-->

DREAM ON – expoziția primăverii la Castelul Cantacuzino
https://www.ziarulmetropolis.ro/dream-on-expozitia-primaverii-la-castelul-cantacuzino/

Cu ocazia venirii primăverii, Galeria de Artă a Castelului Cantacuzino din Buşteni inaugurează expoziţia de artă contemporană „Dream On” a artistei Mirela Trăistaru, al cărei curator este Excelenţa Sa, Prinţul Șerban Dimitrie Sturdza. Vizitatorii vor putea admira picturi şi desene, completate de o instalaţie video ce redă o parte din lumea Mirelei Trăistaru. „Dream On” va fi deschisă în perioada 02 martie – 28 mai 2023.

Un articol de Petre Ivan|3 martie 2023

Coordonată de Cristina Ploscaru și Daniel Sur, expoziția urmărește devenirea artistului Mirela Trăistaru prin corelarea elementelor din viața sa personală – familia, prietenii, sinele propriu – și a momentelor cheie, de-a lungul timpului – copilăria, tinerețea, fragmente din viața sa socială. Una dintre încăperile galeriei este destinată proiecțiilor video ce redau imagini din atelierul de creație al artistei, o conversație cu Mirela și imagini dinamice ale motivelor stilistice caracteristice artei sale, realizate de Cristian Farcaș.

Mirela Trăistaru este pictor, grafician, scenograf, realizator de costume și decoruri pentru teatru, cinema și televiziune, designer vestimentar, doctor în body painting, realizator de lucrări monumentale și curator. În calitate de artist plastic, Mirela Trăistaru a organizat peste 70 de expoziții personale și mai mult de 160 de expoziții de grup în România și în lume, în țări precum Austria, Bulgaria, China, Coreea de Sud, Danemarca, Egipt, Elveția, Filipine, Franța, India, Japonia, Kosovo, Macedonia, Maroc, Muntenegru, Olanda, Polonia, Serbia, SUA, Turcia, Ucraina și Ungaria.

Expoziția “DREAM ON” va fi deschisă publicului în perioada 02.03.2023 – 28.05.2023. Mai multe detalii sunt disponibile online. Biletele se achiziționează direct de la intrarea castelului, iar accesul în galerie se face în cadrul tururilor ghidate. Rezervările pentru grupuri se realizează prin apel telefonic la numărul (+40) 244320520.

Castelul Cantacuzino din Bușteni a fost construit în 1911, la cererea prințului Gheorghe Grigore Cantacuzino, supranumit “Nababu’”, servind drept locuință de vară pentru familia nobilului și fiind la inaugurarea sa una dintre cele mai moderne construcții din Europa.

În 2010, monumentul devenit istoric și aflat în proprietate privată a fost deschis pentru prima oară spre vizitare, cu scopul de a oferi tuturor doritorilor șansa de a admira o parte din moștenirea Nababului. De atunci, a devenit unul dintre cele mai importante obiective culturale și turistice de pe Valea Prahovei.

În 2015, a fost inaugurată Galeria de Artă a Castelului Cantacuzino, iar prima expoziţie i-a fost dedicată pictorului spaniol Salvador Dali. Au urmat expoziții cu lucrări grafice ale artiştilor Pablo Picasso, Marc Chagall, Vincent van Gogh, Henri Matisse, Henri de Toulouse-Lautrec, dar şi expoziţii de artă contemporană cu lucrări ale unor artişti autohtoni, inclusiv o expoziție de sculptură cu ocazia Centenarului Marii Uniri, ce a adus împreună 100 de sculptori români. Acestor expoziții periodice au urmat multe asemenea, în încercarea de a delecta vizitatorii cu opere artistice de rang internațional.

