-->

„DN83”, spectacol care explorează limitele dintre iubire și abuz
https://www.ziarulmetropolis.ro/dn83-spectacol-care-exploreaza-limitele-dintre-iubire-si-abuz/

Spectacolul „DN83”, scris de Alex Gorghe şi regizat de Luiza Mihăilescu, va avea premiera pe 4 noiembrie la Centrul de Teatru Educaţional Replika, de la orele 19:00 şi 21:00.

Un articol de Liliana Matei|31 octombrie 2022

„DN83”, în regia Luizei Mihăilescu, este al doilea spectacol din stagiunea 2022-2023 al Centrului de Teatru Educațional Replika și vorbește despre un atașament toxic între un elev și-o coordonatoare a unei trupe de teatru. Este un spectacol care explorează limitele dintre iubire și abuz. Din distribuție fac parte Katia Pascariu & Vlad Ionuț Popescu.

Luiza Mihăilescu a studiat regie de teatru în București, la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică la clasa lui Radu Apostol și a Răsvanei Cernat și are masteratul în regie de teatru la Royal Holloway University of London din Egham, Marea Britanie, condus de Katie Mitchell. În prezent urmează studiile doctorale ale U.N.A.T.C. București, unde cercetează metodologii și pedagogii ale regiei de teatru feministe.

Luiza a regizat spectacolul „GEN, ROZ”, scris de Mihaela Michailov și produs la Centrul de Teatru Educațional Replika. Spectacolul a făcut parte din selecția Festivalului de Teatru D-butan-T 2021. Totodată a semnat regia și unui spectacol de teatru radiofonic, „Frica în sân”, produs de Teatrul Improbabil.

Principalele ei interese sunt teatrul social-politic care abordează teme precum sănătatea mintală, teme feministe, queer.

Alexandru Gorghe este un tânăr scriitor și dramaturg. A terminat studiile de licență la Royal Central School of Speech and Drama din Londra, iar în prezent urmează studiile de master în Scriere Dramatică, coordonat de Mihaela Michailov.

A început să joace, să regizeze și să scrie încă din liceu, în cadrul trupei de teatru a liceului din Botoșani. În repertoriul dramaturgiei sale găsim mai multe piese ce au fost reprezentate pe scena teatrului românesc: Băiatul cu șosete roz – reprezentată la Teatrul Excelsior, Mi-e rușine și spectacolul lectură Părăsindu-ți mama – ambele prezentate la Centrul de Teatru Educațional Replika. Alături de Luiza Mihăilescu, la Teatrul Andrei Mureșan din Sfântu Gheorghe a fost realizat spectacolul lectură Câinele maimei mele pentru care Alex a semnat dramaturgia, iar Luiza, regia.

Pentru Teatrul Improbabil a fost dramaturgul spectacolului „Vânătoarea de struți”, regizat de Andreea Lucaci. În 2022 și-a publicat romanul de debut, Fiul cruzimii, la editura Creator.

Text: Alex Gorghe

Distribuție: Katia Pascariu & Vlad Ionuț Popescu

Regie și ecleraj: Luiza Mihăilescu

Scenografie: Gabi Albu

Muzica: Alex Bălă

Afiș: Elena Găgeanu

Mulțumiri: Denisa Neațu

PRODUCȚIE: Centrul de Teatru Educațional Replika

Proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

06
/05
/26

Joi, 7 mai, ora 19.00, Institutul Cervantes, împreună cu Casa de Editură Max Blecher, organizează un eveniment dedicat unuia dintre cei mai apreciați poeți spanioli contemporani, Fernando Valverde. În cadrul întâlnirii, se va prezenta o plachetă din versurile acestuia, în traducerea Monicăi Manolachi, reprezentând cel de-al treilea titlu al colecției de poezie contemporană de limbă spaniolă intitulată „Hoja de ruta / Foaie de drum”.

06
/05
/26

Prima ediție a festivalului Cucu Bau, va avea loc între 14 și 17 mai, fiind curatoriat de criticul de film Andrei Rus, programul reunind titluri din întreaga istorie de peste 130 de ani a cinematografiei, construind o experiență care traversează stiluri, epoci și sensibilități diferite.

05
/05
/26

Scriitoarea Ana Blandiana este laureata din acest an a Premiului Literar Internațional „Zbigniew Herbert”, acordat de Fundația Herbert unui autor în viață pentru întreaga sa operă. Ceremonia de decernare a premiului va avea loc la Biblioteca Națională din Varșovia în data de 27 mai 2026. Aceasta este a doua distincție cu care opera poetică a Anei Blandiana este recunoscută în Polonia, după Premiul „Poetul European al Libertății”, acordat de Orașul Gdańsk în 2016 pentru volumul Patria mea A4.

05
/05
/26

Sala Radio a găzduit, luni, 4 mai 2026, cea de-a XXV-a ediție a Galei Premiilor Radio România Cultural, un eveniment de referință dedicat excelenței în cultura română contemporană. Într-o atmosferă festivă, au fost acordate premii la opt categorii, precum și patru distincții speciale, în prezența unor importante personalități ale vieții culturale.

04
/05
/26

Vineri, 8 mai 2026, continuarea unei tradiții stabilite de mulți ani de Radio România, Orchestra Națională Radiooferă la Sala Radio la un eveniment de înaltă ținută: CONCERTUL REGAL, ce marchează sărbătoarea regalității în România.

27
/04
/26

În perioada 10 – 22 mai, tangoul iese din tavernele din Buenos Aires și Montevideo și ajunge, pentru câteva seri, pe scenele din Târgu Mureș, Bistrița, Deva, Sibiu, Caracal, Port Cultural Cetate, București și Bacău. Biletele pentru concertul de la București sunt deja puse în vînzare: Turneul Național Flautul Fermecat – Ediția a XV-a Ediția a 15-a a Turneului Național Flautul Fermecat propune publicului […]

24
/04
/26

Pe 23 aprilie, ziua lui Shakespeare și Ziua Internațională a Cărții se lega de fiecare dată de prezența lui George Banu, una dintre marile personalități care au marcat destinul teatrului în ultima parte a secolului 20 și începutul secolului 21.

23
/04
/26

„25 Years Later (După 25 de ani)”, unul dintre programele speciale ale ediției aniversare TIFF.25 (12-21 iunie 2026, Cluj-Napoca), propune o întoarcere în anul 2001, reunind titluri care au definit începutul de mileniu în cinema.

23
/04
/26

Miercuri, 29 aprilie 2026, de la 19.00, celebrul violonist Alexandru Tomescu va cânta pe scena Sălii Radio. Alături de Orchestra de Cameră Radio și sub bagheta dirijorului-invitat Fayçal Karoui, violonistul român va interpreta Bach: Concertul în mi major pentru vioară și orchestră.

21
/04
/26

În perioada 25 aprilie – 11 octombrie, orașul devine din nou promenadă urbană. „Străzi deschise - București”, cel mai amplu proiect cultural al Capitalei, organizat de Primăria Municipiului București, prin ARCUB, revine cu cea de-a șasea ediție.