri, ora 10:00 – ,,D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”; ora 18:00 – ,,În parc”; joi, ora 10:00 – ,,Renart Vulpoiul”; vineri, ora 10:00 – ,,Pinocchio”; vineri, ora 17:00 – ,,Miraj într-un OU”; duminică, ora 11:00 – ,,Războiul bucatelor”.

ARCUB: joi, ora 19:00 – ,,Comedie pe întuneric”, notează Mediafax.

Teatrul ACT: marţi, ora 19:00 – ,,Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 21:30 – ,,Iluzii” de Ivan Vîrîpaev, regia Cristi Juncu; joi, ora 19:00 – ,,Orfanii” de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, ora 19:00 – ,,Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.

Foto credit: Teatrul Metropolis, Adi Bulboacă, Programul teatrelor

23
/12
/19

Comisia Națională a României pentru UNESCO – CNR UNESCO - a organizat în data de 17 decembrie cea de-a IV-a ediție a Galei anuale de sfârșit de an, care a reunit partenerii instituționali, respectiv reprezentanți ai instituțiilor publice, societății civile, mediului privat, precum și alți colaboratori, personalități din domeniile de interes ale UNESCO - educație, științe, cultură, comunicare și informare.

22
/12
/19

Dragostea este în fel și chip. Sentimentul suprem, care se colorează în infinite nuanțe, care înflăcărează imaginația creatorilor dintotdeauna, a dat naștere unora dintre cele mai reușite romane, care își păstrează peste ani puterea de seducție asupra cititorilor.

21
/12
/19

Primele reprezentații ale spectacolului „Nora (o casă de păpuși)” de Henrik Ibsen, în direcția de scenă a lui Victor Ioan Frunză, au fost programate pe 20, 21, 22 și 23 decembrie, de la ora 19.00, la Biblioteca Națională a României.

20
/12
/19

Marți, 17 decembrie 2019, la ora 12.00, la sediul Teatrului de Comedie a avut loc ceremonia oficială de dezvelire a celor șase monumente de for public, dedicate îndrăgiților actori Radu Beligan, Marin Moraru, Gheorghe Dinică, Amza Pellea, Iurie Darie și Dem Rădulescu.

20
/12
/19

Teatrul „Tomcsa Sándor” va sărbători revelionul cu o comedie a celui mai sărbătorit și a celui mai jucat autor al dramaturgiei române: I. L. Caragiale. Premiera a avut loc în data de 19 decembrie 2019, iar în seara de Revelion pe 31 decembrie, de la ora 18, va putea fi văzut din nou, un mod inedit de a sărbători noul an.

19
/12
/19

Expoziţia de fotografii „Then and Now – Romanian Perspectives Celebrating 30 years of Transforming Change” a fost deschisă miercuri, la Institutul Cultural Român, de ambasadorul Statelor Unite în România, E.S. Adrian Zuckerman. La eveniment a participat și preşedintele interimar al ICR, Mirel Taloş.

19
/12
/19

Duminică 22 decembrie 2019, de la ora 11.00, la Sala Mică, în cadrul programului Conferințele Teatrului Național, va avea loc o dezbatere a Revistei „22” la Teatrul Național București, cu tema „Profitori și beneficiari ai Revoluției”.

Page 40 of 887« First...102030...3839404142...506070...Last »