 

28
/02
/24

“Lacul Lebedelor”, cel mai faimos spectacol de balet al tuturor timpurilor, revine în acest weekend pe scena Sălii Palatului din București, având în rolurile principale pe balerinii Rin Okuno și Robert Enache, alături de ansamblul Operei Naționale București. Reprezentația de la începutul lunii decembrie a fost primită cu entuziasm de către publicul prezent, aceasta fiind sold-out.

28
/02
/24

“Mamma Mia!”, cel mai faimos musical din România, revine weekend-ul acesta pe scena Sălii Palatului din Capitală, într-o nouă reprezentație de zile mari, asta după ce în ultimii cinci ani spectacolul a fost văzut de peste 80.000 de români. Până acum producția a avut nu mai puțin de 33 de reprezentanții în țara noastră, în nouă orașe, dintre care doar 20 în București, unde fiecare spectacol a fost sold-out de fiecare dată.

22
/02
/24

„Invit tinerii să vadă ceva rar, deosebit - prima expoziție organizată în România despre imaginea samuraiului văzută de cei mai importanți artiști japonezi din perioadele Edo și Meiji”, a spus avocatul George Șerban, colecționar de stampe japoneze, la vernisajul expoziției „Samurai. Legendele Japoniei”, care a avut loc pe 21 februarie, la Muzeul Brukenthal din Sibiu, cu sprijinul JTI.

22
/02
/24

Niki (12 ani) și Vika (11 ani) se întâlnesc pentru prima dată în metroul din Harkiv, unde familiile lor s-au refugiat de război. O poveste de dragoste neașteptată și emoționantă, care ne amintește că empatia, generozitatea și speranța în ceilalți sunt singurele lucruri care ne pot salva umanitatea pe timp de război.

19
/02
/24

„Dumnezeu m-a atins cu degetul său mic și a spus: compune pentru teatru, doar pentru teatru.” – mărturisea Puccini într-o scrisoare adresată unui prieten. Și, într-adevăr, Puccini a îndeplinit porunca divină pe care simțea că a primit-o la nașterea sa, dedicându-și întreaga sa viață de creație operei, fără a se „irosi” prea mult spre alte genuri muzicale.

19
/02
/24

Actorul Pavel Bartoș va juca pentru prima dată rolul lui Decebal Necșulescu din piesa „...Escu” de Tudor Mușatescu, într-o coproducție care va avea reprezentații la București și Chișinău. Spectacolul va fi pus în scenă de echipe artistice reunite ale Teatrului „Stela Popescu” din București și Teatrului Național Satiricus Ion Luca Caragiale din Chișinău, într-o colaborare unică în peisajul teatral autohton.

19
/02
/24

Ca în fiecare an, artistul vizual M.C. Donici propune EXPOZIȚIA DE O ORĂ: o întâlnire fără coroane, fasoane, discursuri sau festivisme, de ZIUA BRÂNCUȘI. Ajuns la a VIII-a ediție, evenimentul produs de Asociația Culturală Arte-Factum va avea loc luni, 19.02.2024, între orele 14:00- 15:00, în spațiul din fața  Bustului  Brâncuși  din proximitatea Facultății de Arte a Universității de Vest, Timișoara.

16
/02
/24

Anul acesta marcăm Ziua Națională Brâncuși printr-un eveniment cu totul deosebit. Avem bucuria să vă anunțăm că sosește în premieră în România și va putea fi vizitată în exclusivitate la Galeriile Artmark o lucrare realizată de sculptor în 1905-1906, „Bustul unui patron de restaurant (Portretul lui Achille Baldé)”. Este vorba despre „o operă care nu a fost niciodată văzută, (fiind) considerată pierdută sau distrusă”.

15
/02
/24

Pe 26 martie 2024, începând cu orele 18.30, Opera Națională București va găzdui o ediție specială din ciclul de conferințe SCENA GÂNDIRII. Evenimentul, desfășurat sub titlul „Universitate, societate, creativitate”, va aduce pe scenă trei rectori ai unora dintre cele mai reprezentative universități românești.